Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Protokół Nr IX/03 z sesji Rady Miejskiej w Namysłowie odbytej w dniu 18 wrzesnia 2003r.

Protokół nr IX/03
z sesji Rady Miejskiej w Namysłowie
odbytej w dniu 18 września 2003 roku
w sali Narad Rady Miejskiej Urzędu Miejskiego w Namysłowie



Sesja rozpoczęła się o godz. 13.00


Przewodnicząca Rady Miejskiej Pani Teresa Ceglecka-Zielonka dokonała otwarcia sesji stwierdzając na podstawie listy obecności, że w sesji uczestniczy 16 radnych, co stanowi quorum, przy którym obrady będą prawomocne. Na wstępie Przewodnicząca obrad powitała zaproszonych gości, Panią Sekretarz Powiatu L. Czarny, Przewodniczącego Związku Zawodowego NSZZ „Solidarność” T. Wojtowicza, przedstawicieli społeczności namysłowskiej, Burmistrzów w osobach: K. Kuchczyńskiego, M. Ilnickiego, T. Jaroszewskiego, Naczelników Wydziałów Urzędu Miejskiego, Prezesów Spółek, Dyrektorów Szkół i Przedszkoli, Sołtysów, Przewodniczących Osiedli, radnych. Przewodnicząca na protokolanta obrad powołała pracownika Wydziału Organizacyjnego Beatę Wojtasik. Przewodnicząca stwierdziła, że spotykają się po dłuższej wakacyjnej przerwie, czasie urlopów, kilkanaście dni po rozpoczęciu roku szkolnego dlatego szczególnie serdecznie powitała pedagogów i życzyła wszystkim, którzy dbają o wychowanie i troszczą się o wszechstronny rozwój naszych dzieci, wielu sukcesów w tym nowym roku szkolnym, zrealizowania planów, poprosiła o przekazanie życzeń rodzicom bowiem to nasza wspólna praca daje zamierzone efekty. Przewodnicząca dostrzegła Panią Beatę Leszczyńską Dyrektorkę Gimnazjum Nr 1 w Namysłowie, którą gorąco powitała po raz pierwszy na sesji. Podziękowała wszystkim, którzy w czasie urlopu pamiętali o kolegach z którymi pracują na co dzień, o kolegach z Urzędu, za życzenia które nawzajem sobie przysyłaliśmy. Poinformowała, że jeżeli ktoś chciałby osobiście kartki przeczytać i wspomnieć miłe chwile z wakacji to znajdują się w Biurze Rady Miejskiej. Następnie Przewodnicząca przeszła do obrad sesji. Stwierdziła, że radni otrzymali program sesji. Zaproponowała aby do porządku obrad wprowadzić zmianę: punkt „9” przenieść do punktu „4a”. Dodała, że pozostałe punkty pozostają bez zmian. Ponadto zapytała czy radni mają inne uwagi do porządku? Uwag nie było, zaproponowaną zmianę przyjęto przez aklamację. Głos zabrał Pan radny J. Szyndler, który zaproponował poszerzenie porządku obrad o punkt dotyczący stanu szpitala w Namysłowie i zajęcie przez radę stanowiska w tej sprawie. Uważa, że kwestia jest bardzo ważna i Rada jest jak najbardziej właściwym organem i dzisiejsza sesja miejscem do tego, aby tą sprawą się zająć. W związku z tym taki składa wniosek. Szerzej uzasadni i przedstawi swój punkt widzenia w tym przedmiocie później. Głos zabrał Pan radny J. Dróżdż, który oświadczył, że jest za tym aby mimo wszystko tego punktu do obrad sesji nie wprowadzać w związku z tym, że rada jest nie przygotowana merytorycznie do mówienia na ten temat oraz nie ma przedstawicieli bezpośrednich, którzy są odpowiedzialni za funkcjonowanie służby zdrowia w Powiecie. Przewodnicząca Rady stwierdziła, że w związku z tym iż padł wniosek za chwilę go przegłosujemy ale póki co, ma propozycję dla radnego J. Szyndlera aby jego wniosek dotyczący szpitala umieścić w punkcie „Sprawy różne”, gdzie zechciałby podzielić się z radą swoimi odczuciami. Radny J. Szyndler odpowiedział, że zdaje sobie doskonale sprawę, iż może wszystko powiedzieć w tym punkcie, ale jest to tak ważna kwestia, że wymagałaby aby Rada była uprzejma w stosownym, wyodrębnionym punkcie zająć się tą sprawą, więc jeszcze raz ponowił swój wniosek o przegłosowanie i rozszerzenie porządku obrad. Zwracając się do swego przedmówcy stwierdził, iż jest to nieważne, że nie ma przedstawicieli z Powiatu, bo oni „balują” gdzieś tam w Niemczech i nawet redaktor prasy lokalnej nie uzyskał informacji z wiarygodnego, jak najbardziej merytorycznego źródła gdzie ci panowie: Starosta i Wice-Starosta pojechali. Uważa, że tym nie należy się przejmować oni jako Rada Miejska władzy w przedmiocie szpitala nie mają, ale swoje stanowisko w tej sprawie mogą wyrazić a nawet mają taki obowiązek. Przewodnicząca zgodziła się ze swoim przedmówcą , że jest to bardzo ważna sprawa, ale nie chciałaby wyprzedzać Pana Burmistrza, który zabierze głos w tej sprawie. Poinformowała radnych, że otrzymała zaproszenie na spotkanie poświęcone tej sprawie. Ale ponieważ padł taki wniosek , przegłosujemy go. Głos zabrał Radny J. Dróżdż, który stwierdził, iż Pani Sekretarz Powiatu wie w jakim celu Panowie Starostowie wyjechali i poprosił, aby nie ubliżać im. Radny J. Szyndler odpowiedział, że nikomu nie ubliża . Jeszcze raz zaznaczył, że Redaktor gazety był w starostwie i nie uzyskał żądanych informacji i nieobecność tych Panów jest faktem. Przewodnicząca obrad poddała pod głosowanie wniosek Pana J. Szyndlera. „Za” przyjęciem wniosku głosowało 4 radnych, przeciwnych było 12 radnych, a 1 się wstrzymał. Wniosek został odrzucony.

Porządek obrad obejmuje:
1. Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności obrad.
2. Informacja Burmistrza z działalności w okresie między sesjami Rady Miejskiej i sprawozdanie z realizacji uchwał Rady.
3. Interpelacje i zapytania radnych.
4. Informacje Przewodniczącej Rady Miejskiej w sprawach bieżących.
4a/ informacja o rozpoczęciu roku szkolnego oraz o wynikach sprawdzianów i egzaminów gimnazjalnych w latach 2002/2003.
5. Podjęcie uchwał w sprawie:
5a/wyrażenie opinii o zmianie charakteru użytkowania gruntu z rolnego na leśny,
5b/ ustalenia górnych stawek opłat za usługi w zakresie usuwania i unieszkodliwiania odpadów komunalnych
5c/ zmieniająca uchwałę w sprawie zmiany budżetu na 2003 r.
5d/ zmiany budżetu gminy na 2003 r.
5e/ zwolnienia z podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy na terenie gminy Namysłów.
6. Ocena sprawozdania z przebiegu wykonania budżetu gminy za I półrocze 2003 r.
7. Uzupełnienie składów Komisji Rewizyjnej i Komisji Oświaty oraz powołanie Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej.
8. Powołanie zespołu opiniującego kandydatów na ławników.
9. Przyjęcie protokołu z VIII sesji Rady Miejskiej.
10. Sprawy różne i wolne wnioski.
11. Zakończenie obrad.

Głos zabrał Pan Radny L. Mikluszka , który chciał wyjaśnić dlaczego głosował za odrzuceniem wniosku Pana J. Szyndlera. Stwierdził, że Burmistrz przygotował w tej sprawie spotkanie, które odbędzie się niebawem i wyraził nadzieję, iż przedstawi on Radzie swoje wnioski i wypracowania dotyczące spraw szpitala. Wówczas będzie to stosowne aby przekazać je na posiedzeniu Rady.

Ad. 2 Informacja Burmistrza z działalności w okresie między sesjami Rady Miejskiej i sprawozdanie z realizacji uchwał Rady Miejskiej.
Informację z działalności Burmistrza w okresie między sesjami i sprawozdanie z realizacji uchwał Rady Miejskiej podjętych na sesji w dniu 27 czerwca 2003 roku przedstawiła Pani Wanda Myca Naczelnik Wydziału Organizacyjnego. Do przedstawionych sprawozdań nie zgłoszono uwag i pytań.
Sprawozdania stanowią załącznik do protokołu.

Ad. 3 Interpelacje i zapytania radnych.
Przewodnicząca obrad poinformowała, że w dniu dzisiejszym wpłynęło na jej ręce pięć interpelacji radnych: S. Hinborcha, E. Wołoszczuka oraz trzy interpelacje K. Dubińskiego. Zwracając się do Burmistrza zapoznała wszystkich obecnych z ich treścią. Interpelacje stanowią załącznik do protokołu. Przewodnicząca zapytała czy ktoś z kolegów i koleżanek radnych ma pytania do Pana Burmistrza? Pani radna M. Teodorczyk zwróciła się z prośbą do Pani Przewodniczącej i Pana Burmistrza o udzielenie informacji na jakim etapie znajdują się prace przy podłączeniu części wodociągu dla 3/4 mieszkańców wsi Woskowice Małe. Z dawnego skorodowanego wodociągu po PGR-owskiego i podłączenie tej części wsi do wodociągu wiejskiego? Głos zabrał Z-ca Burmistrza M. Ilnicki i stwierdził, że najkrócej mówiąc, to w tym roku. Dodał, że Gmina jest na etapie podpisania umowy z Agencją Własności Rolnej Skarbu Państwa skąd mamy dofinansowanie do wysokości 70% nakładów inwestycyjnych. Powiedział, iż jest przekonany, że w tym roku problem wody w Woskowicach Małych zniknie. Pani M. Teodorczyk podziękowała za informację i nadmieniła, że ta zapobiegliwość podyktowana jest zbliżającą się zimą, ponieważ wodociąg jest bardzo skorodowany i w już pierwszym tygodniu września nastąpiła awaria. Woda wybiła na świeżo uprawione pole. Dodała również, że zeszłoroczne trzy awarie spowodowały braki wody przez parę dni. Stąd troska o to i jednocześnie prośba, aby to było zrobione. M. Ilnicki odnosząc się do wypowiedzi przedmówczyni zaznaczył, że ten problem jest bardzo dobrze znany. Woda pobierana jest z Gminy Domaszowice. Problem wody, po trzech latach starań zostanie jeszcze w tym roku rozwiązany. Pani M. Teodorczyk podziękowała za odpowiedź Panu Burmistrzowi. Następnie głos zabrał Radny J. Szyndler, który stwierdził, że ma do Burmistrza trzy sprawy.
1) Dziś rano przechodząc przez obwodnicę zauważył, że bardzo dużo dzieci z konieczności musi przez nią przechodzić. I chciałby się dowiedzieć, czy jest możliwe zrobienie tzw. świateł wymuszonych do przejścia, ponieważ jest tam bardzo niebezpiecznie, a lepiej zapobiec nieszczęściu niż później żałować.
2) Następna sprawa dotyczy obiektu koło dawnej Lecznicy Powiatowej a mianowicie zamkniętego kortu tenisowego. Chciałby się dowiedzieć jakie są formy jego użytkowania i w jaki sposób jest on udostępniany?
3) W trakcie dyskusji na jednej z ostatnich sesji Rada Miejska rozważała kwestię budynku przy ulicy Łączańskiej i Pan Burmistrz podał taką informację, że będzie podjęta kontrola – uważa, że jest to bardzo ważna rzecz i chciałby się spytać czy taka kontrola została podjęta i czy zostały opracowane zasady tzn. metodyka kontroli jak ona przebiegała, jeżeli tak to czy mógłby się z tym zapoznać. Ponadto odnosząc się do całej tej sprawy poinformował, że z dyrektorem NSIG Panem Danilewiczem zwiedził ten budynek i pięć pomieszczeń było zamkniętych. W ocenie Pana J. Szyndlera jest to bardzo wartościowy budynek i szkoda żeby był tak nieefektywnie wykorzystywany. W związku z tym zaproponował aby od nowego roku znieść nakłady zaplanowane na zieleń miejską w kwocie 200 tyś. zł. i zmniejszyć o 100 tyś. zł , pozostałe 100 tyś. przekazać lokalnym samorządom osiedlowym, do ich dyspozycji. Pozwolił sobie wystawić taką opinię, że nie zrobiłyby tego gorzej niż to jest zrobione. A same by się jakoś skonsolidowały i poprawiły środowisko w obrębie swoich Osiedli, było by to rozwiązanie z powszechnym pożytkiem. Za te pieniądze, które udałoby się wypracować podjąć prace planistyczno-organizacyjne na budowę sali gimnastycznej przy Gimnazjum Nr 1. Budynek przy ulicy Łączańskiej sprzedać a środki przeznaczyć również na budowę wyżej wspomnianej sali. Po wypowiedzi Radnego Szyndlera głos zabrał Burmistrz K. Kuchczyński, który stwierdził, że odpowie na niektóre pytania, a na pozostałe poprosi o odpowiedź Naczelnika WGKiKŚ Pana T. Bagińskiego. Jeżeli chodzi o sprawę obwodnicy i dodatkowego oznakowania, to była prowadzona rozmowa z dyrektorem Zarządu Dróg Wojewódzkich Panem Poliwodą, ponieważ obwodnica jest drogą wojewódzką. Rozmowy prowadzili Z-ca Burmistrza M. Ilnicki i Naczelnik T. Bagiński. Dyrektor Poliwoda ma rozeznać się w tej sprawie, nie udzielił odpowiedzi przeczącej i Burmistrz ma nadzieję, że sprawa zakończy się pomyślnie i takie oznakowanie będzie. Bo chodzi tu przecież o bezpieczeństwo naszej młodzieży. Jeżeli natomiast chodzi o sprawę kortu tenisowego, Burmistrz poinformował, że należy on do prywatnego właściciela, który zamyka go w celach bezpieczeństwa. Jeżeli ktoś chciałby skorzystać to wystarczy skontaktować się z właścicielem, który udostępnia obiekt. Odpowiadając na trzecie pytanie Burmistrz poinformował, że kontrola w budynku na ulicy Łączańskiej jeszcze nie doszła do skutku, ponieważ Gmina Namysłów nie jest jedyną kompetentną instytucją. Ale w niedalekim czasie zwoła się walne zgromadzenie i podejmą odpowiednie kroki w tym temacie. Natomiast jeśli chodzi o budowę sali gimnastycznej przy Gimnazjum Nr 1 to koszt tej inwestycji wyniósł by 3,5 do 4 mln zł., a kwota uzyskana ze sprzedaży budynku przy ul. Łączańskiej nie pokryje 1/5 wartości tej kwoty. Głos zabrał Naczelnik WGKiKŚ, wyjaśnił, że osobiście, codziennie obchodzi całe miasto i prosił Pana J. Szyndlera , jeśli ma uwagi do utrzymania zieleni to żeby dokładnie wskazał o które miejsca mu chodzi. Radny J. Kopeć zapytał Burmistrza na jakim etapie prowadzone są rozmowy odnośnie przejęcia dworca PKP? Burmistrz poinformował, że nie była to łatwa procedura, ponieważ nie były pozakładane Księgi Wieczyste, uregulowana sprawa podziałów geodezyjnych, dlatego to trochę trwało ale na dzień dzisiejszy są już założone księgi wieczyste. PKP jest w trakcie oszacowania wszystkich nieruchomości. Burmistrz poinformował, że na koniec miesiąca lipca rozmawiał z Zastępcą dyrektora PKP we Wrocławiu, który obiecał, że we wrześniu br. zostanie sfinalizowana wycena. Wtedy nasz wniosek o przejęcie PKP zostanie przekazany do Warszawy gdzie będziemy prowadzili szczegółowe rozważania i tam zapadnie decyzja.
W tym punkcie nie zgłoszono więcej uwag i pytań.

Ad. 4 Informacje Przewodniczącej Rady Miejskiej w sprawach bieżących.
W tym punkcie obrad Przewodnicząca Rady Miejskiej T. Ceglecka-Zielonka zapoznała radnych z pismami jakie wpłynęły do Rady Miejskiej, w następującej kolejności. Nadawcą pierwszego pisma jest Niezależne Stowarzyszenie Kombatantów Polski, z którego wynika , że upoważnioną osobą do reprezentowania tejże organizacji kombatanckiej na terenie miasta i powiatu namysłowskiego jest V-ce Prezes Rady Głównej J. Nowowiejski. Przewodnicząca poinformowała, iż otrzymała do wiadomości pismo, w którym Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – Zarząd Koła w Namysłowie zwrócił się z wnioskiem do Pani Dyrektor Gimnazjum Nr 1 o nadanie imienia Armii Krajowej tej placówce. Kolejno Przewodnicząca odczytała prośbę Stowarzyszenia Sportu i Japońskich Sztuk Walki „BUSHI”o dotację finansową w celu przeprowadzenia remontu pomieszczeń, znajdujących się na ulicy Reymonta 8. Kolejnym pismem, z który Przewodnicząca zapoznała Radnych to informacja o nowo powstałym Namysłowskim Stowarzyszeniu Trzeźwościowym. Następnie Przewodnicząca odczytała treść pisma z Sądu Okręgowego w Opolu, które mówi ilu ławników do poszczególnych Sądów może Rada Miejska wybrać. Przewodnicząca również odczytała listę kandydatów na ławników zgłoszonych przez Sąd Rejonowy w Kluczborku, na kadencję 2004-2007. Dodała, że w punkcie 8 obrad Radni zwołają zespół ds. opiniowania kandydatów na ławników. Kolejnym i ostatnim pismem było zaproszenie od Pana Burmistrza dla Przewodniczącej na spotkanie , którego celem będzie dyskusja na temat rozwiązań, umożliwiających skuteczne ratowanie szpitala w Namysłowie. Dodała, że postara się godnie reprezentować całą Radę Miejską na tym spotkaniu. Przewodnicząca stwierdziła, że radni mogą zapoznać się z powyższymi pismami w biurze obsługi Rady.
Pisma stanowią załącznik do protokołu.

4a Informacja o rozpoczęciu roku szkolnego oraz o wynikach sprawdzianów i egzaminów gimnazjalnych w latach 2002/2003.
Naczelnik Wydziału Oświaty i Kultury Fizycznej Pani J. Skrok szczegółowo przedstawiła realizację remontów przeprowadzonych w placówkach oświatowych w 2003 roku wykazując wysokość nakładu pieniężnego na te inwestycje z zaznaczeniem remontów przeprowadzonych za środki otrzymane od Gminy. Dodała, że ogółem na prace w placówkach oświatowych ze środków tzw. własnych wydatkowano ok. 150 tyś. zł. natomiast z budżetu gminy ok. 552tyś. zł. Następnie Pani J. Skrok poinformowała, że nasze szkoły osiągnęły bardzo wysokie wyniki podczas tegorocznych egzaminów i sprawdzianów. Wśród dziesięciu najlepszych Gimnazjów w Województwie Opolskim w części humanistycznej znalazła się Ligota Książęca, która zajęła dziewiąte miejsce. W części matematyczno-przyrodniczej piąte miejsce w Województwie zajęła również Ligota Książęca, natomiast drugie miejsce zajęło Gimnazjum w Smogorzowie. Dodała, że w porównaniu z rokiem ubiegłym Gmina Namysłów w części humanistycznej z dziewiątego miejsca przeszła na trzecie w Województwie. W części matematyczno- przyrodniczej Gmina Namysłów z czwartego miejsca w roku ubiegłym zajęła pierwsze wśród Gmin w Województwie Opolskim. Głos zabrała Pani Przewodnicząca, która podziękowała za tak szczegółowe informacje i dodała, że jest pełna podziwu za tak wysokie osiągnięcia.
Szczegółowy materiał przedstawiający wykaz remontów w placówkach oświatowych i wyniki egzaminów w poszczególnych Gimnazjach stanowi załącznik do protokołu.

Ad. 5 Podjęcie uchwał w sprawie:
5a. uchwała na druku „5a” w sprawie wyrażenia opinii o zmianie charakteru użytkowania gruntu z rolnego na leśny. Radny J. Dróżdż poinformował, że Komisja Porządku nie miała zastrzeżeń do uchwały. Radny L. Mikluszka oświadczył, że Komisja Budżetowa również wydała jednogłośną pozytywną opinię. Do projektu nie wniesiono więcej uwag i pytań. Uchwałę przyjęto jednogłośnie, tj. 18 głosami „Za”.
Uchwała Nr IX/74/03 w załączeniu do protokołu.

5b. uchwała na druku „5b” w sprawie ustalenia górnych stawek opłat za usługi w zakresie usuwania i unieszkodliwiania odpadów komunalnych. Przewodnicząca zapytała czy są pytania i uwagi dotyczące projektu uchwały 5b?
Głos zabrał Radny J. Dróżdż, który poinformował, że na Komisji Porządku Publicznego były pewne zastrzeżenia i Komisja nie osiągnęła konsensusu. Radny L. Mikluszka oświadczył, że na Komisji Budżetowej opinię wydano niejednogłośnie. Dodał, że uchwała ta jest przedstawiona drugi raz na sesji Rady Miejskiej, pierwszy raz były przedstawione tylko stawki, obecna obejmuje obszerną analizę materiału i osobiście jest za przyjęciem uchwały. Radny E. Wołoszczuk poinformował, że na Komisji Rewizyjnej omawiano uchwałę, ale nie zajęto konkretnego stanowiska. Oświadczył, że pytał przedstawicieli Spółki EKOWOD czym jest uzasadnione, że przez rok i cztery miesiące zaplanowano tak wysoki wzrost cen? Dodał, że nie otrzymał odpowiedzi oraz zaznaczył, że brakuje stanowiska Rady Nadzorczej Spółki, oraz nie jest obecny na obradach sesji Prezes S. Smreczak. Radna W. Gudzowska poinformowała, iż Komisja Rolnictwa nie zajęła konkretnego stanowiska odnośnie uchwały.Radny S. Wojtasik oświadczył, że na Komisji Oświaty uchwała nie była przedmiotem jej rozważań. Następnie głos zabrał Radny J. Kopeć zapytał czy system zbiórki odpadów jest wykorzystywany w nowym budynku sortowni? Radny L. Mikluszka spytał, od kiedy obowiązywałyby nowe ceny? Dyrektor Spółki Pan Masiowski odpowiedział, że uchwała wchodzi w życie 14 dni od ogłoszenia. Stwierdził również, że w hali sortowni 70%-80% urządzeń będzie ustawionych do segregacji odpadów również ze Świerczowa, Domaszowic i Wilkowa. Poinformował, że Spółka zaciągnęła pożyczkę, i ok. 50% tej kwoty gmina będzie wykorzystywać na selektywną zbiórkę. W drugim kwartale 2004 roku Spółka będzie wnioskować o umorzenie spłaty pożyczki. Pan Masiowski dodał, że wykazany w materiale wzrost cen spowodowany wzrostem kosztów jest konieczny. Zaznaczył, że koszt monitoringu składowiska w Ziemiełowicach wzrósł pięciokrotnie z kwoty 4.600 zł. rocznie do 23.000 zł. Zgodnie z rozporządzeniem Misistra Ochrony Środowiska wzrosły stawki za składowanie odpadów za tonę, co przedstawia materiał opracowany przez Spółkę. Zaznaczył, że selektywna zbiórka kosztuje ale daje efekt odzysku. Drugim atutem jest to, że przedłuża żywotność wysypiska śmieci o półtora roku. Wzrosły koszty utrzymania składowiska, ale chcąc działać zgodnie z przepisami i ekologią musimy się z tym pogodzić. Poinformował również, że działalność Spółki znajduje się pod nadzorem Sanepidu. Wyjaśnił, że Gmina dzięki selektywnej zbiórce otrzymała z Urzędu Marszałkowskiego 12 tyś. zł., które pozwolą obniżyć częściowo koszty, oraz dodał, iż Spółka przystąpiła do konkursu ekologicznego dzięki czemu również otrzymała dotację w kwocie 32.500 zł. Dodał, iż Rada Nadzorcza Spółki zaopiniowała pozytywnie uchwałę. Dyrektor Masiowski wnioskował aby argumenty, które przedstawił Radzie pozytywnie zaowocowały przy głosowaniu nad przyjęciem uchwały wyrażonej na druku 5b. Głos zabrał Radny J. Iwanyszczuk, który stwierdził, że dobrze iż uchwała dotycząca podwyżki cen usług EKOWOD-U nie została podjęta na czerwcowej sesji br., ponieważ w tym czasie zostało wyjaśnionych wiele spraw i przede wszystkim obniżyły się stawki. Wspomniał, że to bardzo dobrze, iż Spółka zajmuje się stadionem. Dodał, że oprócz wątpliwości wszyscy mamy lepszą świadomość i wszyscy się czegoś nauczyli przez ten czas. Do projektu uchwały nie wniesiono więcej uwag i pytań. „Za” przyjęciem uchwał głosowało 11 radnych, przeciwnych było 3 radnych, od głosowania wstrzymało się 4 radnych. Burmistrz K. Kuchczyński podziękował za przyjęcie uchwały. Radny L. Mikluszka poprosił, aby nie gniewać się na tych radnych, którzy głosowali przeciwko przyjęciu uchwały.
Uchwała Nr IX/75/03 w załączeniu do protokołu.

5c. uchwała na druku „5c” zmieniająca uchwałę w sprawie zmiany budżetu gminy na 2003 r. Radny L. Mikluszka poinformował, iż uchwały na druku 5c, 5d, 5e Komisja Budżetowa pozytywnie zaopiniowała. Więcej uwag i pytań nie wniesiono. „Za” przyjęciem uchwały głosowało 18 radnych tj. została przyjęta jednogłośnie.
Uchwała Nr IX/76/03 w załączeniu do protokołu.

5d. uchwała na druku „5d” w sprawie zmiany budżetu gminy na 2003 r. Pani Skarbnik Gminy wyjaśniła, że Sołectwo Minkowskie pozyskało środki z Agencji Własności Skarbu Państwa na zagospodarowanie placu zabaw. W związku z tym , że umowa obliguje ich do wykonania zadania w ciągu 2 miesięcy tj. do 27 października br. , poprosiła o wprowadzenie tej zmiany do projektu uchwały. Do projektu uchwały nie wniesiono uwag i pytań. „Za” przyjęciem głosowało 18 radnych tj. została przyjęta jednogłośnie.
Uchwała Nr IX/77/03 w załączeniu do protokołu.

5e. uchwała na druku „5e” w sprawie zwolnienia z podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy na terenie gminy Namysłów. W tym punkcie głos zabrał Radny J. Dróżdż, który stwierdził, że cieszy się z takiej uchwały, ale szkoda, że nie powstała wcześniej. Uważa, że jest to próba walki z bezrobociem. Więcej uwag i pytań nie wniesiono. „Za” przyjęciem uchwały głosowało 18 radnych tj. została przyjęta jednogłośnie. Przewodniczący Komisji Budżetowo-Gospodarczej przedstawił na piśmie opinię Komisji do projektów uchwał.
Uchwała Nr IX/78/03 w załączeniu do protokołu.

Ad. 6 Ocena sprawozdania z przebiegu wykonania budżetu gminy za I półrocze 2003 r.
Przewodnicząca obrad poprosiła Przewodniczących Komisji o przedstawienie opinii w sprawie sprawozdania. Jako pierwszy głos zabrał Pan L. Mikluszka, który stwierdził, że Komisja Budżetowa proponuje przyjąć sprawozdanie z wykonania budżetu za I półrocze 2003 r. Radny E. Wołoszczuk poinformował, że Komisja Rewizyjna przyjęła sprawozdanie jednogłośnie. Z-ca Przewodniczącego Komisji Oświaty S. Wojtasik poinformował, iż Komisja sprawozdanie zaopiniowała pozytywnie. Przewodnicząca spytała, czy któryś z radnych ma jeszcze pytania lub uwagi dotyczące tego punktu obrad. Głos zabrał radny J. Szyndler, który zapytał Burmistrza K. Kuchczyńskiego, jak ocenia składki Gminy przeznaczone na Związek Gmin Śląska Opolskiego. Dodał, że czytał artykuły o stanie gmin zachodniej części województwa opolskiego, ale w żadnym z nich nie spotkał wzmianki o władzach z powiatu namysłowskiego. W związku z tym pyta, czy jest zasadne aby z budżetu gminy dofinansowywać to stowarzyszenie. Burmistrz K. Kuchczyński odpowiedział, że nikt nie pytał się o zobowiązania naszej przynależności do Województwa Dolnośląskiego. Dodał, że ma takie samo zdanie jak Brzeg i Nysa, ale na razie nic na ten temat więcej nie powie. Wspomniał jeszcze, że Brzeg robi dużo szumu, ale mało działa. Przypomniał, że gmina wystąpiła już ze Związku Miast Polskich, ale jeśli nie będziemy nigdzie należeć to nikt nas nie będzie słuchał. Dlatego warto przynależeć do jakiegoś związku. Poinformował, że dzięki przynależności do ZGŚO, wszedł do Regionalnego Komitetu i dzięki temu jesteśmy blisko przysłowiowego „koryta”. Jeśli natomiast chodzi o dotację Klubu Sportowego START to udzieli odpowiedzi Panu Szyndlerowi na piśmie. Odpowiedź w załączeniu do protokołu. Więcej uwag i pytań nie wniesiono. Przewodnicząca ogłosiła głosowanie za przyjęciem Sprawozdania z przebiegu wykonania budżetu gminy za I półrocze 2003 r. – „Za” głosowało 18 radnych, tj. Sprawozdanie przyjęto jednogłośnie. Sprawozdanie w załączeniu do protokołu.

Ad. 7 Uzupełnienie składów Komisji Rewizyjnej i Komisji Oświaty oraz powołanie Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej.
Przewodnicząca obrad poinformowała, że Przewodniczący Komisji Rewizyjnej J. Kopeć zrezygnował z tej funkcji i należy wybrać spośród radnych nowego członka i jednocześnie przewodniczącego tej komisji. Radny J. Dróżdż zgłosił kandydaturę R. Wołczańskiego. Przewodnicząca zapytała radnego R. Wołczańskiego czy wyraża zgodę. Zapytany zgodził się kandydować na to stanowisko. Radny D. Głąb zgłosił J. Szyndlera, informując jednocześnie, iż ma on 35 letni staż w administracji i pracuje jako kontroler w NIK. J. Szyndler oświadczył, że nie zgadza się i uznał wniosek za niezasadny. Przewodnicząca ogłosiła głosowanie i zapytała kto z radnych jest za tym aby Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej był R. Wołczański. „Za” głosowało 11 radnych, wstrzymało się 7 radnych. Wniosek został przyjęty. Następnie E. Wołoszczuk jako członka do Komisji Oświaty zgłosił M. Teodorczyk oraz dodał, że jest doświadczonym pedagogiem i właściwym człowiekiem na to stanowisko. Więcej kandydatów nie zgłoszono. Przewodnicząca zarządziła głosowanie. „Za” przyjęciem wniosku głosowało 17 radnych, wstrzymała się od głosowania jedna osoba radna M. Teodorczyk. Wniosek został przyjęty. Uchwały Nr IX/79/03 i IX/80/03 w załączeniu do protokołu.

Ad. 8 Powołanie zespołu opiniującego kandydatów na ławników.
Głos zabrał E. Wołoszczuk, który poinformował, że zgodnie z ustaleniami klubów kandydatami do zespołu opiniującego wytypują po 2 osoby z każdego klubu plus Przewodniczącą Rady Miejskiej. Natomiast z FORUM będą 3 osoby: tj. Przewodnicząca Rady T. Ceglecka-Zielonka, S. Hinborch i W. Gudzowska. Z klubu SLD J. Dróżdż zaproponował – J. Kopcia i K. Dubińskiego. (zgoda na członkostwo w zespole opiniującym kandydatów na ławników w załączeniu do protokołu). Z klubu PSL D. Głąb zgłosił S. Wojtasika i Z. Banasiaka, który nie wyraził zgody. Następnie zgłosił kandydaturę J. Szyndlera, który także nie wyraził zgody oraz M. Marynowicza , który zgodził się. „Za” przyjęciem kandydatów zespołu opiniującego głosowało 18 radnych, tj. jednogłośnie przyjęto wszystkie kandydatury. Uchwała Nr IX/81/03 w załączeniu do protokołu.

Ad. 9 Przyjęcie protokołu z VIII sesji Rady Miejskiej.
Przewodnicząca Rady zapytała czy są uwagi lub pytania do protokołu z poprzedniej sesji? Dodała, że radni mogli zapoznać się z protokołem w biurze rady, jak również w trakcie sesji. Do protokołu nie zgłoszono uwag, a „za” jego przyjęciem głosowano jednogłośnie tj. 18 radnych.

Ad. 10 Sprawy różne i wolne wnioski.
W tym punkcie obrad głos zabrał radny J. Kopeć, który poinformował, że wyczytał w Gazecie Opolskiej, iż ratusz jest perełką architektoniczną Namysłowa. W związku z tym pyta Pana Z. Ochmańskiego Prezesa Spółki ADM-TBS czy planowane są czynności remontowe i opracowany harmonogram remontów budynków wokół ratusza? Głos zabrał Burmistrz K. Kuchczyński, który poinformował, że nie wszystkimi kamienicami zarządza Gmina. Istnieją Wspólnoty Mieszkaniowe, które muszą mieć pieniądze i wyrazić zgodę na to aby zacząć w tym temacie działać. Ale tam gdzie zostało już coś zrobione dużą rolę odegrała spółka ADM-TBS wraz z jej Prezesem. Nie są to doraźne gruntowne remonty całych kamienic. Ale jak na razie wspólnoty mieszkaniowe wyraziły zgodę. Gmina prowadzi program rewitalizacji, dzięki czemu jest możliwość pozyskania środków na ten cel z zewnątrz. Poinformował, że firma KAPARO opracowała darmowo kolorystykę kamienic wokół ratusza. Konserwator dokonał oględzin, chcąc stwierdzić czy nie ma tam elementów zabytkowych. Burmistrz jednak wyjaśnił, że nie wiadomo jeszcze w jakim czasie całkowite remonty dojdą do skutku. Radny J. Iwanyszczuk stwierdził, że oprócz ratusza dochodzą inne obiekty, m.in. plac targowy. Oznajmił, że ludzie wyrażają się bardzo pochlebnie o obecnym stanie placu targowego. Chciałby zapytać dlaczego ściana wschodnia jest niedokończona? Wyraził nadzieję, że chyba nie dlatego, że znajduje się od strony Starostwa. I myśli, że będzie ona również zrobiona. Radny L. Mikluszka stwierdził, że problemem jest dojazd i dojście do targowiska. Chodnik jest w złym stanie, dojazd i przejście przez plac PKS-u niebezpieczne. Dodał, że bardzo wiele osób przyjeżdża rowerami, które porzucane są przy płocie, jeden na drugim. Chciałby wiedzieć czy ten problem będzie w jakiś sposób rozwiązany. Burmistrz K. Kuchczyński podziękował za pochlebne słowa dotyczące placu targowego. Poinformował, że będzie zrobiony chodnik przy ul. Dworcowej, ściana przy Starostwie również będzie dokończona. Uważa, że przeniesienie funkcjonowania PKS-u na miejsce PKP może rozwiązać problem dojazdu do placu targowego. Burmistrz w sposób humorystyczny poinformował, że dochodzą do niego słuchy, że przez remont targowiska straciło ono swój dawny charakter. A jeżeli chodzi o rowery to może da się wygospodarować na nie miejsce. Radny S. Spór, stwierdził, że został wycofany projekt uchwały dotyczący Spółdzielni Mieszkaniowej w sprawie bonifikaty przy sprzedaży gruntów na rzecz NSM. Zapytał kiedy można spodziewać się spotkania dotyczącego tej uchwały. Burmistrz poinformował, że dwa spotkania już się odbyły, na których osiągnięto pewien konsensus. Ale omówi tą sprawę na następnej sesji. Głos zabrał J. Szyndler, który powrócił jeszcze raz do sprawy szpitala i oświadczył, że sprawa zdrowia jest najważniejsza oraz stwierdził, że nie będzie na spotkaniu 24 września br. Uznał, że nie może tak być, żeby dzieci z Namysłowa były leczone w Sycowie, dlaczego nie może być odwrotnie? Pan Szyndler jeszcze raz wspomniał o wyjeździe Panów Starostów i stwierdził, że ma wątpliwości czy ich wyjazd był konieczny. Zapytał Radę dlaczego oddalili z tej sesji sprawę szpitala i czy jest możliwe aby w tym momencie odczytał oświadczenie? Przewodnicząca wyraziła zgodę. Radny J. Szyndler odczytał oświadczenie, które stanowi załącznik do protokołu. Radny J. Iwanyszczuk zwrócił uwagę, że chcąc o kimś mówić należy to robić w jego obecności. A sprawę szpitala należy rozważyć z przedstawicielami Powiatu. Dodał, że po planowanym spotkaniu w sprawie ratowania szpitala , będą w stanie podjąć konkretne decyzje. J. Szyndler wyjaśnił, że jego niepokój związany jest z rozwiązaniem funkcji pogotowia. A problem ten porusza, ponieważ uważa to za swój obowiązek. J. Iwanyszczuk oświadczył, że do rozmów w tej sprawie trzeba by zaprosić tych, których problem dotyczy bezpośrednio. Radny L. Mikluszka, stwierdził, że to co rozpoczął Burmistrz w sprawie szpitala będzie wiarygodne, jak również przedstawione później materiały z niego. Poprosił aby na sesji jeszcze w tym roku powrócić do problemu. Przewodnicząca T. Ceglecka-Zielonka stwierdziła, że spotkanie jest blisko i czeka na nie. Burmistrz oświadczył, że na spotkaniu będą uczestniczyli m.in. przedstawiciele szpitala, związki zawodowe i grupy pracowników. Chciałby wyjść z propozycją prywatyzacji. Zaznaczył, że bez radnych nic nie będzie się działo, ale szkopuł tkwi w finansach. Wyjaśnił, że na siłę sama Gmina nie będzie ratować szpitala, w związku z tym zaproszeni są również przedstawiciele gmin ościennych. Uznał za niedorzeczne aby na noc zabierać dzieci do domu i należy do tego problemu podejść bardzo poważnie. Dodał, że nie może tu być walki politycznej, ale należy się zjednoczyć i dojść do jak najlepszego rozwiązania. Radny E. Wołoszczuk zaproponował, aby na spotkaniu przedłożyć wystąpienie Radnego J. Szyndlera. Dodał, że będzie nas czekać fuzja z Brzegiem. J. Szyndler stwierdził, że nie wiedział, iż Pani Przewodnicząca będzie reprezentować Radę na spotkaniu. Przewodnicząca przypomniała, że informowała o tym i dodała, że będzie godnie reprezentować Radę. Na tym zakończono dyskusję w sprawie szpitala. Przewodnicząca obrad poinformowała, że na najbliższej sesji Rada podejmie uchwałę w sprawie statutu Gminy oraz odczytała słowa uznania dla Pana Burmistrza od Związku Działkowców. W tym punkcie nie zgłoszono więcej uwag i pytań .

Sesja zakończyła się o godz. 16.00


Przewodnicząca Rady

Teresa Ceglecka-Zielonka


Protokołowała
Beata Wojtasik