Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Protokół Nr II/02 z sesji Rady Miejskiej w Namysłowie odbytej w dniu 10 grudnia 2002r.

Protokół Nr II/02
z sesji Rady Miejskiej w Namysłowie
odbytej w dniu 10 grudnia 2002 roku
w sali Narad Rady Miejskiej Urzędu Miejskiego w Namysłowie


Sesję rozpoczęto o godzinie 10.10

Przewodnicząca Rady Miejskiej Pani Teresa Ceglecka-Zielonka dokonała otwarcia sesji, stwierdzając na podstawie listy obecności, że w sesji uczestniczy 18 radnych, co stanowi quorum, przy którym może obradować i podejmować prawomocne uchwały Rada Miejska. Lista obecności w załączeniu do protokołu. Na wstępie Przewodnicząca Rady powitała radnych, Burmistrzów w osobach: K. Kuchczyńskiego, M. Ilnickiego i T. Jaroszewskiego, Starostę Pana A. Maciąga, Sekretarza i Skarbnika Gminy, Kierowników Wydziałów, sołtysów, przewodniczących zarządów osiedli, dyrektorów placówek oświatowych oraz wszystkich zebranych na sali obrad. Przewodnicząca Rady powołała na protokolanta obrad pracownika Wydziału Organizacyjnego Joannę Zuzel. Przewodnicząca obrad stwierdziła, że radni otrzymali porządek sesji, do którego zaproponowała wprowadzenie następujących punktów: „5c 1 – uchwała w sprawie odwołania Sekretarza Gminy”; „5i a 1- uchwała w sprawie powołania składu osobowego Komisji Rolnictwa i Rozwoju wsi”; „5i a 2 – uchwała w sprawie powołanie składu osobowego Komisji Porządku Publicznego i Ochrony Środowiska”; „5i a 3 – uchwała w sprawie składu osobowego powołanie Komisji Oświaty, Zdrowia i Kultury”. Ponadto zaproponowała, aby punkt „6” porządku przenieść do punktu ”5i b”. Do porządku obrad nie zgłoszono więcej uwag i pytań. Za wprowadzeniem zaproponowanych zmian do porządku obrad głosowało 18 radnych, przeciwnych i wstrzymujących głosów nie było. Zmiany zostały przyjęte jednogłośnie.

Porządek obrad przedstawia się następująco:

1. Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności obrad.
2. Informacja Burmistrza z działalności w okresie między sesjami Rady Miejskiej i sprawozdanie z realizacji uchwał Rady.
3. Interpelacje i zapytania radnych.
4. Informacje Przewodniczącej Rady Miejskiej w sprawach bieżących.
5. Podjęcie uchwał w sprawie:
5a/ wygaśnięcie mandatu radnego,
5b/ wygaśnięcie mandatu radnego,
5c/ wygaśnięcie mandatu radnego,
5c 1/ odwołania Sekretarza Gminy
5d/ ustalenia wynagrodzenia dla Burmistrza Namysłowa,
5e/ dokonywania czynności w sprawach z zakresu prawa pracy wobec Burmistrza Namysłowa,
5f/ wskazania Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej do dokonywania czynności dotyczących podróży służbowej Przewodniczącego Rady Miejskiej w Namysłów,
5g/ zwrotu radnemu kosztów przejazdu w podróży służbowej pojazdem samochodowym nie będącym własnością gminy,
5h/ wyznaczenia delegatów do reprezentowania Gminy Namysłów w Namysłowskim Stowarzyszeniu Inicjatyw Gospodarczych,
5i/ wystąpienia ze Związku Miast Polskich,
5i a 1/ powołania składu osobowego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rady Miejskiej,
5i a 2/ powołania składu osobowego Komisji Porządku Publicznego i Ochrony Środowiska Rady Miejskiej,
5i a 3/ powołania składu osobowego Komisji Oświaty, Zdrowia i Kultury Rady Miejskiej,
5i b/ Powołanie Komisji ds. opracowania Statutu Gminy.
6. Przyjęcie protokołu z II sesji rady Miejskiej.
7. Sprawy różne i wolne wnioski.
8. Zakończenie obrad.

Ad. 2 Informacja Burmistrza z działalności w okresie między sesjami Rady Miejskiej i sprawozdanie z realizacji uchwał Rady.
Burmistrz Krzysztof Kuchczyński przedstawił informację z działalności w okresie między sesjami oraz sprawozdanie z realizacji uchwał Rady Miejskiej podjętych na sesji w dniu 18 listopada 2002 roku. Do przedstawionych informacji nie zgłoszono uwag i pytań. Informacja i sprawozdanie stanowią załącznik do protokołu.

Ad. 3 Interpelacje i zapytania radnych.
W tym punkcie głos zabrał radny Pan J. Szyndler, który zwrócił się z prośbą o szybsze przesyłanie zawiadomień o posiedzeniach Komisji. Stwierdził, że powinny one docierać do radnych co najmniej tydzień przed planowanym posiedzeniem. Ponadto ustosunkował się do pierwszego zawiadomienia o posiedzeniu Komisji Rewizyjnej i stwierdził, że nie widział sensu, aby zwoływać Komisję przed tą sesją, gdyż Komisja Rewizyjna jest powołana do innych celów, a wyboru Zastępcy Przewodniczącego można było dokonać przy innej okazji. Radny Szyndler nawiązał do sprawy bezrobocia i stwierdził, iż rzeczą naganną jest sytuacja kiedy osoby mające świadczenia emerytalne pracują, a osoby młode nie mają pracy i poprosił o realizację tej kwestii. Radny poprosił Burmistrza o wykonanie wejścia na górkę, która znajduje się w Parku (przy Technikum Rolniczym).Podkreślił, że chodzi przede wszystkim o względy bezpieczeństwa. Ponadto radny Szyndler przekazał Burmistrzowi uwagi zgłaszane przez mieszkańców dotyczące kaplicy na nowym cmentarzu. Mieszkańcy uważają, że jest za mała. Dodał, że nie jest to zadanie na teraz, ale poddaje je pod rozwagę na przeszłość. Przewodnicząca Rady odniosła się do wypowiedzi przedmówcy dotyczącej zasadności oraz sposobu zwołania Komisji i stwierdziła, że jest to sprawa wewnętrzna Komisji. Następnie głos zabrał Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Pan J. Kopeć, który wyjaśnił, iż plan pracy Rady Miejskiej określa, że Komisja powinna zaopiniować uchwały okołobudżetowe. Dodał, że są to istotne uchwały dla budżetu gminy i uważał za zasadne zwołanie posiedzenia Komisji. Ponadto poinformował, że Statut Gminy nie określa sposobów i form zwoływania Komisji, w związku z czym członkowie Komisji ustalili, że oprócz zawiadomień wysyłanych pocztą, dopuszczalne jest również zawiadomienie telefoniczne z jednodniowym wyprzedzeniem. Radny Kopeć podkreślił, że przy opracowywaniu nowego Statutu należy wprowadzić odpowiednie zapisy, aby takie sytuacje się nie powtarzały. W tym momencie głos zabrała Przewodnicząca Rady, która zapewniła, że Komisja opracowując Statut Gminy uwzględni uwagi dotyczące wydłużenia czasu zawiadomień. Kolejno głos zabrała radca prawny Pani B. Jurkiewicz i wyjaśniał, że zgodnie z ustawą zadaniem Komisji Rewizyjnej jest kontrola, ale nie ma przeszkód, żeby Komisja zajmowała się opiniowaniem uchwał, jeżeli w przyszłości ma to ułatwić jej pracę np. przy wykonywaniu kontroli budżetu, czy innych zadań zleconych przez Radę. W tym punkcie nie zgłoszono więcej uwag i pytań.

Ad.4 Informacje Przewodniczącej Rady Miejskiej w sprawach bieżących.
Przewodnicząca Rady Pani Teresa Ceglecka-Zielonka poinformowała, że pomiędzy sesjami wpłynęła interpelacja radnego Pana S. Hinborcha dotycząca budowy dróg osiedlowych E. Plater i Pastewnej. Następnie Przewodnicząca Rady poinformowała, że wpłynęło pismo mieszkańców ulicy Pastewnej, w którym zwracają się z prośbą o wykonanie nawierzchni tejże ulicy. Kolejno Prowadząca obrady zapoznała radnych z treścią pisma mieszkańców i właścicieli firmy przy ul. Dubois, w którym proszą o dokonanie zmiany nawierzchni chodnika przy ul. Dubois tj. od kina w kierunku centrum miasta, oraz przeniesienie pojemników na śmieci. Następnie Przewodnicząca Rady poinformowała, że wpłynęło pismo mieszkańców wsi Smarchowice Małe, którzy zwracają się z wnioskiem o ujęcie w planach budżetu gminy na 2003 wykonanie pełnej dokumentacji technicznej na budowę kanalizacji sanitarnej. Kolejno przedstawiła pismo radnego Tadeusza Węglarza, który zwrócił się z prośbą o ujęcie w projekcie budżetu gminy na 2003 następujących inwestycji w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Smarchowicach Wielkich: wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, przebudowa kuchni, ocieplenie ścian budynku i wymiana ogrodzenia. Ponadto radny poprosił o wykonanie oświetlenia ulic Apostolskiej, Podleśnej i Młynkowej; wykonanie chodnika na odcinku 300 metrów drogi krajowej oraz wniósł o utworzenie funduszu, który pozostawałby w gestii Rady Sołeckiej, a przeznaczony byłby na utrzymanie porządku dla każdego sołectwa. Następnie Przewodnicząca Rady poinformowała, że po raz kolejny do Rady zwrócił się z pismem Pan Z. Stasiukiewicz z prośbą o rozpatrzenie przez Komisję Rewizyjną podania w sprawie zbycia nieruchomości. Dodała, że do pisma dołączył liczne załączniki. Kolejno Przewodnicząca Obrad zapoznała radnych z treścią pisma Państwa Chowanków, w którym zwrócili się z prośbą o zapoznanie nowej Rady z problemami związanymi z wyegzekwowaniem od Gminy zadośćuczynienia za wyrządzone szkody w budynku mieszkalnym, gospodarczym i na całej posesji, w związku z budową zbiornika retencyjnego. Następnie Przewodnicząca Rady Pani T. Ceglecka-Zielonka zapoznała Radę z pismem nadesłanym przez Kolegium Pielęgniarek i Położnych, które proszą o przekazanie informacji o zasadach wyboru pielęgniarki środowiskowo-rodzinnej. Kontynuując Przewodnicząca poinformowała, że wpłynęło pismo RIO w Opolu, które informuje, że na posiedzeniu nadzorczym nie stwierdzono naruszenia prawa w uchwale podjętej przez poprzednią Radę w sprawie restrukturyzacji należności z tytułu karty podatkowej od przedsiębiorstw z terenu gminy Namysłów. Kolejno Przewodnicząca Rady przedstawiła pismo Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu, która zwróciła się z wnioskiem o zwolnienie nieruchomości przeznaczonych na cele obronności i bezpieczeństwa Państwa oraz utrzymania porządku publicznego a wykorzystywanych na cele służbowe jednostek Policji z podatku od nieruchomości. Następnie Prowadząca Obrady poinformowała, że wpłynęło pismo radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej informujące o założeniu Klubu Radnych. Kolejno Pani Przewodnicząca poinformowała, że wpłynęło pismo radnych Forum, którzy informują o założeniu Klubu Radych. Przewodnicząca Rady Pani T. Ceglecka-Zielonka poinformowała, że pisma zostały przekazane do rozpatrzenia Burmistrzowi. Pisma stanowią załącznik do protokołu.

Ad. 5 Podjęcie uchwał w sprawie:

5a. Uchwała na druku „5a” w sprawie wygaśnięcia mandatu.
Przewodnicząca Rady poinformowała, że wpłynęło oświadczenie Pana Adama Maciąga w sprawie rezygnacji z mandatu radnego. Do projektu uchwały nie zgłoszono uwag i pytań. Za przyjęciem uchwały głosowało 18 radnych, przeciwnych i wstrzymujących głosów nie było. Uchwała została przyjęta jednogłośnie. Rezygnacja i uchwała Nr II/7/02 stanowią załącznik do protokołu.

5b. Uchwała na druku „5b” w sprawie wygaśnięcia mandatu.
Przewodnicząca Rady T. Ceglecka-Zielonka poinformowała, że na jej ręce wpłynęła rezygnacja z mandatu radnego złożona przez Pana Michała Ilnickiego. Do projektu uchwały nie zgłoszono uwag i pytań. Za przyjęciem uchwały głosowało 18 radnych, przeciwnych i wstrzymujących głosów nie było. Uchwała została przyjęta jednogłośnie. W tym miejscu głos zabrał Z-ca Burmistrza Pan M. Ilnicki, który podziękował wszystkim mieszkańcom gminy, którzy w wyborach samorządowych oddali głos na jego osobę. Podkreślił, że jego rezygnacja to nie zdrada i dodał, że na stanowisku, które zostało mu powierzone przez Burmistrza Kuchczyńskiego będzie mógł jeszcze lepiej służyć wszystkim mieszkańcom gminy Namysłów. Rezygnacja i uchwała stanowią Nr II/8/02 załącznik do protokołu.

5c. Uchwała na druku „5b” w sprawie wygaśnięcia mandatu.
Przewodnicząca Rady T. Ceglecka-Zielonka poinformowała, że rezygnację z mandatu radnego złożył Pan Tadeusz Jaroszewski. Do projektu uchwały nie zgłoszono uwag i pytań. Za przyjęciem uchwały głosowało 18 radnych, przeciwnych i wstrzymujących głosów nie było. Uchwała została przyjęta jednogłośnie. Rezygnacja i uchwała Nr II/9/02 stanowią załącznik do protokołu.

5c 1. Uchwała na druku „5c 1” w sprawie odwołania Sekretarza Gminy.
Przewodnicząca Rady poinformowała, że Pani Grażyna Psyk złożyła na ręce Burmistrza K. Kuchczyńskiego rezygnację z funkcji Sekretarza Gminy z dniem 10 grudnia 2002 r. Do projektu uchwały nie zgłoszono uwag i pytań. Za przyjęciem uchwały głosowało 18 radnych, przeciwnych i wstrzymujących głosów nie było. Uchwała została przyjęta jednogłośnie. W tym miejscu głos zabrał Burmistrz K. Kuchczyński, który podziękował Pani G. Psyk za współpracę. Dodał, ze jej zaangażowanie i praca była widoczna nie tylko na terenie Urzędu, ale całej gminy. Następnie głos zabrała Przewodnicząca Rady Pani T. Ceglecka-Zielonka, która w imieniu własnym i całej Rady podziękowała za pierwsze tygodnie współpracy. Dodała, że osobiście dziękuje za wprowadzenie w tajniki wiedzy samorządowej i dobre rady, które na pewno wykorzysta w przyszłości. Kolejno głos zabrała Pani G. Psyk, która podziękował Burmistrzowi za czteroletnią współpracę i umożliwienie podnoszenia wiedzy i kwalifikacji w zakresie administracji samorządowej. Ponadto za współpracę podziękowała: przedstawicielom rad sołeckich, przewodniczącym zarządów osiedli, dyrektorom placówek oświatowych, kierownikom jednostek organizacyjnych i ich pracownikom, kierownikom wydziałów Urzędu Miejskiego. Szczególne podziękowania złożyła pracownikom Wydziału Organizacyjnego, których praca była najmniej widoczna, ale włożyli dużo serca w to, aby Urząd funkcjonował prawidłowo. Nowej Radzie życzyła spokojnych obrad, trafnych decyzji, jak najmniej uchylonych uchwał oraz dobrej współpracy z nowym Sekretarzem Gminy. Rezygnacja i uchwała Nr II/10/02 stanowią załącznik do protokołu.

5d. Uchwała na druku „5d” w sprawie ustalenia wynagrodzenia dla Burmistrza Namysłowa.
W tym punkcie głos zabrał radny Pan E. Wołoszczuk, który w imieniu koalicji przedstawił propozycję wynagrodzenia dla Burmistrza. Podkreślił, że ustalając wysokość wynagrodzenia koalicja wzięła pod uwagę budżet na 2003 rok, który w porównaniu z 2002 rokiem jest o 10% mniejszy i jest budżetem stagnacji, w związku z czym wynagrodzenie powinno być powiązane z budżetem oraz wysokość poborów Burmistrzów w miastach graniczących z Namysłowem tj. Brzegu, Kluczborka. Radny Pan E. Wołoszczuk poinformował, że ostatecznie koalicja proponuje przy jednym zastępcy wynagrodzenie brutto w wysokości 5.000,00 zł plus 1.000,00 zł dodatku plus dodatek stażowy, natomiast przy dwóch zastępcach 3.000,00 zł plus 1.000,00 zł dodatku plus dodatek stażowy. Uzupełniając radny Wołoszczuk dodał, że na zaproponowaną wysokość wynagrodzenia rzutowały sprawy nie zakończone w poprzedniej kadencji tj. podwójna zapłata za zbiornik, sprawa Państwa Chowanków i wniósł, aby Rada na dzień dzisiejszy przyznała Burmistrzowi wynagrodzenie w wysokości 3.000,00 zł plus dodatek i dodatek stażowy brutto. Następnie głos zabrał radny Pan J. Szyndler, który podkreślił, że kwestia wynagrodzenia Burmistrza jest istotną sprawą, ponieważ Burmistrz w obecnej kadencji ma inny zakres kompetencji i zwiększone z tego tytułu zadania. Odpowiada za wszelkie decyzje jednoosobowo. Dodał, że jego zdaniem nic nie uzasadnia zmniejszenia wynagrodzenia dla Burmistrza z poprzedniej kadencji, na które składały się : płaca zasadnicza w wysokości 4.530,00 zł, plus dodatek funkcyjny 1.775,00 zł i wysługa lat 815,40 zł, co łącznie stanowiło 7.120,00 zł. Radny Pan J. Szyndler stwierdził, iż podkreślenia wymaga fakt, że Burmistrz K. Kuchczyński jako nieliczny w okolicy nie pobierał tzw. dodatku specjalnego. Radny Pan J. Szyndler wyraził nadzieję, że radni ustalając wynagrodzenie docenią to, że trud w obecnej kadencji Burmistrza jest znacznie większy. Ponadto odniósł się do wypowiedzi przedmówcy i stwierdził, że za niższy budżet nie można obarczać Burmistrza, ponieważ takie są regulacje prawne, a on sam na pewno chciałby, aby budżet był jak największy. Podsumowując wniósł o ustalenie dla Burmistrza wynagrodzenia w przedłożonej wysokości. Kolejno Przewodnicząca Rady poinformowała, że zostały zgłoszone dwa wnioski w sprawie wysokości wynagrodzenia dla Burmistrza i poddała pod głosowanie pierwszy wniosek – radnego E. Wołoszczuka. Za przyjęciem wniosku głosowało 13 radnych, 5 radnych było przeciw, wstrzymujących głosów. Wniosek został przyjęty. Ponadto stwierdziła, że drugi wniosek jest niezasadny. W tym miejscu głos zabrał Burmistrz K. Kuchczyński, który odniósł się do wypowiedzi radnego Wołoszczuka i stwierdził, że dla niego przedstawione argumenty są niezrozumiałe. Podkreślił, że dzisiejsza sesja jest dopiero drugą sesją, a radny już ocenia budżet na 2003 rok jako budżet stagnacji, pomimo, że nie był on jeszcze przedmiotem dyskusji. Zapytał radnego Wołoszczuka dlaczego powraca do sprawy Państwa Chowanków i twierdzi, że ta sprawa nie jest zakończona ?. Przypomniał, że radni byli na miejscu, widzieli zabudowania Państwa Chowanków i mogą sprawę ocenić. Zapewnił, że zarówno Urzęd jak i on osobiście stara się zrobić wszystko, aby sprawa zakończyła się korzystnie dla każdej ze stron. Burmistrz podkreślił, że otrzymał mandat od większości mieszkańców gminy Namysłów, w związku z czym Rada powinna ocenić i docenić wolę mieszkańców. Ponadto zapytał radnych; czy wysokością zarobków chcą go zmusić do rezygnacji oraz rozgrywać pewne sprawy polityczne ? i stwierdził, że nie tędy droga. Podsumowując zapewnił, że na pewno z własnej nie przymuszonej woli rezygnacji nie złoży. Następnie głos zabrał radny Pan E. Wołoszczuk, który zapytał kto z Państwa za 4.500,00 zł miesięcznie chciałby być burmistrzem ? i stwierdził, zwracając się do Burmistrza K. Kuchczyńskiego, że startując w wyborach nie określił ile chce zarabiać. Podkreślił, że myli się myśląc, że Rada chce go do czegokolwiek zmusić. Dodał, że koalicja zaproponowała również wynagrodzenie burmistrza w wysokości 5.000,00 zł brutt pod warunkiem, ze będzie tylko jeden zastępca i stwierdził, że są przecież mniejsze miasta, które mają tylko jednego zastępcę. Podkreślił, że szuka się oszczędności, a to właśnie jest oszczędność. W tym miejscu głos zabrał Burmistrz Namysłowa, który stwierdził, że na początku kadencji mówi się o dobrej pracy i zapytał radnego Wołoszczuka, o chce oceniać na początku kadencji ?, a dlaczego dwóch zastępców ? to będzie można ocenić w dalszej pracy. Poinformował, że Gmina otrzymała promesę Sapardu, która daje możliwość pozyskania około 1 miliona złotych na kanalizację, jak również Gmina Namysłów to 27 tysięcy mieszkańców. Przypomniał, że Pan E. Wołoszczuk pracował w Urzędzie Miejskim w okresie kiedy było dwóch zastępców i wówczas nie podnosił tak ostro tej kwestii. Burmistrz podkreślił, że za strukturę zatrudnienia w Urzędzie jest odpowiedzialny osobiście i poprosił Radę, aby w taki sposób nie ingerowała w tą strukturę.
W tym miejscu głos zabrał radny Pan W. Dzwoniarek, który zapytał radnego E. Wołoszczuka ile zarabiał pracując w Wodociągach ? Radny E. Wołoszczuk odpowiedział, że 2.700,00 zł. W tym momencie dyskusję przerwała Przewodnicząca Rady, stwierdzając, że to nie jest przedmiotem dyskusji. Następnie głos zabrał radny Pan E. Wołoszczuk, który wyjaśnił, że przedstawił wniosek koalicji, a Rada mogła go przyjąć, bądź nie. Kolejno głos zabrał radny Pan J. Szyndler, który odniósł się do wcześniejszych wypowiedzi i podkreślił, że jest zbulwersowany pewnymi zachowaniami ludzi, którzy na tej sali powoływali się na wielkie sprawy. Dodał, że przytoczona dzisiaj argumentacja, nie jest dla niego żadnym argumentem, ponieważ radni reprezentują interesy ludzi, dla których ważne jest, aby gmina była dobrze zarządzana. Stwierdził, że przekonują go argumenty Burmistrza, a to, że gmina ma dwóch zastępców to jest już utrwalona praktyka od lat 12 i nie została wprowadzona przez obecnego Burmistrza, lecz przez poprzednika Pana A. Maciąga. Ponadto stwierdził, że porównywanie Gminy Namysłów do gminy Brzeg jest nietrafne, ponieważ Brzeg jest oddzielnie gminą i miastem. Podkreślił, że nie należy głosować blokami, ale racjami i każdy radny powinien głosować wedle własnego zdania i przekonania. Następnie głos zabrał radny Pan S. Wojtasik, który podkreślił, iż jako radny poprzedniej kadencji czuje się odpowiedzialny za finanse gminy i w związku z tym chciałby się odnieść do kwestii dotyczącej podwójnej zapłaty za zbiornik. Poinformował, że wyborcy też często zadają pytanie czy to prawda, że zbiornik był zapłacony podwójnie ? i dodał, że kosztorys zbiornika wynosił około 16 mln zł, czyli według słów radnego i osób pytających zbiornik kosztował 32 mln zł. Radny poprosił, aby uściślać wypowiedzi, ponieważ podwójnie została należność, a nie o zbiornik jako całość. Ponadto przychylił się do propozycji radnego Szyndlera o pozostawieniu zarobków burmistrza na dotychczasowym poziomie. Do projektu uchwały nie zgłoszono więcej uwag i pytań. Uchwała Nr II/11/02 stanowi załącznik do protokołu.

5e. Uchwała na druku „5e” w sprawie dokonywania czynności w sprawach z zakresu prawa pracy wobec Burmistrza Namysłowa.
Do projektu uchwały nie zgłoszono uwag i pytań. Za przyjęciem uchwały głosowało 18 radnych, przeciwnych i wstrzymujących głosów nie było. Uchwała została przyjęta jednogłośnie. Uchwała Nr II/12/02 stanowi załącznik do protokołu.

5f. Uchwała na druku „5f” w sprawie wskazania Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej do dokonywania czynności dotyczących podróży służbowej Przewodniczącego Rady Miejskiej w Namysłowie.
Do projektu uchwały nie zgłoszono uwag i pytań. Za przyjęciem uchwały głosowało 18 radnych, przeciwnych i wstrzymujących głosów nie było. Uchwała została przyjęta jednogłośnie. Uchwała Nr II/13/02 stanowi załącznik do protokołu.

5g. Uchwała na druku „5g” w sprawie zwrotu radnemu kosztów przejazdu w podróży służbowej pojazdem samochodowym nie będącym własnością gminy.
Do projektu uchwały nie zgłoszono uwag i pytań. Za przyjęciem uchwały głosowało 18 radnych, przeciwnych i wstrzymujących głosów nie było. Uchwała została przyjęta jednogłośnie. Uchwała Nr II/14/02 stanowi załącznik do protokołu.

5h. Uchwała w sprawie wyznaczenia delegatów do reprezentowania Gminy Namysłów w Namysłowskim Stowarzyszeniu Inicjatyw Gospodarczych.
Przewodnicząca Rady Pani T. Ceglecka-Zielonka poinformowała, że NSIG zwróciło się z prośbą o wybór 3 przedstawicieli do reprezentowania gminy Namysłów w Namysłowskim Stowarzyszeniu Inicjatyw Gospodarczych. Radny Pan J. Szyndler poprosił o przekazanie Radzie opinii o przydatności Stowarzyszenia dla gminy. Burmistrz K. Kuchczyński poinformował, że Stowarzyszenie funkcjonuje od 4 lat, a członkami są przedstawiciele gminy Namysłów, gmin ościennych i powiatu. Siedziba Stowarzyszenia mieści się przy ulicy Łączańskiej, w budynku użyczonym przez gminę Namysłów. Burmistrz stwierdził, iż jego zdaniem efekty działania Stowarzyszenia są znikome, a nawet prawie żadne. Budynek Stowarzyszenia nie spełnia swojej funkcji, ponieważ oprócz kilku zakładów, które zatrudniają 1 lub 2 osoby znajduje się tam Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego oraz firmy ubezpieczeniowe, czyli budynek spełnia funkcję administracyjną, biurową i stwierdził, że świadczy to tym, iż zainteresowanie mieszkańców gminy i wykorzystanie budynku jest słabe. Ponadto Burmistrz poinformował, że przedstawicielem gminy w Stowarzyszeniu poprzedniej kadencji była Pani K. Leszczyńska oraz zaproponował, aby w przyszłości zaprosić Przewodniczącego Stowarzyszenia, który przedstawiłby analizy, efekty i korzyści wynikające z działalności NSIG i walki z bezrobociem.
Następnie głos zabrał radny Pan K. Dubiński, który podkreślił, że Stowarzyszenie nie działa w próżni. Gmina miała trzech przedstawicieli w NSIG, ale tylko Pani K. Leszczyńska uczestniczyła we wszystkich spotkaniach, w związku z czym to stowarzyszenie tak funkcjonuje, jakich mamy przedstawicieli. Dodał, że jeśli Rada wybierze osoby odpowiedzialne to Stowarzyszenie będzie funkcjonowało.
Burmistrz K. Kuchczyński ustosunkował się do wypowiedzi radnego Dubińskiego i wyjaśnił, że przedstawiciele Rady Miejskiej poprzedniej kadencji uczestniczyli bardzo aktywnie w pracach Stowarzyszenia, jak również wkład gminy był bardzo znaczący –budynek przy ul. Łączańskiej. Dodał, ze jest to obiekt, z którego gmina mogłaby czerpać określone korzyści. Do powyższych wypowiedzi ustosunkował się radny J. Szyndler i stwierdził, że radni powinni najpierw zapoznać się ze statutem Stowarzyszenia, a dopiero później podjąć uchwałę, w związku z czym zgłosił wniosek formalny, aby ten punkt przesunąć na kolejną sesję po rozważeniu i zapoznaniu się radnych ze statutem. Kolejno głos zabrał radny Pan K. Dubiński, który odniósł się do wypowiedzi Burmistrza i potwierdził, że Pani K. Leszczyńska uczestniczyła w każdym spotkaniu, natomiast inni delegaci nie uczestniczyli ani razu. Dodał, że jest to Stowarzyszenie wszystkich gmin i wybrani przez Radę delegaci rozliczą i ocenią działalność Stowarzyszenia, gdyż to oni nadają kierunek działania. Przewodnicząca Rady stwierdziła, że skoro Stowarzyszenie istnieje i w poprzedniej kadencji gmina była reprezentowana, to obecna Rada również powinna wyznaczyć swoich reprezentantów i zapytała radnych czy są za wyznaczeniem delegatów na dzisiejszej sesji ?. „Za” wyznaczeniem delegatów głosowało 15 radnych, 2 było przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. Następnie poprosiła o zgłaszanie kandydatów do reprezentowania gminy w Stowarzyszeniu. Radny Pan R. Wołczański zaproponował radnego Jana Dróżdza, który wyraził zgodę. Rady Pan E. Wołoszczuk zaproponował radnego Alojzego Kurczewskiego, który wyraził zgodę. Za zgłoszonymi kandydaturami głosowało 13 radnych, przeciwnych głosów nie było, 5 radnych wstrzymało się od głosu. Uchwała Nr II/15/02 stanowi załącznik do protokołu.

5i. Uchwała na druku „5i” w sprawie wystąpienia ze Związku Miast Polskich.
W tym punkcie głos zabrał radny Pan J. Szyndler i poprosił o uzasadnienie tej uchwały. Burmistrz Miasta wyjaśnił, że uchwała została przygotowana na jego wniosek, ponieważ uczestnictwo w Związku Miast Polskich nie daje gminie żadnych wymiernych korzyści. Dodał, że za wystąpieniem przemawiają również względy ekonomiczne, gdyż gmina płaci do ZMP roczną składkę w wysokości około 3,000.00 zł. Ponadto dodał, że ZMP zwraca się bardzo często o wykonywanie różnego rodzaju analiz, sprawozdań finansowych, które później wykorzystuje do własnych celów. Stwierdził, że również wójtowie, burmistrzowie innych gmin, które należą do ZMP także uważają, że jest to Związek schyłkowy, zanikowy i prawdopodobnie w niedalekiej przyszłości ulegnie rozwiązaniu. Następnie głos zabrał radny Pan K. Dubiński, który poinformował, ze kilka razy uczestniczył w spotkaniach tego Związku i przyznał, że jest to Związek dużych miast, a małe miasta się nie liczą. Ponadto potwierdził wypowiedź Burmistrza, że kwotę około 3.000,00 zł warto przeznaczyć na inny cel. Do projektu uchwały nie zgłoszono więcej uwag i pytań. Za przyjęciem uchwały głosowało 18 radnych, przeciwnych i wstrzymujących głosów nie było. Uchwała została przyjęta jednogłośnie. Uchwała Nr II/16/02 stanowi załącznik do protokołu.

5ia 1. Uchwała w sprawie powołanie składu osobowego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rady Miejskiej.
Przewodnicząca Rady poprosiła o zgłaszanie kandydatur na Przewodniczącego omisji Radny Pan E. Wołoszczuk zaproponował na Przewodniczącego Komisji radnego Pana Zdzisława Bobera. Radny Pan Z. Bober wyraził zgodę na kandydowanie. Radny Pan S. Wojtasik zgłosił na Przewodniczącego Komisji kandydaturę Pana Zbigniewa Banasiaka. Radny Pan Z. Banasiak wyraził zgodę na kandydowanie. Przewodnicząca Rady Pani T. Ceglecka – Zielonka poddała pod głosowanie kandydaturę Pana Z. Bobera. „Za” głosowało 12 radnych, 4 było przeciw, 2 radnych wstrzymało się od głosu. Przewodnicząca obrad poinformowała, że Przewodniczącym Komisji Rolnictwa został radny Pan Zdzisław Bober, natomiast drugi wniosek jest bezzasadny. Następnie Prowadząca obrady poprosiła o zgłaszanie kandydatur na Przewodniczącego Komisji Porządku Publicznego i Ochrony Środowiska. Radny Pan S. Spór zgłosił na Przewodniczącego Komisji kandydaturę Pana Jana Dróżdża. Radny Pan J. Dróżdż wyraził zgodę na kandydowanie. Przewodnicząca Rady stwierdziła, że nie zgłoszono więcej kandydatur i poddała pod głosowanie kandydaturę Pana J. Dróżdża. „Za” głosowało 17 radnych, przeciwnych głosów nie było, 1 radny wstrzymał się od głosu. Przewodnicząca obrad poinformowała, że Przewodniczącym Komisji Porządku został Pan J. Dróżdż. Kolejno Przewodnicząca Rady Pani T. Ceglecka-Zielonka poprosiła o zgłaszanie kandydatur na Przewodniczącego Komisji Oświaty, Zdrowia i Kultury. Radny Pan L. Mikluszka zaproponował na Przewodniczącego Komisji Oświaty radnego Pana Sławomira Hinborcha. Radny Pan S. Hinborch wyraził zgodę na kandydowanie.
Radny Pan Z. Banasiak zgłosił kandydaturę radnego Stanisława Wojtasika. Radny Pan S. Wojtasik wyraził zgodę na kandydowanie. Następnie Przewodnicząca Rady poddała pod głosowanie kandydaturę Pana S. Hinborcha. Za głosowało 12 radnych, 1 radny był przeciw, 5 wstrzymało się od głosu. Prowadząca obrady poinformowała, że Przewodniczącym Komisji Oświaty został Pan S. Hinborch, w związku z czym drugi wniosek jest bezzasadny. Kolejno Przewodnicząca obrad poprosiła o zgłaszanie kandydatur do składu osobowego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Radny Pan J. Dróżdż zgłosił kandydaturę radnego Ryszarda Wołczańskiego Radny Pan S. Wojtasik zgłosił kandydatury radnych: Zbigniewa Banasiaka i Władysława Dzwoniarka. W tym miejscu głos zabrała Przewodnicząca Rady i poinformowała, że na kolejnej sesji trzech radnych złoży ślubowania, w związku czym proponuje na dzisiejszej sesji powołać 5 osobowe składy Komisji, a na kolejnej zostaną one uzupełnione o radnych, którzy złożą ślubowanie. Radny Pan A. Kurczewski zgłosił kandydaturę radnego Tadeusza Węglarza. Radny Pan T. Węglarz zgłosił kandydaturą radnego Alojzego Kurczewskiego. Radni zgłoszeni do Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi wyrazili zgodę na udział w jej pracach. „Za” zaproponowanym składem Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi głosowało 18 radnych, przeciwnych i wstrzymujących głosów nie było. Skład Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi został przyjęty jedno głośnie. Uchwała Nr II/17/02 stanowi załącznik do protokołu.

5ia 2. Uchwała w sprawie powołania składu osobowego Komisji Porządku Publicznego i Ochrony Środowiska.
Przewodnicząca Rady poprosiła o zgłaszanie kandydatur do składu Komisji. Radny Pan W. Surmacz zgłosił kandydaturę radnego Pana Jerzego Kopcia. Radny Pan R. Wołczański zgłosił kandydaturę radnego Sławomira Spóra. Radny Pan J. Dróżdż zgłosił kandydaturę radnego Lesława Mikluszkę. Radny Pan J. Szyndler zgłosił kandydaturę radnego Władysława Dziedzica. Radni zgłoszeni do Komisji Porządku Publicznego i Ochrony Środowiska wyrazili zgodę na udział w jej pracach. „Za” zaproponowanym składem Komisji Porządku Publicznego i Ochrony Środowiska głosowało 18 radnych, przeciwnych i wstrzymujących głosów nie było. Skład Komisji Porządku Publicznego i Ochrony Środowiska został przyjęty jednogłośnie. Uchwała Nr II/18/02 stanowi załącznik do protokołu.

5ia 3. Uchwała w sprawie powołania składu osobowego Komisji Oświaty, Zdrowia i Kultury.
Przewodnicząca Rady poprosiła o zgłaszanie kandydatur do składu Komisji. Radny Pan J. Kopeć zgłosił kandydaturę radnej Teresy Cegleckiej –Zielonki. Radny Pan Z. Banasiak zgłosił kandydatury radnych: Jerzego Szyndlera i Stanisława Wojtasika. Radny Pan J. Dróżdż zgłosił kandydaturę radnego Wojciecha Surmacza. Radny Pan W. Surmacz zgłosił kandydaturę radnego Ryszarda Wołczańskiego. Radni zgłoszeni do Komisji Oświaty, Zdrowia i Kultury wyrazili zgodę na udział w jej pracach. „Za” zaproponowanym składem Komisji Oświaty, Zdrowia i Kultury głosowało 18 radnych, przeciwnych i wstrzymujących głosów nie było. Skład Komisji Porządku Oświaty, Zdrowia i Kultury został przyjęty jednogłośnie. Uchwała Nr II/19/02 stanowi załącznik do protokołu.

5i b. Powołanie Komisji ds. opracowania Statutu Gminy.
Przewodnicząca Rady Pani T. Ceglecka- Zielonka zaproponowała, aby powołać siedmioosobowy skład tejże Komisji i poprosiła o zgłaszanie kandydatur. Radny Pan K. Dubiński zgłosił kandydatury radnych: Teresy Cegleckiej-Zielonki, Eugeniusza Wołoszczuka, Jerzego Kopcia, Sławomira Hinborcha i Kazimierza Dubińskiego. Przewodnicząca Rady zgłosiła kandydaturę radnego Wojciecha Surmacza. Radny Pan S. Wojtasik zgłosił kandydaturę radnego Jerzego Szyndlera.
Radni zgłoszeni do Komisji d/s opracowania Statutu Gminy wyrazili zgodę na udział w jej pracach. „Za” zaproponowanym składem Komisji d/s opracowania Statutu Gminy głosowało 18 radnych, przeciwnych i wstrzymujących głosów nie było. Skład Komisji d/s opracowania Statutu Gminy został przyjęty jednogłośnie. W tym miejscu głos zabrała Przewodnicząca Rady Pani T. Ceglecka – Zielonka, która poinformował, że zostały powołane składy osobowe pozostałych Komisji, w związku z czym proponuje przerwać obrady sesji, aby wszystkie Komisje mogły zapoznać się z projektami uchwał okołobudżetowych. Podkreślił, że są to bardzo ważne uchwały i wszystkie Komisje powinny wyrazić swoje opinie. Dodała, iż aby umożliwić podjęcie uchwał w terminie i zdążyć z wszystkimi terminami ogłasza przerwę w obradach II sesji do dnia 12 grudnia 2002 roku do godziny 15,00. podkreśliła, że nie będzie oddzielnego zawiadomienia i poprosiła, aby przyjąć to zawiadomienia jako obowiązujące.

Przewodnicząca Rady

Teresa Ceglecka - Zielonka


Protokołowała
Joanna Zuzel


Drugą część sesji rozpoczęto o godzinie 15.00

Przewodnicząca Rady Pani T. Ceglecka - Zielonka dokonała otwarcia drugiej części sesji rozpoczętej w dniu 10 grudnia br., i stwierdziła na podstawie listy obecności , iż w sesji uczestniczy 18 radnych, co stanowi quorum, przy którym może obradować i podejmować uchwały Rada Miejska. Na wstępie Przewodnicząca obrad powitała Burmistrzów w osobach M. Ilnickiegi i T, Jaroszewskiego, Kierowników Wydziałów, Pana i Panią sołtys, dyrektorów szkół i przedszkoli, przewodniczących osiedli, radnych i przedstawicieli społeczności namysłowskiej. Kolejno Przewodnicząca obrad przypomniała, że przerwa w obradach sesji była do punktu „5i b”, a następnie przystąpiła do realizacji porządku obrad. Następnie głos zabrał Przewodniczący Komisji Rewizyjnej J. Kopeć Który przedstawił informację dotyczącą rozstrzygnięć Komisji na posiedzeniu w dniu 6 grudnia. Poinformował, że Komisja przedłożone projekty uchwał zaopiniowała pozytywnie. Dodał, że do projektu uchwały na druku "5k" w sprawie podatku od nieruchomości wniesiono wniosek o utrzymanie na poziomie 2002 roku stawek podatku od nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jednak biorąc pod uwagę budżet gminy, Komisje Rewizyjna i Budżetowo-Gospodarcza postanowiły wycofać wniosek, aby nie zmniejszać wpływów budżetowych o około 104,000.00 zł. Ponadto dodał, że Komisja Rewizyjna na Zastępcę Przewodniczącego Komisji wybrała Pana E. Wołoszczuka. Kolejno głos zabrał Przewodniczący Komisji Rolnictwa Pan Z. Bober i poinformował, że Komisja pozytywnie zaopiniowała projekty uchwał
w brzmieniu zaproponowanym przez Burmistrza. Dodał, że na Zastępcę Przewodniczącego Komisji wybrano Pana Z. Banasiaka. Następnie głos zabrał Przewodniczący Komisji Budżetowo-Gospodarczej L. Milkuszka, który poinformował, że Komisja pozytywnie zaopiniowała projekty uchwał, w pełni akceptując stawki przedstawione przez Burmistrza. Ponadto poinformował, że Zastępcą Przewodniczącego Komisji został wybrany Pan K. Dubiński. Przewodniczący Komisji Oświaty Pan S. Hinborch poinformował, że Komisja pozytywnie zaopiniowała przedłożone przez Burmistrza projekty uchwał podatkowych, jak również pozytywnie zaopiniowała informację w sprawie podatków od psów i podatku rolnego. Komisja wybrała Zastępcę Przewodniczącego w osobie Pana S. Wojtasika. Przewodniczący Komisji Porządku Publicznego i Ochrony Środowiska Pan J. Dróżdż stwierdził, że większość radnych uczestniczy w pracach pozostałych Komisji, w związku z tym Komisja Porządku nie widziała potrzeby zwoływania posiedzenia. Dodał, że Komisja Porządku Publicznego przychyla się do opinii pozostałych Komisji. Następnie głos zabrała radca prawny Pani B. Jurkiewicz, która poinformowała, że w treści uchwał podatkowych podjętych zmieni się brzmienie paragrafu, który mówi o wejściu w życie uchwał. W miejsce „ po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia uchwał, będzie zapis "wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2003".

5j. Uchwała na druku „5j” w sprawie regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków na terenie Gminy Namysłów.
Do projektu uchwały nie zgłoszono uwag i pytań. Za przyjęciem uchwały głosowało 18 radnych, przeciwnych i wstrzymujących głosów nie było. Uchwała została przyjęta jednogłośnie. Uchwała Nr II/20/02 stanowi załącznik do protokołu.

5k. Uchwała na druku "5k" w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości.
W tym punkcie głos zabrał Przewodniczący Osiedla Nr I Pan E. Śnieżek, który stwierdził, że z załączonej informacji wynika, iż do 2002 roku Rada miała swobodę w ustalaniu wysokości stawek podatkowych, natomiast nowa ustawa ustala górne progi podatkowe, jak również dołączona informacja stanowi, że w Gminie Namysłów stawki na 2003 rok wzrastają o wskaźnik inflacji, czyli 2,3 % w stosunku do 2002 roku. Dodał, że przeanalizował zaproponowane stawki i niektóre są wyższe i zapytał dlaczego?. Skarbnik Gminy B. Marcinkowska wyjaśnia, że niektóre stawki podatkowe zostały zaproponowane w wysokości określonych przez ustawę np. jeśli ustawa określa górną stawkę 0,51 zł to taka stawka została przyjęta – nie była przeliczana wskaźnikiem inflacji. Zapewniła, że stawki zostały podniesione o więcej niż 2,3% tylko w przypadku, kiedy stawka została określona przez ustawodawcę. Do projektu uchwały nie zgłoszono więcej uwag i pytań. Za przyjęciem uchwały głosowało 18 radnych, przeciwnych i wstrzymujących głosów nie było. Uchwała została przyjęta jednogłośnie. Uchwała Nr II/21/02 stanowi załącznik do protokołu.

5l. Uchwała na druku "5l" w sprawie określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych.
Do projektu uchwały nie zgłoszono uwag i pytań. Za przyjęciem uchwały głosowało 18 radnych, przeciwnych i wstrzymujących głosów nie było. Uchwała została przyjęta jednogłośnie. Uchwała Nr II/22/02 stanowi załącznik do protokołu.

5ł. Uchwała na druku "5ł" w sprawie określenia wysokości dziennych stawek opłaty targowej.
Do projektu uchwały nie zgłoszono uwag i pytań. Za przyjęciem uchwały głosowało 18 radnych, przeciwnych i wstrzymujących głosów nie było. Uchwała została przyjęta jednogłośnie. Uchwała Nr II/23/02 stanowi załącznik do protokołu.

5m. Uchwała w sprawie określenia wzorów formularzy zawierających dane dotyczące podmiotu i przedmiotu opodatkowania niezbędnych do wymiaru i poboru podatków od nieruchomości, rolnego i leśnego.
Do projektu uchwały nie zgłoszono uwag i pytań. Za przyjęciem uchwały głosowało 18 radnych, przeciwnych i wstrzymujących głosów nie było. Uchwała została przyjęta jednogłośnie. Uchwała Nr II/24/02 stanowi załącznik do protokołu. W tym punkcie głos zabrała Skarbnik Gminy, która wyjaśniła, że w związku z tym, że stawka podatku od psów oraz podatku rolnego i leśnego pozostaje bez zmian nie ma potrzeby podejmowania nowej uchwały, ponieważ uchwała podjęta w roku ubiegłym nie posiada zapisu określającego czas jej obowiązywania, w związku z czym obowiązuje od 1 stycznia 2002 i będzie obowiązywała nadal.

Ad. 7 Przyjęcie protokołu z I sesji Rady Miejskiej.
Przewodnicząca Rady poinformowała, ze po pierwszej sesji został sporządzony protokół, z którym każdy radny może się zapoznać. Do protokołu nie zgłoszono uwag i pytań. „Za” przyjęciem protokołu głosowało 18 radnych, przeciwnych i wstrzymujących głosów nie było. Protokół został przyjęty jednogłośnie.

Ad. 8 Sprawy różne i wolne wnioski.
Przewodnicząca Rady przypomniała, że w pierwszej części sesji przedstawiła pismo Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu a następnie zapoznała radnych z treścią udzielonej odpowiedzi. Pismo stanowi załącznik do protokołu. Następnie głos zabrał radny Pan Z. Bober, który w imieniu mieszkańców Michalic, Józefkowa i Nowego Dworu zwrócił się z prośbą do Burmistrza o interwencję w PKS-ie. Dodał, że mieszkańcy proszą o dwa kursy autobusowe, które byłyby dostosowane do potrzeb mieszkańców: godz. 9 i 12. Podkreślił, że jest to ważna sprawa dla mieszkańców tych wiosek, ponieważ nie wszyscy mają samochody i nie mogą załatwiać swoich spraw. Z-ca Burmistrza M. Ilnicki poinformował, że Burmistrzowi znana jest ta sprawa. Prowadził rozmowy z dyrektorem PKS-u, który stwierdził, że chodzi tu przede wszystkim o pieniądze i zapewnił, ze jeżeli będzie to opłacalne dla zakładu to kursy na pewno zostaną uruchomione. Kolejno głos zabrał radny Pan J. Dróżdż i zapytał Burmistrza Ilnickiego czy to prawda, ze na koniec mijającej kadencji otrzymał odprawę?. Z-ca Burmistrza M. Ilnicki odpowiedział, że otrzymał odprawę zgodnie z przepisami prawa. Radca prawny pani B. Jurkiewicz wyjaśniła, że zgodnie z ustawą o pracownikach samorządowych, pracownik samorządowy zatrudniony na podstawie wyboru, z którym został rozwiązany stosunek pracy z upływem kadencji ma prawo do odprawy w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia. Dodała, że do takiej odprawy nie miał prawa Burmistrz K. Kuchczyński w związku z tym, że nadal pełni swoją funkcję wybrany przez mieszkańców. Podkreśliła, że była to odprawa jak najbardziej zasadna i zgodna z prawem. Radny Pan J. Dróżdż stwierdził, że nie jest usatysfakcjonowany odpowiedzią i złożył formalny wniosek o zbadanie tej sprawy przez Komisję Rewizyjną. Kolejno głos zabrał radny Pan J. Szyndler, który stwierdził, że jest to strata czasu dla Komisji, ponieważ odprawa została wypłacona zgodnie z prawem. Radny Pan J. Dróżdż poprosił, aby w tej sprawie wypowiedział się Przewodniczący Komisji Rewizyjnej. Przewodniczący Komisji Pan J. Kopeć oświadczył, że jeśli Rada przegłosuje taki wniosek to Komisji Rewizyjna zajmie się tą sprawą. Kolejno Przewodnicząca Rady poddała pod głosowanie wniosek radnego J. Dróżdża dotyczący zasadności wypłaty odprawy dla Burmistrza M. Ilnickiego.Za przekazaniem sprawy do Komisji Rewizyjnej głosowało 12 radnych, 5 było przeciw, 1 radny wstrzymał się od głosu. Wniosek został przyjęty. Kolejno głos zabrała Skarbnik Gminy Pani B. Marcinkowska, która poinformowała Radę o potrzebie ogłoszenia przetargu na wybór banku obsługującego Gminę. W tym miejscu głos zabrał Z-ca Burmistrza M. Ilnicki, który w imieniu Burmistrza podziękował za pozytywne zaopiniowanie i przyjęcie uchwał podatkowych.

Sesję zakończono o godzinie 15.45


Przewodnicząca Rady

Teresa Ceglecka-Zielonka


Protokołowała
Joanna Zuzel