Protokół Nr II/10 z sesji Rady Miejskiej w Namysłowie odbytej w dniu 14 grudnia 2010 roku
Protokół Nr II/10
sesji Rady Miejskiej w Namysłowie,
która odbyła się w dużej sali narad Urzędu Miejskiego w Namysłowie
z dnia 14 grudnia 2010 roku
Sesję rozpoczęto o godz. 12.00.
Przewodniczący Rady Miejskiej - Jarosław Iwanyszczuk otworzył sesję, stwierdzając na podstawie listy obecności, że uczestniczy 21 radnych, co oznacza prawomocność obrad. Przewodniczący powitał wszystkich obecnych. Na protokolanta powołał pracownika Wydziału Organizacyjnego - p. Beatę Zabielną.
Przewodniczący stwierdził, że radni otrzymali materiały wraz z porządkiem obrad sesji. Zapytał, czy są uwagi do porządku obrad. Uwag nie zgłoszono. Przewodniczący Rady uznał porządek obrad za przyjęty w następującej formie:
- Otwarcie sesji przez Przewodniczącego Rady i stwierdzenie prawomocności obrad.
- Złożenie ślubowania przez Burmistrza Namysłowa.
- Złożenie ślubowania przez radnych.
- Informacja Burmistrza z działalności w okresie między sesjami Rady Miejskiej i sprawozdanie z realizacji uchwał Rady Miejskiej.
- Podjęcie uchwał Rady Miejskiej w sprawie:
a) zmieniająca uchwałę w sprawie zaciągnięcia kredytu,
b) zmieniająca uchwałę w sprawie zaciągnięcia kredytu,
c) zmieniająca uchwałę w sprawie zaciągnięcia pożyczki,
d) określenia jednostek budżetowych gromadzących dochody na wydzielonym rachunku, źródeł tych dochodów i ich przeznaczenia oraz sposobu i trybu sporządzania planu finansowego dochodów i wydatków nimi finansowanych, dokonywania w nim zmian i ich zatwierdzania,
e) ustalenia wykazu wydatków niewygasających z upływem roku budżetowego 2010,
f) ustalenia wynagrodzenia Burmistrza Namysłowa,
g) zmieniająca uchwałę w sprawie poboru podatków i opłaty w drodze inkasa oraz określenia wysokości wynagrodzenia za inkaso,
h) zmieniająca uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu gminy na 2010 rok - Interpelacje i zapytania radnych.
- Informacje Przewodniczącego Rady w sprawach bieżących.
- Przyjęcie protokołów z XLII sesji V kadencji i I sesji VI kadencji Rady Miejskiej w Namysłowie.
- Sprawy różne i wolne wnioski.
- Zakończenie obrad II sesji Rady Miejskiej.
Przewodniczący szczególnie powitał gościa z zagranicy księdza Jana Fafugę - proboszcza z Mikołajowa.
Ad. 2 Złożenie ślubowania przez Burmistrza Namysłowa.
Przewodniczący Rady Jarosław Iwanyszczuk poprosił Burmistrza o złożenie ślubowania.
Burmistrz Krzysztof Andrzej Kuchczyński złożył ślubowanie o następującej treści:
"Obejmując urząd Burmistrza Namysłowa, uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców Namysłowa - Tak mi dopomóż Bóg".
Przewodniczący w imieniu Rady Miejskiej z okazji uroczystego objęcia po raz czwarty funkcji Burmistrza Namysłowa, życzył powodzenia w tej niełatwej, trudnej i bardzo odpowiedzialnej misji. Dotychczasowa praca jest oceniana bardzo wysoko, życzył, aby nadal tak trwała. Ponadto życzył Burmistrzowi dużo zdrowia.
Następnie odbyły się gratulacje, życzenia i wręczono kwiaty Burmistrzowi.
Burmistrz Krzysztof Kuchczyński stwierdził, że pomimo jest to już czwarta jego kadencja, to każde ślubowanie jest dla niego wielkim przeżyciem, a także dla jego rodziny, przyjaciół i jak sądzi dla wszystkich mieszkańców gminy. Każdy, kto bierze udział w wyborach zadaje sobie pytanie jak to będzie. Chcieliby, aby opinia o gminie była dobra. Wszyscy staramy się na nią pracować. Jednocześnie podziękował mieszkańcom gminy za zaufanie, poprzez oddanie na niego swojego głosu, ale zapewnił, że nigdy nie zamierza odtrącać tych którzy ewentualnie myśleli inaczej, takie jest ich prawo. Sądzi, że przez poprzednie lata udawało mu się jednoczyć mieszkańców, tak uda mu się i w tej kadencji. Poinformował, że potrzebuje jeszcze 2-3 lata, aby pozakańczać wszystkie rozpoczęte projekty. Wtedy będzie wiadomo, ze ten czas nie został zmarnowany, ani szanse pozyskania środków unijnych. Jego program działalności podany został w czasie kampanii wyborczej. Ponadto poinformował, że nie będzie wprowadzał żadnych zmian kadrowych. W dalszym ciągu w Urzędzie, tak jak w poprzedniej kadencji, zastępcą Burmistrza będzie pan G. Kubat, naczelnicy i cały układ zostanie taki jak do tej pory. W pracy wykorzysta doświadczenie nabyte do tej pory. Zespół w urzędzie jest bardzo młody, ale doświadczony, w pracy umiejący w tej nowej rzeczywistości dobrze funkcjonować. Ma nadzieję, ze z nową Radą uda mu się ułożyć najlepsze możliwe relacje, aby się wspólnie dobrze pracowało. Tak samo z sołtysami oraz przewodniczącymi osiedli. Aby dzięki tej współpracy, za cztery lata można było stwierdzić, że Gmina Namysłów dobrze się rozwija.
Ad. 3 Złożenie ślubowania przez radnych.
Przewodniczący Rady odczytał rotę ślubowania:
"Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców".
Radni Dariusz Marek Głąb i Radny Ryszard Wołczański wstając, dokonali ślubowania wypowiadając słowa "Ślubuję, Tak mi dopomóż Bóg".
Ad. 4 Informacja Burmistrza z działalności w okresie między sesjami Rady Miejskiej i sprawozdanie z realizacji uchwał Rady Miejskiej.
Burmistrz K. Kuchczyński przedstawił sprawozdanie z działalności Burmistrza w okresie między sesjami od dnia 1 do 14 grudnia 2010 r. oraz sprawozdanie z realizacji uchwał Rady Miejskiej podjętych na I sesji Rady Miejskiej w dniu 1 grudnia 2010 r. (W/w sprawozdania stanowią załączniki do protokołu).
Ponadto Burmistrz skierował prośbę do sołtysów, w związku z zapowiadanymi jeszcze większymi opadami śniegu, o wzajemną pomoc, aby trudy związane z odśnieżaniem podzielić. Poinformował, że w planach budżetu na 2011 r., przyjęto środki na działalność rad sołeckich. m.in. zaplanowano środki na odśnieżanie. Budżet ten będzie obowiązywał od 1 stycznia 2011 r., ale realizacja tych zobowiązań finansowych może odbyć się w styczniu. Zwracając się do sołtysów stwierdził, że są w dobrych relacjach z mieszkańcami swoich wsi, prosił, żeby drogi gminne na wsiach, a także boczne, z odśnieżaniem których mieszkańcy sami sobie nie poradzą, zaangażować tych którzy posiadają ciągniki, pługi, za odpłatą, którą otrzymaliby w styczniu. Gmina technicznie nie będzie w stanie tego wykonać. Dlatego zaapelował, aby sołtysi w ten sposób ją wsparli. Jeżeli śniegu będzie tak dużo i sprzęt, który będzie do dyspozycji, nie poradzi sobie z tym nawałem, poprosił, aby kontaktować się z nim, burmistrzem Kubatem oraz z naczelnikiem T. Bagińskim. Wtedy będzie wysyłany ciężki sprzęt na zaśnieżone drogi. Należy tu wspólnie sobie pomóc. Uważa, że nie liczy się w tym wypadku czyje są to drogi: powiatowe czy gminne, należy wszystko robić, aby ułatwić i usprawnić przejazd ludziom. W sprawie niejasności prosił o kontakt z w/w osobami. Ma nadzieję, że nie będzie aż tak tragicznie, ale trzeba sobie zdać sprawę, że może być potrzebne takie pospolite ruszenie.
Przewodniczący poinformował, że przekazał listę, aby radni wpisywali do której komisji chcą należeć oraz swoje adresy e-mail do korespondencji.
Ponadto poinformował, że najbliższa sesja odbędzie się 30 grudnia br., na której planowane jest powołanie składów osobowych komisji Rady Miejskiej.
Ad. 5 Podjęcie uchwał Rady Miejskiej.
Przewodniczący Rady przystąpił do podjęcia uchwał Rady Miejskiej.
5a - zmieniająca uchwałę w sprawie zaciągnięcia kredytu.
Radny J. Kozyra zapytał, jak w tej sytuacji wygląda termin realizacji zadania pn. "Budowa lodowiska stałego "Biały Orlik" w Namysłowie, kiedy będzie uruchomiony?
Burmistrz wyznaczył do udzielenia odpowiedzi Naczelnika WGKiI T. Bagińskiego.
Naczelnik T. Bagiński poinformował, że "Biały Orlik" będzie otwarty przed świętami 22 grudnia br. Następnie wyjaśnił, dlaczego następuje przesunięcie w czasie, ponieważ warunki atmosferyczne nie pozwalają wykonać lodowiska zgodnie z kanonem, chodzi o płytę żelbetową wylaną. Została wykonana w wersji mobilnej, czyli do kwietnia 2011 boisko będzie rozbieralne, natomiast w kwietniu zostaną rozebrane bandy i wylana płyta żelbetowa i zrobione lodowisko stałe. Dlatego w tej chwili gmina zapłaci część pieniędzy, pozostałą część pieniędzy po kwietniu. Na powyższe jest zgoda Ministerstwa Sportu, który jest głównym sponsorem tego zadania.
Radny A. Włodarczyk zapytał, czy będzie to zadaszony obiekt, czy nie?
Naczelnik T. Bagiński odpowiedział, że nie. Wyjaśnił, że "Białe Orliki" są obiektami niezadaszonymi, stąd ich nieduży koszt - 600 tys. zł. Obiekt zadaszony to byłby wydatek rzędy 2 mln. zł Obiekt ten będzie o wymiarach 20m/20m, ze sztucznym lodem, oświetlony, kontener szatniowy, dojścia i bandy wokół lodowiska.
Radny A. Włodarczyk stwierdził, że nie miał na myśli zadaszenia jako hali, tylko samego zadaszenia obiektu korzystnego ze względów funkcjonalnych, pomimo troszeczkę większego kosztu.
Naczelnik T. Bagiński odpowiedział, że jest taka możliwość, ale w tym programie Ministerstwo Sportu zadaszeń nie finansuje.
"Za" podjęciem uchwały głosowało 21 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących nie było. Uchwałę podjęto jednogłośnie.
Uchwała Nr II/7/10 w załączeniu do protokołu.
5b - zmieniająca uchwałę w sprawie zaciągnięcia kredytu.
Radny M. Lewandowski czy te zmiany w zaciągnięciu kredytu wynikają z opóźnień w realizacji projektu, czy nie?
Naczelnik T. Bagiński odpowiedział, że to nie jest opóźnienie, to jest zmiana terminu oddania obiektu, ze względu na obiektywne warunki atmosferyczne. W tej chwili nie można wykonać zabruku w Przedszkolu Integracyjnym, ponieważ od 28 listopada panują ujemne temperatury powietrza i dlatego za zgodą instytucji, która daje środki finansowe gmina ma akces, że termin wykonany będzie w roku przyszłym.
"Za" podjęciem uchwały głosowało 21 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących nie było. Uchwałę podjęto jednogłośnie.
gtag('js', new Date());
gtag('config', 'G-C37GBTQ577');
gtag('config', 'G-7F6F2M32GK');