Uchwała Nr XIV/124/07 z dnia 12 grudnia 2007 roku w sprawie rodzajów oraz warunków i sposobu przyznawania świadczeń pomocy zdrowotnej dla nauczycieli zatrudnionych w przedszkolach i szkołach prowadzonych przez Gminę Namysłów
Uchwała Nr XIV/124/07
Rady Miejskiej w Namysłowie
z dnia 12 grudnia 2007 roku
w sprawie rodzajów oraz warunków i sposobu przyznawania świadczeń pomocy zdrowotnej dla nauczycieli zatrudnionych w przedszkolach i szkołach prowadzonych przez Gminę Namysłów
Na podstawie art. 72 ust. 1 w związku z art. 91d pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) oraz art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) Rada Miejska w Namysłowie uchwala, co następuje:
§ 1. Określa się wysokość środków finansowych przeznaczonych na pomoc zdrowotną dla nauczycieli korzystających z opieki zdrowotnej, rodzaje świadczeń przyznawanych w ramach tej pomocy oraz warunki i sposób ich przyznawania – w odniesieniu do nauczycieli zatrudnionych w szkołach i przedszkolach prowadzonych przez Gminę Namysłów, a także nauczycieli emerytów i rencistów wcześniej zatrudnionych w tych placówkach - bez względu na datę ich przejścia na emeryturę lub rentę.
§ 2. Ilekroć w niniejszej uchwale jest mowa o:
- organie prowadzącym - rozumie się przez to Gminę Namysłów;
- szkole - należy przez to rozumieć przedszkole, szkołę podstawową, gimnazjum albo zespół szkół lub placówek, dla których organem prowadzącym jest Gmina Namysłów;
- nauczycielach - należy rozumieć przez to nauczycieli, innych pracowników pedagogicznych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych, o których mowa w pkt 2, a także emerytów i rencistów - byłych nauczycieli i innych byłych pracowników pedagogicznych, dla których ostatnim przed emeryturą lub rentą miejscem zatrudnienia były jednostki organizacyjne, o których mowa w pkt 2;
- dyrektorze - należy rozumieć przez to dyrektora jednostki organizacyjnej wymienionej w pkt 2,
- funduszu zdrowotnym – należy rozumieć przez to środki finansowe przeznaczone w budżecie Gminy Namysłów na bezzwrotną finansową pomoc zdrowotną dla nauczycieli,
- zakładowej organizacji związkowej – należy przez to rozumieć Zarząd Oddziału ZNP w Namysłowie oraz Komisję Zakładową NSZZ „Solidarność” Międzyzakładowej Organizacji Związkowej Pracowników Oświaty i Wychowania w Namysłowie.
§ 3. W budżecie Gminy Namysłów przeznacza się corocznie środki finansowe na pomoc zdrowotną dla nauczycieli w wysokości 0,2 % rocznych środków planowanych na wynagrodzenia osobowe nauczycieli.
§ 4. Pomoc zdrowotna dla nauczycieli udzielana jest w formie świadczeń pieniężnych w postaci:
- jednorazowej zapomogi,
- zwrotu kosztów zakupu leków,
- dofinansowania kosztów dojazdu do sanatorium lub szpitala uzdrowiskowego,
- dofinansowania kosztów dodatkowych pełnopłatnych zabiegów medycznych lub rehabilitacyjnych.
§ 5.
- Z funduszu zdrowotnego mogą korzystać nauczyciele, którzy:
- leczą się z powodu przewlekłej lub ciężkiej choroby,
- wymagają rehabilitacji,
- korzystają z leczenia szpitalnego,
- wymagają leczenia specjalistycznego.
- Warunkiem przyznania pomocy zdrowotnej jest złożenie wniosku do dyrektora szkoły, który po zaopiniowaniu, kieruje go do Burmistrza. Wniosek dotyczący dyrektora szkoły składa się do Burmistrza.
- Wniosek o przyznanie pomocy zdrowotnej mogą składać:
- zainteresowany nauczyciel,
- dyrektor,
- rada pedagogiczna szkoły,
- przedstawiciele zakładowej organizacji związkowej,
- opiekun prawny lub faktyczny nauczyciela, jeżeli nauczyciel nie jest zdolny do podejmowania czynności w tym zakresie.
- Do wniosku należy dołączyć aktualne zaświadczenie lekarskie o chorobie nauczyciela, a także – w przypadkach określonych w § 4 pkt 2-4 - inne dokumenty uzasadniające przyznanie wskazanego świadczenia pieniężnego, jak również dokumenty potwierdzające występowanie jednej z okoliczności, o których mowa w ust.1.
§ 6.
- Świadczenia, o których mowa w § 4, przyznaje Burmistrz po zapoznaniu się z opinią Komisji powołanej do rozpatrywania wniosków o przyznanie pomocy zdrowotnej.
- Komisję, o której mowa w ust. 1, powołuje Burmistrz.
- W skład Komisji wchodzą:
- przedstawiciel organu prowadzącego jako przewodniczący,
- po jednym przedstawicielu zakładowych organizacji związkowych,
- trzech nauczycieli wskazanych przez Burmistrza – reprezentujących trzy szczeble edukacji – t.j przedszkola, szkoły podstawowe i gimnazja.
- Do zadań Komisji należy:
- analiza wniosków,
- wyrażenie opinii w sprawie celowości udzielenia pomocy zdrowotnej,
- sporządzanie protokołów z odbytych posiedzeń.
- Komisja rozpatruje wnioski nauczycieli co najmniej raz na kwartał.
§ 7. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi.
§ 8. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Opolskiego.
Przewodniczący Rady
Jarosław Iwanyszczuk