- Menu BIP
- Jednostki organizacyjne
- Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ligocie Książęcej
- Zadania i kompetencje
Zadania i kompetencje organów i osób sprawujących funkcję w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Ligocie Książęcej
Organami Zespołu są:
- Dyrektor Zespołu,
- Rada Pedagogiczna składająca się z nauczycieli przedszkola, szkoły podstawowej i gimnazjum wchodzących w skład Zespołu,
- Rada Rodziców,
- Samorząd Uczniowski.
Cele i zadania Zespołu
Zespół realizuje cele i zadania określone w ustawie o systemie oświaty z dnia 7 września 1991r. (Dz. U. z 2004 r. Nr 256 poz. 2572 z późniejszymi zmianami) określone dla przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów oraz w przepisach wykonawczych wydanych na jej podstawie, a także zawarte w Programie Wychowawczym i Programie Profilaktyki, dostosowanych do potrzeb rozwojowych uczniów oraz potrzeb danego środowiska.
Cele i zadania Przedszkola
- W Przedszkolu realizuje się cele określone w § 11, a w szczególności zawarte w podstawie programowej wychowania przedszkolnego. Celem przedszkola jest:
- kształtowanie u dzieci umiejętności czytania i przygotowanie ich do nabywania umiejętności pisania,
- przygotowanie dzieci do posługiwania się językiem obcym nowożytnym poprzez rozbudzanie ich świadomości językowej i wrażliwości kulturowej oraz budowanie pozytywnej motywacji do nauki języków obcych na dalszych etapach edukacyjnych.
- Przygotowanie dzieci do posługiwania się językiem obcym nowożytnym nie dotyczy:
- dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawności sprzężone, jeżeli jedną z niepełnosprawności jest upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym lub znacznym;
- dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na inne niż wymienione w pkt 2 rodzaje niepełnosprawności, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 71 b ust.2 pkt 2 , oraz jeżeli z indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego wynika brak możliwości realizacji przygotowania do posługiwania się językiem obcym nowożytnym ze względu na indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne dziecka.
- wspomaganie dzieci w rozwijaniu uzdolnień oraz kształtowanie czynności intelektualnych potrzebnych im w codziennych sytuacjach i w dalszej edukacji,
- budowanie systemu wartości, w tym wychowanie dzieci tak, żeby lepiej orientowały się w tym co jest dobre, a co złe,
- kształtowanie u dzieci odporności emocjonalnej koniecznej do radzenia sobie w nowych i trudnych sytuacjach, tych także związanych z łagodnym znoszeniem stresów i porażek,
- rozwijanie u dzieci umiejętności społecznych, które są niezbędne w poprawnych relacjach z dziećmi i dorosłymi,
- stwarzanie warunków sprzyjających wspólnej i zgodnej zabawie oraz nauce dzieci
o zróżnicowanych możliwościach fizycznych i intelektualnych, - troska o zdrowie dzieci i ich sprawność fizyczną, a tym samym zachęcanie do uczestnictwa w zabawach i grach sportowych,
- budowanie dziecięcej wiedzy o świecie społecznym, przyrodniczym i technicznym oraz rozwijanie umiejętności prezentowania swoich przemyśleń w sposób zrozumiały dla innych,
- wprowadzanie dzieci w świat wartości estetycznych i rozwijanie umiejętności wypowiadania się poprzez muzykę, małe formy teatralne oraz sztuki plastyczne,
- kształtowanie u dzieci poczucia przynależności społecznej (do rodziny, grupy rówieśniczej i wspólnoty narodowej) oraz postawy patriotycznej,
- zapewnienie dzieciom lepszych szans edukacyjnych poprzez wspieranie ich ciekawości, aktywności i samodzielności, a także kształtowaniu tych wiadomości
i umiejętności, które są ważne w edukacji szkolnej, - przygotowanie dzieci do posługiwania się językiem obcym nowożytnym poprzez rozbudzanie ich świadomości językowej i wrażliwości kulturowej oraz budowanie pozytywnej motywacji do nauki języków obcych na dalszych etapach edukacyjnych, a w przypadku dzieci z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym- rozwijanie świadomości istnienia odmienności językowej i kulturowej.
- Do głównych zadań przedszkola należy:
- udzielanie i organizowanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej zgodnie
z przepisami w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach, - sprawowanie opieki w czasie pobytu w przedszkolu oraz w trakcie zajęć poza terenem przedszkola,
- włączanie rodziców do wspierania osiągnięć rozwojowych dzieci i łagodzenia trudności, na jakie natrafiają.
Cele i zadania Szkoły Podstawowej
- Szkoła podstawowa realizuje cele i zadania określone w ustawie o systemie oświaty oraz w przepisach wykonawczych, wydanych na jej podstawie, a także zawartych w Programie Wychowawczym Zespołu i Programie Profilaktyki, w szczególności zapewnia uczniom pełen rozwój umysłowy, moralny, emocjonalny i fizyczny w zgodzie z ich potrzebami i możliwościami psychofizycznymi, w warunkach poszanowania ich godności osobistej oraz wolności światopoglądowej i wyznaniowej.
- Umożliwia uczniom zdobycie wiedzy ogólnej, zgodnie z aktualnym stanem nauki, na wysokim poziomie merytorycznym określonym w dokumentacji programowej placówki.
- Zapewnia bezpieczne i higieniczne warunki pobytu uczniów w placówce.
- Umożliwia spełnianie obowiązku szkolnego poprzez organizację dowozów szkolnych dla dzieci i uczniów:
Droga dziecka z domu do szkoły nie może przekraczać:
- 3 km- w przypadku uczniów klas I-IV szkoły podstawowej,
- 4 km- w przypadku uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej i gimnazjum.
- Zaopatruje uczniów w bezpłatne podręczniki, materiały edukacyjne oraz materiały ćwiczeniowe na poszczególnych poziomach edukacyjnych zgodnie z harmonogramem określonym w art. 11 ustawy z dnia 30 maja 2014r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw.
- Uświadamia uczniom poczucie tożsamości narodowej w toku zajęć lekcyjnych.
- Rozwija uczucia patriotyczne poprzez organizację apeli i uroczystości
z okazji rocznic państwowych, w naszej placówce przyjęto do realizacji:- Święto Edukacji Narodowej – 14.10,
- Rocznicę Odzyskania Niepodległości – 11.11,
- Rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja – 03.05.,
- Święto Patrona Szkoły (Program wychowawczy).
- Określa szczegółowe zasady wewnątrzszkolnego systemu oceniania, opracowanego zgodnie z odrębnymi przepisami w sprawie zasad oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów, określa zasady przeprowadzania sprawdzianów (WZO – zał. nr 1 do Statutu),
- Szkoła podstawowa zapewnia pomoc psychologiczno-pedagogiczną.
- Zapewnia opiekę nad uczniami szczególnie uzdolnionymi poprzez: umożliwienie realizowania indywidualnych programów nauczania, ukończenia szkoły w skróconym czasie, udziału w konkursach przedmiotowych i kołach zainteresowań funkcjonujących na terenie placówki.
- Zapewnia upowszechnianie wiedzy ekologicznej wśród uczniów oraz kształtowanie właściwych postaw wobec problemów ochrony środowiska.
- Kieruje się zasadami zawartymi w Konstytucji RP, a także wskazaniami zawartymi w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, Międzynarodowym Pakcie Praw Obywatelskich oraz Międzynarodowej Konwencji o Prawach Dziecka.
- Reprezentuje chrześcijański i etyczny system wartości, za podstawę przyjmuje uniwersalne zasady etyki przy zachowaniu zasad pełnej tolerancji w odniesieniu do uczniów i osób o innych światopoglądach, przekonaniach religijnych.
- Umożliwia uczniom naukę religii lub etyki, zgodnie z życzeniem rodziców/prawnych opiekunów. Uczestniczenie lub nie uczestniczenie w nauce religii lub etyki nie może być powodem dyskryminacji.
- Wychowuje dla pokoju i demokracji.
- Rozwija wartości tj. humanizm, sprawiedliwość, równość, wolność, przyjaźń oraz szacunek dla innych narodów i ich osiągnięć.
- Uczy szacunku dla drugiego człowieka i poszanowania godności osobistej.
- Motywuje do aktywnego i twórczego uczestnictwa w kulturze, kształtuje wrażliwość na piękno, dobro, miłość, rozwija talenty artystyczne, literackie, muzyczne, przyrodnicze i inne.
- Rozwija kulturę i sprawność fizyczną, kształtuje nawyki uprawiania sportu, turystyki oraz innych form aktywnego wypoczynku.
- Organizuje opiekę nad dziećmi niepełnosprawnymi poprzez nauczanie indywidualne po wydaniu orzeczenia PPP.
- Określa zasady i formy współdziałania Zespołu z rodzicami/ prawnymi opiekunami w zakresie nauczania, wychowania i profilaktyki, uwzględnia ich prawo do znajomości zadań szkoły oraz przepisów prawa oświatowego.
- Określa formy pomocy uczniom, którym z przyczyn rozwojowych, rodzinnych i losowych potrzebna jest pomoc i wsparcie.
- Sprawuje opiekę nad uczniami przebywającymi w placówce podczas zajęć obowiązkowych i pozalekcyjnych.
- Zespół sprawuje indywidualną opiekę nad uczniami:, a zwłaszcza nad:
- uczniami z zaburzeniami rozwojowymi, uszkodzeniami narządów ruchu, słuchu i wzroku poprzez dostosowanie wymagań do możliwości psychofizycznych na podstawie odpowiednich zaświadczeń lekarskich lub orzeczeń PPP;
- uczniami, którym z powodu warunków rodzinnych lub losowych potrzebna jest pomoc doraźna poprzez zapewnienie bezpłatnego dożywiania, pomocy rzeczowej w miarę posiadanych środków.
- Zespół realizuje zadania z zakresu profilaktyki poprzez Program Profilaktyki. oraz zadania wychowawcze poprzez Program Wychowawczy.
- Zapewnia opiekę w formie zajęć świetlicowych dla uczniów, którzy pozostają w placówce dłużej ze względu na czas pracy rodziców- na wniosek rodzica/prawnego opiekuna lub ze względu na organizację dojazdu do szkoły lub inne okoliczności wymagające zapewnienia opieki w szkole.
2. Działania szkoły podstawowej dotyczą:
- efektów w zakresie kształcenia, wychowania i opieki oraz realizacji celów i zadań statutowych,
- organizacji procesów kształcenia, wychowania i opieki,
- tworzenia warunków do rozwoju i aktywności uczniów,
- współpracy z rodzicami i środowiskiem lokalnym,
- zarządzania placówką.