- Menu BIP
- Rada Miejska w Namysłowie
- Projekty Protokołów Rady Miejskiej w Namysłowie
- 2018 - 2023 (VIII kadencja)
Projekt protokołu Nr LXIV/23 z sesji Rady Miejskiej w Namysłowie z dnia 28 lipca 2023 roku
Projekt protokołu Nr LXIV/23
z sesji Rady Miejskiej w Namysłowie,
która odbyła się w dużej sali narad Urzędu Miejskiego w Namysłowie
28 lipca 2023 roku o godz. 8.00
Ad. 1.
Przewodniczący Rady Jacek Ochędzan o godzinie 8.07 otworzył LXIV sesję Rady Miejskiej w Namysłowie. Na podstawie listy obecności stwierdził, że jest kworum, co oznacza prawomocność obrad.
Obecnych było 16 radnych (zał. do protokołu).
Przewodniczący Rady poinformował, że bieżąca sesja jest sesją nadzwyczajną.
Porządek obrad sesji przedstawiał się następująco:
- Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności obrad.
- Sprawozdanie z działalności Burmistrza w okresie od ostatniej sesji.
- Podjęcie uchwał Rady Miejskiej w sprawach:
- wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji,
- udzielenia pomocy finansowej w formie dotacji celowej dla Województwa Opolskiego na realizację zadania publicznego,
- zmiany uchwały w sprawie uchwalenia wieloletniej prognozy finansowej na lata 2023-2036,
- zmiany uchwały w sprawie uchwalenia budżetu gminy na 2023 rok.
- Interpelacje i zapytania radnych.
- Sprawy różne i wolne wnioski.
- Zakończenie obrad sesji Rady Miejskiej.
Ad. 2.
Wiceburmistrz Krzysztof Mucha poinformował, że sprawozdanie przesłano Radnym w formie pisemnej – na wniosek Radnych, a jeżeli są pytania do sprawozdania to udzieli odpowiedzi.
Radny Marcin Biliński zapytał o ogłoszony przetarg na organizację pobytu weekendowego w terminie 13-15.10.2023 r. dla 30 osób z wyżywieniem oraz imprezą integracyjną.
Wiceburmistrz Krzysztof Mucha odpowiedział, że najprawdopodobniej jedna z placówek edukacyjnych
w ramach funduszu socjalnego zorganizowała przetarg.
Ad. 3.
Przewodniczący Rady przystąpił do podjęcia uchwał Rady Miejskiej w sprawach:
- wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji.
Przewodniczący Rady zapytał, czy to ten sam projekt uchwały, który został wycofany na sesji
w czerwcu.
Wiceburmistrz Krzysztof Mucha wyjaśnił, że Gminny Program Rewitalizacji (GPR) stanowi olbrzymią szansę pozyskania dodatkowych środków zewnętrznych. Poinformował, że pierwsze nabory mają zostać uruchomione w marcu 2024 r. Wiceburmistrz wyjaśnił, że podjęcie ww. projektu uchwały jest pierwszym etapem uchwalenia GPR. Wyraził nadzieję, że wszelkie wątpliwości, które pojawiły się na ostatniej sesji udało się rozwiać podczas spotkania z ekspertami opracowującymi Program. Ponadto potwierdził, że został radnym przedłożony tożsamy dokument, bo Urząd stoi na stanowisku, że został on dobrze przygotowany.
Przewodniczący Rady zwrócił się z prośbą o wyświetlenie zdjęć. Poinformował, że zawsze stara się rzetelnie przygotować do każdego tematu i stwierdził, że jest winny wszystkim informację, aby każdy mógł podjąć decyzję według własnego przekonania, mając pełną wiedzę na procedowany temat. Potwierdził, że piątkowe posiedzenie Komisji Budżetu i Gospodarki rozpoczęło się od przedmiotowego tematu i poinformował, że prelegenci nie rozwiali wątpliwości. Przewodniczący zaprezentował pierwsze zdjęcie informując, że posługuje się tym, na co powołali się prelegenci. Przedstawił dane związane z przekroczeniami stężeń szkodliwego pyłu. Przypomniał, że eksperci informowali, że jeśli Gmina Namysłów jest wymieniona w tabeli to oznacza, że przekroczenie występuje na terenie całej gminy. Przewodniczący stwierdził, że jest to kompletna dezinformacja, ponieważ w tym opracowaniu są wskazane dwa obszary – miasto Opole i strefa opolska. Poinformował, że przedstawione dane są z roku 2021 i stwierdził, że przekroczeniami nie jest objęta cała strefa opolska tylko, czytając z tabeli, jej 24%. W związku z powyższym wyciąganie wniosku, że cała Gmina Namysłów jest objęta przekroczeniami jest nieuzasadnione. Prezentując kolejne zdjęcie Przewodniczący zauważył, że w 2021 r. obszarem z przekroczeniami był Namysłów i jego okolice i poinformował, że w przedłożonym opracowaniu powoływano się na dane z 2021 r. Wyświetlając ostatni plik, Przewodniczący poinformował, że dotyczy on danych z 2022 r. i zwrócił uwagę, że obszar z przekroczeniami zmalał w strefie opolskiej do 15%. Przewodniczący Rady stwierdził, że jeżeli Rada na podstawie przedłożonego przez prelegentów opracowania ma uznać, że na terenie całej gminy występują przekroczenia to jest to nieuzasadnione i niezgodne z rzeczywistością.
„Za” podjęciem uchwały głosowało 8 radnych, 1 radny głosował „przeciw”, 7 radnych „wstrzymało się” od głosu. Uchwała została podjęta – Nr 892/VIII/23.
(W tym punkcie sesji wyszedł Radny Karol Kubicki. Obecnych było 15 radnych).
- udzielenia pomocy finansowej w formie dotacji celowej dla Województwa Opolskiego na realizację zadania publicznego.
Przewodniczący Rady zapytał, czy przedmiotowa sprawa jest uzgodniona i czy umowa będzie podpisana po podjęciu uchwały.
Wiceburmistrz Krzysztof Mucha odpowiedział, że podjęcie ww. projektu uchwały umożliwi podpisanie umowy z Zarządem Województwa Opolskiego.
(W tym punkcie sesji wrócił Radny Karol Kubicki. Obecnych było 16 radnych).
Przewodniczący Rady zapytał o termin realizacji inwestycji.
Wiceburmistrz Mucha odpowiedział, że inwestycja ma zostać zrealizowana do końca roku. Poinformował o piśmie z dnia 18 lipca 2023 r. Zarządu Województwa Opolskiego, w którym Wicemarszałek informuje, że wniosek Gminy Namysłów składający się z dwóch zadań uzyskał pozytywną opinię i przeszedł do drugiego etapu. Wiceburmistrz odczytał fragment wspomnianego pisma.
„Za” podjęciem uchwały głosowało 16 radnych, głosów „przeciwnych” i „wstrzymujących się” nie było. Uchwała została podjęta
– Nr 893/VIII/23.
- zmiany uchwały w sprawie uchwalenia wieloletniej prognozy finansowej na lata 2023-2036.
„Za” podjęciem uchwały głosowało 16 radnych, głosów „przeciwnych” i „wstrzymujących się” nie było. Uchwała została podjęta
– Nr 894/VIII/23.
- zmiany uchwały w sprawie uchwalenia budżetu gminy na 2023 rok.
„Za” podjęciem uchwały głosowało 16 radnych, głosów „przeciwnych” i „wstrzymujących się” nie było. Uchwała została podjęta
– Nr 895/VIII/23.
Ad. 4.
Nie zgłoszono zapytań.
Ad. 5.
Radny Marcin Biliński zapytał, czy Wiceburmistrz mógłby przedstawić nowy Zarząd Zakładu Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. albo czy obecny na sesji Prezes przedstawi się sam.
Prezes Piotr Stępkowski przedstawił się informując, że od lipca pełni funkcję Prezesa Spółki ZEC. Poinformował o wcześniejszych miejscach zatrudnienia.
Wiceprzewodniczący Artur Włodarczyk zapytał o obowiązującą uchwałę krajobrazową, na jakim etapie jest jej realizacja i kto jest za to odpowiedzialny.
Wiceburmistrz Krzysztof Mucha poinformował, że najprawdopodobniej na sesji w sierpniu zostanie radnym przedłożony nowy projekt uchwały krajobrazowej. Przyznał, że obowiązująca uchwała jest nieprecyzyjna i jest nieskutecznym narzędziem do egzekwowania. Wiceburmistrz przypomniał o spotkaniach z radnymi w przedmiocie nowego projektu uchwały, który był też konsultowany z Radą Gospodarczą. Wyraził nadzieję, że wypracowany został projekt, który będzie satysfakcjonował radnych. Dodał, że aktualnie jest on na etapie uzgodnień z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków i innymi instytucjami. Zgodził się z Wiceprzewodniczącym, że sytuacja wymaga poprawy i poinformował, że pracownicy Urzędu na bieżąco reagują na zgłoszenia i podejmują odpowiednie kroki. Wyraził nadzieję, że czytając nową uchwałę każdy będzie miał świadomość, co i gdzie może umieścić w przestrzeni publicznej.
Wiceprzewodniczący Włodarczyk zauważył, że uchwała obowiązuje od kilku lat i w tym czasie nie spotkał się z żadną interwencją. Stwierdził, że uchwała obowiązuje, a nikt jej nie egzekwuje. Zapytał, ile uwag wpłynęło do nowego projektu i czy informacja o wyłożeniu projektu była szeroko ogłaszana.
Wiceburmistrz Mucha odpowiedział, że z zewnątrz nie wpłynęły żadne uwagi do projektu. Dodał, że wiele uwag, na etapie roboczym, zgłosiło środowisko biznesu. Wyjaśnił, że środowisko gospodarcze zostało zaznajomione z projektem uchwały krajobrazowej. Poinformował również, że wyłożenie przedmiotowego projektu było ogłoszone, ale nie było dodatkowej kampanii informacyjnej w tym temacie.
Wiceprzewodniczący Krzysztof Dzidowski zwrócił się z prośbą, aby w ramach prac nad projektem uchwały uwzględnić obowiązek porządkowania działek. Zauważył, że strażnicy miejscy nie mają narzędzi prawnych do egzekwowania należytego utrzymania działek.
Wiceprzewodniczący Włodarczyk zwrócił się z apelem, aby uprzątnąć teren przestrzeni publicznej i zapytał o możliwość zapoznania z uwagami, o których mówił Wiceburmistrz Mucha.
Wiceburmistrz Mucha poinformował, że Wiceprzewodniczący może się z nimi zapoznać, ale po powrocie z urlopu pracownika, który jest w ich posiadaniu.
Przewodniczący Rady przypomniał, że dzisiaj została podjęta uchwała w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i Rada bazowała na dokumentach, jakie przygotował Urząd. Stwierdził, że Uchwała była zachwalana i ma służyć w najlepszym celu. Porównał ją do uchwały krajobrazowej i stwierdził, że musi przyjąć, że uchwała nie była wcześniej konsultowana ze środowiskiem biznesowym, żeby uznać obecny argument. Stwierdził, że z wypowiedzi Wiceburmistrza wynika, że cała uchwała krajobrazowa ma szereg wad i nie nadaje się do stosowania i przyznał, że nie jest w stanie tego przyjąć do wiadomości.
(W tym punkcie sesji wyszedł Radny Wojciech Próchnicki. Obecnych było 15 radnych).
Przewodniczący Rady stwierdził, że w temacie uchwał przedkładanych przez Urząd, Radni powinni otrzymywać wszystkie informacje. Poinformował, że dzisiaj dowiedział się, że wpłynęły wnioski w tej sprawie. Przypomniał, że jak rozmawiano o uchwale krajobrazowej to miały zostać wyszczególnione dwa obszary – starówka, w której powinny być obostrzenia oraz pozostały teren, gdzie obostrzenia powinny być poluzowane. Stwierdził, że skoro Urząd wiedział o dużych zastrzeżeniach do tej uchwały, to można było wcześniej je poprawić, ale Radni tej informacji nie otrzymują. Prosił o przekazywanie informacji i ich weryfikację.
Wiceburmistrz Mucha przedstawił zdanie, że wszelkie formalności dotyczące procedowania tego etapu GPR zostały spełnione. Przypomniał, że było 37 dni na złożenie uwag podczas konsultacji społecznych, a jeśli Przewodniczący zapoznał się z dokumentem w terminie późniejszym to utrudnia to procedowanie. Zauważył, że podczas spotkania roboczego wypowiedzieli się eksperci, którzy opracowali ten etap dokumentu w oparciu o rzetelne i obiektywne dane. Poinformował, że zleceniem Gminy było przygotowanie dokumentu, a w dalszą część Urząd nie ingerował. Był to wybór wykonawcy. Wiceburmistrz poinformował, że są to osoby, które nie pierwszy raz opracowały taki dokument, są merytorycznie przygotowane do poszczególnych etapów. Stwierdził, że osąd, że coś jest przygotowane nierzetelnie, jeśli opiera się na powszechnie dostępnych danych przygotowanych przez publiczne instytucje, jest mylny. Wiceburmistrz zauważył, że Przewodniczący zgłosił uwagi po drugim spotkaniu i pewne kwestie przesuwają się o dwa miesiące. Ponadto podziękował za podjęcie uchwały w takiej formie, bo dokument został rzetelnie przygotowany. Następnie poinformował, że jeden z parametrów podnoszony przez Przewodniczącego, który miał skutkować uchwaleniem uchwał antysmogowych dla tych obszarów nie znajduje odzwierciedlenia w rzeczywistości prawnej i nie obliguje Burmistrza ani Rady do podejmowania takich działań. Poinformował, że pewne procedury nie mają połączenia z Gminnym Programem Rewitalizacji. Poinformował, że wszystkie dokumenty wymagające konsultacji są przygotowywane z należytą starannością oraz z zachowaniem wszystkich wymaganych procedur.
Przewodniczący Rady zwrócił się z prośbą o wyświetlenie zdjęcia nr 3 i stwierdził, że przez wiele miesięcy był opracowywany dokument, a Wiceburmistrz ma teraz do niego pretensje, że wyłapał błąd dopiero po sporządzeniu dokumentu i przedłożeniu go Radzie. Stwierdził, że trudno konsultować coś z Urzędem, bo w piątek rano była Komisja Budżetu, a około 15.00 wpłynął wniosek Burmistrza o zwołanie sesji nadzwyczajnej. Następnie zwrócił się z prośbą o spojrzenie na wyświetloną mapę i zauważył, że Pan Wiceburmistrz uważa, że ktoś rzetelnie, na podstawie tych danych uznał, że we wszystkich miejscowościach Gminy Namysłów występuje przekroczenie tego parametru. Poinformował, że Wiceburmistrz może mieć takie zdanie, ale on ma zdanie przeciwne. Następnie odniósł się do tematu wprowadzenia uchwał antysmogowych i poinformował, że jeśli występują przekroczenia stężenia to z ustawy wynika, że Burmistrz powinien wprowadzić zakazy palenia węglem czy drewnem.
Wiceburmistrz Krzysztof Mucha zgodził się z Przewodniczącym, że jeśli występują przekroczenia to organy gminy mają takie kompetencje, że mogą wprowadzić zakazy. Podkreślił, że taka procedura nie wynika z woli rady ani burmistrza tylko z komunikatów Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Następnie stwierdził, że Pan Przewodniczący w momencie nakreślenia obszaru GPR informował, że nie ma zastrzeżeń do doboru tego wskaźnika.
Przewodniczący Rady zaprzeczył i prosił, aby Wiceburmistrz nie mówił, że on zgadzał się z tym wskaźnikiem skoro akceptował zmianę sposobu opracowania i oszacowanie, ile jest palenisk na paliwo stałe.
Wiceburmistrz Mucha przeprosił i stwierdził, że musiał źle zinterpretować słowa Przewodniczącego. Przedstawił zdanie, że proponowany inny wskaźnik, jakim były piece w danym obszarze niewiele by wnosił i przedstawił zdanie, że użyty wskaźnik jest odpowiedni.
Radny Marcin Biliński zapytał Prezesa Spółki ZEC, jaką ma wizję rozwoju Spółki i pomysły na zarządzanie Spółką.
(W tym punkcie sesji wyszedł Radny Julian Kruszyński. Obecnych było 14 radnych).
Prezes Piotr Stępkowski odpowiedział, że przez kilka pierwszych miesięcy chce przyjrzeć się, jakie są opcje. Stwierdził, że nieuniknione będzie przeprowadzenie większych inwestycji i w zależności, co będzie się bardziej opłacało trzeba będzie rozważyć kierunek wymiany źródeł.
Radny Biliński zapytał, czy zamierza rozbudowywać sieć ciepłowniczą.
Prezes Stępkowski odpowiedział, że chciałby pójść w kierunku rozwoju, jeśli zostaną spełnione dwie przesłanki i będzie to uzasadnione ekonomicznie i technicznie.
Przewodniczący Rady podsumował wypowiedź Prezesa i stwierdził, że mieszkańcy mają się liczyć z ogromnymi podwyżkami, bo będzie modernizowany cały system. Wymianie ulegną źródła ciepła i nastąpi przejście na inne alternatywne sposoby ogrzewania.
Prezes Stępkowski stwierdził, że podłączanie nowych odbiorców nie oznacza podwyżek dla wszystkich, wszystko będzie robione systematycznie w ramach np. pożyczki z WFOŚ rozłożonej na kilka lat. Inwestycja nowych kotłów będzie analizowana i zauważył, że jeśli obecne kotły nie spełniają norm środowiskowych to nie będzie innej możliwości i trzeba będzie je wymienić. Stwierdził, że będzie to robione systematycznie, aby nie obciążać odbiorców i ze środków zewnętrznych.
(W tym punkcie sesji wyszedł Radny Marcin Biliński. Obecnych było 13 radnych).
Radny Karol Kubicki podziękował za załatanie drogi w Łączanach i po raz kolejny zgłosił konieczność przebudowy chodnika do Przedszkola nr 4 koło Hali Orzeł.
Ad. 6.
Przewodniczący Rady, o godzinie 8.55, zamknął obrady sesji.
Przewodniczący Rady
Jacek Ochędzan
Protokołowała
Justyna Cieślak