- Menu BIP
- Rada Miejska w Namysłowie
- Protokoły Rady Miejskiej w Namysłowie
- 2018 - 2023 (VIII kadencja)
Protokół Nr LXVIII/23 z sesji Rady Miejskiej w Namysłowie z dnia 28 września 2023 roku
Protokół Nr LXVIII/23
z sesji Rady Miejskiej w Namysłowie,
która odbyła się w dużej sali narad Urzędu Miejskiego w Namysłowie
28 września 2023 roku o godz. 9.00
Ad. 1.
Przewodniczący Rady Jacek Ochędzan o godzinie 9.03 otworzył LXVIII sesję Rady Miejskiej w Namysłowie. Na podstawie listy obecności stwierdził, że jest kworum, co oznacza prawomocność obrad. Powitał wszystkich obecnych.
Obecnych było 17 radnych (zał. do protokołu).
Przewodniczący Rady poinformował, że w terminie, tj. 7 dni przed sesją, wpłynął dodatkowy projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radną Rady Miejskiej w Namysłowie. Dodał, że nie wpłynęły inne projekty uchwał, więc zmiana porządku obrad następuje bez głosowania.
Po przedstawionej zmianie porządek obrad sesji przedstawiał się następująco:
- Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności obrad.
- Sprawozdanie z działalności Burmistrza w okresie od ostatniej sesji.
- Interpelacje i zapytania radnych.
- Informacje Przewodniczącego Rady w sprawach bieżących.
- Sprawy różne i wolne wnioski.
- Podjęcie uchwał Rady Miejskiej w sprawach:
1) ustalenia regulaminu głosowania w wyborach łaników do sądów powszechnych na kadencję w latach 2024-2027,
2) wyboru ławników do Sądu Rejonowego w Kluczborku na kadencję w latach 2024-2027,
3) rozpatrzenia skargi mieszkańca Namysłowa,
4) uznania się za organ niewłaściwy do rozpatrzenia petycji mieszkańca wsi Minkowskie,
5) uznania się za organ niewłaściwy do rozpatrzenia wniosków Radnego Namysłowskiej Rady Seniorów,
6) wieloletniego rządowego programu osłonowego w zakresie dożywiania „Posiłek w szkole i w domu" na lata 2024-2028,
7) podwyższenia kryterium dochodowego uprawniającego do przyznania pomocy w formie posiłku, świadczenia pieniężnego na zakup posiłku lub żywności oraz świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych dla osób objętych wieloletnim rządowym programem „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2024 - 2028,
8) zmiany uchwały nr XXXVI/349/10 Rady Miejskiej w Namysłowie z dnia 22 kwietnia 2010 r. w sprawie zasad zwrotu wydatków poniesionych na świadczenia z pomocy społecznej,
9) ustalenia zasad i warunków sytuowania na terenie Gminy Namysłów obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabarytów, standardów jakościowych oraz rodzajów materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane,
10) przyznania dotacji celowej na prace konserwatorskie i restauratorskie polegające na konserwacji i restauracji organów firmy Berschdorf z Nysy w kościele parafialnym pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Namysłowie w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków,
11) przyznania dotacji celowej na roboty budowlane polegające na remoncie wieży kościoła filialnego pw. św. Wawrzyńca w Jastrzębiu w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków,
12) przyznania dotacji celowej na prace konserwatorskie polegające na konserwacji polichromowanego stropu nawy kościoła parafialnego pw. św. Wawrzyńca w Woskowicach Małych w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków,
13) przyznania dotacji celowej na roboty budowlane polegające na zabezpieczeniu budynku pałacu do dalszych etapów inwestycji „Dom Seniora” w Rychnowie w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków,
14) wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy na nieruchomości stanowiącej własność Gminy Namysłów do lat 3 w trybie bezprzetargowym (dz. nr 891/24, Namysłów)
15) wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy na nieruchomości stanowiącej własność Gminy Namysłów do lat 3 w trybie bezprzetargowym (dz. nr 891/24, Namysłów)
16) wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy na nieruchomości stanowiącej własność Gminy Namysłów do lat 3 w trybie bezprzetargowym (dz. nr 891/24, Namysłów)
17) wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy na nieruchomości stanowiącej własność Gminy Namysłów do lat 3 w trybie bezprzetargowym (dz. nr 891/24, Namysłów)
18) wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy na nieruchomości stanowiącej własność Gminy Namysłów do lat 3 w trybie bezprzetargowym, (dz. nr 237/2, Głuszyna)
19) wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy na nieruchomości stanowiącej własność Gminy Namysłów do lat 3 w trybie bezprzetargowym, (dz. nr 746/2, Głuszyna)
20) wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy na nieruchomości stanowiącej własność Gminy Namysłów do lat 3 w trybie bezprzetargowym (dz. nr 60/8, Kowalowice)
21) wyrażenia zgody na nabycie działki gruntowej niezabudowanej, położonej w Namysłowie,
22) wyrażenia zgody na zbycie lokalu mieszkalnego, położonego w Namysłowie,
23) wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy najmu na nieruchomość stanowiącą własność Gminy Namysłów do lat 3 w trybie bezprzetargowym,
24) udzielenia pomocy finansowej w formie dotacji celowej dla Gminy Rychtal na realizację zadania publicznego,
25) zmiany uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej w formie dotacji celowej dla Województwa Opolskiego na realizację zadania publicznego,
26) zmiany uchwały w sprawie uchwalenia wieloletniej prognozy finansowej na lata 2023-2036,
27) zmiany uchwały w sprawie uchwalenia budżetu gminy na 2023 rok,
28) wyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radną Rady Miejskiej w Namysłowie. - Przyjęcie protokołów z sesji Rady Miejskiej:
- LXV z dnia 1 września 2023 r.,
- LXVI z dnia 8 września 2023 r.
- Zakończenie sesji.
Ad. 2.
Wiceburmistrz Krzysztof Mucha poinformował, że sprawozdanie przesłano Radnym w formie pisemnej - na wniosek Radnych, a jeżeli są pytania do sprawozdania to udzieli odpowiedzi.
Radny Jakub Włodarczyk zapytał o Zarządzenie w sprawie przeprowadzenia kontroli zbiorników bezodpływowych nieczystości ciekłych oraz przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie Gminy Namysłów. Zapytał, kiedy i przez kogo będą przeprowadzone kontrole oraz jak będzie wyglądała procedura.
Wiceburmistrz Krzysztof Mucha wyjaśnił, że jest to obligatoryjna czynność, która będzie trwała kilka miesięcy. Poinformował, że inspektorzy Urzędu wraz ze Strażą Miejską będą wcześniej informować o takiej kontroli.
Radny Włodarczyk zgłosił, że ww. Zarządzenie nie widnieje w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu.
Ad. 3.
Nie zgłoszono zapytań.
Ad. 4.
Przewodniczący Rady poinformował, że Wojewoda Opolski wyjaśnił sytuację w sprawie zapewnienia opieki nad osobami niepełnosprawnymi. Poinformował, że w tej sprawie powstał paszkwil w TVP3 oskarżający radnych, w którym wziął udział Burmistrz. Wyraził nadzieję, że Burmistrz przeprosi radnych i mieszkańców i zapytał, czy Burmistrz chce. Następnie przedstawił i omówił pisma, jakie wpłynęły do Rady od czasu ostatniej sesji. Odczytał odpowiedź Burmistrza na zapytanie ustne zadane przez niego na sesji, a później powtórzone pisemnie dotyczące jakości betonu wykorzystanego do budowy niecki basenowej oraz o koszt mostu saperskiego na wyspie. Zapytał, czy Burmistrz chciałby przekazać radnym tą informację. W dalszej kolejności Przewodniczący poinformował, że zgodnie ze Statutem, Urząd Miejski obsługuje i przygotowuje uchwały, a nadal nie ma żadnych działań ze strony Urzędu w związku ze złożonym przez Klub Radnych Przyjazny Samorząd projektem uchwały w sprawie programu in vitro. Zapytał, czy Burmistrz chciałby odpowiedzieć, dlaczego projekt uchwały nie jest procedowany.
(W tym punkcie sesji doszedł Radny Julian Kruszyński. Obecnych było 18 radnych).
Przewodniczący udzielił głosu Radnemu Marcinowi Bilińskiemu, którego zgłoszenie widniało jako pierwsze, przed zgłoszeniem Burmistrza.
Radny Marcin Biliński przekazał głos Burmistrzowi Stawiarskiemu i poinformował, że następnie chciałby odnieść się do złożonego projektu uchwały.
Burmistrz Bartłomiej Stawiarski przypomniał, że obecnie realizowany jest punkt „Informacje Przewodniczącego Rady w sprawach bieżących” i chętnie wysłucha Przewodniczącego, natomiast sprawy różne to kolejny punkt w porządku obrad. Następnie poinformował, że na 11.00 musi być w Opolu na Forum Rozwoju Regionalnego. Dodał, że uczestniczy w sesji, aby umożliwić radnym zadanie pytania Burmistrzowi i przeprowadzenie dyskusji. Dodał, że od 20 minut wszyscy słuchają Pana Ochędzana i stwierdził, że jest to decyzja radnych. Poinformował, że przed godziną 10.00 musi opuścić sesję.
Przewodniczący Rady stwierdził, że wypowiedź Burmistrza to „potężna buta”.
Radny Biliński stwierdził, że miał nadzieję, że dowie się czegoś na temat projektu uchwały, który został złożony na sesji kilka miesięcy temu. Stwierdził, że od tego czasu nie podjęto żadnych działań. Dodał, że po stronie Burmistrza leży przesyłanie projektów uchwał do organów opiniujących. Stwierdził, że Burmistrz blokuje przedłożenie do głosowania przedmiotowego projektu uchwały. Odniósł się również do poglądów Burmistrza na temat programu in vitro.
Burmistrz Stawiarski apelował, aby Radny nie wypowiadał się na temat jego poglądów. Następnie zauważył, że w odpowiedzi do Przewodniczącego Rady jest informacja, kiedy otrzymał projekt uchwały. Dodał, że projekt był przetrzymywany przez Przewodniczącego Rady, a teraz są pretensje, że Burmistrz nie podjął żadnych działań. Burmistrz poinformował, że projekt uchwały otrzymał około miesiąca temu. Prosił, aby wyjaśnić z Przewodniczącym proces obiegu dokumentów. Przypomniał, że projekt został złożony do Przewodniczącego Rady. Następnie poinformował, że nie jest przeciwnikiem in vitro i stwierdził, że jego rolą nie jest ocenianie decyzji osób korzystających z tej metody.
Przewodniczący Rady stwierdził, że ocena znajomości przez Burmistrza przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego jest żenująca i Radni to wiedzą, bo podobnie zachowywał się Burmistrz w stosunku do projektu uchwały w sprawie wnioskowania do budżetu gminy na rok kolejny. Następnie wyjaśnił, że każdy projekt uchwały, który wpływa jest tytułowany, zgodnie ze Statutem, na Przewodniczącego Rady i jest składany do kancelarii Urzędu. Poinformował, że zgodnie ze Statutem kierownik Urzędu winien jest projekt przygotować i przedłożyć radnym na komisjach i sesjach pod ocenę. Uznał, że stwierdzenie Burmistrza, że Przewodniczący zamknął projekt, albo, że Burmistrz nie wiedział, że taki projekt wpłynął to szczyt niekompetencji i nie profesjonalizmu. Przypomniał, że projekt został wniesiony oficjalnie na sesji.
Radny Biliński stwierdził, że skoro Burmistrz nie jest przeciwnikiem projektu uchwały to nie zrobił nic w jego sprawie. Przypomniał, że podobnie było w przypadku projektu uchwały w sprawie obniżenia stawki podatku rolnego. Ponadto stwierdził, że to mieszkańcy ucierpią ze względu na brak działań dotyczących projektu uchwały w sprawie in vitro, bo nie będą mogli skorzystać z tej metody.
Przewodniczący Rady przypomniał, że po przeprowadzeniu procedur formalnych Rada Miejska w głosowaniu zdecyduje o projekcie uchwały. Nieprzygotowanie projektu uznał za skandal.
Ad. 5.
Przewodniczący Rady zapytał ponownie, kiedy otrzyma odpowiedź na pytanie o jakość betonu, z jakiego została wykonana niecka i koszt, jaki poniosła Gmina Namysłów za rozłożenie mostu saperskiego.
Radny Janusz Czubkowski przypomniał, że radni Przyjaznego Samorządu manifestowali niedawno pod pomnikiem NIKE i opowiadali się za przerywaniem ciąży, a teraz są za metodą in vitro. Stwierdził, że nie rozumie tego, bo to jest sprzeczność. Zaproponował radnym zapoznanie się z artykułem na temat in vitro. Stwierdził, że są inne metody leczenia bezpłodności. Zapytał o zamrożone zarodki oraz nieudane próby.
Przewodniczący Rady stwierdził, że dyskusja zmierza w złym kierunku.
Radny Marcin Biliński ustosunkował się do wypowiedzi Radnego Czubkowskiego. Stwierdził, że Radny Czubkowski próbuje układać życie wszystkim według własnego światopoglądu, a on jest zwolennikiem, aby każdy żył według własnych zasad. Poinformował, że projekt uchwały określa, że program in vitro miałby być stosowany, gdy inne metody zawiodą i stwierdził, że gdyby Radny zapoznał się z treścią projektu to nie twierdziłby, że są inne metody. Poinformował również, że projekt uchwały ma umożliwić ludziom, których na to nie stać, na skorzystanie z programu. Radny poinformował też, że Polska ma jedno z najostrzejszych praw aborcyjnych w Europie, a decyzja o aborcji powinna być prawem.
Przewodniczący Rady zauważył, że sfera moralna nie jest tematem spotkania. Poinformował, że wpłynął projekt uchwały, należy go przepracować i podjąć decyzję w sprawie. Stwierdził, że wzajemne oskarżenia są niepotrzebne.
Radny Czubkowski poinformował, że pozostawi bez komentarza wypowiedź Radnego Bilińskiego.
Radny Tomasz Łuczak poinformował, że chce wypowiedzieć się w innej sprawie, a jeśli radni są kontynuować rozmowę na temat in vitro to on głos zabierze później.
Radna Maria Teodorczyk poinformowała o inicjatywie członków Komisji Edukacji, Kultury i Sportu dotyczącej organizacji spotkań z rodzicami na temat sfery psychicznej dzieci. Poinformowała o pierwszym spotkaniu oraz zaprosiła na dzisiejsze spotkanie o godzinie 17.00 w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.
(W tym punkcie sesji wyszedł Radny Marek Sroga. Obecnych było 17 radnych).
Radna Teodorczyk poinformowała również, że ostatnie posiedzenie Komisji Edukacji dotyczyło zagadnienia odrzucenia i nietolerancji wśród dzieci. Poinformowała, że udział w posiedzeniu wzięli dyrektorzy szkół podstawowych oraz psycholog Anida Leszczyńska.
(W tym punkcie sesji wrócił Radny Marek Sroga. Obecnych było 18 radnych).
Radny Wojciech Próchnicki odniósł się do słów Radnego Bilińskiego. Stwierdził, że w Polsce każdy może skorzystać z płatnej metody in vitro. Przedstawił zdanie, że bezpłatność w tym zakresie nie jest dobra, bo ceny w miastach, gdzie in vitro jest finansowane znacząco wzrosły. Zauważył, że obywatele płacą na to w ramach NFZ. Radny stwierdził też, że jeśli ktoś jest zdeterminowany do posiadania potomstwa to stać go na to, bo te ceny nie są wysokie.
(W tym punkcie sesji wyszedł Radny Mieczysław Krzyżewski. Obecnych było 17 radnych).
Radny Biliński poinformował, że rozmawiał na ten temat z Prezydentem Opola i Prezydentem Sopotu, którzy mówili, że program jest bardzo potrzebny, a wzrost cen, o których mówi Radny, nie ma miejsca. Dodał, że coraz więcej miast wprowadza program. Następnie zauważył, że Radni na siłę chcą łączyć in vitro z aborcją.
(W tym punkcie sesji wrócił Radny Mieczysław Krzyżewski. Obecnych było 18 radnych).
Burmistrz Bartłomiej Stawiarski poinformował, że musi opuścić sesję i życzył owocnych obrad.
Radny Łuczak poinformował, że na dzisiejszej sesji radni będą przenosić środki z budowy ulicy Kościelnej w Głuszynie na 2024 r. Zgłosił przedmiotową drogę do pilnego remontu. Poinformował, że po budowie kanalizacji droga nie jest utwardzona i prosił, aby ja utwardzić.
Przewodniczący Rady stwierdził, po słowach Radnego, że sytuacja wystąpiła po budowie kanalizacji i nie został odtworzony teren. Zapytał, czy można to załatwić.
Prezes ZWiUK Ekowod sp. z o.o. Artur Masiowski poinformował, że pod koniec bieżącego roku, albo na początku przyszłego ta droga będzie budowana. Przekazał, że Spółka przed budową chciała podłączyć mieszkańców do sieci kanalizacyjnej, ale mieszkańcy tego nie chcą. Poinformował, że inwestycja nie jest zakończona. Poinformował też, że Spółka wyrówna drogę tymczasowo, ale najpierw muszą poprosić mieszkańców, aby przyłączyli się do kanalizacji.
Radny Łuczak stwierdził, że wyrównanie drogi nie pomoże, chodzi o jej utwardzenie. Uznał, że skoro mieszkańcy nie chcą się podłączyć, to trzeba zapytać o koszty.
Prezes Masiowski wyjaśnił, że zgodnie z przepisami prawa mieszkaniec płaci za przyłącza. Spółka zaproponowała mieszkańcom rozłożenie tej kwoty na raty. Prezes poinformował, że Spółka wykona odejścia z drogi głównej i poprawi, ale nie utwardzi drogi.
Radny Łuczak poinformował, że zgłosił ten wniosek do Urzędu, a nie do Spółki.
Przewodniczący Rady zwrócił się z prośbą, aby uwzględnić ten głos.
Radny Czubkowski poinformował, że znalazł plakat z protestem z 4 listopada 2020 r. pod którym podpisany jest Przyjazny Samorząd. Wypowiedział się na temat tego protestu i zachowania niektórych radnych.
Przewodniczący Rady zabrał głos na temat prawa aborcyjnego w Polsce i przedstawił własne poglądy na temat aborcji i metody in vitro.
Radny Marcin Biliński zaprosił Radnego Czubkowskiego do dyskusji na temat Przyjaznego Samorządu, ale na innym forum. Następnie poinformował, że mieszkaniec Ziemiełowic interweniował w sprawie przystanku autobusowego w Ziemiełowicach, przy którym nie ma przejścia dla pieszych, co stanowi niebezpieczeństwo dla dzieci. Dodał, że mieszkańcy pisali do Zarządu Dróg Wojewódzkich, aby wybudować przejście, a w odpowiedzi poinformowano, że jest tam przejście umowne. Przekazał prośbę o interwencję z urzędu, aby przejście powstało lub aby pojawiała się tam osoba, która będzie zatrzymywała ruch podczas wsiadania dzieci do autobusu.
Radna Leokadia Czarny, jako Przewodnicząca Komisji Zdrowia, zabrała głos w sprawie metody in vitro uznając, że ta sprawa jest daleko posunięta. Stwierdziła, że jest to decyzja prywatna i indywidualna. Następnie poinformowała że na tamie w Michalicach nie świecą latarnie i ponownie zgłosiła wniosek o zamontowanie progów zwalniających w Józefkowie.
Przewodniczący Rady poinformował, że projekt uchwały Klubu Radnych w przedmiotowej sprawie wpłynął do Urzędu 22 czerwca 2023 r., a później został zadekretowany do Komisji Zdrowia. Zapytał Radną, czy coś się w tej sprawie zadziało.
Radna Czarny odpowiedziała, że dostała projekt przed Komisją i zadeklarowała, że będzie działać w tej sprawie.
Przewodniczący Rady zapytał, czemu wcześniej nie odebrała dokumentu.
Radna Czarny poinformowała, że miała informację ustną, ale przebywała na zwolnieniu lekarskim.
Przewodniczący Rady zapytał, kiedy Radna przewiduje zakończenie sprawy.
Radna Czarny stwierdziła, że trudno jej odpowiedzieć na to pytanie.
Radny Jakub Włodarczyk zapytał o współpracę z firma Tauron w zakresie bieżącego utrzymania oświetlenia ulicznego, bo od kilku miesięcy w tych samych miejscach latarnie nie świecą.
Z powodu nieobecności Wiceburmistrza Krzysztofa Muchy uzgodniono, że Radny powtórzy pytanie, gdy przybędzie Wiceburmistrz.
Radny Karol Kubicki zapytał o naprawę przystanku autobusowego w Łączanach obiecywanego od stycznia.
Wiceburmistrz Krzysztof Mucha poinformował, że trwa modernizacja kilku wiat przystankowych i stwierdził, że to kwestia najbliższych dwóch miesięcy. Prosił o cierpliwość.
Radny Włodarczyk powtórzył pytanie dotyczące współpracy z firmą Tauron.
Wiceburmistrz Mucha poinformował, że awarie należy zgłaszać na numer alarmowy.
Radny Włodarczyk dopytał, czy nie było żadnych sygnałów, że umowa jest źle wykonywana. Zgłosił, że od ponad 2 miesięcy zgłasza kilka awarii i nie ma żadnych działań. Prosił o interwencję w Tauronie.
Radny Wojciech Próchnicki poinformował, że musi opuścić sesję i zadał pytanie Przewodniczącemu Rady. Poinformował, że 21 września br. Przewodniczący przesłał radnym pismo z Urzędu Pracy wraz z projektem uchwały. Zapytał, na jakiej zasadzie radni Przyjaznego Samorządu otrzymali projekt wcześniej, bo jak stwierdził, żeby przygotować projekt musieli znać treść pisma wcześniej. Nazwał to niekompetencją albo korupcją polityczną. Zapytał, kiedy radni Przyjaznego Samorządu otrzymali pismo z PUP i czy otrzymali je przed nim, a jeśli tak, to dlaczego. Poruszył zagadnienie wady prawnej, która może spowodować nieważność uchwały. Zgłosił wniosek formalny o wycofanie projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radną Rady Miejskiej w Namysłowie z porządku obrad.
Przewodniczący Rady stwierdził, że Radny Próchnicki powinien wiedzieć, że on dba o przepływ dokumentacji zgodnie z prawem. Wyjaśnił, że wniosek z Powiatowego Urzędu Pracy wpłynął 21 września w godzinach pracy Urzędu. Pismo z projektem uchwały przygotowanym przez PUP otrzymał tego samego dnia o 15:36. Przewodniczący poinformował, że o 20:17 wysłał do Radnej e-maila, do którego załączył pismo i projekt uchwały z PUP z prośbą o ustosunkowanie się do pisma. Wspomnianego e-maila wysłał do wiadomości wszystkich radnych. Dodał, że około godziny 21:00 został przygotowany projekt uchwały przez Klub Radnych Przyjazny Samorząd, na podstawie projektu uchwały z PUP. Dodał, że gdyby nikt nie podjął się inicjatywy uchwałodawczej w sprawie złożonego projektu to sam podjąłby inicjatywę uchwałodawczą. Poinformował, że projekt został złożony w terminie 7 dni przed sesją i dlatego został dołączony do porządku obrad.
Radny Próchnicki poinformował, że myślał, że projekt, który został załączony do pisma jest już projektem Przyjaznego Samorządu…
Przewodniczący Rady odpowiedział, że to już jest projekt Przyjaznego Samorządu, bo Powiatowy Urząd Pracy nie może wnieść projektu uchwały. Wyjaśnił, że PUP wniósł wzór, na podstawie którego projekt został przygotowany przez Klub Radnych.
Radny Próchnicki stwierdził, że Przewodniczący utwierdza go w przekonaniu, że procedura została przekroczona. Poinformował, że on otrzymał w tym samym czasie pismo z Urzędu Pracy.
Przewodniczący Rady dopowiedział, że Radny otrzymał projekt uchwały, który przysłał PUP.
Radny Próchnicki zauważył, że o to pyta, a Przewodniczący odpowiada, że to projekt uchwały Przyjaznego Samorządu.
Przewodniczący Rady potwierdził, i dodał, że tylko kluby radnych, Przewodniczący, Burmistrz i grupa radnych mają inicjatywę uchwałodawczą.
Radny Próchnicki wyjaśnił, że pyta, co Przewodniczący przesłał w e-mailu, czy projekt uchwały przygotowany przez Przyjazny Samorząd, czy projekt Urzędu Pracy, a Przewodniczący odpowiedział, że projekt Przyjaznego Samorządu.
Przewodniczący Rady odpowiedział, że projekt Urzędu Pracy.
Radny Próchnicki ponowił pytanie, czy projekt uchwały załączony do e-maila został przygotowany przez Przyjazny Samorząd czy Urząd Pracy.
Przewodniczący Rady odpowiedział, że przez Urząd Pracy.
Radny Próchnicki przyjął odpowiedź i poinformował, że nie ma pretensji. Poprosił o przegłosowanie zgłoszonego wniosku formalnego.
Przewodniczący Rady prosił o jego powtórzenie.
Radny Próchnicki poinformował, że wniosek dotyczy wycofania projektu uchwały nr 28.
Radny Marin Biliński zapytał Radnego Próchnickiego o powód merytoryczny wycofania projektu, bo została mu przedstawiona przeprowadzona procedura.
Radny Próchnicki stwierdził, że wniosek formalny jest złożony i on go nie wycofuje.
Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad złożonym wnioskiem formalnym Radnego Próchnickiego.
„Za” wnioskiem Radnego Próchnickiego głosowało 7 radnych, 8 radnych głosowało „przeciw”, 3 radnych „wstrzymało się” od głosu.
Wniosek nie został przyjęty.
Odbyła się wymiana zdań między Przewodniczącym Rady a Radnym Próchnickim.
Radny Marcin Biliński poinformował, że obecnie trwa sesja Rady Powiatu Namysłowskiego i został złożony wniosek o odwołanie Starosty Konrada Gęsiarza.
Radny Marcin Biliński poinformował, że od kilku dni na Rynku w Namysłowie stoi przyczepka z banerem wyborczym Pani Katarzyny Czochary. Zapytał, czy Urząd zamierza podjąć działania, aby usunąć ten baner. Przedstawił zdanie, że została naruszona uchwała krajobrazowa i regulamin strefy płatnego parkowania.
Komendant Straży Miejskiej Krzysztof Jankowiak wyjaśnił, że przyczepka stoi od wczorajszego rana. Poinformował, że do Urzędu wpłynął wniosek Pełnomocnika Biura Poselskiego o zajęcie pasa drogowego. Biuro otrzymało zgodę, decyzja została wydana. Są naliczane opłaty. Poinformował, że ustawa krajobrazowa nie dotyczy zakresu wyborów.
(W tym punkcie sesji wyszedł radny Wojciech Próchnicki. Obecnych było 17 radnych).
Radny Biliński stwierdził, że Komendant powołuje się na uchwałę krajobrazową, która w Gminie Namysłów nie jest stosowana. Stwierdził, że w zabytkowym Rynku postawienie przyczepki z banerem jest śmieszne i podkreślił, że jest na to zgoda Urzędu. Wyraził zdanie, że w Rynku można było odpuścić banery. Ponadto uznał, że Urząd i Straż Miejska niewiele w tej sprawie zrobili.
Przewodniczący Rady zapytał Komendanta, czy nie uważa, że w takich sprawach zasadne byłoby powołanie zastępcy, bo Komendant angażuje się politycznie, a sprawy rozstrzyga samodzielnie.
Komendant Jankowiak poinformował, że wyprasza sobie mówienie, że angażuje się politycznie, bo w jego pracy tego nie ma. Zauważył, że to radni podjęli uchwałę krajobrazową. Poinformował, że w ostatnim czasie strażnicy ściągali banery lub wzywali do ich usunięcia. Wyraził zdanie, że wypowiedzi, że nic nie jest robione są niezgodne z prawdą.
Radny Jakub Włodarczyk stwierdził, że ta zgoda powinna być cofnięta i zapytał o koszt, jaki wnosi Komitet do Gminy.
Wiceburmistrz Krzysztof Mucha zauważył, że w okresie wyborczym działania reklamowe są wzmożone. Poinformował, że w rejonie strefy objętej nadzorem konserwatorskim jest kilka takich instalacji, a radnym przeszkadza tylko jeden baner.
Przewodniczący Rady zwrócił uwagę, że to Radny Biliński poruszył ten temat.
Wiceburmistrz Mucha przeprosił i skorygował wypowiedź. Stwierdził, że można usunąć te banery, ale one szybko wrócą. Poinformował, że zastanawia go ujęcie polityczne oraz powiązanie Komendanta z prowadzeniem działalności politycznej i pełnioną funkcją. Przekazał, że działania Straży Miejskiej są prowadzone prawidłowo.
Radny Biliński stwierdził, że nie można się dziwić, że są komentarze odnośnie zaangażowania politycznego Komendanta, jeśli bierze on udział w wiecu wybiorczym. Stwierdził, że zarzut odnośnie wyboru partii, której banery przeszkadzają jest chybiony. Poinformował, że przeszkadzają mu wszystkie banery i przypomniał, że na ostatniej sesji prosili o interwencję w tej sprawie.
Przewodniczący Rady stwierdził, że ta dyskusja powinna skutkować określeniem pewnych zasad przed wyborami samorządowymi. Gmina zarządza terenami gminnymi, a nie przekazuje radnym czytelnych zasad. Uznał za kuriozalne wyznaczenie przez Burmistrza słupów ogłoszeniowych na kampanię wyborczą. Zaproponował wypracowanie zasad na przyszłą kampanię, aby o wywieszaniu banerów nie decydował Burmistrz. Odniósł się również do sytuacji związanej z pismem Komendanta na temat banerów na Placu im. Kopernika. Ponadto poinformował, że kolejna sesja odbędzie najprawdopodobniej 27 października br.
Wiceprzewodniczący Artur Włodarczyk przypomniał, że na sesji miesiąc temu zwrócił się z prośbą, aby wyznaczyć w Rynku miejsce, aby kandydaci mogli się zaprezentować. Stwierdził, że radni chcą rozmawiać. Zgodził się, że wypadałoby określić zasady na kolejne wybory.
Radny Kubicki oddał głos Radnej Teodorczyk, która chciała się wypowiedzieć w sprawie banerów wyborczych.
Radna Maria Teodorczyk apelowała o sprzątanie zniszczonych banerów i jako negatywny przykład podała baner Pana Ociepy przy drodze 39.
Radny Karol Kubicki zapytał o odbiory w świetlicy wiejskiej w Łączanach i stwierdził, że ciągnie się problem z odpowietrzeniem kanalizacji, które nie zostało zrealizowane zgodnie z projektem.
Wiceburmistrz Mucha poinformował, że były problemy, ale wykonawca na bieżąco je naprawiał. Zapytał, na jakiej podstawie wysnuty został zarzut, że coś zostało zrobione niezgodnie z projektem. Stwierdził, że poszczególne elementy są wykonywane zgodnie ze sztuką.
Radny Kubicki stwierdził, że Naczelnik Kania wie, że to zostało wykonane niezgodnie z projektem. Był przedstawiony projekt powykonawczy, który miał być zaakceptowany lub miały być naniesione zmiany, a do tej pory nic nie zostało zrobione. Prosił o zajęcie się tą sprawą.
Przewodniczący Rady stwierdził, że powinno się zająć sprawą skoro są jakieś uwagi, a nie zastanawiać się skąd jest ta wiedza. Prosił Burmistrza o sprawdzenie zgłoszonej sprawy.
Wiceburmistrz Mucha poinformował, że jego wypowiedź wiąże się z faktem, że podobno szkoła w Smarchowicach Wielkich była źle izolowana i wtedy też Radny Kubicki dysponował zdjęciami, a później okazało się, że wszystko zostało wykonane prawidłowo. Zapytał, czy to, co mówi radny jest potwierdzone, bo on o tym nie wiedział.
Przewodniczący Rady zapytał, kiedy monitoring miejski będzie w pełni działał, bo Burmistrz na sesji chwalił się, że został doprowadzony do właściwego działania, a monitoring nie działa.
Komendant Straży Miejskiej Krzysztof Jankowiak odniósł się do czasu uchwalenia budżetu.
Wypowiedź Komendanta przerwał Przewodniczący Rady, który stwierdził, że gdyby Komendant interesował się tematem to wiedziałby, że na ten cel było przeznaczonych kilkaset tysięcy złotych. Mówiono, że te środki zostały dobrze wydane, że postał plan rozwoju monitoringu, a monitoring nie działa.
Komendant Jankowiak stwierdził, że Przewodniczący się myli. Wyjaśnił, że monitoring działa tak, jak powinien, ale są małe niedyspozycje. Potwierdził, że to, co mówił Burmistrz było racją, bo wszystko działało, ale w tej chwili potrzeba środków, aby zwiększyć ilość kamer z 50 do 100. Poinformował, że czeka na środki, bo potrzebne są nowe dyski. Planowane jest okamerowanie nowych obiektów. Następnie prosił, aby Przewodniczący sprawdził, czy na monitoring miejski otrzymał kiedyś kilkaset tysięcy złotych.
Przewodniczący Rady stwierdził, że Komendant powinien mieć pretensje do Burmistrza, jeśli pieniądze były uchwalone, a Burmistrz ich nie przekazał. Zapytał, czemu Komendant ma pretensje do radnych.
Komendant Jankowiak odpowiedział, że Przewodniczący zarzucił mu, że on nie ma nad tym kontroli. Poinformował, że monitoring działa 24 godziny na dobę, a nad zapisami czuwają operatorzy. Powtórzył, że to, co powiedział Burmistrz było prawdą, bo zostało to zrobione i przedstawione były plany na przyszłość. Dodał, że jeśli otrzyma środki to dalej będzie rozwijał monitoring.
Przewodniczący Rady zauważył, że Komendant był na sesji, kiedy on pytał, czy jest projekt rozwoju monitoringu i przypomniał, że Komendant i Burmistrz odpowiedzieli, że jest taki projekt, a Komendant obiecał, że wyśle mu go na emaila. Przewodniczący stwierdził, że do tej pory nie ma ani planu ani monitoringu. Stwierdził, że obecny monitoring jest nieprzydatny służbom i policji, bo nie ma żadnego nagrania.
Komendant Jankowiak zapytał, czy Przewodniczący uważa, że on decyduje o środkach i czegoś nie realizuje.
Przewodniczący Rady przypomniał, że Komendant informował, że ma plan rozwoju.
Komendant Jankowiak potwierdził, że jest.
Przewodniczący Rady stwierdził, że radni go nie dostali i zapytał dlaczego.
Komendant Jankowiak stwierdził, że jak Przewodniczący chce to może projekt rozwoju monitoringu wysłać.
Odbyła się wymiana zdań między Przewodniczącym a Komendantem.
Radny Wojciech Kowalczyk zapytał Prezesa Ekowod’u o termin zakończenia budowy kanalizacji w Ligocie Książęcej i czy jest szansa na rozpoczęcie tożsamej inwestycji w Mikowicach w bieżącym roku.
Prezes Artur Masiowski odpowiedział, że około 10 października planowane są odbiory i zadeklarował, że do końca 2023 r. mieszkańcy wsi Minkowskie i Ligota Książęca będą podłączeni do sieci kanalizacyjnej. Poinformował, że dla wsi Mikowice gotowy jest projekt budowy i wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Prezes poinformował, że chce w bieżącym roku przygotować przetarg i wczesną wiosną rozpocząć inwestycję. Poinformował o planach Spółki związanych ze skanalizowaniem Gminy Namysłów.
Radny Kowalczyk dopytał, jaka ilość mieszkańców Mikowic wyraża chęć podłączenia do sieci kanalizacyjnej.
Prezes Masiowski odpowiedział, że po przeprowadzeniu deklaracji 80% ludzi jest zainteresowanych. Zaproponował spotkanie, aby przekonać do podłączenia brakujące 20% mieszkańców.
Radny Mieczysław Krzyżewski zapytał o podłączenie do sieci w sołectwie Brzozowiec.
Prezes Masiowski poinformował, że podłączenie mieszkańców w Brzozowcu planowane jest po podłączeniu sołectwa Przeczów i Krasowice. Ponadto poinformował, że priorytetem jest dla niego budowa biogazowni.
Radny Marcin Biliński poinformował, że w Woskowicach Małych do kanalizacji nie zostały podłączone dwa gospodarstwa ze względu na problem techniczny, a mieszkańcy wyrażają chęć podłączenia. Prosił o pomoc w tej sprawie.
Prezes Masiowski poinformował, że zna jeden przypadek. Wyraził nadzieję, że problem zostanie rozwiązany. Prosił, aby drugi mieszkaniec zgłosił się do Spółki.
Ad. 6.
Przewodniczący ogłosił przerwę.
Przewodniczący Rady wznowił obrady sesji i przystąpił do podjęcia uchwał Rady Miejskiej w sprawach:
1) ustalenia regulaminu głosowania w wyborach ławników do sądów powszechnych na kadencję w latach 2024-2027.
Wiceprzewodniczący Artur Włodarczyk przedstawił wyniki głosowań poszczególnych Komisji.
(Nieobecny na sali był Radny Julian Kruszyński. Obecnych było 16 radnych).
„Za” podjęciem uchwały głosowało 16 radnych, głosów „przeciwnych” i „wstrzymujących się” niebyło. Uchwała została podjęta - Nr 1002/VIII/23.
2) wyboru ławników do Sądu Rejonowego w Kluczborku na kadencję w latach 2024-2027.
Radny Janusz Czubkowski zgłosił błąd w tytule uchwały.
Przewodniczący Rady wyjaśnił, że w projekcie uchwały tytuł jest prawidłowo wpisany, więc uchwała została prawidłowo przyjęta. Następnie prosił o zgłaszanie kandydatów do Komisji Skrutacyjnej.
Radny Wojciech Kowalczyk zgłosił kandydaturę Radnego Tomasza Łuczaka.
Radny Tomasz Łuczak wyraził zgodę.
Radny Karol Kubicki zgłosił kandydaturę Radnego Jakuba Włodarczyka.
Radny Jakub Włodarczyk wyraził zgodę.
Wiceprzewodniczący Artur Włodarczyk zgłosił kandydaturę radnego Mieczysława Krzyżewskiego.
Radny Mieczysław Krzyżewski wyraził zgodę na kandydowanie.
Nie zgłoszono więcej kandydatur.
Przewodniczący Rady zarządził głosowanie za wyborem Komisji Skrutacyjnej.
„Za” wyborem Komisji Skrutacyjnej głosowało 16 radnych.
Przewodniczący Rady poprosił Komisję Skrutacyjną o ukonstytuowanie i przekazał Przewodniczącemu Komisji Skrutacyjnej prowadzenie obrad, w celu przeprowadzenia tajnego głosowania.
Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej Jakub Włodarczyk przedstawił skład Komisji oraz poinformował, że zostały przygotowane karty do głosowania. Przypomniał, że regulamin wyboru ławnika jest Radnym znany, a Uchwała w tej sprawie została przed chwilą podjęta. Przewodniczący Włodarczyk dodał, że Opinia Zespołu ds. zaopiniowania kandydatów na ławników do sądów powszechnych na temat kandydatki na ławnika została Radnym załączona do projektu uchwały o wyborze na ławnika. Wyjaśnił procedurę głosowania i zapytał, czy są pytania.
Pytań nie zgłoszono.
Komisja Skrutacyjna przeprowadziła tajne głosowanie wyboru ławników do Sądu Rejonowego w Kluczborku na kadencję w latach 2024-2027.
Przewodniczący Rady, na wniosek Przewodniczącego Komisji Skrutacyjnej, wyraził zgodę na ogłoszenie przerwy w celu ustalenia wyników głosowania.
Po wznowieniu obrad, Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej Jakub Włodarczyk odczytał Protokół z ustalenia wyników głosowania w wyborach ławnika do Sądu Rejonowego w Kluczborku sporządzony na sesji w dniu 28 września 2023 r. na kadencję w latach 2024-2027 - załącznik do protokołu.
Uchwała została podjęta - Nr 1003/VIII/23.
3) rozpatrzenia skargi mieszkańca Namysłowa.
Wiceprzewodniczący Artur Włodarczyk przedstawił wyniki głosowań poszczególnych Komisji.
„Za” podjęciem uchwały głosowało 7 radnych, 9 radnych głosowało „przeciw’. Uchwała nie została podjęta.
Radny Karol Kubicki stwierdził, że nie rozumie radnych, którzy głosowali „przeciw” ww. projektowi uchwale i którzy godzą się w ten sposób na blokowanie mieszkańcom dostępu do informacji publikowanych na oficjalnym profilu Urzędu Miejskiego na portalu społecznościowym Facebook.
Radny Mieczysław Krzyżewski poinformował, że chce zabrać głos na temat kolejnego projektu uchwały.
(W tym punkcie sesji wrócił Radny Julian Kruszyński. Obecnych było 17 radnych).
Przewodniczący Rady zauważył, że na stronie Urzędu na Facebook’u nie są uwidocznieni administratorzy, czyli nie jest spełniony warunek transparentności.
4) uznania się za organ niewłaściwy do rozpatrzenia petycji mieszkańca wsi Minkowskie.
Wiceprzewodniczący Artur Włodarczyk przedstawił wyniki głosowań poszczególnych Komisji.
Przewodniczący Rady stwierdził, że nie widzi zgłoszeń do dyskusji, więc zarządził głosowanie.
Radny Mieczysław Krzyżewski zauważył, że zgłosił się do tego punktu.
Przewodniczący Rady stwierdził, że radny zgłosił się, potem wycofał głos i teraz, jak pytał, nie zgłosił się. Prosił o wstrzymanie się z głosowaniem.
Radny Mieczysław Krzyżewski zapytał Burmistrzów, czy petycja została skierowana do innej instytucji, czy rolnik sam ma to uczynić. Przypomniał, że przedmiotowy temat porusza na sesji od ponad roku i nikt nie przychodzi z pomocą. Poinformował, że jest mu przykro, że nie może pomóc tym ludziom.
Naczelnik Wydziału Organizacyjnego Joanna Zuzel wyjaśniła, zgodnie z uzasadnieniem do projektu uchwały, że członkowie Komisji Skarg, wniosków i petycji uznali, że Rada Miejska jest organem niewłaściwym i postanowili przekazać petycję do rozpatrzenia Burmistrzowi Namysłowa, który wraz z pracownikami Urzędu powinien pomóc mieszkańcowi.
Radny Janusz Czubkowski zapytał, czy problem dotyczy piętrzenia wody na stawach czy podtapiania łąk przez działalność bobrów. Dodał, że jeśli sprawa dotyczy działań bobrów to właściwą instytucją jest Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.
Radny Krzyżewski odpowiedział, że sytuacja w Minkowskiem jest spowodowana działalnością bobrów i istnieniem stawów hodowlanych. Stwierdził, że wały wokół stawów są zaniedbane i nieszczelne. Wyjaśnił, że stawy powstały na łąkach poprzez rozepchanie ziemi. Radny poinformował, że woda jest pompowana do stawów, żeby utrzymać poziom, który jest wyższy od poziomu gruntu i woda ma tendencję do wypływania. Wokół stawu jest wybudowana fosa połączona z rowem melioracyjnym, który nie mieści wody i dlatego zalewane są łąki. Radny stwierdził, że instytucja Wody Polskie powinna zainteresować się sprawą.
Radny Czubkowski stwierdził, że żal jest tego rolnika i uznał, że organem właściwym w tej sprawie jest organ, który wydał zgodę na piętrzenie się wody, bo musiał on też określić parametry.
Przewodniczący Rady odniósł się do zaistniałej sytuacji zgłoszenia chęci zabrania głosu w nieodpowiednim punkcie porządku obrad, a później jego rezygnacji. Prosił, w takich przypadkach, o dokonanie ponownego zgłoszenia.
„Za” podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, 1 radny głosował „przeciw”, 1 radny „wstrzymał się” od głosu. Uchwała została podjęta - Nr 1004/VIII/23.
5) uznania się za organ niewłaściwy do rozpatrzenia wniosków Radnego Namysłowskiej Rady Seniorów.
Wiceprzewodniczący Artur Włodarczyk przedstawił wyniki głosowań poszczególnych Komisji.
„Za” podjęciem uchwały głosowało 17 radnych, głosów „przeciwnych” i „wstrzymujących się” nie było. Uchwała została podjęta - Nr 1005/VIII/23.
6) wieloletniego rządowego programu osłonowego w zakresie dożywiania „Posiłek w szkole i w domu" na lata 2024-2028.
Wiceprzewodniczący Artur Włodarczyk przedstawił wyniki głosowań poszczególnych Komisji.
„Za” podjęciem uchwały głosowało 17 radnych, głosów „przeciwnych” i „wstrzymujących się” nie było. Uchwała została podjęta - Nr 1006/VIII/23.
7) podwyższenia kryterium dochodowego uprawniającego do przyznania pomocy w formie posiłku, świadczenia pieniężnego na zakup posiłku lub żywności oraz świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych dla osób objętych wieloletnim rządowym programem „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2024 - 2028.
Wiceprzewodniczący Artur Włodarczyk przedstawił wyniki głosowań poszczególnych Komisji.
„Za” podjęciem uchwały głosowało 17 radnych, głosów „przeciwnych” i „wstrzymujących się” nie było. Uchwała została podjęta - Nr 1007/VIII/23.
8) zmiany uchwały nr XXXVI/349/10 Rady Miejskiej w Namysłowie z dnia 22 kwietnia 2010 r. w sprawie zasad zwrotu wydatków poniesionych na świadczenia z pomocy społecznej.
Wiceprzewodniczący Artur Włodarczyk przedstawił wyniki głosowań poszczególnych Komisji.
„Za” podjęciem uchwały głosowało 17 radnych, głosów „przeciwnych” i „wstrzymujących się” nie było. Uchwała została podjęta - Nr 1008/VIII/23.
9) ustalenia zasad i warunków sytuowania na terenie Gminy Namysłów obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabarytów, standardów jakościowych oraz rodzajów materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane.
Przewodniczący Rady poinformował o dwóch uwagach, jakie wpłynęły do projektu uchwały i stwierdził, że nie widzi ich w projekcie uchwały. Dodał, że Radni muszą przegłosować uwagi przed głosowaniem nad podjęciem uchwały.
Naczelnik Wydziału Rolnictwa i Gospodarki Nieruchomościami Kinga Hyrycz poinformowała, że do projektu uchwały złożono trzy uwagi przez jeden podmiot. Jedna z uwag została uwzględniona, a dwie nie zostały uwzględnione. Pani Naczelnik poinformowała, czego dotyczą uwagi nieuwzględnione.
Przewodniczący Rady zauważył, że Radni nie mają uwag, które wpłynęły, tylko rozstrzygnięcia Urzędu. Zaproponował, żeby przesunąć podjęcie ww. projektu uchwały na kolejną sesję.
Radny Kazimierz Kos zgłosił wniosek o przesunięcie procedowania ww. projektu uchwały na kolejną sesję i wyłączenie go z porządku obrad dzisiejszej sesji.
Naczelnik Hyrycz poinformowała, że uwagi, podobnie jak przy procedowaniu miejscowych planów, nigdy nie były dołączane do projektów uchwał, bo nie jest to obowiązek. Radni głosują nad uwagami nieuwzględnionymi.
Mecenas Radosław Mieszkalski wyjaśnił, że adresatem uwag jest Burmistrz Namysłowa, a Pani Naczelnik przedstawi treść uwag.
Przewodniczący Rady stwierdził, że to Radni mają głosować nad nieuwzględnionymi uwagami i chciałby, żeby wszyscy zapoznali się z uwagami. Zapytał Radnego Kosa, czy podtrzymuje zgłoszony wniosek.
Radny Kos odpowiedział, że tak.
Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad zgłoszonym wnioskiem.
„Za” zmianą porządku obrad głosowało 14 radnych, 1 radny głosował „przeciw”, 2 radnych „wstrzymało się” od głosu.
(W tym punkcie sesji wyszedł Radny Janusz Czubkowski. Obecnych było 16 radnych).
Po zmianach porządek obrad sesji przedstawiał się następująco:
- Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności obrad.
- Sprawozdanie z działalności Burmistrza w okresie od ostatniej sesji.
- Interpelacje i zapytania radnych.
- Informacje Przewodniczącego Rady w sprawach bieżących.
- Sprawy różne i wolne wnioski.
- Podjęcie uchwał Rady Miejskiej w sprawach:
1) ustalenia regulaminu głosowania w wyborach łaników do sądów powszechnych na kadencję w latach 2024-2027,
2) wyboru ławników do Sądu Rejonowego w Kluczborku na kadencję w latach 2024-2027,
3) rozpatrzenia skargi mieszkańca Namysłowa,
4) uznania się za organ niewłaściwy do rozpatrzenia petycji mieszkańca wsi Minkowskie,
5) uznania się za organ niewłaściwy do rozpatrzenia wniosków Radnego Namysłowskiej Rady Seniorów,
6) wieloletniego rządowego programu osłonowego w zakresie dożywiania „Posiłek w szkole i w domu" na lata 2024-2028,
7) podwyższenia kryterium dochodowego uprawniającego do przyznania pomocy w formie posiłku, świadczenia pieniężnego na zakup posiłku lub żywności oraz świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych dla osób objętych wieloletnim rządowym programem „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2024 - 2028,
8) zmiany uchwały nr XXXVI/349/10 Rady Miejskiej w Namysłowie z dnia 22 kwietnia 2010 r. w sprawie zasad zwrotu wydatków poniesionych na świadczenia z pomocy społecznej,
9) przyznania dotacji celowej na prace konserwatorskie i restauratorskie polegające na konserwacji i restauracji organów firmy Berschdorf z Nysy w kościele parafialnym pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Namysłowie w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków,
10) przyznania dotacji celowej na roboty budowlane polegające na remoncie wieży kościoła filialnego pw. św. Wawrzyńca w Jastrzębiu w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków,
11) przyznania dotacji celowej na prace konserwatorskie polegające na konserwacji polichromowanego stropu nawy kościoła parafialnego pw. św. Wawrzyńca w Woskowicach Małych w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków,
12) przyznania dotacji celowej na roboty budowlane polegające na zabezpieczeniu budynku pałacu do dalszych etapów inwestycji „Dom Seniora” w Rychnowie w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków,
13) wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy na nieruchomości stanowiącej własność Gminy Namysłów do lat 3 w trybie bezprzetargowym (dz. nr 891/24, Namysłów)
14) wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy na nieruchomości stanowiącej własność Gminy Namysłów do lat 3 w trybie bezprzetargowym (dz. nr 891/24, Namysłów)
15) wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy na nieruchomości stanowiącej własność Gminy Namysłów do lat 3 w trybie bezprzetargowym (dz. nr 891/24, Namysłów)
16) wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy na nieruchomości stanowiącej własność Gminy Namysłów do lat 3 w trybie bezprzetargowym (dz. nr 891/24, Namysłów)
17) wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy na nieruchomości stanowiącej własność Gminy Namysłów do lat 3 w trybie bezprzetargowym, (dz. nr 237/2, Głuszyna)
18) wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy na nieruchomości stanowiącej własność Gminy Namysłów do lat 3 w trybie bezprzetargowym, (dz. nr 746/2, Głuszyna)
19) wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy na nieruchomości stanowiącej własność Gminy Namysłów do lat 3 w trybie bezprzetargowym (dz. nr 60/8, Kowalowice)
20) wyrażenia zgody na nabycie działki gruntowej niezabudowanej, położonej w Namysłowie,
21) wyrażenia zgody na zbycie lokalu mieszkalnego, położonego w Namysłowie,
22) wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy najmu na nieruchomość stanowiącą własność Gminy Namysłów do lat 3 w trybie bezprzetargowym,
23) udzielenia pomocy finansowej w formie dotacji celowej dla Gminy Rychtal na realizację zadania publicznego,
24) zmiany uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej w formie dotacji celowej dla Województwa Opolskiego na realizację zadania publicznego,
25) zmiany uchwały w sprawie uchwalenia wieloletniej prognozy finansowej na lata 2023-2036,
26) zmiany uchwały w sprawie uchwalenia budżetu gminy na 2023 rok,
27) wyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radną Rady Miejskiej w Namysłowie. - Przyjęcie protokołów z sesji Rady Miejskiej:
- LXV z dnia 1 września 2023 r.,
- LXVI z dnia 8 września 2023 r.
- Zakończenie sesji.
10) przyznania dotacji celowej na prace konserwatorskie i restauratorskie polegające na konserwacji i restauracji organów firmy Berschdorf z Nysy w kościele parafialnym pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Namysłowie w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
Wiceprzewodniczący Artur Włodarczyk przedstawił wyniki głosowań poszczególnych Komisji.
„Za” podjęciem uchwały głosowało 16 radnych, głosów „przeciwnych” i „wstrzymujących się” nie było. Uchwała została podjęta - Nr 1009/VIII/23.
11) przyznania dotacji celowej na roboty budowlane polegające na remoncie wieży kościoła filialnego pw. św. Wawrzyńca w Jastrzębiu w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
(W tym punkcie sesji wrócił Radny Janusz Czubkowski. Obecnych było 17 radnych).
Wiceprzewodniczący Artur Włodarczyk przedstawił wyniki głosowań poszczególnych Komisji.
„Za” podjęciem uchwały głosowało 17 radnych, głosów „przeciwnych” i „wstrzymujących się” nie było. Uchwała została podjęta - Nr 1010/VIII/23.
12) przyznania dotacji celowej na prace konserwatorskie polegające na konserwacji polichromowanego stropu nawy kościoła parafialnego pw. św. Wawrzyńca w Woskowicach Małych w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
Wiceprzewodniczący Artur Włodarczyk przedstawił wyniki głosowań poszczególnych Komisji.
„Za” podjęciem uchwały głosowało 17 radnych, głosów „przeciwnych” i „wstrzymujących się” nie było. Uchwała została podjęta - Nr 1011/VIII/23.
13) przyznania dotacji celowej na roboty budowlane polegające na zabezpieczeniu budynku pałacu do dalszych etapów inwestycji „Dom Seniora” w Rychnowie w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
Wiceprzewodniczący Artur Włodarczyk przedstawił wyniki głosowań poszczególnych Komisji.
„Za” podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, 2 radnych „wstrzymało się” od głosu. Uchwała została podjęta - Nr 1012/VIII/23.
14) wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy na nieruchomości stanowiącej własność Gminy Namysłów do lat 3 w trybie bezprzetargowym (dz. nr 891/24, Namysłów)
Wiceprzewodniczący Artur Włodarczyk przedstawił wyniki głosowań poszczególnych Komisji.
„Za” podjęciem uchwały głosowało 17 radnych, głosów „przeciwnych” i „wstrzymujących się” nie było. Uchwała została podjęta - Nr 1013/VIII/23.
15) wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy na nieruchomości stanowiącej własność Gminy Namysłów do lat 3 w trybie bezprzetargowym (dz. nr 891/24, Namysłów)
Wiceprzewodniczący Artur Włodarczyk przedstawił wyniki głosowań poszczególnych Komisji.
„Za” podjęciem uchwały głosowało 17 radnych, głosów „przeciwnych” i „wstrzymujących się” nie było. Uchwała została podjęta - Nr 1014/VIII/23.
16) wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy na nieruchomości stanowiącej własność Gminy Namysłów do lat 3 w trybie bezprzetargowym (dz. nr 891/24, Namysłów)
Wiceprzewodniczący Artur Włodarczyk przedstawił wyniki głosowań poszczególnych Komisji.
„Za” podjęciem uchwały głosowało 17 radnych, głosów „przeciwnych” i „wstrzymujących się” nie było. Uchwała została podjęta - Nr 1015/VIII/23.
17) wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy na nieruchomości stanowiącej własność Gminy Namysłów do lat 3 w trybie bezprzetargowym (dz. nr 891/24, Namysłów)
Wiceprzewodniczący Artur Włodarczyk przedstawił wyniki głosowań poszczególnych Komisji.
„Za” podjęciem uchwały głosowało 17 radnych, głosów „przeciwnych” i „wstrzymujących się” nie było. Uchwała została podjęta - Nr 1016/VIII/23.
18) wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy na nieruchomości stanowiącej własność Gminy Namysłów do lat 3 w trybie bezprzetargowym, (dz. nr 237/2, Głuszyna)
Wiceprzewodniczący Artur Włodarczyk przedstawił wyniki głosowań poszczególnych Komisji.
„Za” podjęciem uchwały głosowało 17 radnych, głosów „przeciwnych” i „wstrzymujących się” nie było. Uchwała została podjęta - Nr 1017/VIII/23.
19) wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy na nieruchomości stanowiącej własność Gminy Namysłów do lat 3 w trybie bezprzetargowym, (dz. nr 746/2, Głuszyna)
Wiceprzewodniczący Artur Włodarczyk przedstawił wyniki głosowań poszczególnych Komisji.
„Za” podjęciem uchwały głosowało 17 radnych, głosów „przeciwnych” i „wstrzymujących się” nie było. Uchwała została podjęta - Nr 1018/VIII/23.
20) wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy na nieruchomości stanowiącej własność Gminy Namysłów do lat 3 w trybie bezprzetargowym (dz. nr 60/8, Kowalowice)
Wiceprzewodniczący Artur Włodarczyk przedstawił wyniki głosowań poszczególnych Komisji.
„Za” podjęciem uchwały głosowało 17 radnych, głosów „przeciwnych” i „wstrzymujących się” nie było. Uchwała została podjęta - Nr 1019/VIII/23.
21) wyrażenia zgody na nabycie działki gruntowej niezabudowanej, położonej w Namysłowie.
Wiceprzewodniczący Artur Włodarczyk przedstawił wyniki głosowań poszczególnych Komisji.
„Za” podjęciem uchwały głosowało 17 radnych, głosów „przeciwnych” i „wstrzymujących się” nie było. Uchwała została podjęta - Nr 1020/VIII/23.
22) wyrażenia zgody na zbycie lokalu mieszkalnego, położonego w Namysłowie.
Wiceprzewodniczący Artur Włodarczyk przedstawił wyniki głosowań poszczególnych Komisji.
„Za” podjęciem uchwały głosowało 13 radnych, 4 radnych „wstrzymało się” od głosu. Uchwała została podjęta - Nr 1021/VIII/23.
23) wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy najmu na nieruchomość stanowiącą własność Gminy Namysłów do lat 3 w trybie bezprzetargowym.
Wiceprzewodniczący Artur Włodarczyk przedstawił wyniki głosowań poszczególnych Komisji.
„Za” podjęciem uchwały głosowało 17 radnych, głosów „przeciwnych” i „wstrzymujących się” nie było. Uchwała została podjęta - Nr 1022/VIII/23.
24) udzielenia pomocy finansowej w formie dotacji celowej dla Gminy Rychtal na realizację zadania publicznego.
(W tym punkcie sesji wyszła Radna Katarzyna Paradowska. Obecnych było 16 radnych).
Wiceprzewodniczący Artur Włodarczyk przedstawił wyniki głosowań poszczególnych Komisji.
„Za” podjęciem uchwały głosowało 16 radnych, głosów „przeciwnych” i „wstrzymujących się” nie było. Uchwała została podjęta - Nr 1023/VIII/23.
25) zmiany uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej w formie dotacji celowej dla Województwa Opolskiego na realizację zadania publicznego.
Wiceprzewodniczący Artur Włodarczyk przedstawił wyniki głosowań poszczególnych Komisji.
„Za” podjęciem uchwały głosowało 16 radnych, głosów „przeciwnych” i „wstrzymujących się” nie było. Uchwała została podjęta - Nr 1024/VIII/23.
26) zmiany uchwały w sprawie uchwalenia wieloletniej prognozy finansowej na lata 2023-2036.
(W tym punkcie sesji wróciła Radna Katarzyna Paradowska. Obecnych było 17 radnych).
Wiceprzewodniczący Artur Włodarczyk przedstawił wyniki głosowań poszczególnych Komisji.
„Za” podjęciem uchwały głosowało 16 radnych, 1 radny „wstrzymał się” od głosu. Uchwała została podjęta - Nr 1025/VIII/23.
27) zmiany uchwały w sprawie uchwalenia budżetu gminy na 2023 rok.
Wiceprzewodniczący Artur Włodarczyk przedstawił wyniki głosowań poszczególnych Komisji.
„Za” podjęciem uchwały głosowało 17 radnych, głosów „przeciwnych” i „wstrzymujących się” nie było. Uchwała została podjęta - Nr 1026/VIII/23.
28) wyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radną Rady Miejskiej w Namysłowie.
Wiceprzewodniczący Artur Włodarczyk przedstawił wyniki głosowań poszczególnych Komisji.
Przewodniczący Rady wyjaśnił, że po otrzymaniu wniosku o wyrażenie zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radną Rady Miejskiej w Namysłowie niezwłocznie przesłał pismo do Pani Radnej z prośbą o ustosunkowanie. Zapytał wnioskodawców, czy chcą zabrać głos, a następnie stwierdził, że wnioskodawcami ww. projektu uchwały jest Klub Radnych „Przyjazny Samorząd” na wniosek złożony przez Powiatowy Urząd Pracy.
Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Iwona Kamińska poinformowała, że zwróciła się z wnioskiem do rady gminy, bo jest to jej wymóg ustawowy. Stwierdziła, że Radni zapoznali się z uzasadnieniem do wniosku. Dodała, że powodem rozwiązania stosunku pracy nie są zdarzenia związane z wykonywaniem przez radną mandatu.
Radna Leokadia Czarny przytoczyła orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 8 stycznia 2022 r. Poinformowała, że uszanuje decyzję radnych w tej sprawie i stwierdziła, że rozumie intencję Pani Dyrektor, ale jej zdaniem w chwili obecnej brak jest podstaw prawnych do rozwiązania z nią stosunku pracy. Odczytała art. 53 §3 Kodeksu Pracy i poinformowała, że stawiła się w pracy po ustaniu przyczyny nieobecności. Poinformowała, że jej ostatnie zwolnienie lekarskie trwało 3 miesiące i nastąpiło wskutek wypadku w pracy. Przypomniała, że prawo w Polsce pozwala pracować na emeryturze.
Przewodniczący Rady stwierdził, że Rada Miejska nie rozstrzyga o zatrudnieniu tylko sprawdza, czy działalność Radnej w związku z pełnieniem mandatu może być powodem rozwiązania umowy o pracę.
Radca prawny Tamara Bak zauważyła, że we wniosku złożonym do Rady Miejskiej szczegółowo przedstawiono powód zamiaru rozwiązania umowy o pracę z Radną. Zwróciła uwagę, że Pani Radna twierdzi, że nie ma podstaw do rozwiązania z nią stosunku pracy na podstawie art. 53, a we wniosku było wskazane, że te okoliczności uprawniają pracodawcę do rozwiązania stosunku pracy. Poinformowała, że rolą Rady jest zbadanie, czy te okoliczności związane są z pełnieniem funkcji przez Radną i jeśli takie zdarzenie nie występuje to Rada głosuje. Powtórzyła, że w omawianym przypadku powodem rozwiązania stosunku pracy nie są zdarzenia związane z pełnieniem funkcji Radnej Rady Miejskiej w Namysłowie.
Radny Marcin Biliński wyraził zażenowanie słowami wypowiedzianymi przez Radną Czarny. Stwierdził, że Radna powinna przeprosić za swoje zachowanie i zrezygnować. Stwierdził, że chwaliła się w mediach społecznościowych, że w czasie zwolnienia chorobowego była na wyjazdach zagranicznych.
(W tym punkcie sesji wyszedł Radny Mieczysław Krzyżewski Obecnych było 16 radnych).
Radna Czarny poinformowała, że nagrała wypowiedź Radnego Bilińskiego. Stwierdziła, że nie wyobraża sobie, aby w czasie zwolnienia wyjeżdżać na wycieczki zagraniczne. Dodała, że Radny, za swe słowa, będzie odpowiadał przed odpowiednimi instytucjami.
Radny Biliński podpowiedział, że sesje są nagrywane, więc Radna nie musiała go nagrywać.
Przewodniczący Rady stwierdził, że gdyby miał wierzyć, że powodem rozwiązania stosunku pracy są sprawy polityczne, to musiałby uwierzyć, że powodem zatrudnienia też były sprawy polityczne. Stwierdził, że Rada Miejska nie powinna ingerować w sprawy pracownicze.
Mecenas Radosław Mieszkalski zasygnalizował, że zgodnie z art. 24 lit. a ustawy o samorządzie gminnym Radna powinna wyłączyć się z głosowania nad ww. projektem uchwały.
Radna Leokadia Czarny wyłączyła się z głosowania.
(W tym punkcie sesji wyszła Radna Leokadia Czarny. Obecnych było 15 radnych).
„Za” podjęciem uchwały głosowało 9 radnych, 3 radnych głosowało „przeciw”, 3 radnych „wstrzymało się” od głosu. Uchwała została podjęta - Nr 1027/VIII/23.
(W tym punkcie sesji wróciła Radna Leokadia Czarny. Obecnych było 16 radnych).
Ad. 7.
Radny Tomasz Łuczak wyłączył się z głosowania, z uwagi na nieobecność na sesji, której protokół jest przyjmowany.
(W tym punkcie sesji wyszedł Radny Julian Kruszyński. Obecnych było 15 radnych).
„Za” przyjęciem protokołu głosowało 9 radnych, 5 radnych „wstrzymało się” od głosu.
Przewodniczący Rady poinformował, że protokoły są publikowane 7 dni przed sesją. Jeśli Radni mają uwagi do protokołu, to prosił o ich składanie.
Radny Janusz Czubkowski wyłączył się z głosowania, z uwagi na nieobecność na sesji, której protokół jest przyjmowany.
„Za” przyjęciem protokołu głosowało 9 radnych, 5 radnych „wstrzymało się” od głosu.
Ad. 10.
Przewodniczący Rady, o godzinie 12.08, zamknął obrady sesji.
Przewodniczący Rady
/-/ Jacek Ochędzan
Protokołowała
Justyna Cieślak