Ochrona osób zgłaszających naruszenia prawa
Na Koordynatora ds. naruszeń w Urzędzie Miejskim w Namysłowie, który jest jednocześnie odpowiedzialny za obsługę zgłoszeń nieprawidłowości, wyznaczona została Pani Aurelia Lesner.
Do osób uprawnionych do dokonania zgłoszenia zalicza się:
- pracowników, także w przypadku gdy stosunek pracy już ustał,
- osoby ubiegające się o zatrudnienie, które uzyska informacje o naruszeniu prawa w procesie rekrutacji lub negocjacji poprzedzających zawarcie umowy,
- osoby świadczące pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, w tym na podstawie umowy cywilnoprawnej,
- przedsiębiorców, którzy świadczą usługi na rzecz Urzędu na podstawie umowy cywilnoprawnej,
- osoby świadczące pracę pod nadzorem i kierownictwem wykonawcy, podwykonawcy lub dostawcy, w tym na podstawie umowy cywilnoprawnej,
- stażystów,
- wolontariuszy.
Zgłoszeń nieprawidłowości można dokonywać przy pomocy wzoru formularza zgłoszenia przy użyciu poufnych kanałów zgłoszeń za pomocą:
- poczty elektronicznej na adres: ,
- w formie listownej na adres Urząd Miejski w Namysłowie, ul. Stanisława Dubois 3, 46 -100 Namysłów z dopiskiem na kopercie "Koordynator ds. naruszeń – do rąk własnych",
- osobiście do Koordynatora ds. naruszeń, który dokumentuje zgłoszenie na druku formularza zgłoszenia, który zostaje podpisany przez osobę dokonującą zgłoszenia,
- telefonicznie do Koordynatora ds. naruszeń pod numerem: 504393431; który dokumentuje zgłoszenie na druku formularza zgłoszenia oraz w postaci nagrania rozmowy.
W Urzędzie Miejskim w Namysłowie nie dopuszcza się zgłoszeń dokonywanych anonimowo.
Każde Zgłoszenie Nieprawidłowości, niezależnie od jego sposobu dokonania, powinno być jasne i przedstawiać wyczerpujące wyjaśnienia oraz powinno zawierać:
- dane osoby zgłaszającej: imię i nazwisko, stanowisko oraz miejsce pracy,
- datę oraz miejsce zaistnienia nieprawidłowości lub datę i miejsce pozyskania informacji o nieprawidłowościach,
- opis konkretnej sytuacji lub okoliczności stwarzających możliwość wystąpienia nieprawidłowości,
- wskazanie podmiotu, którego dotyczy zgłoszenie,
- wskazanie ewentualnych świadków nieprawidłowości,
- wskazanie wszystkich dowodów i informacji jakimi dysponuje zgłaszający, które mogą okazać się pomocne w procesie rozpatrywania nieprawidłowości.
Koordynator ds. naruszeń jest osobą odpowiedzialną za wszczęcie oraz przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego, chyba że Zgłoszenie dotyczy jego osoby.
Koordynator ds. naruszeń potwierdza przyjęcie Zgłoszenia w terminie 7 dni od dnia jego przyjęcia, jednocześnie informując Osobę dokonującą zgłoszenia o przyznaniu statusu Sygnalisty lub o odmowie przyznania statusu Sygnalisty.
W przypadku, gdy Koordynator ds. naruszeń zdecyduje o wszczęciu postępowania wyjaśniającego, postępowanie to toczy się przed Komisją Wyjaśniającą. Nadzór nad pracą Komisji Wyjaśniającej sprawuje Koordynator ds. naruszeń.
Rozpatrzenie Zgłoszenia Nieprawidłowości następuje bez zbędnej zwłoki, w terminie nie dłuższym niż 90 dni od daty wszczęcia postępowania wyjaśniającego.
Sygnalista po zakończeniu postępowania wyjaśniającego zostaje poinformowany pisemnie o jego wyniku bez zbędnej zwłoki, w terminie do 7 dni od dnia zakończenia postępowania wyjaśniającego.
W wyniku przeprowadzonych działań następczych, zgłoszenie można uznać za:
- zasadne – wówczas podejmowane są odpowiednie działania naprawcze lub zawiadamiane są organy ścigania,
- bezzasadne – wówczas zgłoszenie zostaje oddalone.
Ochrona Sygnalisty
Obowiązuje bezwzględny zakaz podejmowania działań odwetowych wobec sygnalisty również w przypadku, gdy zgłoszenie nieprawidłowości zostało zgłoszone w dobrej wierze, a w toku postępowania wyjaśniającego wykazano, iż zgłoszona nieprawidłowość nie miała miejsca.
Sygnaliście przysługuje pełna ochrona przed działaniami odwetowymi, a także przed dyskryminacją oraz innymi rodzajami niesprawiedliwego traktowania.
Pracodawca zapewniając ochronę Sygnaliście w szczególności:
- podejmuje działania gwarantujące poszanowanie poufności, ochronę tożsamości danych na każdym etapie postępowania wyjaśniającego, jak i po jego zakończeniu z zastrzeżeniem ust. 9,
- doprowadza do ukarania osób podejmujących działania odwetowe zgodnie z przepisami prawa pracy.
Ochrona nie dotyczy Zgłaszającego, który jest jednocześnie sprawcą lub współsprawcą.
Osoba dokonująca Zgłoszenia w złej wierze będzie pociągnięta do odpowiedzialności na podstawie przepisów prawa pracy lub pociągnięta do odpowiedzialności odszkodowawczej.