- Menu BIP
- Akty prawne
- Uchwały Rady Miejskiej w Namysłowie
- Wcześniejsze kadencje
- 2006 - 2010 (V kadencja)
Uchwała Nr III/14/06 z dnia 14 grudnia 2006 roku w sprawie zwolnienia przedsiębiorców od podatku od nieruchomości w ramach pomocy horyzontalnej
Uchwała Nr III/14/06
Rady Miejskiej w Namysłowie
z dnia 14 grudnia 2006 r.
w sprawie zwolnienia przedsiębiorców od podatku od nieruchomości w ramach pomocy horyzontalnej
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym /Dz. U. z 2001 r. Nr 142 poz. 1591 z późn. zm./ oraz art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych /Dz. U. z 2006 r. Nr 121 poz. 844 z późn.zm./ Rada Miejska w Namysłowie uchwala, co następuje:
§ 1
W celu zmniejszenia bezrobocia oraz wsparcia przedsiębiorców, którzy utworzą nowe stałe miejsca pracy na terenie Gminy Namysłów wprowadza się zwolnienie od podatku od nieruchomości.
§ 2
- Zwolnienie od podatku od nieruchomości dotyczy przedsiębiorców, którzy po wejściu w życie niniejszej uchwały zrealizują na terenie Gminy Namysłów nowe inwestycje polegające na uruchomieniu działalności gospodarczej w nowo nabytych lub w nowo wybudowanych budynkach:
- o powierzchni użytkowej do 20 000 m kw. pod warunkiem utworzenia na terenie gminy Namysłów 200 nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją, przy czym:
- w pierwszym i drugim roku użytkowania budynków w wysokości 100 % wymiaru podatku od nieruchomości od tych budynków,
- w trzecim roku użytkowania budynków 75 % wymiaru podatku od nieruchomości od tych budynków.
- o powierzchni użytkowej do 30 000 m kw. pod warunkiem utworzenia na terenie gminy Namysłów od 201 do 250 nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją, przy czym:
- w pierwszym, drugim i trzecim roku użytkowania budynków w wysokości 100% wymiaru podatku od nieruchomości od tych budynków,
- w czwartym roku użytkowania budynków w wysokości 75% wymiaru podatku od nieruchomości od tych budynków,
- w piątym roku użytkowania budynków w wysokości 50% wymiaru podatku od nieruchomości od tych budynków.
- o powierzchni użytkowej powyżej 30 000 m kw. pod warunkiem utworzenia na terenie gminy Namysłów powyżej 250 nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją, przy czym:
- w pierwszym, drugim, trzecim i czwartym roku użytkowania budynków w wysokości 100% wymiaru podatku od nieruchomości od tych budynków,
- w piątym roku użytkowania budynków w wysokości 75% wymiaru podatku od nieruchomości od tych budynków,
- w szóstym roku użytkowania budynków w wysokości 50% wymiaru podatku od nieruchomości od tych budynków,
- w siódmym roku użytkowania budynków w wysokości 25% wymiaru podatku od nieruchomości od tych budynków.
- o powierzchni użytkowej do 20 000 m kw. pod warunkiem utworzenia na terenie gminy Namysłów 200 nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją, przy czym:
- Zwalnia się od podatku od nieruchomości na okres 1 roku nowo nabyte grunty, budynki i budowle przedsiębiorców związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, którzy utworzą nowe stale miejsca pracy, określone w § 2 ust. 1 uchwały i w początkowej fazie realizacji inwestycji poniosą nakłady inwestycyjne na budowę infrastruktury i obiektów związanych z działalnością gospodarczą.
- Zwolnienie, o którym mowa w ust .1 przysługuje również przedsiębiorcy, który poszerza działalność. Zwolnienie od podatku od nieruchomości obejmuje wówczas tylko nową inwestycję, tj. nowo wybudowane lub nowo nabyte budynki przeznaczone na prowadzenie działalności gospodarczej.
§ 3
- Wysokość udzielonego zwolnienia od podatku od nieruchomości nie może przekroczyć należnego podatku od nieruchomości związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej za dany rok podatkowy.
- Zwolnienie, o którym mowa w § 2 przysługuje począwszy od 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona, albo w którym rozpoczęto użytkowanie budynku lub jego części przed jego ostatecznym wykończeniem lub od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano nabycia budynków.
§ 4
- Zwolnienie, określone w § 2 uchwały, przysługuje na udokumentowany wniosek podatnika, złożony przed rozpoczęciem prac nad nową inwestycją wraz z deklaracją oraz oświadczeniem o wielkości planowanego zatrudnienia z jednoczesnym oświadczeniem utrzymania nowo utworzonych miejsc pracy przez okres, o którym mowa w § 4 ust. 4.
- Okres zwolnienia z podatku od nieruchomości liczony jest od miesiąca, w którym została udzielona pierwsza ulga.
- Warunek utworzenia nowych miejsc pracy uważa się za spełniony, jeżeli u przedsiębiorcy nastąpił wzrost netto liczby pracowników w odniesieniu do średniego zatrudnienia z ostatnich 12 miesięcy poprzedzających fakt nabycia uprawnień do zwolnienia w przeliczeniu na osoby zatrudnione w pełnym wymiarze czasu pracy.
- Nowo utworzone miejsca pracy będą utrzymane przez okres co najmniej 3 lat, w przypadku małych i średnich przedsiębiorców przez okres co najmniej 2 lat.
- Na nowo utworzonych miejscach pracy zostaną zatrudnione osoby, które nigdy nie miały pracy, osoby bezrobotne lub osoby, które są w okresie wypowiedzenia umowy o pracę.
- Udział własny w kosztach zatrudnienia wyniesie co najmniej 25%.
- Działalność gospodarcza związana z nową inwestycją będzie prowadzona co najmniej przez 5 lat od dnia zakończenia inwestycji.
§ 5
- Maksymalna intensywność pomocy netto na tworzenie nowych miejsc pracy wynosi 50% kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą.
- W przypadku małych i średnich przedsiębiorców maksymalną intensywność pomocy zwiększa się o 15 punktów procentowych brutto.
- Za małego i średniego przedsiębiorcę uznaje się przedsiębiorcę w rozumieniu Załącznika I do rozporządzenia Komisji (WE) nr 70/2001 z dnia 12 stycznia 2001 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw /Dz. Urz. WE L 10 z dnia 13 stycznia 2001 r./ zmienionego rozporządzeniem Komisji 364/2004 z dnia 25 lutego 2004 r. zmieniającym rozporządzenie Komisji nr 70/2001 i rozszerzającym jego zakres w celu włączenia pomocy dla badan i rozwoju /Dz. Urz. WE L nr 63 z 28.02.2004/.
- Do kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą zalicza się ponoszone przez przedsiębiorcę dwuletnie koszty zatrudnienia nowych pracowników, na które składają się koszty wynagrodzenia brutto powiększone o obowiązkowe składki na ubezpieczenie społeczne.
- Koszty kwalifikujące się do objęcia pomocą publiczną na wspieranie nowych inwestycji stanowią:
- cena nabycia gruntów związanych z budynkami pomniejszona o naliczony podatek VAT,
- nakłady na budynki i budowle związane z utworzeniem, rozbudową lub nabyciem przedsiębiorstwa,
- nakłady na wyposażenie obiektów w środki trwale związane z prowadzeniem działalności gospodarczej tj. w maszyny i urządzenia, narzędzia przyrządy i aparaturę, wyposażenie techniczne i infrastrukturę techniczną,
- cenę nabycia wartości niematerialnych i prawnych polegających na uzyskaniu patentu, nabyciu licencji lub nieopatentowanego khnow-how.
- Pomoc na tworzenie nowych miejsc pracy związanych z realizacją nowej inwestycji może być udzielona pod warunkiem, że nowe miejsca pracy zostaną utworzone w ciągu trzech lat od zakończenia inwestycji oraz wniosek o udzielenie pomocy zostanie złożony przed rozpoczęciem nowej inwestycji.
- Jeżeli przedsiębiorca korzysta jednocześnie z pomocy na nową inwestycję oraz na tworzenie nowych miejsc pracy związanych z tą inwestycją, maksymalną dopuszczalną wielkość pomocy na tworzenie nowych miejsc pracy oblicza się jako iloczyn intensywności pomocy, o której mowa w ust. 1 oraz wyższej kwoty kosztów: nowej inwestycji albo dwuletnich kosztów zatrudnienia nowych pracowników.
- Za nową inwestycję uważa się inwestycję polegającą na utworzeniu lub rozbudowie przedsiębiorstwa bądź na rozpoczęciu w przedsiębiorstwie działań obejmujących dokonywanie zasadniczych zmian produkcji bądź procesu produkcyjnego, zmian wyrobu lub usługi, w tym także zmian w zakresie sposobu świadczenia usług; za nową inwestycję uznaje się również nabycie przedsiębiorstwa, które jest w likwidacji albo zostałoby zlikwidowane, gdyby nie zostało nabyte oraz nowo wybudowane budynki, których budowa została rozpoczęta po wejściu w życie uchwały.
- Pomoc na tworzenie nowych miejsc pracy może być udzielana łącznie z inną pomocą w odniesieniu do:
- kosztów inwestycji, w związku z którą tworzone są nowe miejsca pracy, jeżeli realizacja tej inwestycji nie została zakończona w momencie utworzenia tych miejsc pracy lub zatrudnienie zostanie utworzone w ciągu 3 lat od dnia zakończenia inwestycji,
- kosztów zatrudnienia związanych z tą inwestycją lub w odniesieniu do innego zatrudnienia związanego z tą inwestycją, o ile łączna wielkość pomocy nie przekroczy maksymalnej intensywności pomocy określonej w § 5 ust. 1.
§ 6
- Zwolnienie od podatku od nieruchomości przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpił przyrost netto miejsc pracy w przeliczeniu na pełne etaty.
- Każdą zmianę stanu zatrudnienia powodującą utratę prawa do zwolnienia przedsiębiorca zobowiązany jest zgłosić organowi podatkowemu w terminie 14 dni od zajścia zmiany.
- W okresie korzystania ze zwolnienia przedsiębiorca jest zobowiązany w terminie do dnia 15 stycznia każdego roku podatkowego do składania pisemnej informacji:
- o stanie zatrudnienia na koniec poprzedniego roku podatkowego potwierdzonego właściwymi deklaracjami,
- o wielkości kosztów płacy brutto pracowników powiększonych o wszystkie obowiązkowe płatności związane z ich zatrudnieniem,
- o wielkości pomocy brutto na zatrudnienie otrzymanej przez przedsiębiorcę w okresie trzech kolejnych lat poprzedzających dzień uzyskania planowanej pomocy.
- Przedsiębiorca może uzyskać pomoc, o której mowa w § 2, jeżeli wartość tej pomocy brutto łącznie z wartością innej pomocy na zatrudnienie, otrzymanej przez niego w okresie kolejnych trzech lat poprzedzających dzień udzielenia planowanej pomocy nie przekracza kwoty stanowiącej równowartość 15 mln euro.
§ 7
- W sytuacji, gdy pomoc publiczna ma być przeznaczona na wspieranie dużego projektu inwestycyjnego tj. nowej inwestycji, w której koszty kwalifikujące się do objęcia pomocą przekraczają równowartość 50 mln euro maksymalną intensywność pomocy publicznej na wspieranie dużego projektu inwestycyjnego ustala się według wzoru:
I = 0,5 x /50 mln euro + 0,5 x B +0,34 x C/
gdzie poszczególne symbole oznaczają:- I – maksymalną wartość pomocy dla dużego projektu inwestycyjnego
- B - wielkość wydatków kwalifikujących się do objęcia pomocą powyżej 50 000 000 euro – nieprzekraczającą równowartości 100 000 000 euro,
- C - wielkość wydatków kwalifikujących się do objęcia pomocą przekraczającą wartość 100 000 000 euro
- Duży projekt inwestycyjny, w odniesieniu do którego wysokość projektowanej pomocy przewyższa maksymalne dopuszczalne wsparcie, jakie inwestycja o wartości 100 mln euro mogłaby otrzymać z uwzględnieniem zasad stosowanych przy obliczaniu wsparcia dla dużych projektów inwestycyjnych, podlega notyfikacji w trybie indywidualnego postępowania notyfikacyjnego, o którym mowa w odrębnych przepisach.
§ 8
- Przedsiębiorca traci prawo do zwolnienia za cały okres zwolnienia, jeżeli:
- przedstawił organowi podatkowemu nieprawdziwe dane, o których mowa w § 4 pkt 1,
- nie przekazał organowi podatkowemu informacji, o których mowa w § 6 ust.3,
- nie utrzymał nowo utworzonych miejsc pracy przez okres, o którym mowa w § 4 ust. 4.
- W przypadku utraty prawa do zwolnienia, przedsiębiorca jest zobowiązany do zwrotu kwoty otrzymanej pomocy wraz z odsetkami za zwłokę.
§ 9
Zwolnienia od podatku od nieruchomości z tytułu tworzenia nowych miejsc pracy nie mogą otrzymać przedsiębiorcy:
- prowadzący działalność w sektorach motoryzacyjnym, sektorze transportu, budownictwa okrętowego, górnictwa węgla, hutnictwa żelaza i stali, włókien syntetycznych, żeglugi morskiej oraz prowadzący działalność związaną bezpośrednio z ilością wywożonych towarów, tworzeniem i działaniem sieci dystrybucyjnych oraz innymi bieżącymi wydatkami związanymi z eksportem,
- znajdujący się w trudnej sytuacji ekonomicznej i realizujący plan restrukturyzacji,
- w sytuacji pomocy uwarunkowanej pierwszeństwem użycia towarów produkcji krajowej względem towarów importowanych.
§ 10
Zwolnienie, o którym mowa w § 2 obowiązuje do dnia 31 grudnia 2013 r., przedsiębiorcy mogą natomiast składać wnioski do 31 grudnia 2006 r.
§ 11
Zwolnienie od podatku od nieruchomości, o której mowa w § 2 stanowi pomoc publiczną w rozumieniu art. 87 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską /Dz. Urz. WE nr 325 z dnia 24 grudnia 2002 r./, która jest zwolniona z wymogu notyfikacji wynikającego z art. 88 ust. 3 ze względu na spełnienie warunków określonych w Rozporządzeniu Komisji WE Nr 2204/2002 z dnia 12 grudnia 2002r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy państwa w zakresie zatrudnienia /Dz.Urz.WE L 337 z 12.12.2002r,/ z zastrzeżeniem § 7 pkt 2.
§ 12
Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Namysłowa.
§ 13
Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Opolskiego i wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Przewodniczący Rady
Jarosław Iwanyszczuk