Protokół Nr I/02 z sesji Rady Miejskiej w Namysłowie odbytej w dniu 18 listopada 2002r.
Protokół Nr I/02
z sesji Rady Miejskiej w Namysłowie
odbytej w dniu 18 listopada 2002r.
w sali Narad Rady Miejskiej Urzędu Miejskiego w Namysłowie.
z sesji Rady Miejskiej w Namysłowie
odbytej w dniu 18 listopada 2002r.
w sali Narad Rady Miejskiej Urzędu Miejskiego w Namysłowie.
I sesję Rady Miejskiej IV kadencji zwołał Z-ca Przewodniczącego Rady Miejskiej III kadencji Pan Marian Kaleta z następującym porządkiem obrad:
1. Uroczyste otwarcie sesji.
- Rozdanie zaświadczeń stwierdzających wybór na radnego do Rady Miejskiej.
2. Złożenie ślubowania przez radnych.
3. Powołanie Komisji Skrutacyjnej.
4. Wybór Przewodniczącego rady Miejskiej:
a) Przeprowadzenie tajnego głosowania,
b) Przedstawienie przez przewodniczącego Komisji Skrutacyjnej wyników głosowania,
c) Stwierdzenie wyboru Przewodniczącego Rady.
5. Wybór Wiceprzewodniczących Rady Miejskiej:
a) Przeprowadzenie tajnego głosowania,
b) Przedstawienie przez przewodniczącego Komisji Skrutacyjnej wyników głosowania,
c) Stwierdzenie wyboru Wiceprzewodniczących Rady.
6. Podjęcie uchwał w sprawie:
6a/ zmiany budżetu gminy na 2002 rok,
7. Sprawy różne i wolne wnioski.
8. Zakończenie obrad.
Sesję rozpoczęto o godzinie 11.05
Obrady otworzył Radny - Senior Pan Eugeniusz Wołoszczuk. Powitał radnych, Burmistrza - elekta, Kierowników Wydziałów i Służb Urzędu, sołtysów, przewodniczących zarządów osiedli, dyrektorów szkół, mieszkańców miasta i gminy oraz wszystkich obecnych na sali obrad. Stwierdził, iż w sesji uczestniczy 20 radnych co stanowi quorum, przy którym może obradować i podejmować prawomocne uchwały Rada Miejska. Lista obecności w załączeniu do protokołu.
Prowadzący obrad na protokolanta powołał pracownika Wydziału Organizacyjnego Joannę Zuzel. Następnie Prowadzący obrady Radny-Senior wręczył radnym zaświadczenia o wyborze na radnego Rady Miejskiej wydane przez Przewodniczącego Miejskiej Komisji Wyborczej w Namysłowie.
Ad.2 Złożenie ślubowania przez radnych.
Radny-senior poinformował, że zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym każdy radny przed objęciem mandatu składa ślubowanie, a jeżeli odmówi złożenia takiego ślubowania jest to równoznaczne z utratą mandatu. W tym miejscu głos zabrał Pan A. Maciąg i oświadczył, że pełni funkcję starosty Powiatu Namysłowskiego, w związku z czym w dniu dzisiejszym nie może złożyć ślubowania. Radny-senior wyjaśnił, że odczyta rotę ślubowania, natomiast każdy radny powstanie i wypowie słowo "ślubuję", a jeżeli ktoś będzie sobie życzył może dodać "tak mi dopomóż Bóg". Następnie Radny-Senior odczytał tekst ślubowania, a radni kolejno wyczytani z listy dokonali aktu ślubowania. Tekst ślubowania stanowi załącznik do protokołu.
Ad. 3 Powołanie Komisji Skrutacyjnej
Prowadzący obrady Pan E. Wołoszczuk stwierdził, że Radni wybierają ze swojego grona Przewodniczącego Rady i Wiceprzewodniczących Wybór jest tajny, w związku z czym należy powołać komisję skrutacyjną. Zaproponował Komisję w składzie trzyosobowym i poprosił o zgłaszanie kandydatów. Radny Pan A. Kurczewski zgłosił kandydaturę Zdzisława Bobera, który wyraził zgodę na udział w pracach komisji. Radny Pan T. Jaroszewski zgłosił kandydaturę radnego Stanisława Wojtasika, który wyraził zgodę na udział w pracach komisji. Radny Pan J. Dróżdż zgłosił kandydaturę radnego Sławomira Spóra, który wyraził zgodę na udział w pracach komisji. Do wyżej zgłoszonych kandydatów nie zgłoszono uwag. Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie w/w skład Komisji Skrutacyjnej. Za powołaniem w/w składu Komisji Skrutacyjnej głosowało 20 radnych, przeciwnych i wstrzymujących głosów nie było. Skład Komisji został przyjęty jednogłośnie. Radny - Senior dodał, że komisja skrutacyjna wybierze ze swojego grona Przewodniczącego i pokieruje wyborem na Przewodniczącego Rady Miejskiej i Wiceprzewodniczących.
Ad. 4 Wybór Przewodniczącego Rady Miejskiej.
Prowadzący obrady Pan E. Wołoszczuk zwrócił się do radnych o zgłaszanie kandydatów na stanowisko Przewodniczącego Rady Miejskiej. Radny Pan S. Hinborch zgłosił kandydaturę radnej Pani Teresy Cegleckiej-Zielonki uzasadniając, że jest to osoba mądra, rozważna, bardzo spokojna, otwarta na każdy kompromis. Ponadto daje gwarancje, iż zadania powierzone Przewodniczącemu Rady będzie wypełniała należycie. Pani Teresa Ceglecka-Zielonka wyraziła zgodę na kandydowanie. Przewodniczący obrad poprosił o zgłaszanie innych kandydatów. Ze strony radnych nie zaproponowano więcej kandydatów na stanowisko Przewodniczącego Rady. Komisja skrutacyjna przystąpiła do pracy w celu przygotowania kart do głosowania. Prowadzący obrady ogłosił 10 minutową przerwę w obradach.
a) przeprowadzenie tajnego głosowania
Przewodniczący komisji skrutacyjnej przypomniał, że głosowanie jest tajne, a następnie zapoznał radnych z zasadami głosowania obowiązującymi przy wyborze przewodniczącego rady. Na karcie do głosowania umieszczone jest imię i nazwisko kandydatki, a głosowanie będzie odbywać w taki sposób, że skreślenie kandydatki to głos "przeciw", natomiast kartka bez skreślenia to głos "za". Dodał, że Przewodniczący obrad będzie wyczytywał nazwiska według kolejności na liście obecności, każdy radny podchodząc do urny otrzyma kartkę i przy urnie dokona głosowania. Następnie przeprowadzono głosowanie według wcześniej ustalonych. Po przeprowadzonym głosowaniu Prowadzący obrady Radny-Senior poinformował, że komisja skrutacyjna ustali wynik głosowania i ogłosił 10 minut przerwy. Po powrocie komisji skrutacyjnej na salę obrad Prowadzący obrady stwierdził, że w czasie przerwy radni zgłosili, iż podczas głosowania nie została zachowana tajność (brak parawanu) i wnieśli o ponowne przeprowadzenie głosowania. Następnie głos zabrał radny Pan S. Wojtasik i stwierdził, że jeżeli jest taka wola Rady to głosowanie zostanie powtórzone, ale jeśli były jakiekolwiek uwagi to należało je zgłaszać po wyjaśnieniach sposobu głosowania, a nie po całej procedurze. Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej nie odczytał wyników pierwszego głosowania. Koperta – opisana i zaklejona zawierająca karty z pierwszego głosowania stanowi załącznik do protokołu. Prowadzący obrady poprosił o wniesienie parawanu na salę obrad aby zachować zasadę tajności i zarządził ponowne przygotowanie kart z oznaczeniem „za” i „przeciw” zgłoszonej kandydaturze oraz przeprowadzenie drugiego głosowania. Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej radny S. Wojtasik wyjaśnił radnym sposób głosowania. Na karcie do głosowania umieszczone jest imię i nazwisko kandydatki oraz zapis „za” i „przeciw”. Podkreślił, że zgodnie z wyjaśnieniem znajdującym się na karcie do głosowania właściwą odpowiedź należy zaznaczyć kółkiem. Dodał, że tak jak poprzednio Prowadzący obrady będzie wyczytywał nazwiska radnych według kolejności na liście, każdy podchodząc do urny otrzyma kartkę i odda swój głos. Przystąpiono do aktu głosowania. Następnie komisja skrutacyjna przystąpiła do obliczenia głosów i sporządzenia protokołu. Prowadzący obrady ogłosił 10 minutową przerwę.
b) przedstawienie przez przewodniczącego Komisji Skrutacyjnej wyników głosowania.
Po ustaleniu wyników głosowania i sporządzeniu protokołu, Przewodniczący Komisji przedstawił wyniki głosowania: Radna Teresa Ceglecka-Zielonka otrzymała 19 głosów „za”. Protokół Komisji Skrutacyjnej i karty z drugiego głosowania w załączeniu do protokołu.
c) stwierdzenie wyboru Przewodniczącego Rady.
Prowadzący Obrady radny –senior na podstawie wyników głosowania odczytał uchwałę stwierdzającą wybór radnej Teresy Cegleckiej – Zielonki na przewodniczącą Rady Miejskiej.
Uchwała Nr I/1/02 stanowi załącznik do protokołu.
W tym miejscu radny – senior Pan Eugeniusz Wołoszczuk złożył gratulacje nowo wybranej Przewodniczącej Rady i przekazał prowadzenie dalszych obrad sesji.
Radna Teresa Ceglecka-Zielonka podziękowała za powierzone zaufanie
i zapewniła, iż uczyni wszystko, aby atmosfera w Radzie była pełna dobrej współpracy, życzliwości i wzajemnego szacunku. Dodała, że wszyscy powinni pamiętać o właściwym wykonaniu służby dla społeczności namysłowskiej. Podkreśliła, że radni reprezentują w Radzie różne grupy społeczne i polityczne, ale zadanie radnych to troska o miasto i gminę Namysłów. Ponadto podziękowała wyborcom za kredyt zaufania, którym obdarzyli radnych i zapewniła, iż radni będą starać się realizować oczekiwania wyborców. W tym miejscu Przewodnicząca Rady Miejskiej zapytała czy są uwagi do porządku obrad ?. Sekretarz Gminy G. Psyk wyjaśniła, że na ręce Pani Przewodniczącej wpłynęło pismo Państwowej Komisji Wyborczej wyjaśniające przypadek, w którym osoba wybrana na Burmistrza posiada dwa mandaty: radnego i burmistrza. Osoba, której dotyczy taka sytuacja musi złożyć rezygnację z jednego z mandatów. Pan Burmistrz Kuchczyński złożył rezygnację z mandatu radnego Powiatu, której kopię przekazał na ręce Przewodniczącej Rady Miejskiej co skutkuje wygaśnięciem mandatu i umożliwia wprowadzenie do porządku dzisiejszej sesji punktu „Ślubowanie Burmistrza”. Radny Pan S. Hinborch zapytał czy zrzeczenie się mandatu przez Pana K. Kuchczyńskiego nie powinno odbyć się na sesji powiatowej ?. Sekretarz Gminy G. Psyk wyjaśniła, że rezygnacja Burmistrza z mandatu radnego Rady Powiatu została w dniu dzisiejszym przekazana do Starostwa Powiatowego w celu doręczenia Przewodniczącemu Nowowybranej Rady Powiatu, która podejmie stosowną uchwałę. W tym miejscu Przewodnicząca Rady poddała pod głosowanie wniosek dotyczący wprowadzenia do porządku obrad punktu 6 „Ślubowanie Burmistrza”. „Za” wnioskiem głosowało 20 radnych, przeciwnych i wstrzymujących głosów nie było. Wniosek został przyjęty jednogłośnie. Kolejno głos zabrał radny Pan K. Dubiński, który zaproponował wprowadzenie do porządku obrad punktu: „Powołanie Komisji Rewizyjnej i Budżetowo-Gospodarczej”. Umotywował to tym, że rozpoczynają się prace nad budżetem gminy i Komisje powinny rozpocząć swoją pracę. Następnie głos zabrał radny Pan M. Ilnicki, który wniósł, aby jednak wstrzymać się z powołaniem Komisji, ponieważ jest to poważna sprawa i należy się nad tym zastanowić. Poprosił o powołanie Komisji na następnej sesji. Przewodnicząca Rady T. Ceglecka-Zielonka poddała pod głosowanie wniosek radnego Pana K. Dubińskiego w sprawie powołania Komisji Rewizyjnej i Budżetowo-Gospodarczej. Za wnioskiem głosowało 13 radnych, 7 było przeciw, wstrzymujących głosów nie było. Wniosek został przyjęty.
Do porządku obrad włączono następujące punkty:
6. Ślubowanie Burmistrza.
7b/ powołanie składu osobowego Komisji Rewizyjnej,
7c/ powołanie składu osobowego Komisji Budżetowo- Gospodarczej
Do porządku obrad nie zgłoszono więcej uwag i pytań.
Ad. 5 Wybór Wiceprzewodniczących Rady.
Przewodnicząca Rady Pani T. Ceglecka-Zielonka przystąpiła do kontynuowania dalszego porządku obrad tj. poprosiła o zgłaszanie kandydatur na Wiceprzewodniczących Rady Miejskiej. Radny Z. Bober zgłosił kandydaturę radnego Kazimierza Dubińskiego informując, że w poprzedniej kadencji pełnił funkcję Przewodniczącego Rady i wykazał się znajomością ustawy o Samorządzie gminnym Radny Kazimierz Dubiński wyraził zgodę na kandydowanie. Rady Pan S. Spór zgłosił kandydaturę radnego Wojciecha Surmacza informując, że posiada wyższe wykształcenie, jest nauczycielem w Liceum Ogólnokształcącym. Radny Wojciech Surmacz wyraził zgodę na kandydowanie. Ze strony radnych nie zgłoszono więcej kandydatów. „Za” zamknięciem listy kandydatów głosowało 19 radnych, przeciwnych i wstrzymujących głosów nie było. Lista została zamknięta.
a) przeprowadzenie tajnego głosowania
Komisja skrutacyjna przystąpiła do przygotowania kart i przeprowadzenia procedury głosowania. Przewodniczący komisji skrutacyjnej S. Wojtasik wyjaśnił, że forma głosowania i karty do głosowania są takie same. Na każdego kandydata będzie oddzielna karta, na której należy zaznaczyć odpowiedź „za” lub „przeciw”. W tym miejscu Przewodnicząca Rady zapytała radnych; czy są pytania do sposobu głosowania ?. Radni nie zgłosili uwag.
b) przedstawienie przez przewodniczącego komisji Skrutacyjnej wyników głosowania.
Komisja Skrutacyjna po przeprowadzonym głosowaniu ustaliła wyniki głosowania i sporządziła protokoł. Przewodniczący Komisji przedstawił wyniki głosowania, które były następujące: radny Pan Kazimierz Dubiński 13 głosów, radny Pan Wojciech Surmacz 14 głosów.
Protokół Komisji i karty do głosowania w załączeniu do protokołu.
c) stwierdzenie wyników głosowania.
Przewodnicząca Rady Miejskiej Pani Teresa Ceglecka-Zielonka na podstawie wyników głosowania przedstawiła uchwały stwierdzające wybór Wiceprzewodniczących Rady Miejskiej: Kazimierza Dubińskiego i Wojciecha Surmacza.
Uchwały Nr I/2/02 oraz Nr I/3/02 stanowią załącznik do protokołu.
Ad. 6 Ślubowanie Burmistrza.
Przewodnicząca Rady T. Ceglecka-Zielonka poprosiła Burmistrza o złożenie ślubowania.
Burmistrz Krzysztof Kuchczyński złożył ślubowanie o następującej treści: „Obejmując urząd burmistrza, uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców – Tak mi dopomóż Bóg”. Następnie Burmistrz podziękował wszystkim wyborcom: tym którzy oddali głosy na jego osobę, jak również tym, którzy głosowali na kontrkandydatów. Podkreślił, iż będzie traktował mieszkańców gminy na równi, bez jakichkolwiek podziałów politycznych. Burmistrz zobowiązał się, iż będzie pracował dla dobra miasta i gminy Namysłów. W tym miejscu podziękował wszystkim członkom Zarządu w osobach Pani Krystyny Leszczyńskiej, Panów: Michała Ilnickiego, Tadeusza Jaroszewskiego, Władysława Dzwoniarka, Kazimierza Florka i Zbigniewa Banasiaka za czteroletnią współpracę i dużym zaangażowanie, pracownikom Urzędu Miejskiego, sołtysom, przewodniczącym zarządów osiedli. W tym miejscu głos zabrała Pani Krystyna Leszczyńska, która w imieniu członków Zarządu podziękowała Przewodniczącemu w osobie Pana K. Kuchczyńskiemu za konstruktywne kierowanie Zarządem i życzyła by nowa kadencja była równie owocna i przyniosła wymierne efekty mieszkańcom miasta i gminy Namysłów. Tekst ślubowania stanowi załącznik do protokołu.
Ad. 7 Podjęcie uchwał w sprawie:
7a) Uchwała na druku „7a” w sprawie zmiany budżetu gminy na 2002 rok.
W tym punkcie głos zabrał Burmistrz K. Kuchczyński, który poprosił o podjęcie zaproponowanej uchwały. Następnie Skarbnik Gminy Pani B. Marcinkowska wyjaśniła, że zmiany dotyczą dochodów w zakresie opłat za miejsca parkingowe. Dodała, że dochody te są wyższe niż zakładane w budżecie początkowym, w związku z czym większe są również wydatki. Poprosiła o jej podjęcie, podkreślając, że dochody te zostaną przekazane na utrzymanie i zarządzanie parkingami, a podjęcie tej uchwały zapewni ciągłość pracy. Do projektu uchwały nie zgłoszono więcej uwag i pytań. Za przyjęciem uchwały głosowało 19 radnych, przeciwnych głosów nie było, 1 radnych wstrzymał się od głosu.
Uchwała Nr I/4/02 stanowi załącznik do protokołu.
7b) powołanie składu osobowego Komisji Rewizyjnej.
W tym punkcie obrad głos zabrał radny Pan K. Dubiński, który zaproponował zmniejszenie składów Komisji Rady Miejskiej do 7 osób. Następnie Burmistrz Miasta przypomniał, że przed przyjęciem porządku obrad radny Pan M. Ilnicki wniósł o nie powoływanie na dzisiejszej sesji Komisji. Dodał, iż również uważa, że lepiej byłoby tworzyć Komisje w sposób spokojny. Ponadto dodał, że w międzyczasie uzgodnił z radcą prawnym, że najpierw należy dostosować statut do nowych przepisów, a dopiero później powoływać Komisje. Burmistrz podkreślił, że być może za jakich czas okaże się, że liczba członków powinna być mniejsza lub większa od zaproponowanej. Stwierdził również, że Klub PSL-u chciałby mieć w Komisjach swoich przedstawicieli, a na dzień dzisiejszy nie jest dostatecznie przygotowany do dyskusji na temat ilości członków w poszczególnych Komisjach. Burmistrz K. Kuchczyński ponownie poprosił o rozważenie możliwości powoływania składów osobowych Komisji na następnej sesji. Kolejno głos zabrał radny Pan J. Szyndler i stwierdził, że zachodzi kolizja pomiędzy obecnym statutem gminy, a propozycją powołania składów Komisji, w związku z czym najpierw należy zmienić statut. W tym miejscu głos zabrał radny Pan K. Dubiński, który stwierdził, że nie istnieje żadna kolizja. Następnie głos zabrał radny Pan J. Szyndler, który podkreślił, iż podtrzymuje stanowisko Burmistrza K. Kuchczyńskiego. W tym momencie głos zabrał radny Pan Z. Bober, który wniósł o przegłosowanie wniosku radnego Dubińskiego. Ponadto stwierdził, że powołanie Komisji na dzisiejszej sesji jest ważne, ponieważ Rada musi pracować, a w Komisjach miejsce dla członków PSL-u na pewno będzie. Przewodnicząca Rady Pani T. Ceglecka-Zielonka zaproponowała, aby skład Komisji zarówno Rewizyjnej jak i Budżetowo-Gospodarczej wyniósł 7 osób. Podkreśliła, że obecnie w skład Komisji nie mogą wchodzić osoby spoza Rady. Ponadto poinformowała, że w skład Komisji Rewizyjnej wchodzą przedstawiciele wszystkich Klubów z wyjątkiem radnych, którzy pełnią funkcję Przewodniczącego Rady i Wiceprzewodniczących. Następnie poddała pod głosowanie wniosek dotyczący wielkości składu Komisji. Za przyjęciem wniosku głosowało 19 radnych, przeciwnych głosów nie było, 1 radny wstrzymał się od głosu. Wniosek został przyjęty. Kolejno poprosiła o zgłaszanie kandydatur do składu Komisji Rewizyjnej. Radny J. Dróżdż zgłosił kandydaturę radnego Jerzego Kopcia na członka i Przewodniczącego Komisji. Radny Z. Bober zgłosił kandydatury radnych: Eugeniusza Wołoszczuka i Alojzego Kurczewskigo. Radny R. Wołczański zgłosił kandydaturę radnego Sławomira Spóra. Radny M. Ilnicki zgłosił kandydatury radnych: Jerzego Szyndlera i Władysława Dzwoniarka. Radny Pan E. Wołoszczuk zgłosił kandydaturę radnego Zdzisława Bobera. Do składu Komisji Rewizyjnej nie zgłoszono więcej kandydatów. Radni zgłoszeni do Komisji Rewizyjnej wyrazili zgodę na udział w jej pracach. Radca prawny Pani B. Jurkiewicz poinformowała, że Rada wybiera przewodniczącego komisji, natomiast zastępcę przewodniczącego wybierają członkowie Komisji spośród siebie. „Za” zaproponowanym składem Komisji Rewizyjnej głosowało 20 radnych, przeciwnych i wstrzymujących głosów nie było. Skład Komisji Rewizyjnej został przyjęty jednogłośnie.
Uchwała Nr I/5/02 stanowi załącznik do protokołu.
7c) powołanie składu osobowego Komisji Budżetowo-Gospodarczej
Przewodnicząca Komisji poprosiła o zgłaszanie kandydatur do składu Komisji Budżetowo-Gospodarczej. Radny W. Surmacz zgłosił na członka i Przewodniczącego Komisji kandydaturę radnego Lesława Mikluszkę. Radny J. Kopeć zgłosił kandydaturę radnego Kazimierza Dubińskiego. Radny L. Mikluszka zgłosił kandydaturę radnego Sławomira Hinborcha. Radny K. Dubiński zgłosił kandydaturę radnego Jana Dróżdża. Radny M. Ilnicki zgłosił kandydatury radnych: Stanisława Wojtasika i Zbigniewa Banasiaka. Radny Z. Bober zgłosił kandydaturę radnego Eugeniusza Wołoszczuka. Radni zgłoszeni do Komisji Rewizyjnej wyrazili zgodę na udział w jej pracach. „Za” zaproponowanym składem Komisji Budżetowo-Gospodarczej głosowało 20 radnych, przeciwnych i wstrzymujących głosów nie było. Skład Komisji Budżetowo-Gospodarczej został przyjęty jednogłośnie.
Uchwała Nr 1/6/02 stanowi załącznik do protokołu.
Ad. 8 Sprawy różne i wolne wnioski.
W tym punkcie nie zgłoszono uwag i pytań.
Sesję zakończono o godzinie 13.55
Przewodnicząca Rady
Teresa Ceglecka – Zielonka
Teresa Ceglecka – Zielonka
Protokołowała
Joanna Zuzel