- Menu BIP
- Ochrona Środowiska
- Lata wcześniejsze
- 2008 rok
GK.IV.7624/03/08 - Stopa, Zakład mechaniki pojazdowej i rolniczej - zawiadomienie, postanowienie, decyzja, zmiana decyzji
Namysłów, 08.02.2008 r.
GK.IV.7624/3/08
ZAWIADOMIENIE
o wszczęciu postępowania
Zgodnie z art. 61 § 4 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity Dz. U. Nr 98 z dnia 17 listopada 2000 r. , poz. 1071, ze zmianami ) oraz art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2006r. Nr 129, poz. 902 z późn. zm.)
zawiadamiam
że na wniosek Pana Zdzisława Stopy, zam. w Namysłowie przy ul. Iwaszkiewicza 17 z dnia 29.01.2008 r., zostało wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia pod nazwą:
„ZAKŁAD MECHANIKI POJAZDOWEJ I ROLNICZEJ przy ul. Sycowskiej 4c w Namysłowie – działka nr 237/6”
Zgodnie z art. 48 ust.2 pkt 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U. Nr 62 poz. 627 ze zmianami) oraz § 3 ust. 1 pkt 70 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 09. 11 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. Nr 257, poz. 2573 z późn. zm.) decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia w niniejszej sprawie wydaje się po uzgodnieniu z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Namysłowie oraz Starostą Namysłowskim.
W związku z powyższym informuje się, że w terminie 21 dni od daty otrzymania niniejszego zawiadomienia strony mogą zapoznać się z aktami sprawy, uzyskać wyjaśnienia w sprawie, składać wnioski i zastrzeżenia.
Dokumentacja w powyższej sprawie znajduje się w budynku B, Urzędu Miejskiego w Namysłowie przy ul. Dubois 3, pok nr 19 / Wydział Gospodarki Komunalnej i Kształtowania Środowiska.
Otrzymują:
- Zdzisław Stopa, 46-100 Namysłów
- Banasik Mirosław i Agnieszka, 46-100 Namysłów
- Gmina Namysłów
- Mieszkańcy miasta Namysłów – tablica ogłoszeń + informacja w internecie /BIP/
- a/a LM
Namysłów, dn. 27.03.2008 r.
GK.IV.7624/3/08
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 51 ust. 1 pkt 2, art. 51 ust. 3 pkt 1 i 2, w związku z art. 51 ust. 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. - Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2006r. Nr 129, poz.902) oraz art. 123 - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000r. Nr 98, poz.1071 z późn. zm.) i § 3 ust.1 pkt 70, w związku z wnioskiem Pana Zdzisława Stopy zam. w Namysłowie, ul. Iwaszkiewicza 17, w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia pod nazwą “Zakład mechaniki pojazdowej i rolniczej przy ul. Sycowskiej 4c w Namysłowie – działka nr 237/6”, oraz po zasięgnięciu opinii Starosty Powiatu Namysłowskiego i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Namysłowie
p o s t a n a w i a m
stwierdzić obowiązek sporządzenia raportu o oddziaływaniu powyższego przedsięwzięcia na środowisko, zgodnie z wymaganiami o jego zakresie zawartymi w art. 52 ustawy Prawo ochrony środowiska.
U Z A S A D N I E N I E
Pan Zdzisław Stopa zam. ul. Iwaszkiewicza, 46-100 Namysłów, wystąpił z wnioskiem /bez numeru/ z dnia 29.01.2008 r., w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia pod nazwą “Zakład mechaniki pojazdowej i rolniczej przy ul. Sycowskiej 4c w Namysłowie – działka nr 237/6. Powyższa inwestycja została zakwalifikowana do przedsięwzięć mogących znacząco odziaływać na środowisko zgodnie z art. 51 ust.1 pkt 2 ustawy wymienionej na wstępie ustawy oraz z §3 ust. 1 pkt 70 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. Nr 257, poz. 2573 z późn. zm.) i jest zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego miasta Namysłów (pismo nr GK-XII-7327/95/2008 z dnia 05.02.2008r.)
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Namysłowie opinią
nr NZ/ACz – 4325 – 1 –1 / 08 z dnia 21.02.2008 r. postanowił zaproponować dla podmiotu podejmujacego realizację powyższego przedsięwzięcia, obowiązek sporządzenia raportu o odziaływaniu tego przedsięwzięcia na środowisko. Starosta Powiatu Namysłowskiego wydając opinię nr OŚ.I - 7633/3/08 z dnia 14.02.2008r. również postanowił zaproponować określenie obowiązku sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko przedmiotowego przedsięwzięcia.
W związku z powyższym, po szczegółowym przeanalizowaniu informacji o planowanym przedsięwzięciu, dołączonych do wniosku, zgodnie z art. 49 ust. 3 ustawy Prawo ochrony środowiska - oraz po rozpatrzeniu zasięgniętych opinii pomocniczych, postanowiono orzec jak w sentencji.
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu, złożone za moim pośrednictwem, w terminie 7 dni licząc od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.
Otrzymują:
1. Starostwo Powiatowe, Pl. Wolności 12A w Namysłowie
2. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, ul. Piłsudskiego 13, Namysłów
3. Zdzisław Stopa
ul. Iwaszkiewicza 17,
46 – 100 Namysłów
4. Agnieszka i Mirosław Banasik
ul. Dąbrowskiego 5, Namysłów
5. Gmina Namysłów
ul. Dubois 3, Namysłów
6. Mieszkańcy miasta Namysłów – tablica ogłoszeń + informacja w internecie /BIP/
7. a/a SZ
GK.IV.7624/3/08
Namysłów, dn. 10.09.2008 r.
D E C Y Z J A
Na podstawie art. 56 ust.1 w związku z art. 46 ust. 1 pkt 2, art. 46a ust. 7 pkt 4 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (t.j.: Dz. U. z 2006 r. Nr 129, poz. 902,) i § 3 ust. 1 pkt 70 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięć do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz.U. Nr 257, poz. 2573 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pana Zdzisława Stopy, zam. w Namysłowie przy ul. Iwaszkiewicza 17 w sprawie wydania decyzji środowiskowej dla inwestycji pod nazwą: „Zakład Mechaniki pojazdowej i rolniczej przy ul. Sycowskiej 4c w Namysłowie – działka nr 237/6”
określam środowiskowe uwarunkowania :
- rodzaj i miejsce realizacji przedsięwzięcia:
Przedsięwzięcie polegające na zmianie sposobu użytkowania budynku pieczarkarni na zakład mechaniki pojazdowej i rolniczej zlokalizowane jest na nieruchomości przy ul. Sycowskiej 4c w Namysłowie, działka nr 237/6 (teren byłej pieczarkarni). Lokalizacja przedsięwzięcia jest zgodna z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Namysłów. Obiekty na terenie zakładu sa podłączone do szamb o odpowiedniej pojemności. Planuje sie zainstalowanie nowego szmba, w którym zanieczyszczenia typu oleje i piasek będą wyłapywane poprzez separator. Wody opadowe z terenu warsztatu odprowadzane będą po odczyszczeniu w separatorze, do rowu melioracyjnego nr 781. Pomieszczenia warsztatowe, biurowe, magazynowe i sklepowe ogrzewane będą za pomocą centralnego ogrzewania opalanego drzewem.
Działalność przedsięwzięcia będzie obejmować:
- mechanikę pojazdową,
- blacharstwo samochodowe (bez lakierowania),
- wymianę opon, wymiane oleju,
- komputerowe ustawienie zbieżności kół,
- naprawa sprzetu rolniczego,
- elektromechanikę pojazdową,
- sklep z częściami samochodwymi.
- warunki wykorzystywania terenu w fazie realizacji i eksploatacji, ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ochrony cennych wartości przyrodniczych, zasobów naturalnych i zabytków oraz ograniczenia uciążliwości dla terenów sąsiednich:
- inwestycja w fazie realizacji i eksploatacji nie może powodować zanieczyszczenia wód podziemnych i powierzchniowych oraz gleby,
- wytworzone odpady przekazywać jednostkom posiadającym stosowne zezwolenia do zbierania, odzysku lub unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych,
- przewidzieć miejsca mazgazynowania wytworzonych odpadów, które gromadzić należy selektywnie, w sposób zabezpieczający przed dostępem osób postronnych i nie powodujący zagrożenia dla środowiska, zdrowia i życia ludzi, w wydzielonych opisanych miejscach, na utwardzonym podłożu, w specjalnych szczelnycyh pojemnikach do czasu odbioru przez upoważnione jednostki,
- przewidzieć sposób zagospodarowania odpadów powstających podczas eksploatacji, uwzględniając w pierwszej kolejności minimalizację powstających odpadów, odzysk lub wykorzystanie i w ostateczności unieszkodliwianie,
- planowana inwestycja nie powinna oddziaływać negatywnie na aktualny stan klimatu akustycznego wokół zakładu, normy hałasu na granicach zakładu powinny być dotrzymywane,
- nie przewiduje się ponadnormatywnego oddziaływania zakładu na środowisko wodne, ludzi, zwierzeta i rośliny ani na etapie realizacji, funkcjonowania i likwidacji zakładu,
- przed rozpoczęciem eksploatacji instalacji należy uzyskać wymagane zezwolenia z zakresu gospodarki odpadami, zgodnie z ustawą o odpadach z dnia 27 kwietnia 2001r. (t.j. Dz.U. Nr 39, poz. 251)
- wymagania dotyczące ochrony środowiska konieczne do uwzględnienia w projekcie budowlanym :
- należy podjąć działania minimalizujące skutki oddziaływania na środowisko realizowanego przedsięwzięcia poprzez maksymalne ograniczenie czasu prowadzenia prac budowlanych i montażowych oraz utrzymanie w należytym stanie terenu budowy celem zminimalizowania emisjii wtórnej,
- wymogi w zakresie przeciwdziałania skutkom awarii przemysłowych, w odniesieniu do przedsięwzięć zaliczanych do zakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnych awarii:
Planowane przedsięwzięcie nie jest związane z możliwością wystąpienia poważnych awarii. - wymogi w zakresie ograniczania transgranicznego oddziaływania na środowisko w odniesieniu do przedsięwzięć, dla których przeprowadzono postępowanie dotyczące transgranicznego oddziaływania na środowisko:
Ze względu na lokalizację przedsięwzięcia nie dotyczy. - wymogi w sprawie stwierdzenia konieczności utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania:
Planowana inwestycja nie należy do przedsięwzięć wymienionych w art. 135 ust.1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. – Prawo Ochrony Środowiska, wymagających utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania
UZASADNIENIE
Zgodnie z art. 61 § 4 Kodeksu Postępowania Administracyjnego (Dz.U. Nr 98, poz.1071 z 2000 r. ze zm.) w dniu 29 stycznia 2008 r. na wniosek Pana Zdzisława Stopy, zam. w Namysłowie przy ul. Iwaszkiewicza17 zostało wszczęte postępowanie w sprawie wydania decyzji środowiskowej dla inwestycji pod nazwą: „Zakład mechaniki pojazdowej i rolniczej w Namysłowie przy ul. Sycowskiej 4c – działka nr 237/6”. Po zasięgnięciu opinii Starosty Namysłowskiego oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Namysłowie w sprawie konieczności sporządzenia raportu oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, Burmistrz Namysłowa postanowieniem Nr GK.IV.7624/3/08 z dnia 27.03.2008 r. stwierdził obowiązek sporządzenia raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. Dnia 14.05.2008 r. został dostarczony opracowany przez Pana Stanisława Smreczka raport o oddziaływaniu na środowisko przedmiotowego przedsięwzięcia polegającego na zmianie sposobu użytkowania „Pieczarkarni” na warsztat samochodowy w Namysłowie przy ul. Sycowskiej 4c. W późniejszym etapie przygotowawczym do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedmiotowego przedsięwzięcia, po uwzględnieniu uzgodnień środowiskowych ze Starostą Powiatu Namysłowskiego (postanowienie nr OŚ.I-7633/9/08) oraz Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym (postanowienie nr NZ/Acz-4325-2-7/08), przy braku zasadnych uwag, sprawdzeniu zgodności projektu z Planem Zagospodarowania Przestrzennego dla terenu objętego działaniami, potwierdzającego zgodność przedsięwzięcia z przepisami prawa ochrony środowiska oraz ustaw towarzyszących, nie stwierdzono przeciwskazań do realizacji zaprojektowanego przedsięwzięcia. W związku z tym, że zostały spełnione wszystkie wymagania przewidziane w ramach przeprowadzonego postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko wyrażono zgodę na realizację.
Od niniejszej decyzji służy stronie prawo wniesienia odwołania za moim pośrednictwem do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu w terminie 14 dni od jej otrzymania. Przed upływem terminu do wniesienia odwołania decyzja nie ulega wykonaniu, a wniesienie odwołania w terminie wstrzymuje jej wykonanie.
Na podstawie ustawy z dnia 16 listopada 2006r. (Dz.U. Nr 225, poz. 1635 z 2006r.) za wydanie niniejszej decyzji pobrano opłatę skarbową w wysokości 205,00 zł. (słownie: dwieście pięć złotych).
Opłatę wniesiono na konto Urzędu Miejskiego nr 27889000010000112420000050 w dniu 31.01.2008r.
Załącznik : charakterystyka całego przedsięwzięcia.
Otrzymują:
- Zdzisław Stopa, ul. Iwaszkiewicza 17, 46-100 Namysłów
- Banasik Mirosław i Agnieszka, ul. Dąbrowskiego 5, 46-100 Namysłów
- Gmina Namysłów
- Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, ul. Piłsudskiego 13, Namysłów
- Starostwo Powiatowe, Pl. Wolności 12A w Namysłowie
- Mieszkańcy miasta Namysłów – tablica ogłoszeń + informacja w internecie /BIP/
- a/a SZ
Podmiot udostępniający: Urząd Miejski w Namysłowie Informację wytworzył(a) lub za treść odpowiada: Sylwia Zając Data wytworzenia: 2008-09-10
GK.IV.7624/03/08/09
Namysłów, 17.03.2009 r.
ZAWIADOMIENIE – OBWIESZCZENIE
o wszczęciu postępowania i wystąpieniu do organów współdziałających
Zgodnie z art. 61 § 4 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity Dz. U. Nr 98 z dnia 17 listopada 2000 r., poz. 1071, ze zmianami) oraz art. 33 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. Nr 199, poz. 1227).
zawiadamiam
że na wniosek z dnia 06.03.2009 r. Pana Zdzisława Stopy, ul. Iwaszkiewicza 26, 46-100 Namysłów zostało wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie zmiany decyzji nr GK.IV.7624/3/08/09 z dnia 10.09.2008 r. o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia pn. „Zakład Mechaniki pojazdowej i rolniczej przy ul. Sycowskiej 4c w Namysłowie – działka nr 237/6”.
Informuję o możliwości składania uwag i wniosków w siedzibie Urzędu Miejskiego w Namysłowie w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Inwestycji bud. B, pokój nr 17 w terminie do 21 dni od dnia ogłoszenia niniejszego zawiadomienia.
Decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia w niniejszej sprawie wydaje się po uzgodnieniu z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym oraz Starostą Namysłowskim.
Związku z powyższym, zgodnie z art. 64 ust.1 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. Nr 199, poz. 1227) informuję o wystąpieniu do organów współdziałających.
Dokumentacja w powyższej sprawie znajduje się w budynku B, Urzędu Miejskiego w Namysłowie przy ul. Dubois 3, pok nr 17 / Wydział Gospodarki Komunalnej i Inwestycji.
Otrzymują:
1. Zdzisław Stopa,ul. Iwaszkiewicza 17,46-100 Namysłów
2. Banasik Mirosław i Agnieszka,ul. Dąbrowskiego 5,46-100 Namysłów
3. Gmina Namysłów
4. a/a AC/LM
Podmiot udostępniający:
Urząd Miejski w Namysłowie
Informację wytworzył(a) lub za treść odpowiada:
Lucyna Medyk
Data wytworzenia:
2009-03-24
Namysłów, dnia 21.04.2009r.
GK.IV.7624/3/08/09
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeksu postępowania administracyjnego (tekst jednolity z 2000r. – Dz.U. Nr 98 poz. 1071 z póź.zm.) oraz art.63 ust. 1 i 4, art. 65 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. z 2008r. nr 199, poz.1227) w związku z prowadzonym postępowaniem w zakresie zmiany decyzji środowiskowej dla inwestycji polegającej na wykonaniu zakładu mechaniki pojazdowej i rolniczej w Namysłowie przy ul. Sycowskiej (dz. nr ewid. 237/6) oraz po zapoznaniu się z opinią Starosty Namysłowskiego z dnia 19.03.2009r. Nr OŚ.I.7633/7/09, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Namysłowie z dnia 01.04.2009r. Nr NZ/ACz- 4325-I-6/09.
postanawiam
- stwierdzić obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko dla inwestycji polegającej na wykonaniu zakładu mechaniki pojazdowej i rolniczej w Namysłowie przy ul. Sycowskiej (dz. Nr ewid. 237/6, jednocześnie określić zakres raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko:
- opis planowanego przedsięwzięcia, a w szczególności:
- charakterystykę całego przedsięwzięcia i warunki użytkowania terenu w fazie budowy i eksploatacji lub użytkowania,
- główne cechy charakterystyczne procesów produkcyjnych,
- przewidywane rodzaje i ilości zanieczyszczeń, wynikające z funkcjonowania planowanego przedsięwzięcia;
- opis elementów przyrodniczych środowiska objętych zakresem przewidywanego oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na środowisko, w tym elementów środowiska objętych ochroną na podstawie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody;
- opis istniejących w sąsiedztwie lub w bezpośrednim zasięgu oddziaływania planowanego przedsięwzięcia zabytków chronionych na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami;
- opis przewidywanych skutków dla środowiska w przypadku niepodejmowania przedsięwzięcia;
- opis analizowanych wariantów, w tym:
- wariantu proponowanego przez wnioskodawcę oraz racjonalnego wariantu alternatywnego,
- wariantu najkorzystniejszego dla środowiska wraz z uzasadnieniem ich wyboru;
- określenie przewidywanego oddziaływania na środowisko analizowanych wariantów, w tym również w przypadku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej, a także możliwego transgranicznego oddziaływania na środowisko;
- uzasadnienie proponowanego przez wnioskodawcę wariantu, ze wskazaniem jego oddziaływania na środowisko, w szczególności na:
- ludzi, rośliny, zwierzęta, grzyby i siedliska przyrodnicze, wodę i powietrze,
- powierzchnię ziemi, z uwzględnieniem ruchów masowych ziemi, klimat i krajobraz,
- dobra materialne,
- zabytki i krajobraz kulturowy, objęte istniejącą dokumentacją, w szczególności rejestrem lub ewidencją zabytków,
- wzajemne oddziaływanie między elementami, o których mowa w lit. a-d;
- opis metod prognozowania zastosowanych przez wnioskodawcę oraz opis przewidywanych znaczących oddziaływań planowanego przedsięwzięcia na środowisko, obejmujący bezpośrednie, pośrednie, wtórne, skumulowane, krótko-, średnio- i długoterminowe, stałe i chwilowe oddziaływania na środowisko, wynikające z:
- istnienia przedsięwzięcia,
- wykorzystywania zasobów środowiska,
- emisji;
- opis przewidywanych działań mających na celu zapobieganie, ograniczanie lub kompensację przyrodniczą negatywnych oddziaływań na środowisko, w szczególności na cele i przedmiot ochrony obszaru Natura 2000 oraz integralność tego obszaru;
- jeżeli planowane przedsięwzięcie jest związane z użyciem instalacji, porównanie proponowanej technologii z technologią spełniającą wymagania, o których mowa w art. 143 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska;
- wskazanie, czy dla planowanego przedsięwzięcia jest konieczne ustanowienie obszaru ograniczonego użytkowania w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska, oraz określenie granic takiego obszaru, ograniczeń w zakresie przeznaczenia terenu, wymagań technicznych dotyczących obiektów budowlanych i sposobów korzystania z nich;
- przedstawienie zagadnień w formie graficznej;
- przedstawienie zagadnień w formie kartograficznej w skali odpowiadającej przedmiotowi i szczegółowości analizowanych w raporcie zagadnień oraz umożliwiającej kompleksowe przedstawienie przeprowadzonych analiz oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko;
- analizę możliwych konfliktów społecznych związanych z planowanym przedsięwzięciem;
- przedstawienie propozycji monitoringu oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na etapie jego budowy i eksploatacji lub użytkowania, w szczególności na cele i przedmiot ochrony obszaru Natura 2000 oraz integralność tego obszaru;
- wskazanie trudności wynikających z niedostatków techniki lub luk we współczesnej wiedzy, jakie napotkano, opracowując raport;
- streszczenie w języku niespecjalistycznym informacji zawartych w raporcie, w odniesieniu do każdego elementu raportu;
- nazwisko osoby lub osób sporządzających raport;
- źródła informacji stanowiące podstawę do sporządzenia raportu.
- jeżeli dla planowanego przedsięwzięcia jest konieczne ustanowienie obszaru ograniczonego użytkowania, do raportu powinna być załączona poświadczona przez właściwy organ kopia mapy ewidencyjnej z zaznaczonym przebiegiem granic obszaru, na którym jest konieczne utworzenie obszaru ograniczonego
- raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko powinien uwzględniać oddziaływanie przedsięwzięcia na etapach jego realizacji, eksploatacji lub użytkowania oraz likwidacji.
- opis planowanego przedsięwzięcia, a w szczególności:
UZASADNIENIE
Wnioskiem z dnia 05.03.2009r. inwestor Pan Zdzisław Stopa zam. Iwaszkiewicza 26 w Namysłowie wystąpił do Burmistrza Namysłowa o zmianę decyzji (Nr GK.IV.7624/3/08 z dnia 10.09.2008r.) o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającej na wykonaniu zakładu mechaniki pojazdowej i rolniczej w Namysłowie przy ul. Sycowskiej (dz. nr ewid. 237/6). Zmiany w planowanej realizacji przedsięwzięcia dotyczyć będą rezygnacji z budowy utwardzonych parkingów oraz odprowadzania wód opadowych z terenu poprzez separator substancji ropopochodnych do zbiornika bezodpływowego oraz rezygnacji z odprowadzania ścieków sanitarnych do zbiornika bezodpływowego, jednocześnie postanowiono parkować pojazdy na halach naprawy oraz odprowadzać ścieki sanitarne poprzez przydomową oczyszczalnię ścieków do gruntu.
Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt. 70 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz.U. z 2004r. Nr 257, poz. 2573 z póź.zm.) planowane przedsięwzięcie zaliczane jest do grupy przedsięwzięć, dla których sporządzenie raportu o oddziaływaniu na środowisko może być wymagane.
W związku z powyższym zgodnie z art. 64 ust. 1 pkt. 1 i 2 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. z 2008r. Nr 199, poz.1227) Burmistrz Namysłowa wystąpił do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i Starosty Namysłowskiego o opinię co do potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, a w przypadku stwierdzenia takiej potrzeby – co do zakresu raportu oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.
W dniu 17.03.2009r. zostało wszczęte postępowanie administracyjne. Zawiadomienie o wszczęciu postępowania i wystąpieniu do organów współdziałających zostało podane do publicznej wiadomości poprzez wywieszenie na tablicach ogłoszeń Urzędu.
Pismem z dnia 19.03.2009r., Nr OŚ.I.7633-7/09 Starosta Namysłowski stwierdził brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedmiotowego przedsięwzięcia na środowisko.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny stwierdził potrzebę przeprowadzenia oceny oddziaływania przedmiotowego przedsięwzięcia na środowisko, pismem z dnia 01.04.2009r., Nr NZ/ACz 4325/1-6/09 wydał opinię co do zakresu raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. Stwierdził, że przy rezygnacji z odprowadzenia wód opadowych poprzez separator istnieją możliwość że wycieki płynów eksploatacyjnych mogące występować w przyjeżdżających do naprawy uszkodzonych pojazdach mechanicznych zanieczyszczą środowisko.
Opinie Starosty Namysłowskiego i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Namysłowie zostały w całości uwzględnione w niniejszym postanowieniu.
Na podstawie otrzymanych opinii oraz po przeanalizowaniu wszystkich kryteriów o których mowa art. 63 ust.1 ustawy o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, określonymi w § 4 i § 5 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięć do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz.U. Nr 257, poz. 2573 z późn. zm.) stwierdzono, iż zmiana warunków wykonania przedmiotowej inwestycji może negatywnie wpłynąć na stan środowiska przyrodniczego. Uznano, że przy rezygnacji z odprowadzenia wód opadowych poprzez separator istnieje możliwość wycieków płynów eksploatacyjnych mogące występować w przyjeżdżających do naprawy uszkodzonych pojazdach mechanicznych.
Po rozpatrzeniu całokształtu materiału dowodowego zgromadzonego w przedmiotowej sprawie oraz w oparciu o powołane na wstępie przepisy ustawy, Burmistrz Namysłowa wydał postanowienie o obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania przedmiotowego przedsięwzięcia.
Zgodnie z art. 65 ust. 2 cytowanej wyżej ustawy na postanowienie w sprawie stwierdzenia obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko i określenia zakres raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko przysługuje stronom zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu za pośrednictwem Burmistrza Namysłowa w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.
Otrzymują:
- Starostwo Powiatowe w Namysłowie
- Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Namysłowie
- Zdzisław Stopa, ul. Iwaszkiewicza 17, 46-100 Namysłów
- Banasik Mirosław i Agnieszka, ul. Dąbrowskiego 5, 46-100 Namysłów
- Gmina Namysłów
- a/a /LM
Podmiot udostępniający: | Urząd Miejski w Namysłowie |
Informację wytworzył(a) lub za treść odpowiada: | Lucyna Medyk |
Data wytworzenia: | 2009-04-21 |