Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Protokół Nr XVII/08 z sesji Rady Miejskiej w Namysłowie odbytej w dniu 17 kwietnia 2008 roku

Protokół Nr XVII/08
sesji Rady Miejskiej w Namysłowie
która odbyła się w dużej sali narad Urzędu Miejskiego w Namysłowie
w dniu 17 kwietnia 2008 roku


Sesja rozpoczęła się o godzinie 12.00.

Przewodniczący Rady Miejskiej – Jarosław Iwanyszczuk otworzył sesję, stwierdzając na podstawie listy obecności, ze uczestniczy 20 radnych, wobec czego obrady będą prawomocne. Przewodniczący powitał wszystkich obecnych. Na protokolanta powołał pracownika wydziału Organizacyjnego – Beatę Wojtasik. Przewodniczący stwierdził, że radni otrzymali materiały na dzisiejszą sesję wraz z porządkiem obrad. Zapytał czy są uwagi do porządku. Wobec braku uwag, uznał porządek obrad za przyjęty. Porządek przedstawiał się następująco:

  1. Otwarcie sesji przez Przewodniczącego Rady Miejskiej i stwierdzenie prawomocności obrad.
  2. Informacja Burmistrza z działalności w okresie między sesjami Rady Miejskiej i sprawozdanie z realizacji uchwał Rady.
  3. Przedstawienie oceny stanu bezpieczeństwa gmin Powiatu Namysłowskiego w zakresie ochrony przeciwpożarowej za 2007 rok, przez Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej K. Gacka.
  4. Podjęcie uchwał Rady Miejskiej w sprawie:
    1. absolutorium dla Burmistrza,
    2. zmiany budżetu gminy na 2008 rok,
    3. zmiany uchwały w sprawie wprowadzenia i ustalenia wysokości stawek opłaty od posiadania psów oraz zwolnień od opłaty od posiadania psów,
    4. zmiany uchwały w sprawie poboru opłaty skarbowej w drodze inkasa oraz wyznaczenia inkasentów i określenia wysokości wynagrodzenia,
    5. zmiany uchwały w sprawie tworzenia i gospodarowania dochodami własnymi w jednostkach budżetowych na wydzielonych rachunkach bankowych,
    6. zatwierdzenia taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków,
    7. ustalenia wysokości stawek procentowych opłat adiacenckich,
    8. zmiany uchwały w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Namysłów,
    9. podwyższenia kapitału zakładowego Zakładu Wodociągów i Usług Komunalnych „EKOWOD” Sp. z o.o. w Namysłowie oraz objęcia udziałów w kapitale zakładowym.
  5. Interpelacje i zapytania radnych.
  6. Informacje Przewodniczącego Rady Miejskiej w sprawach bieżących.
  7. Przyjęcie protokołu z XV i XVI sesji Rady Miejskiej w Namysłowie.
  8. Sprawy różne i wolne wnioski.
  9. Zakończenie obrad XVII sesji Rady Miejskiej.

Ad. 2   Informacja Burmistrza z działalności w okresie między sesjami Rady Miejskiej i sprawozdanie z realizacji uchwał Rady.
Burmistrz K. Kuchczyński przedstawił sprawozdanie z realizacji uchwał podjętych na XV i XVI sesji Rady Miejskiej w dniach 14 lutego i 3 kwietnia 2008 roku, a także sprawozdanie z działalności Burmistrza w okresie między sesjami, tj. od 15 lutego do 16 kwietnia 2008 roku. (W/w sprawozdania załączono do protokołu sesji). Następnie Burmistrz zaprezentował galerie obrazów, których autorami są uczniowie namysłowskich gimnazjów.

Ad. 3   Przedstawienie oceny stanu bezpieczeństwa gmin Powiatu Namysłowskiego w zakresie ochrony przeciwpożarowej za 2007 rok, przez Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej K. Gacka.
Radna I. Klucowicz odnosząc się do informacji zawartych w materiale przygotowanym przez Straż Pożarną,  zapytała:
- czym spowodowany jest wzrost miejscowych zagrożeń. Czy główną przyczyną są wypadki drogowe, czy też inne zdarzenia,
- selektywne alarmowanie DSP 50 mają wsie: Ligota Książęca, Mikowice i Głuszyna. Zapytała, czy planuje się podłączyć jeszcze inne miejscowości do tego typu alarmowania w 2008 roku,
- kiedy przewiduje się utworzenie zintegrowanego stanowiska kierowania odpowiednio wyposażonego, tj. wszystkich działających służb ratowniczych,
- w materiale przedstawiono ocenę jednostek OSP. Dlaczego najgorsze oceny w przeglądach uzyskały OSP w Kowalowicach, Krasowicach i Smogorzowie. Radny J. Dróżdż zapytał jakie składniki wchodzą w skład oceny jednostek OSP. Komendant Straży pożarnej K. Gacek szczegółowo przedstawił materiał nt. Oceny stanu bezpieczeństwa gmin powiatu namysłowskiego w zakresie ochrony przeciwpożarowej za 2007 r., który załączono do protokołu sesji. Szczególną uwagę zwrócił na zasługi straży pożarnej w zakresie wartości uratowanego mienia podczas akcji ratowniczych. Przedstawił najlepszą jednostkę OSP – w Ligocie Książęcej, pod względem uczestnictwa w akcjach ratowniczych, jednak zwrócił uwagę, że wymaga ona doposażenia w sprzęty oraz samochód. Poinformował o inwestycji rozbudowy i modernizacji Komendy Powiatowej Straży Pożarnej i pozyskanych na ten cel środków finansowych z programu modernizacji służb mundurowych. Poinformował o innych działaniach na pozyskanie kolejnych środków, ponieważ tych z państwa było zbyt mało. Stwierdził także, że liczy na wsparcie finansowe gminy w realizacji niezbędnych zadań. Wyraził to w piśmie, które przekazał na ręce Burmistrza i Przewodniczącego Rady. Poinformował, że brakuje mu ciężkiego zestawu hydraulicznego ratownictwa medycznego niezbędnego do ratowania poszkodowanych w wypadkach drogowych. Dodał, że pojawiła się szansa na pozyskanie w 60% środków z innych źródeł. Liczy na pomoc także gminy w tej sprawie. Jednocześnie udzielił odpowiedzi na powyższe zapytania radnych. Poinformował, że głównymi przyczynami miejscowych zagrożeń, do których wyjeżdża straż pożarna są: anomalie pogodowe (wichury, zawalone drzewa, duże opady) oraz zdarzenia związane z ruchem drogowym. W krajowym systemie łączności jest jedna jednostka OSP w Ligocie Ks. Korzystniejsze byłoby gdyby tych jednostek było więcej. Czynione są działania mające na celu podłączenie jednostki OSP Głuszyna, która spełnia wszystkie  wymagania. Sugerował, aby szczególnie dotować te jednostki, które są aktywne i wyjeżdżają do akcji, natomiast nie ma sensu finansować jednostki, które nie wyjeżdżają do akcji. Zintegrowane stanowisko kierowania jest bardzo potrzebne, ale w jego utworzenie pojawiły się pewne problemy natury prawnej. Konkretnie nie jest w stanie określić kiedy ono powstanie. Wyjaśnił, że każda jednostka , która wyjeżdża do akcji i posiada samochód ze zbiornikiem na wodę powinna posiadać selektywne alarmowanie. Jednak to zależy od środków finansowych, którymi dysponuje gmina. Na ocenę jednostek OSP wpływają głównie: wyposażenie, warunki budowlane, działalność OSP, wyszkolenie, umundurowanie, wyposażenie techniczne. Wyjaśnił, że numery alarmowe 998 i 112 są cały czas aktywne. Jednak, dzwoniąc na nr 112 z telefonu stacjonarnego, uzyska się połączenie ze strażą pożarną, natomiast z telefonu komórkowego, na policję. Radny J. Płaczek zapytał jaki obszar, przy poważnej awarii mógłby być skażony, zarówno przez Browar i Nestle. Czy rzeczywiście w razie zagrożenia zakażeniami biologicznymi m.in. ptasią grypą, straż pożarna nie będzie w stanie interweniować. Komendant K. Gacek odpowiedział, ze strefę zagrożenia, ustala się w zależności od ilości ujawnionego środka oraz od warunków atmosferycznych. Stwierdził, że posiada informacje o ilości środków znajduje się w w/w zakładach, jednak nie ma fizycznej możliwości, aby ta ilość przedostała się do atmosfery. Najczęściej jednak zamknęłoby się to w strefie zakładu. Jeżeli chodzi o ptasią grypę, straż pożarna nie jest od prowadzenia działań w tym zakresie. Oczywiście będzie na miejscu zdarzenia mimo, ze nie posiada odpowiedniego sprzętu i środków dezynfekujących. Służbą wiodącą będzie weterynaria.

Ad. 4   Podjęcie uchwał Rady Miejskiej.
a)
w sprawie absolutorium dla Burmistrza.
Przewodniczący Rady przypomniał, że jedynym kryterium udzielenia Burmistrzowi absolutorium jest ocena wykonania budżetu gminy za 2007 r. Przewodniczący poszczególnych komisji poinformowali, że każda komisja rozpatrywała sprawozdanie z wykonania budżetu gminy i pozytywnie zaopiniowała wykonanie budżetu gminy za 2007 rok. Przewodniczący Komisji Rewizyjnej M. Wójciak przedstawił Uchwałę Nr 2/7/2008 Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Namysłowie z dnia 3 kwietnia 2008 roku w sprawie opinii o wykonaniu budżetu Gminy Namysłów i wniosku o udzielenie absolutorium dla Burmistrza z tytułu wykonania budżetu gminy za 2007 rok. Następnie Przewodniczący Rady Miejskiej przedstawił treść Uchwał Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Opolu: Nr 38/2008 z dnia 7 kwietnia 2008 r. w sprawie opinii o sprawozdaniu z wykonania budżetu Gminy Namysłów za 2007 rok oraz Nr 146/2008 z dnia 8 kwietnia 2008 r. dotyczące wniosku Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Namysłowie o udzielenie absolutorium Burmistrzowi z wykonania budżetu gminy za 2007 rok. Wyżej wymienione dokumenty, stanowią załączniki do protokołu sesji. Przewodniczący Rady otworzył dyskusję w sprawie wniosku Komisji Rewizyjnej o udzielenie absolutorium dla Burmistrza. Radny M. Wójciak poinformował, że na posiedzeniu Komisji Budżetowo-Gospodarczej złożył wniosek, który Komisja przyjęła, aby w przyszłych latach przed posiedzeniem Komisji Rewizyjnej w sprawie absolutorium, pozostałe komisje wypracowały bardzo skrupulatne wnioski, co ułatwi pracę Komisji Rewizyjnej w badaniu tak obszernego materiału jakim jest sprawozdanie z wykonania budżetu gminy. Więcej uwag i zapytań radnych nie wniesiono do sprawozdania z wykonania budżetu gminy. Przewodniczący Rady zapytał Burmistrza, czy w trakcie realizacji budżetu wystąpiły jakieś trudności, których można było uniknąć. Burmistrz odpowiedział, że większych utrudnień, czy niedogodności nie było. Następnie Przewodniczący przedstawił treść uchwały w sprawie absolutorium dla Burmistrza. Przewodniczący zapytał kto jest za udzieleniem absolutorium dla Burmistrza. „Za” udzieleniem absolutorium głosowało 20 radnych, przeciwnych i wstrzymujących głosów nie było. Rada Miejska jednogłośnie udzieliła absolutorium dla Burmistrza.”
Uchwała Nr XVII/143/08 - w załączeniu do protokołu sesji.
Przewodniczący Rady złożył gratulacje Burmistrzowi, za uzyskanie 10-tego absolutorium w jego pracy w samorządzie namysłowskim. Burmistrz podziękował za uznanie, jednak stwierdził, ze to absolutorium nie tylko jest dla niego, ale dla wszystkich, którzy pracują dla samorządu. Szczególnie podziękował pani M. Danilewicz, osobie kontrolującej, która wprowadziła dużą dyscyplinę wydatków budżetowych, a także pani Skarbnik Iwonie Wilczyńskiej. Głos zabrał Wojewoda Opolski R. Wilczyński, który stwierdził, ze jeśli chodzi o komplementy to nie dorówna Przewodniczącemu Rady, ale także serdecznie pogratulował uzyskania absolutorium za 2007 rok, które jest podsumowaniem pracy dla całej gminy. Wojewoda stwierdził, że od czasu gdy pracował dla samorządu gminnego nastąpiło wiele zmian personalnych. Jego rola w stosunku do Gminy Namysłów także się zmieniła. Przypomniał, ze jeszcze 10 lat temu był radnym Gminy Namysłów, a także pracownikiem Urzędu, następnie pełnomocnikiem zarządu ds. programu „Odnowy wsi. W tym czasie w latach 2004-2005 wraz z Panią Witkowską opracowywał w ramach programu „Przejrzystej Polski” książeczkę dotyczącą budżetu. Cieszy się, że się ona przyjęła i nadal funkcjonuje. Poinformował, ze obecnie współpraca wojewody z samorządem gminnym jest nieco mniejsza niż z powiatem. Przekazał, ze Starostą utrzymuje aktywny kontakt ze względu na realizowane dwa duże zadania: rozbudowy Domu Pomocy Społecznej w Kamiennej oraz Powiatowej Straży Pożarnej. Ma nadzieję, że uda mu się pozyskać środki na realizacje tych zadań. Z gmina łączą go sprawy sfery pomocy społecznej, oświaty, zabytki oraz wiele innych. adeklarował, że będzie mocno nalegał na działania generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych w kwestii modernizacji drogi nr 39. W tej kwestii Gmina Namysłów nie powinna brać przykładu od Gminy Brzeg, która sprawę swojej obwodnicy pozostawił tylko w planie zagospodarowania przestrzennego. Wspomniał o potrzebie przebudowy ronda przy Placu Wolności w Namysłowie oraz budowie nowego przy skrzyżowaniu ul. Jana Pawła II z Mariańską oraz zamontowania świateł przy ul. Powstańców Śl. i Jana Pawła II, co spowoduje odkorkowanie ulic. Będzie się starał oddziaływać na Generalną Dyrekcję, w celu realizacji w/w zadań. Zapewnił, że osobiście będzie się angażował w rozwój organizacji społecznych pozarządowych na terenach wiejskich. W tym celu wraz z Posłem Ł. Tuskiem organizują spotkania dla organizacji pozarządowych. Prosił Burmistrza, aby zachęcał sołtysów i umożliwiał im spotkania w tym gronie, na których uczestnicy pozyskują wiedzę m.in. dotyczącą możliwości finansowania, zdobywania środków, źródeł finansowania przedsięwzięć organizacji pozarządowych działających na obszarach wiejskich. Dodał, ze spotkania będą kontynuowane zgodnie z przyjętym planem, w miarę rozwijających się potrzeb tych organizacji. Poinformował, że następne spotkanie odbędzie się 8 maja br. o godz. 18.00 w biurze poselskim Posła Ł. Tuska. Wyjaśnił, ze te organizacje pozarządowe zobowiązane są do 3 rzeczy:
- przystapienie do wojewódzkiego systemu informowania i komunikowania się, co zapewnia Urząd Marszałkowski. Daje dostęp do niezbędnych informacji w tym zakresie. Pomocna może być strona internetowa: www.odnowawsi.eu,
- bezpośrednia łączność,
- członkostwo w lokalnych grupach działania. Dodał, że na naszym terenie funkcjonuje lokalna grupa działania „Stobrawski Zielony Szlak”, której szefem Pan Jacek Płaczek.
Stwierdził, że jeśli organizacja pozarządowa spełni te kryteria, sprawy będą się układać pomyślnie, przy aktywności organizacji i wsparciu gminy.
Poinformował, że ze względu na to, że niedługo stanie się mieszkańcem Nowego Folwarku, przystąpił do stowarzyszenia „Rozwoju Parafii Biestrzykowice”. Zwrócił się do Burmistrza o zainwestowanie w budowę świetlicy wiejskiej w Nowym Folwarku. W tej kwestii będzie lobbystą, a wraz z sołtysem Nowego Folwarku tworzą pewnego rodzaju „koalicję”.
Podsumowując stwierdził, że krajobraz Namysłowa zmienia się na korzyść, na co złożyła się praca wszystkich kadencji od 1990 r., widać to na przestrzeni pozostałych gmin. Namysłów jest dobrą wizytówką naszego regionu.

Po przerwie Przewodniczący powitał Panią Alicję Okularczyk oraz jej podopieczne – artystki - autorki obrazów, które tworzą galerię na sali obrad. Pani A. Okularczyk przedstawiła uczennice Gimnazjum Nr 2 w Namysłowie, autorki obrazów oraz podziękowała Pani Janinie Skrok i Wandzie Mycy za umożliwienie zaprezentowania dzieł młodych artystek. Zapewniła, ze obrazy będą wymieniane średnio co pół roku. Prosiła o wsparcie finansowe ze strony gminy, niezbędne w dalszej twórczości. Przewodniczący powrócił do realizacji porządku obrad. Przewodniczący poszczególnych Komisji przedstawili sprawozdania z posiedzeń Komisji, informując o opiniach dotyczących projektów uchwał. Ponadto Przewodnicząca Komisji Oświaty Zdrowia i Kultury B. Leszczyńska poinformowała, że ustalono zgodnie z planem pracy wyjazdową komisję na tereny wsi w dniu 28.04.2008 r. o godz. 13.00. Zwracając się do sołtysów prosiła o zarezerwowanie czasu  na ten dzień. W czasie wyjazdu członkowie komisji będą pytać sołtysów, czy pozyskiwali środki pomocowe na utworzenie placów zabaw, czy planują w najbliższym czasie podjąć takie działania. Przekazała, że informację na ten temat można uzyskać u Panów: T. Kina i K. Kwietniewskiego w WGKiKŚ. Tematem wyjazdowej komisji będzie - zapoznanie się ze stanem placów zabaw na terenach wiejskich – wypracowanie i przekazanie wniosków. W drugim punkcie będzie informacja z realizacji wniosków , które były opracowane 25.04.2007 r. także z przeglądu placów zabaw w mieście. 
Przewodniczący przystąpił do podjęcia uchwał przez radę Miejską:

4b – w sprawie zmiany budżetu gminy na 2008 rok.
„Za” podjęciem uchwały 19, przeciw – 0, wstrzymujących – 1. Uchwała została przyjęta.
Uchwała Nr XVII/144/08 - w załączeniu do protokołu.

4c – zmieniająca uchwałę w sprawie wprowadzenia i ustalenia wysokości stawek opłaty od posiadania psów oraz zwolnień od opłaty od posiadania psów.
„Za” – 15, przeciw – 3, wstrzymujących – 2. Uchwała została podjęta.
Uchwała Nr XVII/145/08 - w załączeniu do protokołu.

4d - zmieniająca uchwałę w sprawie poboru opłaty skarbowej w drodze inkasa oraz wyznaczenia inkasentów i określenia wysokości wynagrodzenia.
„Za” – 20. uchwała podjęta jednogłośnie.
Uchwała Nr XVII/146/08 - w załączeniu do protokołu.

4e - zmieniająca uchwałę w sprawie tworzenia i gospodarowania dochodami własnymi w jednostkach budżetowych na wydzielonych rachunkach bankowych.
„Za” – 20. uchwała podjęta jednogłośnie.
Uchwała Nr XVII/147/08 - w załączeniu do protokołu.

4f – w sprawie zatwierdzenia taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę
i zbiorowe odprowadzanie ścieków.

Radna Z. Cioma zgłosiła sugestię o konieczności podania do publicznej informacji taryf przyjętych w uchwale, poprzez ogłoszenie na tablicach ogłoszeń na terenie gminy i w „Gazecie Namysłowskiej”.
Burmistrz przyjął do realizacji.
„Za” – 20. Uchwała podjęta jednogłośnie.
Uchwała Nr XVII/148/08 - w załączeniu do protokołu.

4g – w sprawie ustalenia wysokości stawek procentowych opłat adiacenckich.
„Za” – 19, wstrzymujących – 2. Uchwała została podjęta.
Uchwała Nr XVII/149/08 - w załączeniu do protokołu.

4h - zmieniająca uchwałę w sprawie regulaminu utrzymania czystości
i porządku na terenie Gminy Namysłów.

Radna Z. Cioma zapytała radcę prawną, czy mogłaby zapewnić radnych, że pozostałe zapisy regulaminu są zgodne z ustawą o zasadach techniki legislacyjnej. Radca Prawny S. Koziołek wyjaśniła, że projekt uchwały przedstawiony radnym obejmuje jedynie uchylenie pkt 18 w § 2 regulaminu, która to zmiana pod względem formalno-prawnym nie budzi zastrzeżeń. Pozostała treść regulaminu podlegała ocenie organu nadzoru, po jej podjęciu przez Radę Miejską w 2006 r., natomiast obecnie nie była przedmiotem oceny prawnej. Radny M. Wójciak oświadczył, że będzie przeciwko podjęcia tej uchwały, ponieważ nie rozumie dlaczego uchwała dotyczy zmiany tylko tej jednej sprawy. Uważa, ze w regulaminie jest wiele innych rzeczy, które także powinny być od strony prawnej, przeanalizowane i zmienione. Sprawa potraktowana jest wybiórczo, dlatego będzie głosował przeciw.
„Za” – 15, przeciw – 2, wstrzymujących – 3. Uchwała została podjęta.
Uchwała Nr XVII/150/08 - w załączeniu do protokołu.

4i – w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego Zakładu Wodociągów i Usług Komunalnych „EKOWOD” Sp. z o.o. w Namysłowie oraz objęcia udziałów w kapitale zakładowym.
„Za” – 20. Uchwała podjęta jednogłośnie.
Uchwała Nr XVII/151/08 - w załączeniu do protokołu.

Ad 5.   Interpelacje i zapytania radnych.
Przewodniczący stwierdził, że nie wpłynęła do niego żadna pisemna interpelacja. Radna I. Klucowicz prosiła Burmistrza o przedstawienie informacji, co do ewentualnej budowy ścieżek rowerowych w Gminie Namysłów. Następnie przypomniała jak Burmistrz w styczniu na posiedzeniu komisji informował radnych, ze Gmina Namysłów wspólnie z innymi gminami powiatu namysłowskiego, przystąpi do konkursu celem pozyskania funduszy pomocowych Unii Europejskiej, na budowę kanalizacji ściekowej, gdzie należało zrealizować wykonanie dokumentacji projektowej dla 40% miejscowości przedsięwzięcia. Do konkursu prawdopodobnie przystąpimy dopiero w IV kwartale tego roku. Zapytała dlaczego o warunkach poinformowano gminę tak późno. Czy Burmistrz nie obawia się, ze przed rozstrzygnięciem kolejnego konkursu zażądają wykonania dokumentacji dla 60% miejscowości. W imieniu mieszkańców Namysłowa zapytała, czy burmistrz w tym roku przejeżdżał ul. Kolejową w Namysłowie. Burmistrz odpowiadając na zapytanie w sprawie budowy ścieżek rowerowych, stwierdził, ze radna doskonale zna budżet na ten rok, i wie, ze w zadaniach inwestycyjnych nie zaplanowano w/w zadania, ze względu na brak środków. Oznajmił także, ze ul. Kolejową przejeżdżał wiele razy, tym bardziej, ze przy tej ulicy gmina zamierza realizować inwestycję – budowę boisk w ramach programu ORLIK 2012. Zdaje sobie sprawę w jakim ona jest stanie, jednak dziury na jej nawierzchni są na bieżąco wyrównywane. Miasta nie będzie tak szybko stać na budowę ulic. Następnie stwierdził, że nie ma pewności, iż warunki co do pozyskania środków na kanalizacje nie ulegną zmianie. Jest raczej przekonany, że zostaną podniesione wymagania, co do wykonania dokumentacji projektowej. Dodał, ze nagle nasz projekt wypadł z listy indykatywnej, dlatego w IV kwartale zamierzamy złożyć wniosek o pozyskanie środków, a odpowiedzi, czy się zakwalifikowaliśmy, spodziewa się w miesiącach styczniu-lutym 2009 roku. Do podziału będzie kwota 200 mln. zł. Istnieje oczywiście ryzyko, że nie wygramy.

Ad. 6   Informacje Przewodniczącego Rady Miejskiej w sprawach bieżących.

Przewodniczący przedstawił pisma, które wpłynęły do Rady:

  1. Rada Programowa Uniwersytetu III Wieku – wyjaśnienia dotyczące działalności Pani Barbary Leszczyńskiej, jako członka Rady programowej Uniwersytetu III Wieku. Przewodniczący nawiązując do poprzedniego pisma z ostatniej sesji w tej samej sprawie, stwierdził, że nie będzie więcej odczytywał pism z Uniwersytetu III Wieku.
  2. Dyrektor Biura Poselskiego Ł. Tuska Pani M. Teodorczyk – informacje tele-adresowe oraz godziny dyżurów. Ponadto poinformował, że w ogólnopolskiej klasyfikacji w sporcie młodzieżowym sekcja zapaśnicza LKS Orzeł Namysłów zajęła I miejsce. Na ostatnich mistrzostwach województwa w biegach przełajowych w Nysie, 2 szkolne zespoły ze Szkoły Podstawowej Nr 4 w Namysłowie zajęły także I miejsca. W imieniu Rady złożył gratulacje sportowcom i ich opiekunom.

Ad. 7   Przyjęcie protokołu z XV i XVI sesji Rady Miejskiej w Namysłowie.   
Wobec nie wniesienia uwag, protokoły zostały przyjęte przez Radę.

Ad. 8   Sprawy różne i wolne wnioski.
Burmistrz poinformował, że 23 kwietnia br. o godz. 13.00 na dużej sali narad w Urzędzie Miejskim odbędzie się spotkanie z sołtysami, które będzie dotyczyło m.in. świetlic wiejskich. Następnie przedstawił nowego Naczelnika Wydziału Rolnictwa i Gospodarki Nieruchomościami Panią Lucynę Medyk. Radna B. Leszczyńska w imieniu emerytów podziękowała Pani Sołtys Michalic, za udostępnienie zwiedzenia kościółka we wsi. Przewodniczący Komisji Rewizyjnej M. Wójciak złożył sprawozdanie z posiedzenia Komisji Rewizyjnej, na której dokonano sprawdzenia procedury o udzielenie zamówienia publicznego na kompleksową obsługę bankową budżetu Gminy Namysłów. Poinformował, że procedura udzielenia zamówienia publicznego na kompleksową obsługę bankową budżetu Gminy Namysłów rozpoczęła się 26 marca 2007 r., kiedy to został złożony wniosek o rozpoczęcie postępowania o przeprowadzenie zamówienia. Umowę podpisano 17 marca 2008 roku, czyli postępowanie trwało 1 rok bez tygodnia. Komisja sprawdziła wszystkie dokumenty w sprawie. Pytali m. in. dlaczego ogłoszono przetarg na bankową obsługę budżetu gminy, skoro współpraca z poprzednim bankiem układała się bardzo dobrze, a gmina nie ponosiła z tytułu tej umowy żadnych kosztów. Skarbnik wyjaśniała, że skończył się 4-letni okres trwania umowy z Bankiem Spółdzielczym w Namysłowie i gmina wystąpiła z zapytaniem do banków o ceny usług, które to podały ceny dużo wyższe niż potem przedstawiły w swoich ofertach. Następnie przedstawił stanowiska członków Komisji Rewizyjnej:
- Radny K. A. Drapiewski stwierdził, że z wyjaśnień Pani Skarbnik wynika, ze przez cały okres były prowadzone negocjacje z bankiem i dotyczyły warunków zawarcia umowy, a media zrobiły z tej sprawy sensacyjną informację dla czytelników prasy lokalnej. Sprawa została źle odebrana przez mieszkańców i źle się stało, że nie poinformowano radnych o przebiegu sprawy.
-Radny Z. Mrugała stwierdził, że jak wynika z wyroku sądu okręgowego, opinii zespołu arbitrów oraz przedstawionych dokumentów i informacji sam przetarg był przeprowadzony prawidłowo.
-Radny J. Pawłowski podsumował, że całej sytuacji można było uniknąć nie ogłaszając przetargu.
-Radny K. Szyndlarewicz wnioskował, aby każdy następny przetarg był zaopatrzony w projekt umowy oraz aby analiza kosztów była wykonana prawidłowo, tak aby wykluczyć przypadek , że gmina może ponieść stratę na realizację umowy.
-Przewodniczący Komisji prosił, aby przedstawić wszystkie koszty związane z tą sprawą poniesione przez gminę.
Skarbnik informowała, ze całość kosztów związanych z postępowaniem o udzielenie zamówienia publicznego wyniosła 7.921,78 zł., na co złożyły się trzy sumy: opłata w Urzędzie Zamówień Publicznych 4.365,25 zł, Sąd Okręgowy 3.000 zł, delegacja wyjazdu do Warszawy 556,53 zł. Przewodniczący podsumowując stwierdził, ze nie stało się tak, ze nie było kosztów, ponieważ one według komisji były oczywiste.

Następnie przedstawił wnioski końcowe z przeprowadzonego badania:

  1. Wystąpiła wątpliwość w celowości ogłoszenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na obsługę bankową Gminy Namysłów, ze względu na brak wydatków w ciągu ostatnich 4 lat, jak przedstawiono to w trakcie badania. Komisja uważa, ze wystąpił brak analizy merytorycznej i prawnej przed przystąpieniem do tego postępowania.
  2. Komisja stwierdza nieprawidłowość ustalenia wartości szacunkowej zamówienia, która wahała się od 0 zł do kwoty 777.048 zł.
  3. Komisja uznała, że jednym z podstawowych uchybień, który spowodował tak długi okres niezałatwienia sprawy, było brak projektu własnej umowy. Gdyby gmina takim dysponowała, zabezpieczyłoby to możliwość negocjacji przed rozstrzygnięciem przetargu, a nie po przetargu.
  4. Wątpliwy jest okres, na który zawarto umowę z wybranym bankiem, ponieważ przetarg był ogłoszony na okres od 1 lipca 2007 r. do 30.06.2011, a umowa została zawarta na okres 4 lat kalendarzowych, tj. od 17 marca 2008 do 16 marca 2012.
  5. Komisja stwierdziła błędne założenie i stwierdzenie w postępowaniu przed Urzędem Zamówień Publicznych, że Urząd Miejski w ciągu najbliższych 4 lat nie będzie korzystał z kredytu  A przecież takie prawdopodobieństwo było umieszczone w dokumentach, ponieważ była w nich prośba o podanie warunków finansowych na udzielenie kredytu  zaciąganego przez Gminę Namysłów.
  6. Komisja stwierdza, że Urząd Miejski wynegocjował ostatecznie, dobre jak na zaistniałą sytuację warunki, jednak prowadzenie negocjacji po zaproszeniu oferenta do podpisania umowy, nie powinny mieć miejsca. Wszystkie warunki dotyczące strony finansowej i prawnej, powinny być zawarte w specyfikacji istotnych warunków zamówienia i ocenione zgodnie z przyjętymi kryteriami, które w tym przypadku nie pozwalały na ustalenie wszystkich szczegółów umowy. Zdaniem Komisji świadczy to o niezbyt precyzyjnym doborze kryteriów oceny ofert, na co należało zwrócić uwagę, bo postępowanie na obsługę bankową jest jednym z trudniejszych postępowań w trybie ustawy zamówień publicznych.
  7. Stwierdzono bardzo długi okres, który minął od rozstrzygnięcia sądu. W dniu 6 czerwca 2007 r. Burmistrz ogłosił, ze przetarg wygrał Bank Spółdzielczy w Wołczynie, i tego samego dnia unieważnił ten przetarg. BS w Wołczynie odwołał się od rozstrzygnięcia Burmistrza do UZP, który przyznał rację BS w Wołczynie. Następnie 18 października 2007 r. odbyła się sprawa sądowa w sądzie Okręgowym w Opolu, gdzie Sąd przyjął stanowisko UZP jako jednoznaczne i obowiązujące. Komisja stwierdza, że okres, który minął od rozstrzygnięcia sądu, od wydania wyroku tj. od 18 października 2007 r. do dnia podpisania umowy, czyli 5 miesięcy oraz okres od rozstrzygnięcia przetargu przez Burmistrza do podpisania umowy, czyli 9 miesięcy, jest niezasadnym okresem. Stwierdza, że poniesione koszty w kwocie ok. 8 tys. zł są niezasadne.
  8. Komisja wnioskuje, ze w przypadku spraw trudnych, związanych z zamówieniami publicznymi, spraw złożonych, Burmistrz w czasie ich trwania, jeżeli występują komplikacje, informował Radę o powodach przedłużania się rozstrzygnięcia przetargu, oddalając w ten sposób wątpliwości społeczności lokalnej. 
  9. Komisja wnioskuje do Burmistrza o bardziej wnikliwą i szczegółową analizę przygotowywanych przez komisję przetargową specyfikacji istotnych warunków zamówienia, gdyż może to wykluczyć sytuację, która zaistniała przy przetargu na obsługę bankową Gminy Namysłów. 
  10. Komisja nie stwierdza celowych działań członków komisji przetargowej, która przygotowuje specyfikacje istotnych warunków zamówienia, tak aby wykraczały one poza jej uprawnienia i powodowały ewentualne straty w Gminie Namysłów.
    W imieniu Komisji wyraził podziw dla Pani Skarbnik, która nie ze swojej winy walczyła w tej sprawie. Ale mimo wszystko było bardzo dużo niedopatrzeń i ten przetarg należało przygotować trochę inaczej, a przede wszystkim:
  11. Przygotowywać swoje projekty umów, a nie zgadzać się, przynajmniej w tak trudnej sytuacji, ze po rozstrzygnięciu przetargu, to bank wygrywający ma obowiązek dostarczyć projekt umowy. Oczywistym jest to, ze projekt nie będzie w pełni do przyjęcia, dlatego należy umożliwić poprawienie projektu umowy w czasie i terminie przyjętym przez prawo zamówień publicznych. Brak projektu umowy był jednoznacznie podstawowym powodem problematycznego rozstrzygnięcia przetargu. Podsumowując w imieniu Komisji, prosił Burmistrza o ustosunkowanie się do całej przedstawionej sprawy, która trwała rok czasu bez jednego tygodnia. Następnie podziękował Pani Skarbnik, Pani Naczelnik Wydz. Zamówień Publicznych oraz członkom Komisji Rewizyjnej za dwudniową pracę w rozpatrywaniu sprawy. Dodał, ze protokół z posiedzenia Komisji wraz z końcowymi wnioskami, zostanie przedstawiony Burmistrzowi, celem ustosunkowania się do nich.. Burmistrz zapewnił, ze ustosunkuje się na piśmie do przedstawionej opinii i wniosków Komisji Rewizyjnej w powyższej sprawie. Dodał, ze Komisja trafnie oceniła, ze czas załatwienia sprawy trwał niespełna rok, ale po zakończeniu przetargu, należało uratować sytuację, która była wynikiem popełnionego błędu na początku rozpoczęcia procedury przetargowej. Dlatego należało zrobić wszystko, aby gmina na tym nie straciła. Nikt nie spodziewał się, że bank da ujemną marżę w udzielaniu kredytu. Stwierdził, ze gmina ma zamiar teraz to wykorzystać i planuje zaciągnąć 2 mln. zł, co będzie skutkowało zyskiem rocznym w kwocie ok. 42 tys. zł.  Ponadto stwierdził, że dlatego cała sprawa tak długo trwała, ponieważ w umowie wystąpiły inne zapisy, które powodowały niekorzystną sytuację prawną dla gminy. Na co nie wyraził zgody. Dlatego prowadzono szereg uzgodnień w tym czasie. Dodał, że pomimo dobrej dotychczasowej współpracy z bankiem prowadzącym obsługę bankową budżetu gminy, postanowiono ogłosić przetarg, ponieważ sądzono, ze nowa oferta będzie jeszcze korzystniejsza niż obecna. Niestety wyszło inaczej.
    Radny J. Kozyra w nawiązaniu do sytuacji jaka panuje w namysłowskim szpitalu,  prosił o przedstawienie informacji w tej sprawie, tj. o przebiegu i zakończeniu strajku pielęgniarek. Przewodniczący poinformował, że na następnej sesji będzie obecny Dyrektor SP ZOZ P. Rogalski, który złoży Radzie bieżącą informacje o działalności szpitala i odpowie na wszystkie zapytania radnych. Burmistrz poinformował, ze jest członkiem Rady Społecznej szpitala. Przekazał, ze w związku ze strajkiem pielęgniarek, odbyły się dwa posiedzenia Rady, gdzie na pierwszym zapoznano się z sytuacją panującą w placówce. Na drugim spotkaniu rozpatrywano uchwałę o  zawieszeniu działalności trzech oddziałów. Jednak uchwały nie podjęto, ponieważ  starostwo, dyrektor i pielęgniarki doszli do porozumienia. Uzgodniono, ze pielęgniarkom w ciągu najbliższych 3 miesięcy będzie wypłacana premia w wysokości 300 zł. Natomiast po podpisaniu kontraktu, zostaną podjęte dalsze rozmowy co do wynagrodzenia. Radny M. Wójciak, jako członek Rady społecznej szpitala poinformował, że w podawanych faktach dotyczących rozstrzygnięcia konfliktu w szpitalu, jedną z ważnych rzeczy było to, że sprawa będzie załatwiona przez dodatki do pensji przez 2-3 miesiące, a potem wróci się do sprawy. Nie wie na jakiej podstawie sądzi się, ze kontrakty będą lepsze. Nasuwa się pytanie, czy pracownicy znowu przystąpią do protestu, jeśli nie będą podjęte rozmowy i podniesione pobory. Poinformował, ze jutro odbędzie się narada w Narodowym Funduszu Zdrowia w sprawie kontraktów od 1 maja i czerwca do połowy roku. Prawdopodobnie kontrakt nie zostanie zwiększony nawet o 1 zł, o ile nie zmaleje i będzie przedłużony o 2 miesiące. Prawdopodobnie w maju i czerwcu odbędzie się konkurs o zupełnie nowym sposobie rozliczania procedur medycznych, gdzie są dokonane wyliczenia, ze kontrakty na niektórych rodzajach oddziałów mogą nawet spaść o 30%. Zasugerował, aby już dzisiaj rozmawiać o tym z pielęgniarkami, nie ma co liczyć na lepsze kontrakty, bo po trzech miesiącach konflikt może być jeszcze większy. Prosił, aby nie rozbudzać wśród pracowników nadziei, które nie mają podstaw w kontrakcie. Burmistrz przyjął sugestię radnego. Stwierdził jednak, że nie podejmie żadnych deklaracji, które nie przyniosą żadnego skutku. Jest przekonany, ze starostwo musi podjąć pewne kroki w celu rozwiązania problemu w szpitalu. Dyrektorowi i Starości zależało, aby porozumieć się z pielęgniarkami w łagodnej atmosferze, nie pod napięciem i presją. Pan A. Masiowski jako przewodniczący Rady Społecznej szpitala przedstawił relację z posiedzeń Rady, na których doszło do porozumienia z pielęgniarkami. Poinformował, ze pierwszą sugestią rozwiązania problemu było zaciągniecie kredytu, jednak zrezygnowano z tego zamiaru, że względu na znikomą możliwość kredytową. Rada społeczna przyjęła rolę negocjatorów, efektem czego było podpisanie porozumienia na 4 miesiące. Po tym czasie należy zdecydować w jakiej formie organizacyjno-prawnej będzie nadal funkcjonował szpital. Wczoraj Rada Powiatu Namysłowskiego debatowała nad utworzeniem spółki akcyjnej. Dodał, że media kreują informacje, które nie do końca są prawdziwe. Z-ca Burmistrza G. Kubat stwierdził, że jeśli nie znajdą się rozwiązania systemowe w służbie zdrowia, to takie lokalne konflikty będą pojawiały się coraz częściej. Przypomniał, gdy po podwyżkach pensji lekarzy, kontrola wykazała, ze obniżyło to rentowność szpitali. Nie ma konkretnych wytycznych w tym temacie na szczeblu centralnym. Jeżeli nie dojdzie do rozwiązań systemowych, nie będzie pieniędzy i może nastąpić krach. Porozumienie z pielęgniarkami zawarte na 3 miesiące, w tym czasie trzeba prowadzić negocjacje na przyszłość i zastanowić się nad zmianą struktury organizacyjnej.

Więcej uwag i zapytań nie zgłoszono.

Przewodniczący zamknął obrady XVII sesji o godz. 15.10.


Przewodniczący Rady
Jarosław Iwanyszczuk

 


Protokołowała:
Beata Wojtasik