- Menu BIP
- Rada Miejska w Namysłowie
- Projekty Protokołów Rady Miejskiej w Namysłowie
- 2018 - 2023 (VIII kadencja)
Projekt protokołu Nr LVI/23 z sesji Rady Miejskiej w Namysłowie z dnia 9 lutego 2023 roku
Projekt protokołu Nr LVI/23
z sesji Rady Miejskiej w Namysłowie,
która odbyła się w dużej sali narad Urzędu Miejskiego w Namysłowie
9 lutego 2023 roku o godz. 17.00
Ad. 1.
Przewodniczący Rady Jacek Ochędzan o godzinie 17.00 otworzył LVI sesję Rady Miejskiej w Namysłowie. Na podstawie listy obecności stwierdził, że w sesji uczestniczy 20 radnych (zał. nr 1 do protokołu), co oznacza prawomocność obrad. Nieobecny był Radny Julian Kruszyński.
Przewodniczący poinformował, że sesja została zwołana na wniosek Burmistrza Namysłowa.
Porządek obrad sesji przedstawiał się następująco:
- Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności obrad.
- Sprawozdanie z działalności Burmistrza w okresie od ostatniej sesji.
- Podjęcie uchwał Rady Miejskiej w sprawach:
1) zasad i trybu udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub gminnej ewidencji zabytków, sposobów jej rozliczania oraz sposobów kontroli w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków,
2) wyrażenia zgody na nieodpłatne nabycie lokalu mieszkalnego, położonego w Namysłowie,
3) zmiany uchwały w sprawie uchwalenia wieloletniej prognozy finansowej na lata 2023-2036,
4) zmiany uchwały w sprawie uchwalenia budżetu gminy na 2023 rok. - Interpelacje i zapytania radnych.
- Sprawy różne i wolne wnioski.
- Zakończenie obrad sesji Rady Miejskiej.
Ad. 2.
Przewodniczący Rady, na podstawie doniesień medialnych, stwierdził, że Gmina Namysłów poprzez Ośrodek Pomocy Społecznej zaprzestała świadczenia usług na rzecz osób niepełnosprawnych. Poinformował, że kilkakrotnie zwrócił się w tej sprawie do Pani Dyrektor OPS i do Pana Burmistrza. Zapytał, czy może uzyskać odpowiedzi na pytania.
Burmistrz Namysłowa Bartłomiej Stawiarski stwierdził, że pytanie Przewodniczącego nie dotyczy punktu „Sprawozdanie z działalności Burmistrza w okresie od ostatniej sesji”, gdyż jest to sprawozdanie z wydanych zarządzeń i wykonania uchwał Rady Miejskiej. Burmistrz stwierdził, że pytanie w poruszonej sprawie Przewodniczący może zadać przed podjęciem Uchwały w sprawie zmiany uchwały w sprawie uchwalenia budżetu gminy na 2023 rok.
(W tym punkcie sesji doszedł Radny Julian Kruszyński. Obecnych było 21 radnych).
Przewodniczący Ochędzan przedstawił zdanie odmienne. Poinformował, że są dwa organy gminy- Burmistrz i Rada Miejska, które mają dbać o właściwe funkcjonowanie gminy i wykonywanie obowiązków narzuconych ustawą, a wspomniane zadanie jest obowiązkiem Gminy narzuconym ustawą. Podziękował Wojewodzie za zaufanie, bo zwrócił się do Rady Miejskiej w Namysłowie z pismem dotyczącym problemów w Gminie Namysłów w sprawie organizowania i świadczenia usług opiekuńczych. Poinformował, że jutro udzieli odpowiedzi. Zachęcił Burmistrza do podjęcia działań i odpowiedzi.
Burmistrz Bartłomiej Stawiarski poinformował o e-mailach, które Przewodniczący wysłał do niego i Ośrodka Pomocy Społecznej dwa dni temu. Przypomniał, że Urząd działa na podstawie ustawy Kodeks postępowania administracyjnego, który określa, w jakich terminach należy udzielać odpowiedzi. Burmistrz poinformował, że wie o piśmie Wojewody Opolskiego do Przewodniczącego Rady, bo dostał je do wiadomości. Poinformował też, że Przewodniczący Rady w ustawowym terminie otrzyma od niego odpowiedź, a odpowiedź do Wojewody Przewodniczący musi sam przygotować. Następnie zapytał Przewodniczącego i Radnych z opozycji, czy nie wiedzą, dlaczego usługi opiekuńcze nie są realizowane na terenie Gminy Namysłów i że w uchwale budżetowej Radni wycofali Burmistrzowi upoważnienie do przenoszenia środków, które od 2007 r. Rada przegłosowywała każdemu Burmistrzowi, aby mógł dokonywać przeniesień i aby OPS mógł zatrudnić opiekunki dla osób niepełnosprawnych na podstawie umowy o pracę. Zapytał, czy Przewodniczący i pozostali Radni nie zostali o tym poinformowani.
Przewodniczący Rady zwrócił się z prośbą o odpowiedź na jego pytanie lub zadanie precyzyjnego pytania.
Burmistrz Stawiarski zapytał, czy 11 Radnych z opozycji zostało wcześniej, przed uchwaleniem budżetu gminy na 2023 r., poinformowanych, że na terenie Gminy Namysłów nie są świadczone usługi opiekuńcze i że Radni wycofują Burmistrzowi upoważnienie w uchwale budżetowej do przeniesienia tych środków na mocy Zarządzenia. Zapytał, czy Radni zostali o tym poinformowani, że takie działanie prowadzi do tego, że usługi opiekuńcze na terenie Gminy Namysłów nie są realizowane i nie będą nadal.
Przewodniczący Rady potwierdził, że Pani Skarbnik wyrażała zaniepokojenie, że jeżeli Burmistrz nie będzie miał dotychczasowych pełnych uprawnień przyznanych przez Radę to mogą wystąpić z tego tytułu problemy. Stwierdził, że projekt budżetu gminy na 2023 r. został przygotowany przez Burmistrza w zakresie, że na bieżący rok usługi opiekuńcze będą zlecane firmie zewnętrznej. Przewodniczący poinformował, że taki projekt uchwały, z wystarczającą ilością środków został przegłosowany. Przewodniczący przedstawił zdanie, że Burmistrz albo Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej zdecydowali o zmianie systemu opieki. Następnie stwierdził, że jeśli wprowadza się rewolucję w systemie to należy przewidzieć okres przejściowy. Powtórzył, że zadaniem gminy jest zapewnienie osobom z niepełnosprawnościami odpowiedniej opieki. Przewodniczący zauważył, że Burmistrz dysponuje rezerwami i stwierdził, że nie wie, czemu Burmistrz nie podpisał umowy na świadczenie tych usług w 2023 r., dlaczego zmiana systemu opieki nastąpiła w bieżącym roku, dlaczego Burmistrz ani Pani Skarbnik wcześniej nie zgłosili wniosku o zmianę w budżecie. Zauważył, że dotychczas były trzy sesje, podczas których mogły zostać uwzględnione zmiany. Odniósł się do braku kontaktu z Panią Dyrektor i jej zastępcą oraz odmową udzielenia informacji. Dodał, że informacje, o które pyta Wojewoda są w gestii OPS i bez tych informacji nie jest w stanie odpowiedzieć Wojewodzie.
Następnie głos zabrał Burmistrz Bartłomiej Stawiarski, jednak podczas jego wypowiedzi wystąpił chwilowy problem techniczny polegający na braku głosu na transmisji.
Przewodniczący Rady ogłosił przerwę.
Przewodniczący Rady wznowił obrady sesji i oddał głos Burmistrzowi.
Burmistrz Stawiarski poinformował, że do 26 stycznia br., czyli do dnia uchwalenia budżetu gminy na 2023 r. Urząd Miejski pracował na projekcie budżetu przedłożonym Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Opolu. Burmistrz przypomniał, że od 2007 r. w corocznym budżecie gminy znajdowało się upoważnienia dla Burmistrza do dokonywania zmian w planie wydatków budżetowych w zakresie wynagrodzeń i ich pochodnych. Burmistrz poinformował, że podczas sesji 26 stycznia br. Wiceprzewodniczący Rady Artur Włodarczyk zgłosił poprawkę o wycofanie w §17 tego upoważnienia. Na mocy tej poprawki wszystkich zmian musi dokonywać Rada Miejska, a nie Burmistrz w formie zarządzenia. Następnie Burmistrz poinformował, że w Ośrodku Pomocy Społecznej do tej pory była wyłaniania, w drodze przetargu, firma świadcząca usługi opiekuńcze. W tym roku nie udało się wyłonić firmy i dlatego Ośrodek chciał zatrudnić opiekunki w ramach umowy o pracę. W związku z powyższym konieczne było przeniesienie środków z paragrafu dla tej firmy na paragraf wynagrodzenia i pochodne, czego Burmistrz nie mógł zrobić. Burmistrz podkreślił, że o tej sytuacji Radni zostali poinformowani na Komisjach 16 i 17 stycznia br. i zaprezentował protokoły z Komisji Zdrowia i Spraw Społecznych, Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Komisji Edukacji, Sportu i Zdrowia i Komisji Planowania Przestrzennego, Porządku Publicznego i Ochrony Środowiska. Następnie odniósł się do wypowiedzi Przewodniczącego, że kolejną sesję zwoła w marcu i dlatego zmuszony był złożyć wniosek o sesję nadzwyczajną.
Przewodniczący Rady poinformował, że Burmistrz przekonał go, że zbyt późno podjął czynności kontrolne i nadzorcze w tej sprawie. Zapytał Burmistrza, dlaczego do tej pory nie zgłosił poprawki.
Burmistrz Stawiarski odpowiedział, że z uwagi, że nie było uchwalonego budżetu. Dodał, że gdyby na sesji Wiceprzewodniczący Włodarczyk nie zgłosił poprawki o wycofaniu upoważnienia Burmistrzowi, to te środki zostałyby przeniesione Zarządzeniem.
Przewodniczący Rady zapytał, kto opracował budżet i przewidział w nim usługi opiekuńcze realizowane przez firmę zewnętrzną.
Burmistrz Stawiarski wyjaśnił, że w Gminie Namysłów od niepamiętnych czasów były ogłaszane przetargi na usługi opiekuńcze. Burmistrz stwierdził, że Radni wiedzieli, że usługi opiekuńcze nie są realizowane. Stwierdził, że Radni zgłaszając na sesji poprawkę o wycofaniu upoważnienia powinni zgłosić kolejną poprawkę o przeniesieniu środków na koszty osobowe.
Przewodniczący Rady stwierdził, że organem, który ma realizować Uchwały jest Burmistrz Namysłowa. Do momentu uchwalenia uchwały budżetowej powinien realizować projekt uchwały. Stwierdził, że Burmistrz nie poradził sobie z wyłonieniem firmy. Odniósł się do roku 2019, kiedy budżet również został przegłosowany pod koniec stycznia. Poinformował, że Rada Miejska nie będzie realizowała zadań Burmistrza ani Ośrodka Pomocy Społecznej.
Radny Marcin Biliński zauważył, że do 26 stycznia 2023 r. Burmistrz pracował na projekcie budżetu, który zawierał upoważnienie. Odniósł się do wypowiedzi Burmistrza, że na komisjach w styczniu było zgłaszane, że nie są realizowane usługi opiekuńcze twierdząc, że Burmistrz mógł wtedy przenosić środki. Zadeklarował współpracę przy konieczności przenoszenia środków finansowych na sesji.
Przewodniczący Rady przypomniał, że podczas rozmowy na temat terminu kolejnej sesji na marzec podkreślił wtedy, że termin jest wiążący jeśli nie będzie potrzeby wcześniejszego zwołania sesji i przypomniał, że ze strony urzędowej nikt nie zgłaszał żadnych zastrzeżeń.
Burmistrz Stawiarski wyjaśnił, że upoważnienia zawarte w projekcie uchwały budżetowej obowiązują dopiero po podjęciu uchwały.
Skarbnik gminy Anna Stec-Kołotyło poinformowała, że projekt uchwały w sprawie uchwalenia budżetu gminy jest wprowadzony Zarządzeniem Burmistrza, które przedstawia w tym projekcie upoważnienie dla Burmistrza. Pani Skarbnik poinformowała, że art. 258 ustawy o finansach publicznych mówi, że to organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego może upoważnić Zarząd do m.in. dokonywania zmian w planie wydatków innych niż określone w art. 257 ustawy. Pani Skarbnik poinformowała, że to zostało skonsultowane z Regionalną Izbą Obrachunkową. Upoważnienia nie mogły obowiązywać, jeśli budżet nie został podjęty. Ponadto nie można było lokować wolnych środków na rachunkach bankowych innych niż w banku prowadzącym obsługę budżetu gminy.
Radny Wojciech Próchnicki zgłosił wniosek formalny o zakończenie dyskusji i zapytał Przewodniczącego Rady, dlaczego sesję nadzwyczajną zwołał dopiero na czwartek.
„Za” wnioskiem Radnego Próchnickiego głosowało 10 radnych, 9 radnych głosowało „przeciw”, 2 radnych „wstrzymało się” od głosu.
Wniosek został przyjęty.
Ad. 3.
Przewodniczący Jacek Ochędzan przystąpił do podjęcia uchwał Rady Miejskiej w sprawach:
1) zasad i trybu udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub gminnej ewidencji zabytków, sposobów jej rozliczania oraz sposobów kontroli w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
Przewodniczący Rady zapytał, dlaczego ww. projekt uchwały został przedłożony dopiero na bieżącą sesję.
„Za” podjęciem uchwały głosowało 21 radnych, głosów „przeciwnych” i „wstrzymujących się” nie było.
Uchwała została podjęta – Nr 824/VIII/23.
2) wyrażenia zgody na nieodpłatne nabycie lokalu mieszkalnego, położonego w Namysłowie.
„Za” podjęciem uchwały głosowało 19 radnych, 2 radnych „wstrzymało się” od głosu, głosów „przeciwnych” nie było.
Uchwała została podjęta – Nr 825/VIII/23.
3) zmiany uchwały w sprawie uchwalenia wieloletniej prognozy finansowej na lata 2023-2036.
Skarbnik gminy Anna Stec-Kołotyło poinformowała, że wczoraj Radni otrzymali zaktualizowany projekt uchwały o wydane Zarządzenie z 1 lutego br. i przyjęciu środków dotyczących wypłaty świadczeń dotyczących Ukrainy.
Przewodniczący Rady odpowiedział Radnemu Próchnickiemu, że w piątek 3 lutego br. przed godziną 16.00 został wysłany e-mail z wnioskiem o zwołanie sesji. W poniedziałek zapoznał się z nim, a we wtorek zwołał sesję. Następnie poinformował, że nie zgadza się na wycofanie z budżetu inwestycji już na początku roku.
Radny Marcin Biliński zapytał, dlaczego z budżetu proponuje się wycofać środki w kwocie 7.200.000,00 zł na remont basenu i 2.000.000,00 zł na remont Namysłowskiego Ośrodka Kultury.
Wiceburmistrz Krzysztof Mucha odpowiedział, że te środki są przenoszone na 2024 r.
Radny Biliński zapytał o przyczynę przesunięcia środków na 2024 r.
Skarbnik gminy Anna Stec-Kołotyło odpowiedziała, że wspomniane środki nie są wycofywane z budżetu na 2023 r., tylko przenoszone na 2024 r. ze względu na zmianę harmonogramów robót. Środki, które zostały wprowadzone Autopoprawką Burmistrza na 2023 r. to była kwota niezrealizowanych wydatków w 2022 r. i dlatego zasiliła budżet 2023 r. Te kwoty wynikają z dofinansowania z Polskiego Ładu. Po zrealizowaniu zadań, aby środki z dofinansowania wpłynęły na rachunek bankowy gminy musi zostać zapłacony wkład własny Gminy. Pani Skarbnik poinformowała, że z uwagi, że te zadania nie zostaną zrealizowane na te kwoty w danym roku i w tym roku Gmina nie otrzyma dofinansowania, przenosi je na 2024 r., kiedy zakres robót zostanie wykonany i Gmina otrzyma środki z dofinansowania w całości.
Przewodniczący Rady stwierdził, że czas, by zacząć traktować Radnych poważnie. Stwierdził, że z budżetu na 2023 r. są wycofywane środki na inwestycje i odczytał przedmiotowe fragmenty z uzasadnienia do projektu uchwały w sprawie zmiany uchwały w sprawie uchwalenia budżetu gminy na 2023 r.
Radny Marcin Biliński zapytał o zmianę harmonogramów prac i zapytał, czy są opóźnienia w wykonywanych pracach. Zapytał też, czy nie planuje się w tym roku ogłoszenia przetargu na remont w Namysłowskim Ośrodku Kultury.
Wiceburmistrz Krzysztof Mucha poinformował, że nie ma zagrożenia w realizacji inwestycji, a naturalne jest, że harmonogram robót ulega przesunięciu. Poinformował, że Gmina chce jak najszybciej ogłosić przetarg na remont Namysłowskiego Ośrodka Kultury oraz odniósł się do spraw finansowych tej inwestycji.
Radny Biliński zapytał, czy w związku ze zmianą harmonogramu robót ostateczny termin odbioru prac zostanie dochowany.
Wiceburmistrz Mucha poinformował, że wykonawca deklaruje, że pierwotny termin na koniec grudnia zostanie dotrzymany. Natomiast kwestia płatności i odbioru inwestycji przesuwa się na styczeń.
Radny Biliński odniósł się do remontu NOK i zapytał, czy Gmina wycofuje 2 mln zł z budżetu na 2023 r. po to, by ogłosić przetarg.
Burmistrz Bartłomiej Stawiarski wyjaśnił, że termin realizacji inwestycji remontu Namysłowskiego Ośrodka Kultury wynosi rok i Polski Ład zakłada jedną płatność, więc jak w bieżącym roku zostanie ogłoszony przetarg i wyłoniony wykonawca to płatność nastąpi w przyszłym roku.
Radny Biliński wyraził zdanie, że do udzielenia zamówienia publicznego muszą być zabezpieczone środki w budżecie na ten cel.
Burmistrz Stawiarski stwierdził, że środki muszą być zabezpieczone w budżecie gminy lub w wieloletniej prognozie finansowej. Wyraził zdanie, że jeśli są zabezpieczone w wieloletniej prognozie finansowej to Gmina może ogłaszać przetarg.
Odbyła się dyskusja, w której udział wzięli Przewodniczący Rady i Burmistrz Namysłowa, a tematem były usługi opiekuńcze.
Radny Wojciech Próchnicki zgłosił wniosek formalny o zakończenie dyskusji.
„Za” wnioskiem Radnego Próchnickiego głosowało 12 radnych, 5 radnych głosowało „przeciw”, 4 radnych „wstrzymało się” od głosu.
Wniosek został przyjęty.
„Za” podjęciem uchwały głosowało 10 radnych, 11 radnych „wstrzymało się” od głosu, głosów „przeciwnych” nie było.
Uchwała została podjęta – Nr 826/VIII/23.
4) zmiany uchwały w sprawie uchwalenia budżetu gminy na 2023 rok.
Radny Jacek Ochędzan zachęcił Radnych do przegłosowania uchwały, mimo problemów i nieporozumień.
Radny Jacek Fior zwrócił uwagę na radość Burmistrza przy omawianiu tematu dotyczącego nierealizowania w Gminie usług opiekuńczych. Zapytał, dlaczego Burmistrz ani nikt inny na sesji w dniu 26 stycznia 2023 r. nie zgłosił poprawki dotyczącej usług opiekuńczych oraz dlaczego Burmistrz nie złożył wniosku o sesję nadzwyczajną 27 stycznia br.
Z uwagi na brak odpowiedzi Radny Jacek Fior kilka razy nalegał na udzielenie odpowiedzi.
W związku z brakiem zgłoszenia do głosu, Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad Uchwałą.
„Za” podjęciem uchwały głosowało 18 radnych, 3 radnych „wstrzymał się” od głosu, głosów „przeciwnych” nie było.
Uchwała została podjęta – Nr 827/VIII/23.
(W tym punkcie sesji wyszedł Radny Wojciech Kowalczyk. Obecnych było 20 radnych).
Ad. 4.
Radny Marcin Biliński przypomniał o deklaracji Burmistrza, że jeśli znajdzie chętnego do odrestaurowania krzeseł aktorów znajdujących się przy NOK za 2 tys. zł to Burmistrz zapłaci za to zadanie z własnych środków. Poinformował, że razem z Radnym Jackiem Fiorem wykonają to zadanie.
(W tym punkcie sesji wyszedł Radny Kazimierz Kos i Radna Leokadia Czarny. Obecnych było 18 radnych).
Przewodniczący Rady dołączył się do akcji.
Burmistrz Bartłomiej Stawiarski podtrzymał deklarację, jeśli Radni wykonają to zadanie zgodnie z kosztorysem. Ponadto zaproponował pomoc.
Ad. 5.
Radny Janusz Czubowski zabrał głos w temacie poruszonym na Komisji Budżetu i Gospodarki dotyczącym występowania bobrów na terenie Gminy Namysłów oraz wilków pojawiających się w lokalnych lasach. Poinformował o wymianie zdań z jednym z Radnych na temat, czy wilk stanowi zagrożenie dla człowieka. Zaproponował, aby Radny Julian Kruszyński – lekarz weterynarii przygotował referat na temat wilków.
Radny Julian Kruszyński podziękował Radnemu Czubkowskiemu i poinformował, że jeśli będzie chęć wysłuchania to przygotuje się do takiego wystąpienia.
(W tym punkcie sesji wyszedł Radny Julian Kruszyński. Obecnych było17 radnych).
Radny Jacek Fior poinformował, że Radny Czubkowski powiela pseudonaukowe opinie o wilkach. Wyraził zdanie, że nie są one groźne dla człowieka.
Przewodniczący Rady odczytał pismo w sprawie obowiązku złożenia przez Radnych oświadczeń majątkowych do 30 kwietnia br.
Ad. 6.
Przewodniczący Rady, o godzinie 18.10, zamknął obrady sesji.
Przewodniczący Rady
Jacek Ochędzan
Protokołowała
Justyna Cieślak