- Menu BIP
- Rada Miejska w Namysłowie
- Projekty Protokołów Rady Miejskiej w Namysłowie
- 2018 - 2023 (VIII kadencja)
Projekt protokołu Nr LXX/23 z sesji Rady Miejskiej w Namysłowie z dnia 3 listopada 2023 roku
Projekt protokołu Nr LXX/23
z sesji Rady Miejskiej w Namysłowie,
która odbyła się w dużej sali narad Urzędu Miejskiego w Namysłowie
3 listopada 2023 roku o godz. 18.00
Ad. 1.
Przewodniczący Rady Jacek Ochędzan o godzinie 18.03 otworzył LXX sesję Rady Miejskiej w Namysłowie. Na podstawie listy obecności stwierdził, że jest kworum, co oznacza prawomocność obrad. Powitał wszystkich zebranych.
Obecnych było 18 radnych (zał. do protokołu). Nieobecni byli radny Wojciech Kowalczyk, radna Marzena Stawiarska i radna Ewa Wolska.
Porządek przedstawiał się następująco:
- Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności obrad.
- Podjęcie uchwały Rady Miejskiej w sprawie przeprowadzenia wyborów przewodniczących zarządów i zarządów osiedli Namysłowa.
- Sprawy różne i wolne wnioski.
- Zakończenie obrad.
Ad.2.
Przewodniczący Rady poinformował, że przechodzi do realizacji punktu drugiego porządku obrad, a mianowicie podjęcia uchwały w sprawie przeprowadzenia wyborów przewodniczących zarządów i zarządów osiedli Namysłowa.
Radny Wojciech Próchnicki zabrał głos w przedmiocie dzisiejszego zgromadzenia. Stwierdził, że sesje nadzwyczajne, zgodnie również z literaturą prawną, powinny być zwoływane tylko w sytuacjach niecierpiących zwłoki np. wzięcia kredytu, w sprawach budżetowych, czy powołania przewodniczącego. I choć nie ma przeszkód, by tę uchwałę procedować, to według niego dochodzimy do pewnego absurdu. Zauważył, że w takiej sytuacji może on przyjść następnego dnia i wnioskować o zwołanie sesji nadzwyczajnej, np. o zmianę nazwy ulicy w miejscowości Kamienna. Zaapelował do Przewodniczącego, który nie zareagował i do wnioskodawcy o rozwagę w tej kwestii. Ponadto stwierdził, że tę uchwałę można było spokojnie procedować na najbliższej sesji zwyczajnej, bez zwoływania jej z tak błahego powodu w piątek po południu. Kończąc wypowiedź poprosił o procedowanie uchwały i zakończenie tej farsy.
Przewodniczący Rady powiedział, że każdy wniosek o sesję, nawet jeżeli ma braki formalne, będzie się starał uwzględniać i sesję zwoływać.
Radny Jacek Fior podziękował radnemu Próchnickiemu za cenne uwagi. Następnie zapytał, co się stało, że taka oczywista uchwała nie została przez Państwa przegłosowana na poprzedniej sesji. Podkreślił, że podjęcie niniejszej uchwały nie jest sprawą zmiany jedynie ulicy, ale jest to sprawa porządku, który panuje w mieście i tego, że mamy bezkrólewie na osiedlach. Nadmienił, że niektórzy radni ślepo wypełniają polecenia, które są śmieszne. Zwracając się do radnego Próchnickiego zakwestionował zasadność jego wykładu w zakresie co jest farsą, a co nie.
Radny Biliński złożył wniosek o zakończenie dyskusji w tym punkcie.
„Za” przyjęciem wniosku w sprawie zakończenia dyskusji głosowało 14 radnych, przy 4 głosach „przeciwnych”. Głosów „wstrzymujących” nie było. Wniosek został uwzględniony.
Przewodniczący Rady poprosił o przygotowanie głosowania nad projektem uchwały w sprawie przeprowadzenia wyborów przewodniczących zarządów i zarządów osiedli Namysłowa.
„Za” podjęciem uchwały głosowało 12 radnych. 4 radnych było „przeciw”, 2 radnych „wstrzymało się” od głosów Uchwała została podjęta – Nr 1055/VIII/23.
Ad.3.
Radny Próchnicki nawiązując do wcześniejszego tematu, zauważył, że Przewodniczący się tłumaczy w sprawie sesji, ale on nie miał pretensji do niego, tylko do wnioskodawcy, chyba, że jest wnioskodawcą. Oznajmił, że skoro był wniosek, to należało go uwzględnić od strony formalnej i sesję zwołać.
Przewodniczący Ochedzan, zwracając się do radnego Próchnickiego, poprosił o dokładniejsze zapoznawanie się z wnioskami, zanim będzie on formułować kolejne zarzuty.
Radny Próchnicki oznajmił, że nie formułował zarzutów. Poprosił o nie wyimaginowanie spraw.
Przewodniczący Rady jeszcze raz poprosił, aby radny zanim powie, że Przewodniczący jest wnioskodawcą, sprawdził najpierw wniosek.
Radny Czubkowski, zaznaczył, że ziściły się słowa radnego Próchnickiego, który dostał już wcześniej informację, że w przeciągu dwóch tygodni odbędzie się ponownie sesja. Według niego Przewodniczący nie do końca panuje nad tym, co się dzieje w Radzie, skoro z tak błahego powodu zwołuje sesję nadzwyczajną. Podkreślił, że może i problem jest, ponieważ trzeba wybrać zarządy osiedli, jednak w uzasadnieniu projektu uchwały brak jest daty granicznej, która wskazywałaby termin końca ich kadencji. Z tego właśnie powodu, odpowiadając na wcześniejsze pytanie radnego Fiora, nie została uchwała podjęta na ostatniej sesji. W swojej wypowiedzi wyraził obawy, czy wskazany w projekcie okres przeprowadzenia wyborów jest wystarczający na ich przygotowanie, czy też nie powinien być wskazany dłuższy czas. Poprosił Mecenasa o wydanie opinii, czy ta uchwała podjęta została poprawnie i czy wskazany okres na przeprowadzenie wyborów wystarczy, aby takie wybory przygotować. Jest to związane z całą procedurą m.in. powiadomieniem o wyborach mieszkańców, rady osiedlowe, a także rozeznaniem się, czy Urząd będzie dysponował czasem, żeby takie wybory się odbyły. Wyraził ubolewanie, że radni muszą spotykać się w tak błahej sprawie, ponieważ przedmiotową sprawę można było załatwić już tydzień temu, wystarczyło prawidłowo napisać uzasadnienie. Zaproponował, żeby wszystkie sesje zwoływać po południu. Jest to dla niego bardzo wygodne, ponieważ rano pracuje, a popołudniami jest do dyspozycji i może obradować do północy, a nawet do rana, bez potrzeby zwalniania się z pracy. Jeszcze raz poprosił Mecenasa o zajęcie stanowiska, czy uchwała jest zgodna z prawem i czy wskazany termin jest wykonalny.
Wyszli radna Leokadia Czarny i radny Kazimierz Kos.
Mecenas Radosław Mieszkalski, uwzględniając inicjatywę uchwałodawczą i wskazany w projekcie uchwały termin, stwierdził, że prawnie jest to dopuszczalne i nie ma przeszkód, aby wybory się odbyły. Ponadto zauważył że z całą pewnością wnioskodawca zdaje sobie sprawę z tego jaki okres zaproponował.
Radny Biliński, zwracając się do wychodzącego radnego Czubkowskiego, zakomunikował, że to miedzy innymi dzięki radnemu, który nie przegłosował uchwały na poprzedniej sesji, czas na przeprowadzenie wyborów jest krótszy. Poruszył także kwestię jego dobrego wychowania oraz fakt, że radny mógł uczestniczyć we wszystkich posiedzeniach Komisji Statutowej i zapoznać się z dokumentacją odnośnie omawianego zagadnienia, która także umieszczana jest w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Namysłowie.
Wyszli radny Janusz Czubkowski i radny Wojciech Próchnicki.
W dalszej części sesji radny Biliński zapytał Wiceburmistrza Krzysztofa Muchę o problemy z oświetleniem. Oznajmił, iż dowiedział się, że nie ma podpisanej umowy z Tauronem, który nie wykonuje napraw i nie świadczy bieżącej obsługi. Interesowało go, jak wygląda obecnie sytuacja i jak problem zostanie rozwiązany.
Wiceburmistrz Mucha odpowiedział, że w przeciągu tygodnia umowa powinna zostać podpisana. Przyznał, że są problemy z podpisaniem umowy z firmą Tauron, która próbuje wymusić pewne rzeczy, na które jednak nie możemy się zgodzić w trosce o finanse Gminy. Związane są one z zapisami rozliczeniowymi spółki za poprzednie okresy. Podkreślił, że jest to trudna sytuacja i niewygodna dla mieszkańców, niemniej jednak projekt umowy już wpłynął i po trzynastym listopada umowa powinna być podpisana,
Wiceprzewodniczący Dzidowski dopowiedział, że okolice Rynku kilka minut przed godziną siedemnastą są nieoświetlone pomimo, że jest to strefa zamieszkania. Poprosił o zwrócenie uwagi na tę kwestię.
Radny Jakub Włodarczyk zapytał komu mieszkańcy mogą zgłaszać wszelkiego rodzaju awarie, skoro wcześniej wskazany podmiot, a więc pogotowie energetyczne, jest jak widać nieaktualny.
Wiceburmistrz Mucha odpowiedział, że w takiej sytuacji wszelkie kwestie należy zgłaszać do Urzędu, gdzie robiona jest lista tych najpotrzebniejszych, które będą realizowane zaraz po podpisaniu umowy.
Radny Krzyżewski poruszył problem bezpieczeństwa. Przypomniał, że na początku kadencji złożył wniosek do Burmistrza Namysłowa, aby w strefie zamieszkania w Rynku wprowadzić skrzyżowania równorzędne. Ponadto wnioskował o ustanowienie wszystkich dróg bocznych naprzemiennie jednokierunkowymi, a ulice: Chrobrego i Dworcową, jako drogi z pierwszeństwem przejazdu. Podkreślił, że ostatni wypadek na ul. Chrobrego nie jest przypadkiem. Kierowcy jeżdżą zdecydowanie za szybko, zdarza się, że 80 km/h, dlatego też niewielka zmiana w organizacji ruchu spowodowywałaby zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców. Zauważył, że co prawda istnieją zabezpieczenia w formie donic, jednak dla niektórych, zwłaszcza młodych kierowców, stanowią jedynie dodatkową atrakcję, dając możliwość jazdy poślizgiem kontrolowanym. Zaznaczył, że kończy się już kadencja, a do tej pory nic nie zrobiono w tej sprawie. Następnie poprosił radnych o wsparcie jego postulatów. Radny Krzyżewski w swojej wypowiedzi zwrócił dodatkowo uwagę na słabe oświetlenie przejść dla pieszych. Oznajmił, że co prawda przejścia są oświetlone, jednak lampy nie oświetlają przejść w wystarczający sposób, pozwalający kierowcom odpowiednio zareagować. Poprosił, aby pochylić się również nad tym tematem
Przewodniczący Ochędzan, podzielając stanowisko radnego Krzyżewskiego, zwrócił uwagę, że obydwa wymienione przez przedmówce tematy były poruszane i Rada Miejska podejmowała takie inicjatywy wielokrotnie. Odnośnie zagadnienia zmiany ruchu przekazał, że podobno powstał plan, który jest uzgadniany w starostwie i przez policję. On sam kilkakrotnie zwracał się o wyjaśnienie tej sprawy, jednak muszą być one załatwiane przez Urząd. Zwracając się do Wiceburmistrza Muchy poprosił, że jeżeli posiada wiedzę w omawianym temacie, to chciałby mieć informację zwrotną, ponieważ tylko Urząd może wystąpić o zmianę organizacji ruchu w mieście. Ustosunkował się także do problematyki oświetlenia oznajmiając, że temat poruszany jest cyklicznie.
Radny Dzidowski dopowiedział, że radni, jako komisja Planowania Przestrzennego, Porządku Publicznego i Ochrony Środowiska podjęła pewne działania w powyższych kwestiach, a on sam osobiście rozmawiał z Komendantem Policji. Powtórzył, że radni nie mają jednak mocy sprawczej. Zauważył też, że w takich sytuacjach niezbędne jest powołanie rad osiedlowych, które zajmowały się właśnie tego typu sprawami, zgłaszając na bieżąco problemy mieszkańców.
W dalszej części sesji prowadzona była dyskusja w temacie obowiązujących stref zamieszkania ulic Chrobrego i Dworcowej. W dyskusji uczestniczyli Przewodniczący Ochędzan, Wiceprzewodniczący Dzidowski, radny Krzyżewski.
Radny Wilczak zapytał o stan sufitu sali głównej w Namysłowskim Ośrodku Kultury, ponieważ z pewnych źródeł dowiedział się, że jeden ze spektakli dla dzieci został odwołany, ponieważ zawalił się sufit nad sceną.
Wiceburmistrz Mucha odpowiedział, że pierwszy raz słyszy o takiej sytuacji od radnego Wilczaka. Z tego co się orientuje, sala jest wyłączona z użytkowania od kilku miesięcy, więc trudno mu odnieść się do tematu. Wspomniał, że jeżeli naprawdę doszłoby do wspomnianego zdarzenia losowego, to z całą pewnością Dyrektor Namysłowskiego Ośrodka Kultury poinformowałby o nim.
Radny Wilczak, stwierdził, że informacja była na tyle sprawdzona, że pojawiała się w mediach społecznościowych na stronie jednego z przedszkoli. Jeżeli jednak sala wyłączona jest z użytkowania, to zakłada, że do takiego zdarzenia nie doszło.
Wyszli radny Juliusz Kruszyński i radny Marcin Biliński.
Wiceprzewodniczący Włodarczyk poprosił, w związku z panującą pogodą i obfitymi deszczami, o zrewidowanie i udrożnienie studzienek kanalizacyjnych.
Ad. 4.
Przewodniczący Rady, o godzinie 18.33, zamknął obrady sesji.
Przewodniczący Rady
Jacek Ochędzan
Protokołowała
Ewelina Małko