Protokół Nr III/10 z sesji Rady Miejskiej w Namysłowie odbytej w dniu 30 grudnia 2010 roku
Protokół Nr III/10
sesji Rady Miejskiej w Namysłowie,
która odbyła się w dużej sali narad Urzędu Miejskiego w Namysłowie
z dnia 30 grudnia 2010 roku
Przed sesją odbył się występ zespółu muzycznego Genezis ze Smarchowic Śląskich, którego opiekunem jest Pan Adam Marcinkiewicz. Zespół wykonał kolędy.
Sesję rozpoczęto o godz. 12.10.
Przewodniczący Rady Miejskiej - Jarosław Iwanyszczuk otworzył sesję, stwierdzając na podstawie listy obecności, że uczestniczy 19 radnych, co oznacza prawomocność obrad. Przewodniczący powitał wszystkich obecnych. Na protokolanta powołał pracownika Wydziału Organizacyjnego - p. Beatę Zabielną.
Przewodniczący stwierdził, że radni otrzymali materiały wraz z porządkiem obrad sesji. Zapytał, czy są uwagi do porządku obrad.
Radna Jolanta Wilczyńska zgłosiła propozycje zmian do porządku obrad w zakresie podejmowania uchwał w sprawie powołania składów osobowych komisji. Wniosła, aby Rada zagłosowała za składem osobowym komisji bez określania z góry przewodniczących. Stwierdziła, że nikt nie konsultował propozycji przewodniczących poszczególnych komisji z radnymi jej opcji. Wydaje się to dziwne i troszeczkę jako odebranie praw decydowania o pracach komisji. Dlatego w imieniu w/w radnych zaproponowała, zgodnie z procedurami prawnymi, albo zagłosować za składem komisji bez określania przewodniczących i na następnej sesji dokonać ich wyboru, albo już dzisiaj wysłuchać i uwzględnić propozycję także strony opozycyjnej, co do przewodniczących komisji.
Przewodniczący Rady poinformował, że ta procedura jest zgodna ze Statutem Gminy z § 16, nie ma tu naruszenia przepisów. Jednocześnie poprosił Radcę prawną o przedstawienie opinii prawnej w tym zakresie.
Radca prawny Anna Winnicka wyjaśniła, że komisje powołuje się w trybie art. 21 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, w związku z §16 Statutu Gminy Namysłów. Przy czym Komisję Rewizyjną powołuje się w trybie art. 18a ustawy. Natomiast §51 Statutu określa, że Rada Miejska powołuje stałe i doraźne komisje wraz z przewodniczącymi, czyli w uchwale powołuje się cały skład komisji.
Radna Jolanta Wilczyńska stwierdziła, że wpływ na wybór przewodniczących powinni mieć wszyscy członkowie komisji.
Przewodniczący Rady wyjaśnił, że przewodniczący komisji są wybierani przez Radę, zaproponowana wersja to uwzględnia, bo skład komisji w całości wybierany jest przez Radę.
Radny Mirosław Lewandowski zapytał, czy mógłby teraz zaproponować innych przewodniczących komisji.
Przewodniczący Rady odpowiedział, że jest możliwość zaproponowania, ale ten wniosek należałoby przyjąć poprzez głosowanie radnych.
Radca Prawny poinformowała, że w tej sprawie powinien być złożony nowy projekt uchwały, przez co najmniej 5 radnych, którzy zgodnie z §41 ust. 1 pkt 3 Statutu Gminy, posiadają inicjatywę uchwałodawczą.
Radna L. Czarny sądzi, że zaistniało tu niezrozumienie, radni zapoznali się ze Statutem Gminy, natomiast zachodzi tu strona społeczna. Grupa radnych poprosiła o uwzględnienie swojej propozycji - przegłosowanie tylko członków komisji zgodnie ze Statutem, a na następnej sesji przedstawią pod głosowanie projekty uchwał ze swoimi propozycjami. Oznajmiła, że radni opozycji chcą dokonać zmiany przewodniczących w dwóch komisjach. Ponieważ w jednej z komisji jest większość osób z tzw. opozycji - 5 do 3, dlatego chcieliby zmienić przewodniczącego tej komisji ze swoją propozycją.
Radna J. Bartosińska zwracając się do grupy radnych wnoszących propozycję, stwierdziła, ze skoro wiedzieli o takich projektach uchwał, otrzymanych przed sesją, to trzeba było zgłosić wniosek do Przewodniczącego Rady i na dzisiaj przedstawić projekt uchwały z kandydaturą swojego przewodniczącego Komisji Oświaty, Zdrowia i Kultury. Przypomniała, że po II turze wyborów na burmistrza niektóre sprawy zostały już przesunięte w czasie. Burmistrz ostatnio informował, że komisje muszą powstać, żeby zacząć normalnie pracować, szczególnie nad budżetem.
Radny Dariusz Głąb stwierdził, że są dwie propozycje - obie bardzo dobre: jedna aby przyjąć tylko składy komisji, druga, aby powołać komisje z przewodniczącym. Zaproponował poddać pod głosowanie obydwie możliwości. Jest to jego wniosek formalny.
Burmistrz K. Kuchczyński stwierdził, że jest autorem i wnioskodawcą projektów uchwał w tym brzmieniu. Dlatego poprosił o przegłosowanie tych uchwał w tej treści jaką przedłożył. Pozostaje przy swoich propozycjach, które wniósł w odpowiednim czasie pod obrady Rady Miejskiej.
Radna Jolanta Wilczyńska stwierdziła, że kwestią dobrego obyczaju politycznego jest dopuszczenie mimo wszystko opozycji do współdecydowania o ważnych sprawach. Od parlamentu począwszy przewodniczący swoich komisji mają również kluby opozycyjne, mają swoich wicemarszałków. Nie kryjąc swojego zaskoczenia takim obrotem sprawy oznajmiła, że radną jest poraz pierwszy i nigdy nie sądziła, że przy dużym mandacie społecznym jaki mają radni, wśród swoich wyborców, będą sprowadzeni do roli takich paprotek, którzy tu siedzą i zmuszeni są do głosowania tylko i wyłącznie "za" lub "przeciw". Stawia to ją i pozostałych radnych tej opcji w bardzo dyskomfortowej sytuacji.
Przewodniczący Rady zapytał, czy radni występujący z propozycjami sformułują konkretny wniosek do przegłosowania? Dodał, że wnioskodawca przedstawił swoje stanowisko. Jeśli byłby inny wniosek to prosił o jego sprecyzowanie. Zwracając się do radnej Jolanty Wilczyńskiej poinformował, że ten zły obyczaj, o którym mówiła miał miejsce już w 2002 roku, kiedy zawiązała się koalicja radnych Forum i SLD, na 16 mandatów, jakie ta koalicja miała wszystkie stanowiska w Radzie były obstawione przez jej radnych, opozycja nie miała niczego.
Radna J. Wilczyńska stwierdził, że Rada nie musi powielać złych obyczajów. Może dokonać nowego otwarcia i współpracy dla dobra naszej społeczności, do czego została powołana.
Burmistrz K. Kuchczyński poinformował, że przedkładając projekty uchwał nie kierował się tym, że zaproponowani przewodniczący to kwiat, a inni członkowie to paprotki, nie było to jego celem. Patrzył się na doświadczenia tych ludzi. Dlatego poprosił o głosowanie przedłożonych projektów uchwał.
Głos zabrał Starosta Namysłowski Julian Kruszyński oznajmił, że jest bardzo szczęśliwy, że może się spotkać tu na tej Sali, w tym szczególnym czasie, w klimat którego wprowadził przepięknie występujący przed chwilą zespół. Poinformował, że przybył tu wprost z posiedzenia zarządu rady powiatu. W imieniu tego organu jak i swoim osobistym złożył najszczersze życzenia pomyślności w życiu osobistym, w pracy społecznej i zawodowej dla dobra mieszkańców. Jest to przecież czas, który poświęcamy dla dobra rodzin, dla ogółu. Przyszedł tu z bardzo dobrą wiadomością, niestandardową - Rada Powiatu Namysłowskiego postanowiła uczynić krok w stronę radnych - przed chwilą zapadła decyzja że kierownictwo dwóch kluczowych komisji rady powiatu - Komisji Budżetowej oraz Komisji Ochrony Środowiska i Rolnictwa, zostanie powierzone kolegom z opozycji, doceniając wagę opozycji. Uznał, że nie ma dobrego, skutecznego, mądrego kierowania bez dobrze pracującej, skutecznej opozycji. Uznał to za krok w stronę dobrej współpracy między powiatem i gminą. Zwracając się do Burmistrza stwierdził, że liczy na dobrą współpracę, ponieważ tylko wtedy można się wzajemnie uzupełniać, wzajemnie się dobrze rozwijać, wówczas gdy będą zachowywane standardy, które w demokracji są takie ważne. Wie, że nie jest łatwo pokonać pewne bariery, bardzo prosił, aby docenić dobrą wolę nowego zarządu, który chce odmienić standardy. Życzył owocnej pracy i dobrej współpracy pomiędzy radą powiatu i radą miejską i wszystkiego dobrego w życiu osobistym.
Burmistrz podziękował Staroście za te słowa. Jednak zwrócił uwagę, że to on jest Burmistrzem Gminy Namysłów i chciałby tą gminą kierować. Jednak nie chciałby, żeby ktoś z zewnątrz w tym kierowaniu próbował pomagać, albo sterować. Będzie wykorzystywał kompetencje w danych sprawach, w pracy społecznej. Dlatego też nie widzi takiej możliwości, żeby Starosta układał w gminie życie samorządowe. Uważa, że nie tędy droga. Zadeklarował współpracą z powiatem, bo taka współpraca na pewno będzie. Natomiast prosiłby, aby nie miały miejsca takie sytuacje, w których np. będzie trzeba brać pod uwagę opinie Starosty, czy wręcz zalecenia. Poprosił aby nie doprowadzać tu na sali do takich sytuacji.
Przewodniczący Rady przypomniał, że jeżeli radni przedstawiający wniosek zmiany porządku obrad podtrzymują go, wymaga to przyjęcia przez więcej jak połowę ustawowego składu Rady, tzn. 11 głosów musi być za zmianą. Jeśli jest taki wniosek, poprosił o jego sformułowanie. Podda go pod głosowanie.
Radny Mirosław Lewandowski zwrócił uwagę, że faktycznie radni będą pracować w komisjach, każdy wie jakie ma doświadczenia życiowe i zawodowe, dlatego to radni będą odpowiadać za te komisje. Jest to bardzo ważna sprawa. Jednak formalnie wnioskowałby za tym, aby przewodniczących komisji wybrać później lub wyboru dokonać dziś, z uwzględnieniem propozycji innych przewodniczących.
Radca prawny wyjaśniła, że porządku obrad sesji nie zmienia się poprzez zmiany w treści projektów uchwał. Według propozycji radnego musiałyby być dwa projekty uchwał. Natomiast zmiana porządku obrad nie oznacza zmiany uchwały.
Przewodniczący Rady podkreślił, że zmiana porządku to albo wykreślenie jakiegoś punktu, albo dopisanie precyzyjnie jakiegoś punktu obrad. Zapytał, czy taka jest propozycja? Natomiast wnioski radnego Lewandowskiego, według wyjaśnień Pani mecenas, nie dotyczą zmiany porządku. Do tej pory taki wniosek nie został sformułowany. Jeżeli byłby, to ponowił prośbę o zgłoszenie, aby zgodnie ze Statutem poddać go pod głosowanie radnych.
Radny Mirosław Lewandowski wnioskował o zmianę w porządku obrad sesji poprzez wykreślenie punktów "3a", "3b", "3c", "3d", "3e" dotyczących podjęcia uchwał w sprawie powołania składów osobowych komisji.
Przewodniczący poddał pod głosowanie zgłoszony wniosek.
"Za" jego przyjęciem głosowało 8 radnych, głosów przeciwnych - 11, wstrzymujących się - 0. Wniosek nie został przyjęty.
Innych propozycji zmian do porządku nie zgłoszono.
Przewodniczący Rady, wobec upadku w/w wniosku, zapytał dla pewności kto z radnych jest za porządkiem obrad przedstawionym w wersji, którą radni otrzymali. Za - 11 głosów, przeciwnych - 7, wstrzymujących - 1.
Przewodniczący stwierdził, że porządek obrad został przyjęty.
Porządek obrad przedstawiał się następująco:
- Otwarcie sesji przez Przewodniczącego Rady i stwierdzenie prawomocności obrad.
- Informacja Burmistrza z działalności w okresie między sesjami Rady Miejskiej i sprawozdanie z realizacji uchwał Rady Miejskiej.
- Podjęcie uchwał Rady Miejskiej w sprawie:
3a - powołania składu osobowego Komisji Rewizyjnej,
3b - powołania składu osobowego Komisji Budżetowo-Gospodarczej,
3c - powołania składu osobowego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
3d - powołania składu osobowego Komisji Porządku Publicznego i Ochrony Środowiska,
3e - powołania składu osobowego Komisji Oświaty, Zdrowia i Kultury,
3f - zmieniająca uchwałę w sprawie poboru podatków i opłaty w drodze inkasa oraz określenia wysokości wynagrodzenia za inkaso,
3g - zmieniająca uchwałę w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości oraz zwolnień od podatku od nieruchomości,
3h - ustalenia wykazu wydatków niewygasających z upływem roku budżetowego 2010,
3i - zmieniająca uchwałę w sprawie zaciągnięcia pożyczki,
3j - zmieniająca uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu gminy na 2010 rok. - Interpelacje i zapytania radnych.
- Informacje Przewodniczącego Rady w sprawach bieżących.
- Przyjęcie protokołu z II sesji Rady Miejskiej w Namysłowie.
- Sprawy różne i wolne wnioski.
- Zakończenie obrad III sesji Rady Miejskiej.
Ad. 2 Informacja Burmistrza z działalności w okresie między sesjami Rady Miejskiej i sprawozdanie z realizacji uchwał Rady Miejskiej.
Burmistrz K. Kuchczyński przedstawił sprawozdanie z realizacji uchwał Rady Miejskiej podjętych na II sesji Rady Miejskiej w dniu 14 grudnia 2010 r. oraz sprawozdanie z działalności Burmistrza w okresie między sesjami od dnia 15 do 29 grudnia 2010 r. (W/w sprawozdania stanowią załączniki do protokołu).
Ad. 3 Podjęcie uchwał Rady Miejskiej.
3a - powołania składu osobowego Komisji Rewizyjnej.
Radny Mirosław Lewandowski zgłosił swoją kandydaturę na członka Komisji Rewizyjnej, w zamian rezygnując z uczestnictwa w Komisji Porządku Publicznego i Ochrony Środowiska.
Przewodniczący Rady zwracając się do Radcy Prawnej zapytał, czy w tej chwili można dokonać takiej zmiany?
Radca Prawny A. Winnicka poinformowała, że nie można w tej chwili zmieniać treści projektu uchwały. Projekty uchwał, zostały opracowane na podstawie propozycji radnych, którzy wpisywali się do uczestnictwa w poszczególnych komisjach. Istnieje możliwość wniesienia przez radnych zmian do tych składów osobowych komisji, poprzez zgłoszenie osobnego projektu uchwały w tej sprawie na następną sesję, uwzględniając § 41 Statutu Gminy.
Przewodniczący Rady stwierdził, że taka możliwość istnieje, jednak trzeba przygotować uchwałę z tą zmianą i przegłosować ją.
Radny Jacek Płaczek zgłosił formalny wniosek, aby do tego projektu uchwały dopisać jako ósmą osobę - członka Komisji Pana Mirosława Ryszarda Lewandowskiego.
Przewodniczący Rady stwierdził, że z tego co wyjaśniała Pani Radczyni wynika, że nie można zmienić treści projektu uchwały w tej chwili, można natomiast przygotować projekt nowej uchwały na następną sesję, z powyższą zmianą. Przewodniczący poinformował, że w głosowaniu nad podjęciem tych uchwał może brać udział każdy radny, nawet zaproponowany jako przewodniczący komisji. Następnie przystąpił do procedury podjęcia uchwały. "Za" uchwałą głosowało 10 radnych, przeciwnych - 8 radnych, wstrzymujących nie było. Uchwała została podjęta.
Uchwała Nr III/15/10 w załączeniu do protokołu.
W czasie głosowania nad uchwałami brało udział 18 radnych, z sali wyszedł radny Tadeusz Jaroszewski.
3b - w sprawi powołania składu osobowego Komisji Budżetowo-Gospodarczej.
"Za" przyjęciem uchwały głosowało 11 radnych, przeciwnych - 7 radnych, wstrzymujących nie było. Uchwała została podjęta.
ction() {
var u="//matomo.dev.netk.pl/";
_paq.push(['setTrackerUrl', u+'matomo.php']);
_paq.push(['setSiteId', '83']);
var d=document, g=d.createElement('script'), s=d.getElementsByTagName('script')[0];
g.async=true; g.src=u+'matomo.js'; g.nonce = 'e68f23432d9a5586736f04a734eba6cb'; s.parentNode.insertBefore(g,s);
})();