- Menu BIP
- Rada Miejska w Namysłowie
- Projekty Protokołów Rady Miejskiej w Namysłowie
- 2018 - 2023 (VIII kadencja)
Projekt protokołu Nr LXI/23 z sesji Rady Miejskiej w Namysłowie z dnia 27 kwietnia 2023 roku
Projekt protokołu Nr LXI/23
z sesji Rady Miejskiej w Namysłowie,
która odbyła się w dużej sali narad Urzędu Miejskiego w Namysłowie
27 kwietnia 2023 roku o godz. 9.00
Ad. 1.
Przewodniczący Rady Jacek Ochędzan o godzinie 9.02 otworzył LXI sesję Rady Miejskiej w Namysłowie. Na podstawie listy obecności stwierdził, że w sesji uczestniczy 19 radnych (zał. do protokołu), co oznacza prawomocność obrad.
Przewodniczący Rady, w związku z nieumieszczeniem w porządku obrad sesji punktu Sprawy różne i wolne wnioski, zaproponował umieszczenie tego punktu po punkcie Interpelacje i zapytania radnych.
Radny Jakub Włodarczyk poinformował, że Komisja Statutowa opracowała zmianę projektu uchwały w zakresie statutów osiedli w §6, którą należy poddać ponownym konsultacjom społecznym. Zapytał o możliwość umieszczenia projektu uchwały w e-sesji, aby Radni mogli się z nim zapoznać. Następnie wyjaśnił, że zmiana dotyczy doprecyzowania rozbieżności interpretacyjnych w zakresie §6 Statutu, który był już poddany konsultacjom. Poinformował, że Komisja zaproponowała ponowną zmianę treści tego paragrafu i Rada jest zobligowana przeprowadzić ponowne konsultacje. Radny poinformował, że wynika to z zapisów ustawy o samorządzie gminnym.
Przewodniczący Rady poinformował, że za chwilę projekt uchwały zostanie umieszczony w Informatorze e-sesji. Zapytał, czy przed głosowaniem nad zmianą porządku obrad Radni chcą, aby ogłosił przerwę.
Nie zgłoszono wniosków o ogłoszenie przerwy.
Radna Leokadia Czarny zapytała o zapis projektu uchwały dotyczący zapewnienia właściwych warunków do przeprowadzenia konsultacji społecznych.
Przewodniczący Rady wyjaśnił, że podobnie, jak zmieniono statuty sołectw i dostosowano je do nowych przepisów w zakresie długości kadencji Rady to również trzeba uporządkować zapisy statutów osiedli. Stwierdził, że Rada Miejska zajęła się tym późno, ale cel jest taki, żeby zarządy funkcjonowały i żeby uniknąć sytuacji braku przewodniczących zarządów i zarządów osiedli. Poinformował, że Radny Jakub Włodarczyk – Przewodniczący Komisji Statutowej proponuje zmiany i obecnie ma być głosowana zmiana porządku obrad. Powtórzył, że zmiana porządku obrad dotyczyć będzie wprowadzenia punktu Sprawy różne i wolne wnioski oraz projektu uchwały w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących projektów uchwał w sprawie zmiany statutów osiedli Namysłowa.
Radny Jakub Włodarczyk odpowiedział Radnej Leokadii Czarny, że wspomniany zapis dotyczy kwestii organizacyjnych.
Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad zmianą porządku obrad polegającą na wprowadzeniu punktu Sprawy różne i wolne wnioski oraz projektu uchwały w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących projektów uchwał w sprawie zmiany statutów osiedli Namysłowa.
„Za” zmianą porządku obrad głosowało 18 radnych, 1 radny głosował „przeciw”.
Porządek obrad został zmieniony.
Po zmianach porządek obrad sesji przedstawiał się następująco:
- Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności obrad.
- Sprawozdanie z działalności Burmistrza w okresie od ostatniej sesji.
- Sport jako instrument kształtowania pozytywnego wizerunku miasta i promocji gminy.
- Interpelacje i zapytania radnych.
- Sprawy różne i wolne wnioski.
- Informacje Przewodniczącego Rady w sprawach bieżących.
- Ocena zasobów pomocy społecznej za 2022 rok.
- Podjęcie uchwał Rady Miejskiej w sprawach:
1) przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących projektów uchwał w sprawie zmiany statutów osiedli Namysłowa,
2) rozpatrzenia petycji w sprawie zwiększenia świadomości prawnej dotyczącej transplantacji wśród lokalnej społeczności,
3) nadania nazwy ulicy,
4) nadania nazwy ulicy,
5) zmiany uchwały w sprawie uchwalenia budżetu gminy na 2023 rok. - Przyjęcie protokołu z LX sesji Rady Miejskiej z dnia 30 marca 2023 r.
- Zakończenie sesji.
Ad. 2.
Wiceburmistrz Krzysztof Mucha poinformował, że sprawozdanie przesłano Radnym w formie pisemnej – na wniosek Radnych, a jeżeli są pytania do sprawozdania to udzieli odpowiedzi.
Radna Maria Teodorczyk poruszyła temat dyżurów przedszkoli w okresie wakacyjnym. Zgłosiła uwagę jednej z mam, która nie może wziąć urlopu na całe dwa miesiące. Zapytała, gdzie można znaleźć zarządzenie w tej sprawie.
Wiceburmistrz Namysłowa Ewelina Moniuszko-Czuczwara poinformowała, że przedszkola są placówkami nieferyjnymi i powinny być dostępne przez 12 miesięcy. Dyrektor może jednak zaplanować przerwę techniczną za zgodą Rady Rodziców przedszkola. Każdy z Dyrektorów występuje z pismem do organu prowadzącego o opinię i wyrażenie zgody na ogłoszenie przerwy, do którego załącza opinię lub Uchwałę Rady Rodziców, że wszyscy rodzice wyrazili zgodę na ogłoszenie przerwy w przedszkolu. Dyrektor powinien odebrać pisemne zgody od każdego z rodziców. Pani Wiceburmistrz podkreśliła, że przerwa w przedszkolu jest niezbędna. Następnie stwierdziła, że osoba, która zwróciła się do Radnej powinna być zapytana w przedszkolu, czy wyraża zgodę na ogłoszenie przerwy, bo jeśli zgody na wyraziła to w tym przedszkolu nie powinna być zarządzona przerwa. Pani Wiceburmistrz poinformowała, że przerwa nigdy nie trwa całe dwa miesiące, tylko jeden miesiąc lub trzy tygodnie.
Radna Maria Teodorczyk dopytała, czy jeśli rodzice nie wyrażą zgody, to przerwy technicznej nie będzie.
Wiceburmistrz Ewelina Moniuszko-Czuczwara odpowiedziała, że jeśli rodzice nie wyrażą zgody to Dyrektor nie powinien występować do organu prowadzącego o opinię i wyrażenie zgody na przerwę, bo organ prowadzący nie ma podstaw, aby wyrazić zgodę.
Radna Maria Teodorczyk poprosiła o wersję papierową Zarządzenia w sprawie ustalenia terminów przerw w funkcjonowaniu przedszkoli, dla których organem prowadzącym jest Gmina Namysłów, w roku szkolnym 2022/2023.
Pani Ewelina Moniuszko-Czuczwara poinformowała, że zaraz poprosi o dostarczenie Zarządzenia.
Ad. 3.
Prezes Zarządu LKS „Orzeł” Namysłów Kazimierz Szelągiewicz poinformował o historii i działalności klubu LKS „Orzeł” Namysłów. Poinformował, że największym wydarzeniem sportowym w 2022 r. było wybudowanie hali treningowej dla namysłowskich zapaśników, za którą podziękował Burmistrzowi Namysłowa i Radnym Rady Miejskiej. Przedstawił harmonogram treningów z podziałem na płeć i kategorie wiekowe. Wymienił trenerów klubu. Prezes Kazimierz Szelągiewicz przedstawił wyniki współzawodnictwa oraz zaprezentował najważniejsze wyniki drużynowe oraz indywidualne LKS „Orzeł” Namysłów w 2022 r. Prezes nadmienił, że uroczyste otwarcie hali ma się odbyć 17 czerwca br. Na zakończenie Prezes podziękował za zaproszenie do udziału w sesji i życzył wszystkim udanego weekendu majowego.
Podczas wypowiedzi Prezesa Kazimierza Szelągiewicza zaprezentowano zdjęcia z turniejów zapaśniczych.
Przewodniczący Rady podziękował Prezesowi Kazimierzowi Szelągiewiczowi za obecność. Poinformował, że zaprosił Prezesa, aby pokazać, że środki przekazane na sport służą promocji Namysłowa na arenie międzynarodowej. Przewodniczący podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania hali. Zapytał, czy Radni mogą czuć się zaproszeni na otwarcie hali.
Prezes Szelągiewicz zaprosił na uroczyste otwarcie hali i zapowiedział, że odbędzie się wtedy Ogólnopolski Turniej Zapaśniczy oraz turniej dzieci.
Wiceburmistrz Krzysztof Mucha podkreślił, że zawodnicy LKS „Orzeł” Namysłów reprezentują Namysłów w województwie, kraju, a nawet na świecie. Złożył deklaracje dalszej współpracy i życzył dobrych wyników i zdrowia dla wszystkich sportowców.
Ad. 4.
Nie zgłoszono pytań.
Ad. 5.
Radny Janusz Czubkowski zabrał głos w temacie poruszonym na jednej z poprzednich sesji, czyli zagrożenia, jakie niosą pojawiające się wilki. Przypomniał, że jeden z Radnych zignorował wtedy ten problem i przekazał mu teraz czasopismo, w który znajduje się artykuł na temat wilków. Następnie poinformował o zgłoszeniu, że we wsi między Wołczynem a Pokojem pojawiły się wilki.
Radny Marcin Biliński zapytał o sprawę związaną z Ratuszem. Zapytał o stanowisko Burmistrza w tej sprawie.
Wiceburmistrz Krzysztof Mucha poinformował, że doszło do zdarzenia, jakim jest samowola budowlana. Prace, które zostały wykonane nie były uzgodnione z właścicielem, ani zarządcą. W związku z przekazem medialnym najemcy, w którym pojawiło się jego nazwisko kategorycznie zaprzecza i dementuje te wypowiedzi. Podkreślił, że luźna rozmowa nie jest formalnym wyrażeniem zgody. Następnie Wiceburmistrz poinformował, że do zdarzenia doszło w piątek około godziny 10.00, do godziny 11.00 były wszczęte wszystkie możliwe czynności – wstrzymanie dalszych prac i zabezpieczenie miejsca zdarzenia, powiadomienie Wojewódzkiego Konserwatora Ochrony Zabytków, Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego oraz wszczęcie postępowania na poziomie gminnym. Dodał, że w środę odbyła się wizja lokalna z udziałem Wojewódzkiego Konserwatora Ochrony Zabytków.
Przewodniczący Rady zapytał o czynności, jakie podjęła Gmina.
Radny Biliński zapytał, czy umowa z najemcą będzie kontynuowana, czy podjęto kroki mające na celu rozwiązanie umowy.
Wiceburmistrz Mucha odpowiedział, że na rozstrzygnięciu Wojewódzkiego Konserwatora Ochrony Zabytków, czy doszło do zniszczenia, czy uszkodzenia, będą oparte dalsze działania Gminy.
Radny Biliński zapytał o przebieg rozmowy z najemcą i co miało na celu wybicie dziury w ścianie Ratusza.
(W tym punkcie Komisji wyszedł Radny Janusz Czubkowski. Obecnych było 18 radnych).
Wiceburmistrz Mucha wyjaśnił, że właściciel firmy, która wynajęła lokal w budynku Ratusza od początku zgłaszał zainteresowanie stworzeniem ogródka tzw. piwnego na sezon letni. Wiceburmistrz przypomniał, że poprzedni najemcy otrzymywali zgodę na wynajem dodatkowego terenu przy budynku Ratusza. Poinformował, że najemcy chcieli odtworzyć drzwi, które podobno kiedyś były w Ratuszu w miejscu, gdzie wybito dziurę. Dodał, że sugestią Gminy było, że jeśli jest pokrycie historyczne w tej sprawie to jest to podstawa do rozmów z Konserwatorem. Wiceburmistrz stwierdził, że sugestie zostały potraktowane jak wyrażenie zgody. Podkreślił, że nie było ustnej ani pisemnej zgody właściciela ani Konserwatora na prace budowlane, jakie zostały wykonane w budynku Ratusza. Wiceburmistrz stwierdził, że najemca dokonał samowoli.
(W tym punkcie Komisji wrócił Radny Janusz Czubkowski. Obecnych było 19 radnych).
Radny Biliński poinformował, że w tej sprawie zabrakło oficjalnego oświadczenia właściciela Ratusza.
Przewodniczący Rady przyznał, że również liczył na oficjalną informację od Burmistrza w tej sprawie.
Radna Maria Teodorczyk powróciła do tematu zgłoszonego na sesji miesiąc temu o zniszczonych reklamach umieszczonych na działce gminnej przy ul. 1 Maja wzdłuż weterynarii.
Radny Janusz Czubkowski zabrał głos w sprawie zmiany porządku obrad na sesji. Uznał, że o takich zmianach należałoby poinformować na Komisjach. Odniósł się do sesji w dniu 30 marca br., kiedy porządek obrad został całkowicie zmieniony. Apelował o wcześniejsze przedkładanie dodatkowych projektów uchwał, aby Radni mogli się z nimi zapoznać. Poinformował, że oczekuje szacunku.
Przewodniczący Rady stwierdził, że nie ma większej transparentności niż nagrywane sesje i głosowanie wszystkich radnych. Powrócił do zmiany porządku obrad na bieżącej sesji i przywrócenia punktu Sprawy różne. Wyjaśnił, że ustawowo dopuszczalna jest zmiana porządku obrad, więc każdy radny ma prawo wnieść taki wniosek. Stwierdził, że nie rozumie zarzutów radnego Janusza Czubkowskiego. Następnie odniósł się do sytuacji blokowania głosowania podczas sesji. Wyjaśnił również, że przed sesją nie wie o zmianach, jakie będą wprowadzane. Apelował o wzajemny szacunek.
Wiceprzewodniczący Krzysztof Dzidowski przypomniał, że w 2022 r. pisał interpelację na temat czyszczenia rowów na terenie ogrodów działkowych i otrzymał odpowiedź, że rowy będą czyszczone w 2023 r. Zauważył, że ustawa nakazuje, aby rowy były czyszczone co roku. Zapytał, jak wygląda sytuacja w tej sprawie.
Wiceburmistrz Krzysztof Mucha odpowiedział, że zlecenie w tej sprawie będzie przygotowywane, więc prace niedługo się rozpoczną.
Radny Marcin Biliński zapytał o informacje medialne, że Gmina Namysłów nie uiszcza rachunków za prąd.
Przewodniczący Rady zapytał, ile kosztuje 1 MWh.
Wiceburmistrz Mucha stwierdził, że Radni poruszają bardzo szczegółowe kwestie. Potwierdził, że faktury nie były opłacane, bo były błędnie wystawione. Wiceburmistrz dodał, że zostały przesłane korekty faktur z prawidłowymi stawkami zapewnionymi ustawowo. Poinformował, że wszystkie obiekty gminne będą miały zagwarantowany prąd.
Radny Biliński stwierdził, że w mediach ta sytuacja została przedstawiona, jakoby Gmina odbyła bój o cenę prądu. Zapytał o szczegóły procesu.
Wiceburmistrz Mucha poinformował, że nie uczestniczył w tych czynnościach. Poinformował, że faktury, który naliczył operator zawsze są sprawdzane. Następnie przypomniał, że Gmina Namysłów jest w Związku Gmin Śląska Opolskiego w Grupie Zakupowej. Odbyły się konsultacje z innymi gminami, które też zgłaszały podobny problem, celem wypracowania wspólnego stanowiska.
Radny Biliński zapytał, czy nie było tak, że Gmina Namysłów złożyła wniosek o niższą stawkę w ostatnim możliwym terminie i nie zostało to zweryfikowane przez Tauron i dlatego Gmina otrzymała fakturę z wysokimi stawkami, a później bez żadnych problemów Tauron wystawił fakturę korygującą z odpowiednimi stawkami.
Wiceburmistrz Mucha odpowiedział, że nie było tak.
Radny Jakub Włodarczyk zapytał o bieżące utrzymanie dróg gruntowych na terenie miasta. Zapytał o kwestię łatania dziur w nawierzchniach i zgłosił, że przy ul. Staromiejskiej od dwóch lat nie załatano dziury.
Prezes Zakładu Wodociągów i Usług Komunalnych „Ekowod” Sp. z o.o. Artur Masiowski odnośnie remontu częściowego dróg poinformował, że prace przebiegają prawidłowo. Przyznał, że ma wiedzę, że nie wszystko udało się zrealizować z marcu ze względu na deszczową aurę. Poinformował, że od dwóch tygodni trwają częściowe remonty dróg. Następnie Prezes stwierdził, że nakłady finansowe na remonty częściowe dróg będą musiały ulec znacznemu zwiększeniu ze względu na rosnącą ilość dróg oraz wzrost cen materiałów.
Wiceprzewodniczący Krzysztof Dzidowski stwierdził, że prace drogowe wyglądają obiecująco. Odniósł się do metody remontu dróg.
Radny Marcin Biliński przypomniał, że Prezes Masiowski zadeklarował, że droga na odcinku Bukowa Śląska-Igłowice zostanie naprawiona po uszkodzeniu jej przez Spółkę przy wykonywaniu kanalizacji.
Przewodniczący Rady zaprosił Prezesa na Rynek.
Prezes Artur Masiowski poinformował, że przedstawiciel Gminy oraz Spółki, co tydzień lub dwa dokonują bieżącego przeglądu dróg gminnych. Dodał, że zleceniodawcą zadania jest Urząd Miejski w Namysłowie. Stwierdził również, że nawierzchnia w Rynku będzie musiała być odtworzona, ale to nie wchodzi w zakres usług Spółki Ekowod.
Przewodniczący Rady apelował do przedstawicieli, aby podczas bieżącego przeglądu przeszli przez Rynek.
Wiceprzewodniczący Artur Włodarczyk zapytał o projekt bioróżnorodności i termin zakończenia inwestycji oraz o koszt mostu z jednostki wojskowej, który nie był uwzględniony w specyfikacji przetargowej. Zaprosił Wiceburmistrza na spacer po Parku Północnym.
Wiceburmistrz Krzysztof Mucha przyznał, że czeka na spacer z Wiceprzewodniczącym, prosił o podanie konkretnego terminu. Następnie odpowiedział, że dzięki jednostce wojskowej z Głogowa udało się rozstawić tymczasowy most, który został udostępniony bezpłatnie. Koszty, jakie musi ponieść Gmina to koszty transportu, czyli paliwa. Zaznaczył, że wojsko ma niższą stawkę na paliwo i poinformował, że czeka na wyliczenie kosztów.
(W tym punkcie wyszedł Radny Mieczysław Krzyżewski. Obecnych było 18 radnych).
Wiceburmistrz Mucha wyjaśnił, że na moment sporządzania dokumentacji nie było konieczności remontu czy tworzenia nowej przeprawy. Okazało się jednak, że istniejący most nie jest wystarczający dla wjazdu sprzętu budowalnego.
(W tym punkcie wyszedł Radny Marek Sroga. Obecnych było 17 radnych).
Wiceburmistrz Krzysztof Mucha poinformował, że wybrane rozwiązanie było najtańszą i najbardziej korzystną ofertą. Potwierdził, że są to dodatkowe koszty dla inwestycji, ale są nieporównywalnie niższe niż oferta, jaką zaproponował wykonawca. Wiceburmistrz stwierdził, że wybrane rozwiązanie może wynieść ok. 40-50 tys. zł.
(W tym punkcie Komisji wrócił Radny Mieczysław Krzyżewski, a wyszedł Radny Wojciech Kowalczyk. Obecnych było 17 radnych).
Wiceburmistrz Mucha dodał, że oferta przeprawy tymczasowej zaproponowana przez wykonawcę wynosiła ok. 300 tys. zł.
(W tym punkcie wyszedł Radny Karol Kubicki i Radny Kazimierz Kos. Obecnych było 15 radnych).
Wiceburmistrz Mucha odpowiedział również, że na chwilę obecną nie ma opóźnień w realizacji inwestycji. Wyraził nadzieję, że na wakacje lub ewentualnie po nich inwestycja zostanie zakończona.
Wiceprzewodniczący Włodarczyk zapytał, czy przeprawa między wyspami będzie tylko piesza.
Wiceburmistrz Mucha poinformował, że przeprawa między błoniami a pierwszą wyspą będzie dostosowana do możliwości przejazdu ciężkiego sprzętu, natomiast przeprawa między pierwszą a drugą wyspą będzie dla ruchu pieszego.
Przewodniczący Rady stwierdził, że od początku było wiadomo, że na wyspie będzie realizowana inwestycja, a Wiceburmistrz mówi, że zaskoczyła ich informacja, że na wyspę trzeba się dostać.
(W tym punkcie Komisji wrócił Radny Marek Sroga. Obecnych było 16 radnych).
Wiceburmistrz Krzysztof Mucha odniósł się do doniesień medialnych Przewodniczącego Rady, który sugerował, aby dokonać nasypów pomiędzy wyspami.
Przewodniczący Rady dodał, że jest to grobla.
Wiceburmistrz Mucha stwierdził, że jest mu przykro, że taka sugestia pada z ust osoby, która tytułuje się doświadczeniem inżynieryjnym, ponieważ nie dało się tam usypać grobli. Poinformował, że konieczne było uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego.
Przewodniczący Rady stwierdził, biorąc pod uwagę ogromne doświadczenie Wiceburmistrza w zakresie budownictwa i jego małe w zakresie budownictwa, że te 30 lat to nic. Stwierdził, że każdy z nich zostanie przy swoim zdaniu.
(W tym punkcie Komisji wrócił Radny Wojciech Kowalczyk i Radny Karol Kubicki. Obecnych było 18 radnych).
Radny Marcin Biliński zapytał, czy szpital został dokapitalizowany przez Gminę w bieżącym roku.
(W tym punkcie Komisji wrócił Radny Kazimierz Kos, a wyszedł Radny Janusz Czubkowski. Obecnych było 18 radnych).
Wiceburmistrz Ewelina Moniuszko-Czuczwara odpowiedziała, że Gmina złożyła oświadczenie o objęciu udziałów w kwocie 1 200 000,00 zł.
Radny Biliński zapytał, czy w takim razie zmieniono oświadczenie woli z 15 grudnia 2022 r., w którym poinformowano, że Gmina Namysłów nie będzie obejmowała udziałów. Dodał, że jest w posiadaniu takiego oświadczenia.
Wiceburmistrz Moniuszko-Czuczwara poinformowała, że w dniu 15 grudnia 2022 r. nie było Autopoprawki Burmistrza do projektu budżetu gminy na 2023 r. Oświadczenie zostało złożone po zabezpieczeniu środków w wysokości 1 200 000,00 zł.
Radny Biliński poinformował, że Burmistrz Bartłomiej Stawiarski złożył oświadczenie woli m.in. do Starostwa Powiatowego, że nie będzie obejmował udziałów w Spółce NCZ. Miało to miejsce w grudniu 2022 r., przed złożeniem Autopoprawki, po Walnym Zebraniu, na którym akcjonariusze podjęli uchwałę o zwiększeniu udziałów w Spółce NCZ. Zapytał, czy później złożono drugie oświadczenie woli i czy drugie oświadczenie unieważnia pierwsze. Zapytał, jak się to odbyło.
Wiceburmistrz Ewelina Moniuszko-Czuczwara wyjaśniła, że 15 grudnia 2022 r. nie było zabezpieczonych środków. Zostały one zabezpieczone po uchwaleniu przez Radę budżetu gminy na 2023 r. i tym samym Burmistrz złożył oświadczenie o objęciu udziałów wysokości 1 200 000,00 zł.
Radny Biliński zapytał Przewodniczącego Rady Nadzorczej Namysłowskiego Centrum Zdrowia Sp. z o.o. Pana Artura Masiowskiego, czy po uchwale z grudnia była podejmowana nowa o podniesieniu kapitału Spółki.
Przewodniczący Artur Masiowski poinformował, że nie ma wiedzy na ten temat.
Radny Biliński zapytał Panią Wiceburmistrz, czy wie, o jakim oświadczeniu jest mowa.
Wiceburmistrz Moniuszko-Czuczwara stwierdziła, że w sposób wyczerpująco odpowiedziała na pytania.
Przewodniczący Rady prosił o upublicznienie dokumentu w posiadaniu którego jest Radny.
Radny Marcin Biliński stwierdził, że odpowiedzi nie były wyczerpujące i zapytał, czy jedno oświadczenie woli znosi inne.
(W tym punkcie Komisji wrócił Radny Janusz Czubkowski. Obecnych było 19 radnych).
Radny Marcin Biliński stwierdził, że pierwsze oświadczenie woli pozostaje w mocy. Zauważył, że w budżecie gminy na 2023 r. zabezpieczono 2 500 000,00 zł na ten cel, a nie 1 200 000,00 zł.
Mecenas Radosław Mieszkalski zauważył, że została udzielona odpowiedź, że Gmina Namysłów objęła udziały w kwocie 1 200 000,00 zł. Poinformował, że skutecznym oświadczeniem woli podwyższono kapitał Gminy Namysłów, jako wspólnika.
Przewodniczący Rady zapytał, czy Uchwały Rady Miejskiej wykonuje Burmistrz, czy jest taki wymóg prawny.
Mecenas Mieszkalski wyjaśnił, że ustawa o samorządzie gminnym przewiduje organ wykonawczy w zakresie realizacji uchwał. Podkreślił, że w treści Uchwał również jest taki zapis.
Przewodniczący Rady zapytał, na jakiej podstawie wybierane są elementy z budżetu gminy, które są realizowane.
Radny Biliński powtórzył, że były złożone dwa oświadczenia woli i zapytał, które jest skuteczne.
Przewodniczący Rady zauważył, że ktoś mógł zmienić zdanie, ale należy to uporządkować.
Mecenas Mieszkalski stwierdził, że zostały Radnym przedstawione fakty w poruszonej sprawie. Podkreślił, że podwyższenie kapitału odbywa się w toku ustalonej procedury i to zostało zrealizowane.
Radny Biliński zapytał, czy drugim oświadczeniem woli można zmienić pierwsze.
Radny Mieczysław Krzyżewski zapytał, czy basen letni będzie czynny w bieżącym roku. Poruszył temat pasu wysypanego ziemią na parkingu między przychodnią przy ul. Pocztowej a Urzędem Miejskim. Zgłosił, że ziemia jest roznoszona po okolicy i prosił o szybkie zajęcie się tą sprawą. Ponadto odniósł się do remontu dróg gruntowych i zwrócił się z prośbą, aby poprawić zjazd na ul. Leśmiana. Zaapelował również do mieszkańców, aby zwrócili uwagę na piratów drogowych poruszających się w tej okolicy.
Prezes Namysłowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Sp. z o.o. Barbara Kin poinformowała, że w chwili obecnej nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie Radnego, czy basen letni będzie otwarty. Dodała, że niebawem opinii publicznej zostanie podany, w tej sprawie, komunikat.
Prezes Artur Masiowski, w kwestii parkingu przy Urzędzie, poinformował, że Spółka wykonała to, co zlecił Urząd i dodał, że spotka się w tej sprawie z Naczelnikiem Kanią. Ponadto wyjaśnił, że na osiedlu, o którym wspomniał Radny występuje problem z odwodnieniem, nie ma tam kanalizacji deszczowej. Przyjął uwagę Radnego.
Radny Marcin Biliński zapytał, czy środki finansowe zostały już przekazane do Spółki NCZ.
Wiceburmistrz Ewelina Moniuszko-Czuczwara odpowiedziała, że przelew nie został wysłany.
Radny Biliński zwrócił się z prośbą o dokończenie prac po budowie kanalizacji w Woskowicach Małych.
Przewodniczący Rady zapytał Prezesa, czy ostatnie zalanie szkół na terenie Namysłowa było związane z kanalizacją.
Prezes Masiowski odpowiedział, że Spółka Ekowod wybudowała dwa tranzyty – jeden od miejscowości Rychnów, przez Stare Miasto, do terenu za firmą Froneri, a drugi od Ziemiełowic, przez Smarchowice Wielkie, las do oczyszczalni ścieków. Poinformował, że wszystkie ścieki z terenu wiejskiego trafiają do nowej kanalizacji i ona nie ma wpływu na kanalizację miejską. Prezes wyjaśnił, że w mieście główny kanał przy ul. Wały Jana III został wyremontowany. Uznał, że występuje problem z poziomem wód gruntowych, z uwagi na deszczową aurę w ostatnich tygodniach. Potwierdził, że ostatnio doszło do zalania w Szkole Podstawowej nr 5, ale nie z powodu kanalizacji, tylko z innej przyczyny.
Przewodniczący Rady zapytał o powód zalania w Szkole Podstawowej nr 5.
Prezes Masiowski odpowiedział, że zalanie było skutkiem pękniętego zaworu.
Przewodniczący Rady zapytał, czy można zobaczyć oświadczenie Burmistrza Namysłowa, o którym wspominał Radny Biliński. Następnie stwierdził, że przejdzie do kolejnego punktu porządku obrad, a później wyświetlone zostanie oświadczenie.
Ad. 6.
Przewodniczący Rady przedstawił i omówił pisma, jakie wpłynęły do Rady od czasu ostatniej sesji.
Wyświetlono Oświadczenie Gminy Namysłów z dnia 15 grudnia 2022 r.
Przewodniczący Rady odczytał treść ww. Oświadczenia.
Radny Marcin Biliński poinformował, że ten dokument otrzymał ze Starostwa Powiatowego w Namysłowie w ramach dostępu do informacji publicznej.
Ad. 7.
Sprawozdanie zostało przyjęte.
Ad. 8.
Przewodniczący Rady przekazał prowadzenie obrad Wiceprzewodniczącemu Arturowi Włodarczykowi.
Wiceprzewodniczący Artur Włodarczyk przystąpił do podjęcia uchwał Rady Miejskiej w sprawach:
1) przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących projektów uchwał w sprawie zmiany statutów osiedli Namysłowa.
„Za” podjęciem uchwały głosowało 17 radnych, 2 radnych „wstrzymało się” od głosu. Uchwała została podjęta – Nr 859/VIII/23.
2) rozpatrzenia petycji w sprawie zwiększenia świadomości prawnej dotyczącej transplantacji wśród lokalnej społeczności.
Wiceprzewodniczący Krzysztof Dzidowski przedstawił wyniki głosowań poszczególnych Komisji.
„Za” podjęciem uchwały głosowało 19 radnych, głosów „przeciwnych” i „wstrzymujących się” nie było. Uchwała została podjęta- Nr 860/VIII/23.
3) nadania nazwy ulicy.
Wiceprzewodniczący Krzysztof Dzidowski przedstawił wyniki głosowań poszczególnych Komisji.
„Za” podjęciem uchwały głosowało 19 radnych, głosów „przeciwnych” i „wstrzymujących się” nie było. Uchwała została podjęta- Nr 861/VIII/23.
4) nadania nazwy ulicy.
Wiceprzewodniczący Krzysztof Dzidowski przedstawił wyniki głosowań poszczególnych Komisji.
„Za” podjęciem uchwały głosowało 19 radnych, głosów „przeciwnych” i „wstrzymujących się” nie było. Uchwała została podjęta- Nr 862/VIII/23.
5) zmiany uchwały w sprawie uchwalenia budżetu gminy na 2023 rok.
Wiceprzewodniczący Krzysztof Dzidowski przedstawił wyniki głosowań poszczególnych Komisji.
„Za” podjęciem uchwały głosowało 18 radnych, 1 radny „wstrzymał się” od głosu. Uchwała została podjęta – Nr 863/VIII/23.
Wiceprzewodniczący Artur Włodarczyk oddał prowadzenie obrad Przewodniczącemu Rady Miejskiej.
Ad. 9.
„Za” przyjęciem protokołu LX/23 sesji głosowało 12 radnych, 7 radnych „wstrzymało się” od głosu. Protokół został przyjęty.
Ad. 10.
Przewodniczący Rady poinformował o zaproszeniu Nadleśnictwa do obiektu w Młyńskich Stawach i zapytał o termin, jaki radnym pasuje, przypomniał o obowiązku złożenia oświadczenia majątkowego i o godzinie 11.07, zamknął obrady sesji.
Przewodniczący Rady
Jacek Ochędzan
Protokołowała
Justyna Cieślak