Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Projekt protokołu Nr LXXI/23 z sesji Rady Miejskiej w Namysłowie z dnia 30 listopada 2023 roku

Projekt protokołu Nr LXXI/23
z sesji Rady Miejskiej w Namysłowie,
która odbyła się w dużej sali narad Urzędu Miejskiego w Namysłowie
30 listopada 2023 roku o godz. 9.00

Ad. 1.

Przewodniczący Rady Jacek Ochędzan o godzinie 9.06 powitał wszystkich na LXXI sesji Rady Miejskiej w Namysłowie. Na podstawie listy obecności stwierdził, że jest kworum, co oznacza prawomocność obrad. Otworzył sesję.

Obecnych było 19 radnych (zał. do protokołu). Nieobecni byli Radni Julian Kruszyński i Tomasz Łuczak.

Wiceburmistrz Krzysztof Mucha zwrócił się z prośbą o uwzględnienie w porządku obrad dwóch dodatkowych projektów uchwał w sprawach:

  • uchylenia uchwały nr 77/VIII/19 Rady Miejskiej w Namysłowie z dnia 30 maja 2019 r. w sprawie ustalenia zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabarytów, standardów jakościowych oraz rodzajów,
  • przystąpienia Gminy Namysłów do partnerskiej współpracy i podjęcia wspólnych działań na rzecz realizacji Projektu „Bliżej rodziny i dziecka - wsparcie rodzin przeżywających problemy opiekuńczo - wychowawcze oraz wsparcie pieczy zastępczej - etap II” realizowanego w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Opolskiego na lata 2021-2027, Priorytet/Działanie 6.7 Wsparcie rodziny i pieczy zastępczej, jako Partner Województwa Opolskiego - Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Opolu.

Przewodniczący Rady poinformował, że podda pod głosowanie wniosek o zmianę porządku obrad i zaproponował, aby dodatkowe projekty uchwał zostały dołączone do pkt. 6 jako ostatnie.

Radny Marcin Biliński prosił o dołączenie do porządku obrad projektu uchwały w sprawie obniżenia średniej ceny skupu żyta stanowiącej podstawę do obliczenia podatku rolnego na 2024 rok, w związku z otrzymaną opinią z Izby Rolniczej w Opolu.

Przewodniczący Rady poinformował, że projekt uchwały w sprawie obniżenia średniej ceny skupu żyta stanowiącej podstawę do obliczenia podatku rolnego na 2024 rok wpłynął do Urzędu Miejskiego wcześniej, a dzisiaj została, w tej sprawie, wydana opinia przez Izbę. Wysłał opinię do obsługi i zwrócił się o jej wyświetlenie.

Wyświetlona została opinia z dnia 29 listopada 2023 r.

Radny Biliński stwierdził, że były dwie opinie.

Przewodniczący Rady potwierdził i przesłał opinię Izby z dnia 30 listopada br., z prośbą o wyświetlenie.

Radny Jakub Włodarczyk wyjaśnił, że w ustawowym terminie Klub Radnych Przyjazny Samorząd złożył projekt uchwały w sprawie obniżenia średniej ceny skupu żyta stanowiącej podstawę do obliczenia podatku rolnego na 2024 rok. W związku z opublikowaniem przez Prezesa GUS Komunikatu w sprawie średniej ceny skupu żyta za okres 11 kwartałów będących podstawą obliczenia podatku rolnego na 2024 r. zaproponowano, aby stawka podatku rolnego na terenie Gminy Namysłów w 2024 r. była tożsama ze stawką w roku bieżącym. Dodał, że średnia cena skupu żyta ogłoszona przez Prezesa GUS miałaby wynosić 89 zł, a w tym roku wynosi 61,48 zł.

Radny Janusz Czubkowski poinformował, że dzisiaj w radio usłyszał informację, że Pani Minister Rolnictwa była na spotkaniu z rolnikami i był poruszany temat podatku rolnego. Radny przekazał, że Pani Minister złożyła albo złoży do Sejmu projekt ustawy o cenie żyta do naliczania podatku rolnego, która ma być niższa od ceny w roku ubiegłym. Zastanowił się, czy Rada nie pospieszy się za bardzo, bo może podjąć uchwałę niezgodną z ustawą.

Przewodniczący Rady stwierdził, że jest to obietnica Pani Minister i nie ma przełożenia na ustawy i prawo polskie. Ponadto to, o czym mówi Radny Czubkowski, to na razie plany, a na dzisiaj prawo jest, jakie jest.

Radny Jakub Włodarczyk poinformował, że na dzisiaj projekt uchwały jest zgodny z procedurą. Zwrócił się z prośbą o wprowadzenie do porządku obrad projektu uchwały i jego podjęcie.

Przewodniczący Rady zaproponował wprowadzenie projektu uchwały w sprawie obniżenia średniej ceny skupu żyta stanowiącej podstawę do obliczenia podatku rolnego na 2024 rok do pkt. 6 jako pierwszego, a projekty uchwał, o które wnioskował Wiceburmistrz Mucha jako ostatnie. Zarządził głosowanie nad zmianą porządku obrad i wprowadzenie ww. 3. projektów uchwał.

„Za” zmianą porządku obrad głosowało 13 radnych, 3 radnych głosowało „przeciw”, 3 radnych „wstrzymało się” od głosu.

(W tym punkcie Komisji doszedł Radny Julian Kruszyński. Obecnych było 20 radnych.)

Po zmianach porządek przedstawiał się następująco:

  1. Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności obrad.
  2. Sprawozdanie z działalności Burmistrza w okresie od ostatniej sesji.
  3. Interpelacje i zapytania radnych.
  4. Informacje Przewodniczącego Rady w sprawach bieżących.
  5. Sprawy różne i wolne wnioski.
  6. Podjęcie uchwał Rady Miejskiej w sprawach:
    1) obniżenia średniej ceny skupu żyta stanowiącej podstawę do obliczenia podatku rolnego na 2024 rok,
    2) rozpatrzenia skargi Przewodniczącego Rady Miejskiej w Namysłowie,
    3) rozpatrzenia skargi mieszkańca Namysłowa,
    4) rozpatrzenia skargi mieszkanki Namysłowa,
    5) gminnego programu przeciwdziałania przemocy domowej i ochrony osób doznających przemocy domowej na lata 2023-2027,
    6) określenia szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi sąsiedzkie oraz szczegółowe warunki częściowego lub całkowitego zwolnienia z opłat, a także trybu ich pobierania,
    7) przyjęcia „Rocznego Programu współpracy Gminy Namysłów z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2024 rok”,
    8) zakończenia Gminnego Programu Profilaktyki Zdrowotnej „Fioletowa wstążka”,
    9) przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego działek płożonych w miejscowości Kamienna,
    10) wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości gruntowej niezabudowanej, położonej w Namysłowie, (Namysłów, dz. nr 24/13)
    11) wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości gruntowej niezabudowanej, położonej w Namysłowie, (Namysłów, dz. nr 24/14)
    12) wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości gruntowej niezabudowanej, położonej w Namysłowie, (Namysłów, dz. nr 24/15)
    13) wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości gruntowej niezabudowanej, położonej w Namysłowie, (Namysłów, dz. nr 24/16)
    14) wyrażenia zgody na zawarcie umowy dzierżawy na nieruchomości stanowiącej własność Gminy Namysłów do lat 6 w trybie bezprzetargowym,(Rychnów, dz. nr 13/5)
    15) wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy na nieruchomości stanowiącej własność Gminy Namysłów do lat 3 w trybie bezprzetargowym (Smarchowice Małe, dz. nr 295)
    16) zmiany uchwały w sprawie uchwalenia wieloletniej prognozy finansowej na lata 2023-2036,
    17) zmiany uchwały w sprawie uchwalenia budżetu gminy na 2023 rok,
    18) uchylenia uchwały nr 77/VIII/19 Rady Miejskiej w Namysłowie z dnia 30 maja 2019 r. w sprawie ustalenia zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabarytów, standardów jakościowych oraz rodzajów,
    19) przystąpienia Gminy Namysłów do partnerskiej współpracy i podjęcia wspólnych działań na rzecz realizacji Projektu „Bliżej rodziny i dziecka - wsparcie rodzin przeżywających problemy opiekuńczo - wychowawcze oraz wsparcie pieczy zastępczej - etap II” realizowanego w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Opolskiego na lata 2021-2027, Priorytet/Działanie 6.7 Wsparcie rodziny i pieczy zastępczej, jako Partner Województwa Opolskiego - Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Opolu.
  7. Przyjęcie protokołu z LXIX i LXX sesji Rady Miejskiej.
  8. Zakończenie sesji.

Przewodniczący Rady ogłosił 5 minut przerwy, celem zaktualizowania porządku obrad.

Przewodniczący Rady wznowił obrady sesji.

Ad. 2.

Wiceburmistrz Krzysztof Mucha poinformował, że sprawozdanie przesłano Radnym w formie pisemnej – na wniosek Radnych, a jeżeli są pytania do sprawozdania to udzieli odpowiedzi.

Wiceprzewodniczący Artur Włodarczyk zapytał o:

  • zarządzenie w sprawie nabycia nieruchomości i zapytał, która nieruchomość została nabyta przez Gminę,
  • zarządzenie w sprawie wycinki drzew i zapytał, w którym miejscu wycięto 45 drzew.

Następnie zauważył, że w sprawozdaniu została zawarta informacja, że uchwały z LXIX i LXX sesji zostały wdrożone do realizacji, zgodnie z treścią. Zapytał, na jakim etapie jest wdrażanie uchwały w sprawie przeprowadzenia wyborów przewodniczących zarządów i zarządów osiedli Namysłowa.

Wiceburmistrz Krzysztof Mucha odpowiedział, że Gmina nabyła fragment drogi ul. Jesionowej. Wiceburmistrz wyjaśnił, że wycinka nie dotyczyła jednego miejsca, jest to zbiorcza wycinka drzew. Stwierdził również, że nie ma wiedzy na temat realizacji uchwały dotyczącej wyborów przewodniczących i zarządów osiedli.

Radny Jakub Włodarczyk kontynuując temat powtórzył, że w sprawozdaniu zostało zawarte zdanie, że podjęte uchwały zostały wdrożone do realizacji, zgodnie z ich treścią. Przypomniał, że termin na przeprowadzenie wyborów minął 26 listopada br. Zapytał, czy wybory się odbyły, a jeśli nie, to dlaczego.

Wiceburmistrz Krzysztof Mucha odpowiedział, że z tego, co się orientuje wybory nie odbyły się, a w pozostałych kwestiach nie ma wiedzy, bo nie prowadzi tej sprawy.

Wiceprzewodniczący Artur Włodarczyk zapytał, kto prowadzi sprawę i się tym zajmuje, bo jeśli jest to pracownik to można go zapytać. Stwierdził, że rozumie, że ktoś został oddelegowany do przeprowadzenia wyborów, jeśli uchwała została wdrożona.

Wiceburmistrz Mucha poinformował, że podejrzewa, że sprawa znajduje się na poziomie Burmistrza.

Radny Jakub Włodarczyk poinformował, że uchwała w sprawie przeprowadzenia wyborów przewodniczących zarządów i zarządów osiedli Namysłowa została podjęta 3 listopada, a dzisiaj jest 30 listopada. Poinformował, że z tego, co się orientuje wybory przeprowadza Wydział Organizacyjny Urzędu chyba, że w tym przypadku Burmistrz jednoosobowo zajmuje się zwołaniem i obsługą techniczną wyborów. Stwierdził, że Radni chcą usłyszeć, czemu wybory nie zostały przeprowadzone, bądź kiedy się odbędą i czy zostanie przedłożony nowy projekt uchwały.

Wiceburmistrz Mucha powtórzył, że nie ma wiedzy w tym zakresie i stwierdził, że byłoby niestosowne, gdyby składał deklarację w tym temacie. Zwrócił uwagę, że jeśli ma wiedzę na poruszany temat to zawsze stara się udzielać wyczerpujących odpowiedzi.

Radny Biliński zauważył, że Pan Krzysztof Mucha jest I Wiceburmistrzem. Stwierdził, że Burmistrz rzadko bywa na sesjach, więc na nim spoczywa obowiązek odpowiedzi na pytania. Stwierdził, że poruszany temat nie jest skomplikowany - Rada Miejska podjęła uchwałę, a Burmistrz, zgodnie z przepisami, ma obowiązek wykonywać uchwały Rady. W sprawozdaniu jest informacja, że uchwała jest wdrożona, a wybory nie odbyły się. Zaproponował, aby Wiceburmistrz zasięgnął informacji i odpowiedział na to pytanie w pkt. Sprawy różne.

Przewodniczący Rady stwierdził, że ciąży na nim obowiązek kontrolowania, czy uchwały są wykonywane i przyznał, że nie wie, czemu nie są realizowane lub są wykonywane w części. Zauważył, że jeśli są przyczyny obiektywne to powinny zostać podane. Przedstawił zdanie, że Burmistrz i jego Zastępcy kosztują Gminę 1 mln zł rocznie i radni chcieliby uzyskiwać odpowiedzi, dlaczego czegoś nie wykonują.

Wiceburmistrz Mucha poinformował, że nie ma wiedzy, jak Burmistrz zamierza zająć się tą sprawą i stwierdził, że to wykracza poza jego kompetencję.

Przewodniczący Rady stwierdził, że muszą przyjąć odpowiedź Wiceburmistrza, że nie wie i nie zamierza się dowiedzieć, dlaczego nie są realizowane uchwały. Stwierdził, że Burmistrza Stawiarskiego pewnie nie zobaczą i też się nie dowiedzą. Zapytał, gdzie jest pojęcie - służba, administracja i Urząd.

Wiceprzewodniczący Artur Włodarczyk zapytał Wiceburmistrza, czy poczynił starania, aby dowiedzieć się o stan realizacji uchwały, bo Burmistrz jest w pracy, jego samochód jest zaparkowany przy Urzędzie.

Wiceburmistrz Mucha poinformował, że postara się dowiedzieć.

Ad. 3.

Wiceprzewodniczący Krzysztof Dzidowski zapytał o wiatę przystankową przy ul. Jana Pawła II. Ponadto poinformował, że zastanawia się, co jest powodem, że wyprzedawane są mieszkania komunalne informując o kolejnym przypadku wystawienia na sprzedaż mieszkania po śmierci lokatora. Stwierdził, że nie wie, czy jest to dobra droga. Zwrócił uwagę, że kolejka oczekujących wynosi 100 osób. Następnie podziękował za zamontowanie wiat przystankowych przy ul. Sejmowej i prosił o posprzątanie miejsca, w którym wcześniej stały kubły.

(W tym punkcie sesji doszedł Radny Tomasz Łuczak. Obecnych było 21 radnych).

Wiceburmistrz Krzysztof Mucha odniósł się do zarzutu, że Spółka ZAN wyzbywa się zasobów. Wyjaśnił, że były to lokale, które nie były w najlepszym stanie i koszt remontu byłby nieadekwatny do późniejszych wpływów za wynajem lokalu. Poinformował, że mieszkania były wykupywane przez długoletnich klientów ZAN. Następnie przedstawił zdanie, że bolączką gminy i spółki jest kolejka osób oczekujących na przydział mieszkania. Poinformował, że większość lokali w Jastrzębiu jest zamieszkała, więc są podejmowane działania, aby wszystkie zasoby były wykorzystane. Zadeklarował, że omówi z przedstawicielem spółki temat posprzątania terenu przy ul. Sejmowej.

Naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Inwestycji Roman Kania poinformował o zapewnieniu firmy, że wiata przystankowa zostanie zamontowana do końca tygodnia.

Wiceprzewodniczący Krzysztof Dzidowski poinformował, że nie do końca zgadza się z wypowiedzią Wiceburmistrza. Zgodził się z procedurą wykupu mieszkań przez długoletnich lokatorów, ale z jego strony nie ma zgody, aby sprzedawać mieszkania, które po niewielkiej inwestycji można przekazać osobie oczekującej w kolejce. Stwierdził, że mieszkanie komunalne wycenione na 160 tys. zł nie może być bardzo zaniedbane. Zwrócił uwagę, że może osoba oczekująca w kolejce chciałaby mieszkanie do remontu.

Radny Biliński poinformował, że złożył interpelację dotyczącą braku oświetlenia. Poinformował, że chciałby uzupełnić to pismo i zgłosił, że w bieżącym tygodniu w Woskowicach Małych na trzech z pięciu ulic nie świeciły latarnie. Stwierdził, że nie przypomina sobie takiej sytuacji. Dodał, że jest w kontakcie z pracownikami Wydziału Gospodarki Komunalnej. Zaapelował o wypracowanie stanowiska. Przedstawił zdanie mieszkańców, że pracownicy Gminy nie są w stanie zapewnić mieszkańcom podstawowej rzeczy, jaką jest oświetlenie. Zaapelował, aby podjąć jakieś decyzje i ustalenia, aby lampy zaczęły świecić.

Wiceburmistrz Mucha podziękował za wypowiedź Radnego Bilińskiego i wyraził zadowolenie, że w trudnych sytuacjach mówią jednym głosem i jest poparcie radnych w tym temacie. Poinformował, że sytuacja z firmą Tauron Nowe Technologie S.A., która zajmuje się serwisem lamp trwa od 1,5 roku. Przybliżył chronologię zdarzeń informując, że Gmina Namysłów składała reklamacje do jakości wykonywanych usług przez ostatnie 5 lat. Poinformował, że za każdym razem przystępując do kolejnych negocjacji wytykano Spółce problem z komunikacją, terminowością i szeregiem innych działań. Przedstawiciele Spółki obiecywali poprawę jakości usług, co trwało około miesiąc. Następnie przechodzili do starego standardu, że 10% lamp całego oświetlenia na terenie Gminy może nie świecić i taki jest zapis umowy, który Gmina Namysłów decydowała się podpisać. Wiceburmistrz Mucha poinformował, że w zeszłym roku doszło do krytycznego momentu, wtedy zespół negocjacyjny obiecał Gminie indywidualnego opiekuna oraz dogadano inne sprawy, które nie doszły do skutku. Wiceburmistrz poinformował, że w styczniu 2023 r. podczas spotkania mającego na celu podpisanie umowy, przedstawiciele Gminy poinformowali, że do momentu uregulowania zaległych spraw, sprzed 3 lat, Gmina nie podejmie dalszych działań ani rozmów ze Spółką. Przedstawiciele Spółki zadeklarowali, że do I kwartału temat zostanie załatwiony, celem poprawy jakości współpracy. Kiedy przystąpiono do kolejnych rozmów okazało się, że pewne rzeczy nie zostały wykonane przez Spółkę i ponownie podjęto decyzję, że do czasu wykonania tych zadań umowa nie zostanie podpisana. W międzyczasie Gmina zdecydowała o zmianie umowy z ryczałtowej na powykonawczą i chcąc ustalić zakres kosztów poszczególnych pozycji wchodzących w usługi Spółki nie dostali odpowiedzi. Pracownicy Wydziału próbowali uzyskać informację, w jaki sposób rozliczane są czynności i w odpowiedzi otrzymali kwoty, bez podania konkretnych wartości materiałów. Wiceburmistrz poinformował, że obecnie jest w kontakcie z Prezesem Spółki Tauron Nowe Technologie, który miał osobiście zająć się sprawą naszej Gminy. Zapewnił, że wraz z Panią Wiceburmistrz i pracownikami Urzędu podjął wszelkie starania, aby doprowadzić tą sprawę do szczęśliwego finału. Prosił, aby radni poinformowali jeśli mają pomysł na rozwiązanie sprawy. Dodał, że przedstawiciel regionalny Spółki ignoruje pracowników Urzędu, co jest nieprofesjonalne i nieakceptowalne.

Radny Biliński stwierdził, że nie poddaje wątpliwościom tego, o czym mówi Wiceburmistrz, ale mieszkańców interesuje, żeby latarnie działały i było bezpiecznie. Dodał, że rozwiązaniem może być jednostkowe zlecanie napraw.

Przewodniczący Rady poinformował, że będzie starał się dowiedzieć, w czym tkwi problem. Stwierdził, że trzeba dążyć do konsensusu. Przypomniał, że mówiono o bardzo dobrym układzie z firmą Tauron, a teraz wychodzi, że jest problem.  Podkreślił, że chciałby poznać zdanie drugiej strony. Przypomniał również, jak Burmistrz mówił, że załatwi niższe ceny dla Gminy na prąd, a jego wysiłku nie było, bo to było zlecone przez państwo, a firma Tauron nie nadążała ze zmianami umów. Stwierdził, że jak jest dobrze to przedstawiciele Gminy chwalą się, a jak jest źle to mówią, żeby zrobić za nich, bo oni nie dają rady. Następnie zwrócił się z prośbą o wyświetlenie zdjęcia i poruszył temat zamkniętej wyspy. Prosił o wyjaśnienie.

Wiceburmistrz Mucha stwierdził, że nie rozumie, w czym jest problem. Poinformował, że wyspa jest terenem po budowie, ze świeżymi nasypami, nasadzeniami roślin i założonymi trawnikami, co wymaga troski, a jeśli pozwoliłoby się na pełne korzystanie z wyspy to istnieje ryzyko, że nie dotrwa do wiosny. Poinformował, że Park Pod Grzybkiem jest otwarty.

Przewodniczący Rady zapytał, czym różnią się te dwa obszary.

Wiceburmistrz Mucha poinformował, że tłumaczy, że jest to spowodowane nasadzeniami, trawnikiem i ziemią, która musi „osiąść”. Podkreślił, że wyspa ma specyficzny charakter, nie jest to trwały grunt. Następnie odniósł się do zachowania Przewodniczącego i stwierdził, że nie rozumie jego uśmiechu. Zapytał, jaki jest sens, aby dalej tłumaczył sprawę.

Przewodniczący Rady zwrócił się z prośbą, aby Wiceburmistrz kontynuował i wyjaśnił, że ma taką mimikę, bo nie zgadza się z tym, co mówi Wiceburmistrz. Stwierdził też, że Wiceburmistrz ma pełne prawo do przedstawienia swojego zdania.

Wiceburmistrz Mucha stwierdził, że jeśli jest niepoważnie traktowany to tak samo odpowiada. Podziękował za wypowiedź.

Przewodniczący Rady stwierdził, że jeśli on jest niepoważnie traktowany i ktoś mu opowiada takie „dyrdymały” to ogarnia go wesołość.

Wiceburmistrz Mucha stwierdził, że „dyrdymały” są ze strony Przewodniczącego.

Przewodniczący Rady zaproponował, aby przy wejściu na wyspę zabudować przęsła z granicy na Białorusi i wtedy dostęp do wyspy byłby w pełni zabezpieczony przed ludźmi. Stwierdził, że jest zima, rzeka zamarzła i zamknięcie mostu może być za słabe. Apelował o szacunek przy udzielaniu odpowiedzi. Poinformował, że kategorycznie nie zgadza się z tym, że jeśli roboty zostały zakończone i inwestycja jest odebrana to mieszkańcy są jej pozbawieni. Uznał, że być może jest tak, że wszystko zostało zrobione za późno, nie przewidziano okresu pielęgnacji i sadzenia i dlatego trzeba podjąć nadzwyczajne środki, ale to wystarczy powiedzieć, a nie udawać, że wszystko jest zrobione.

Ad. 4.

Przewodniczący Rady przedstawił i omówił pisma, jakie wpłynęły do Rady od czasu ostatniej sesji.

Ad. 5.

Przewodniczący Izby Rolniczej z powiatu namysłowskiego Łukasz Smolarczyk poinformował, że opinia na temat obniżki podatku rolnego jest pozytywna. Dodał, że Izba reprezentuje rolników i opinia nie mogła być inna, a ostateczny kształt budżetu należy do radnych. Poinformował, że byliby wdzięczni za podjęcie uchwały w zaproponowanej formie argumentując to ciężką sytuacją w rolnictwie. Wyraził strach, że sytuacja w rolnictwie może niedługo wyglądać tak, jak w latach 90. Poinformował o wspólnym, jednym rynku z Ukrainą i krajami Mercosuru. Stwierdził, że musiał przedstawić tą informację, aby nie było to źle odebrane, że rolnik znowu chce mieć obniżony podatek. Poinformował o zbożach i mięsie z Ukrainy, gdzie nieprzestrzegane są żadne normy i standardy, które Polacy muszą przestrzegać w Unii Europejskiej. Przewodniczący Smolarczyk zabrał również głos w sprawie likwidowanych przejazdów kolejowych i stwierdził, że gdyby nie interwencja Pani Piech to przejazdy w Ziemiełowicach byłyby zlikwidowane. Zwrócił się z prośbą do Naczelnika Kani, aby zwracać uwagę na takie rzeczy, biorąc pod uwagę dojazd rolników do pól.

Przewodniczący Rady zapytał, czy ktoś się odezwał do Kolei.

Przewodniczący Łukasz Smolarczyk poinformował, że dostał telefon od rolniczki, która pozyskała informacje od pracownika Gminy, że sprawa została załatwiona pozytywnie.

Przewodniczący Rady zwrócił się do Naczelnika Kani i zapytał o przedmiotową sprawę.

Naczelnik Roman Kania poinformował o rozmowie z przedstawicielami Polskich Kolei Państwowych i o uzgodnieniach, że drogi zostaną zaliczone do kategorii dróg publicznych do końca I kwartału 2024 r. Dodał, że w styczniu albo w lutym przedłoży takie uchwały Radzie i poinformował, że takie pismo zostało wysłane do Polskich Kolei Państwowych.

Przewodniczący Smolarczyk zapytał, czy to przerwie bieg procedury.

Naczelnik Kania wyjaśnił, że w rozmowie bezpośredniej z przedstawicielem PKP otrzymał zapewnienie, że jak wpłynie pismo, to oni usuną obwieszczenie.

Radny Namysłowskiej Rady Seniorów Władysław Siejka zabrał głos w sprawie Uchwały nr 1005/VIII/23 Rady Miejskiej w Namysłowie, która dotyczyła rozpatrzenia jego wniosków złożonych do Rady Miejskiej. Wyjaśnił, że pierwszy wniosek dotyczył odwołania Przewodniczącego Namysłowskiej Rady Seniorów, gdyż został powołany niezgodnie ze Statutem, a drugi dotyczył poszerzenia składu Rady o jednego członka, czyli przedstawiciela Przeczowskich Skowronków. Poinformował, że do drugiego wniosku nie składa zastrzeżeń. Radny Siejka poinformował, że NRS działa w oparciu o Statut przyjęty Uchwałą Rady Miejskiej, który nakłada na Przewodniczącego Rady Miejskiej obowiązek przeprowadzenia wyborów Przewodniczącego Namysłowskiej Rady Seniorów i stwierdził, że Przewodniczący Jacek Ochędzan nie wywiązał się z tego obowiązku. Zauważył, że Przewodniczący Rady nie przekazał tej sprawy do Komisji Rewizyjnej, a to Komisja Rewizyjna i Rada Miejska sprawują nadzór nad działalnością NRS. Poinformował, że Przewodniczący Ochędzan wybrał Wiceprzewodniczącego NRS i stwierdził, że Wiceprzewodniczący Józef Sypko sam siebie wybrał na Przewodniczącego NRS. Zarzucił, że Pan Sypko mataczył i kręcił. Radny podkreślił, że składał zastrzeżenia podczas sesji NRS. Następnie Pan Siejka wyjaśnił, że NRS ma głos doradczy i nie może reprezentować Rady Gminy ani Urzędu na zewnątrz, a okazuje się, że nielegalnie wybrane Prezydium NRS reprezentuje NRS na zewnątrz. W dalszej części zabrał głos w sprawie korespondencji adresowanej „Sz. P. Sławomir Kłosowski Wojewoda opolski za pośrednictwem Pan Jacek Ochendzan Przewodniczący RM w Namysłowie 46-100 Namysłów ul. Stanisława Dubois 3”. Poinformował, że pismo zostało zarejestrowane w dzienniku Urzędu Miejskiego w dniu 30 września 2023 r. i po prawie miesiącu zostało mu zwrócone drogą pocztową z adnotacją „adresat nieznany”. Radny stwierdził, że we wszystkich odwołaniach, gdzie jest pośrednik zwraca się tak samo i tak samo adresuje. Przytoczył art. 65 Kodeksu postepowania administracyjnego i stwierdził, że Przewodniczący Ochędzan powinien przekazać korespondencję do Wojewody. Poinformował, że przedmiotowa korespondencja zawiera prośbę o skorygowanie uchwały nr 1005/VIII/23. Ponadto Radny Siejka poinformował, że w pierwotnym Statucie NRS z 2015 r. był zapis, że pierwszą sesję do czasu wyboru Przewodniczącego prowadzi Przewodniczący poprzedniej kadencji, a po zmianie z 2021 r. ten zapis brzmi, że wybory odbywają się pod nadzorem Przewodniczącego Rady Miejskiej, a nie, że sam Wiceprzewodniczący się wybiera. Poinformował, że zaskarżył to. Radny poinformował, że po otrzymaniu przesyłki jeszcze raz zaadresował przesyłkę, włożył do koperty i wysłał do Przewodniczącego Ochędzana, który odesłał ją z pismem przewodnim. Radny otworzył korespondencję i poinformował, że znajduje się tam pismo do Wojewody informujące, że wybór Przewodniczącego NRS został dokonany z pogwałceniem Statutu i załącznik – donos Prezydium NRS do Prezesa jego Stowarzyszenia, aby go odwołać. Zauważył, że powołanie Rady Seniorów ma na celu integrację środowiska seniorów, a nie szkodzenie niewygodnym radnym-seniorom. Poinformował o telefonie Przewodniczącego Sypko i Prezydium NRS do Prezesa Związku, który reprezentuje, aby omówić zasady jego odwołania, a gdy Prezes zgodził się na spotkanie, ale w jego obecności to odmówili. Zgłosił, że wczoraj otrzymał pismo zawierające stek kłamstw z Urzędu Miejskiego Wydziału Organizacyjnego podpisane prze Przewodniczącego NRS Józefa Sypko. Podkreślił, że Radę Miejską i Urząd Miejski reprezentuje Burmistrz i upoważnione przez niego osoby.

Przewodniczący Rady przerwał i poinformował o bogatym porządku obrad bieżącej sesji. Poinformował, że jeśli Pan się z czymś nie zgadza to jest możliwe postepowanie sądowe. Prosił o wyartykułowanie wniosku.

Radny NRS W. Siejka otworzył korespondencję, którą wcześniej zwracał Przewodniczący Ochędzan i na jego ręce złożył pismo-odwołanie.

Przewodniczący Rady zapewnił, że przyjmie każde pismo, które składa do niego Pan Siejka, ale jeśli ponownie dostanie pismo adresowane do Wojewody Opolskiego to go nie przyjmie, bo tajemnica korespondencji jest dla niego święta.

Radny Siejka stwierdził, że Przewodniczący Rady ma obowiązek zapoznania radnych z pismem i Rada zmienia zdanie albo nie. Stwierdził też, że najbardziej kompetentny w tej sprawie jest Radny Julian Kruszyński, któremu chciał udzielić głosu.

Przewodniczący Rady zwrócił uwagę Panu Siejce, że nie będzie on udzielał głosu, bo nie prowadzi sesji. Następnie odniósł się do słów Pana Siejki i poinformował, że na pewno nie otworzy korespondencji adresowanej do kogoś innego. Dodał, że woli mieć sprawę karną, że nie otworzył czyjejś korespondencji niż że otwiera nie swoją korespondencję. Poinformował, że będzie ją zwracał adresatowi. Poinformował, że prowadził sesję NRS do wyboru Wiceprzewodniczącego. Przypomniał, że wniosek Radnego Siejki został odesłany według właściwości do NRS. Widział, że nastąpiło głosowanie w tej sprawie, otrzymał odpowiedź od NRS. Zapewnił, że pismo, które teraz mieszkaniec złożył zostanie zarejestrowane w sekretariacie Urzędu. Zauważył, że mieszkaniec sam otworzył korespondencję, on tego nie zrobił. Poinformował, że zapozna się z pismem i zobaczy, jakie są jego obowiązki. Poinformował też, że konsultował się z Mecenasem w sprawie korespondencji, który też nie widział powodu, aby podejmować inne kroki poza zwrotem korespondencji Poinformował, że starał się dopełnić wszystkich rzeczy i przekazał, że Pan Siejka ma możliwość skarżenia się.

(W tym punkcie sesji wyszedł Radny Karol Kubicki. Obecnych było 20 radnych).

Przewodniczący Namysłowskiej Rady Seniorów Józef Sypko stwierdził, że patrząc, jak się przedstawił Pan Siejka można pomyśleć, że to bardzo spokojny człowiek i dzieje mu się krzywda. Poinformował, że wyjaśni tą krzywdę. Stwierdził, że niespotykana była sytuacja wyboru Przewodniczącego NRS, której nie przewidział Statut. Podkreślił, że Statut jest niedoskonały i on zawsze o tym mówił. Wyjaśnił, że Przewodniczący Rady Miejskiej na II sesji, gdy został wybrany I i II Wiceprzewodniczący podjął decyzję, że jest przedstawiciel Rady Seniorów i oddał im prowadzenie dalszej sesji. Kompletne wybory odbyły się na III sesji NRS.

(W tym punkcie sesji wyszedł Radny Kazimierz Kos, Radny Jakub Włodarczyk i Radny Artur Włodarczyk. Obecnych było 17 radnych).

Przewodniczący Sypko uznał za kłamstwo zarzuty Pana Siejki dotyczące fałszowania wyborów czy osobistego wybrania. Wyjaśnił, że 13 z 14 radnych głosowało za wyborem Komisji Skrutacyjnej i stwierdził, że zdaniem Radnego Komisja razem z nim fałszowała wybory. Podkreślił, że obok niego drugim kandydatem na Przewodniczącego był Pan Siejka. Zapytał, co robił Pan Siejka, jak on fałszował wybory i czy też by się odwołał gdyby wygrał.

(W tym punkcie sesji wyszedł Radny Mieczysław Krzyżewski. Obecnych było 16 radnych).

Pan Sypko odniósł się do zachowania Pana Siejki informując, że powołuje się na przepisy, których nie ma, zarzuca mu manipulację przy statucie NRS, zakłóca sesje.

Przewodniczący Rady przerwał wypowiedź Pana Sypko, w związku ze zgłoszeniem wniosku formalnego.

Radny Marcin Biliński zgłosił wniosek formalny, aby wprowadzić ograniczenia czasowe wypowiedzi w tym wątku do 2 minut.

„Za” wnioskiem Radnego Bilińskiego głosowało 13 radnych, 1 radny głosował „przeciw”, 2 radnych „wstrzymało się” od głosu.

Wniosek został przyjęty.

(W tym punkcie sesji wrócił Radny Mieczysław Krzyżewski, Radny Artur Włodarczyk i Radny Jakub Włodarczyk. Obecnych było 19 radnych).

Przewodniczący Rady udzielił głosu Panu Sypko w czasie 2 minut.

(W tym punkcie sesji wrócił Radny Kazimierz Kos. Obecnych było 20 radnych).

Pan Józef Sypko zabrał głos w sprawie zachowania Radnego Siejki, który zakłóca sesje Namysłowskiej Rady Seniorów, nagrywa i udostępnia różne zapisy na profilu Facebook.

Przewodniczący podziękował za wypowiedź i udzielił głosu Panu Siejce.

Radny Siejka poinformował, że nigdy nie przekroczył zapisów Statutu. Wyjaśnił, że zgodnie z zapisami Statutu Radny NRS ma obowiązek informować środowisko senioralne o działalności NRS i on ten obowiązek wykonuje. Dodał, że dba o interesy grupy, którą reprezentuje. Następnie zgłosił, że obecne Prezydium reprezentuje nie więcej niż około 50 seniorów, a w jego Związku jest około 1000 osób. Poinformował, że żąda przestrzegania Statutu.

Przewodniczący Rady przerwał wypowiedź Panu Siejce informując, że skończył się czas.

Radna NRS Weronika Nawrot poinformowała, że była na sesji, na której powołano dwóch Wiceprzewodniczących, jednym z nich był Pan Józef Sypko. Poinformowała, że Pan Sypko stwierdził, że rezygnuje z funkcji Wiceprzewodniczącego i będzie kandydował na Przewodniczącego. Wyjaśniła, że odpowiedziała mu wtedy, że jak najpierw zrezygnuje to będzie mógł kandydować, a nie na jednej sesji chce objąć dwa stanowiska. Dodała, że była członkiem Komisji Skrutacyjnej przy pierwszym głosowaniu, a później zrezygnowała, bo jak wyszedł Przewodniczący Ochędzan to Pan Sypko zaczął panowanie. Stwierdziła, że Pan Władysław Siejka jest bardziej uczciwy niż Pan Józef Sypko.

Przewodniczący Rady przerwał wypowiedź Pani Nawrot informując, że skończył się czas i zapytał Pana Mecenasa oraz Panią Naczelnik Wydziału Organizacyjnego, czy wybory Prezydium NRS odbyły się zgodnie z przepisami.

Naczelnik Wydziału Organizacyjnego Joanna Zuzel wyraziła zdanie, że wybory odbyły się zgodnie z prawem.

Przewodniczący Rady poinformował, że z jego wiedzy również wynika, że wybory się odbyły i trudno w tej chwili je podważać. Wybory przeprowadziła Komisja Skrutacyjna. Dodał, że jak została wybrana osoba z Prezydium to ona przejmuje prowadzenie sesji, bo on nie czuje się powołany do prowadzenia sesji NRS, jak jest wybrany Wiceprzewodniczący.

(W tym punkcie sesji wrócił Radny Karol Kubicki. Obecnych było 21 radnych).

Radny Janusz Czubkowski poinformował o Konferencji ASF „Obrońmy województwo opolskie” zorganizowanej przez Opolską Izbę Lekarsko-Weterynaryjną w Opolu. Poinformował, że dużo pracy włożył w nią lekarz weterynarii Mateusz Kruszyński. Poinformował, że na terenie powiatu namysłowskiego akcja usuwania padłych dzików została przeprowadzona wzorowo.

(W tym punkcie Komisji wyszedł Radny Wojciech Próchnicki. Obecnych było 20 radnych).

Radny Marcin Biliński poinformował o zakończonej kontroli w Ośrodku Pomocy Społecznej. Poruszył kwestię użyczenia budynku, w którym obecnie znajduje się siedziba Ośrodka. Wyjaśnił, że pierwotnie wynajem był bezpłatny, a obecnie wynosi ok. 8 tys. zł miesięcznie. Wyraził zdanie, że to wysoka kwota, tym bardziej, że OPS nie wykonuje usług komercyjnych. Odniósł się do relacji Urząd Miejski- Starostwo Powiatowe i przypomniał, że Gmina przekazała Starostwu działkę pod budowę Szkoły Specjalnej czy darowizny na remonty dróg i stwierdził, że w drugą stronę nie ma takiej pomocy. Stwierdził, że powinno się wrócić do bezpłatnego użyczenia bądź zmniejszenia kosztów i poinformował, że zamierza w tej sprawie lobbować. Następnie zgłosił problem z numeracją nieruchomości w m. Żaba, bo kiedyś była miejscowość Żaba Duża i Żaba Mała i dlatego obecnie powtarzają się numery nieruchomości. Radny zapytał, czy złożony projekt uchwały w sprawie leczenia niepłodności został przesłany do zaopiniowania do odpowiednich organów i co w tej sprawie zrobiła Komisja Zdrowia.

Wiceburmistrz Krzysztof Mucha poinformował, że ze względu na szacunek do radnych będzie dzisiaj obecny do końca sesji, ale w związku z okazanym mu brakiem szacunku nie zamierza podejmować żadnej odpowiedzi.

Przewodniczący Rady stwierdził, że radni nie mogą uzyskać odpowiedzi od Wiceburmistrza, a on teraz chce ich ukarać tym, że nie będzie odpowiadał na pytania, dlatego że wcześniej nie odpowiadał na pytania, a oni się z tego śmiali. Potwierdził, że on się śmiał.

Radny Marcin Biliński zabrał głos w sprawie pełnienia przez niego funkcji sołtysa i poinformował, że jemu też mieszkańcy zgłaszają uwagi i robią wyrzuty. Stwierdził, że Wiceburmistrz został powołany na stanowisko i powinien odpowiadać na pytania, a jego funkcja jest narażona na ocenę i krytykę.

Wiceburmistrz Mucha zgodził się z Radnym Bilińskim i poinformował, że doświadczał niekoniecznie pozytywnych i miłych ocen, godzi się na to i przyjmuje to. Uważa, że mogą mieć różne poglądy, ale jest jeszcze kultura osobista. Poinformował, że czuje się dotknięty przez Przewodniczącego Rady, został zignorowany. Stwierdził, że poza sesją może odpowiedzieć Radnemu Bilińskiemu. Zwrócił uwagę, że Przewodniczący Ochędzan dalej z uśmiechem traktuje jego wypowiedź.

Przewodniczący Rady poinformował, że pamięta, jak na ostatniej sesji Wiceburmistrz siedział i akceptował zachowanie agresywnego mieszkańca.

Radny Biliński stwierdził, że Wiceburmistrz już dawno odpowiedziałby na jego pytania, a teraz będą dyskutować nad jego zachowaniem. Przywołał sytuację z przeszłości, kiedy Wiceburmistrz nie traktował z kulturą mieszkańca, który wypowiadał się na sesji. Uznał za dziecinne zachowanie Wiceburmistrza.

Radna Maria Teodorczyk poruszyła temat wyjścia Burmistrza z ostatniej sesji, gdy prowadzona była dyskusja na temat szpitala i jego dzisiejszej nieobecności. Zapytała dlaczego tak się dzieje. Poinformowała, że kiedyś sesja była świętem, uczestniczyli w niej dyrektorzy spółek i szkół oraz sołtysi. Poinformowała, że domyśla się, że Burmistrz ogląda sesję w swoim gabinecie. Stwierdziła, że Burmistrz nie powinien tak postępować, bo został wybrany przez ludzi i jest potrzebny na sesji. Poinformowała, że momentami współczuje Wiceburmistrzowi Krzysztofowi Musze.

Przewodniczący Rady stwierdził, że Wiceburmistrz obraził się na Radę, bo nie chcą wierzyć we wszystkie informacje.

Wiceburmistrz Mucha odpowiedział, że nie na Radę.

Przewodniczący Rady stwierdził, że powody mogą być różne i uznał, że Wiceburmistrzowie obrazili się, bo jak fantazjują to radni im nie wierzą. Poinformował też, że czasami swoimi wypowiedziami powodują wesołość i powtórzył, że są bardzo dobrze opłacani, bo prawie 1 mln zł kosztują te trzy osoby.

Radny Biliński poinformował, że wczoraj na Komisjach Rewizyjnej i Budżetu, na których opiniowany był projekt budżetu na 2024 r. nie było nikogo z trzech Burmistrzów. Stwierdził, że padały pytania, a Naczelnicy opuszczali głowy i nikt nie chciał odpowiadać na pytania radnych, a na część pytań nie ma odpowiedzi do dzisiaj.

Wiceburmistrz Ewelina Moniuszko-Czuczwara odniosła się do wypowiedzi Radnego Bilińskiego i nieobecności na Komisji i poinformowała, że przez 5 lat żaden Przewodniczący Komisji nie pojął dialogu ustalając termin Komisji. Stwierdziła, że często nie mogą być na Komisjach, bo terminy kolidują z ich innymi obowiązkami i to nie jest brak szacunku. Poinformowała też, że nikt nie przyszedł porozmawiać na temat projektu uchwały w sprawie in vitro, o funkcjonowaniu i finansowaniu, w tym Pani Maria. Stwierdziła, że przepychanki na wizji nie służą mieszkańcom i dotychczas na sesji nic konstruktywnego się nie wydarzyło. Ponadto stwierdziła, że w związku z działalnością Sejmu in vitro będzie obowiązywało bezpłatnie w Polsce, więc nie wie, czy uchwała jest zasadna.

Przewodniczący Rady stwierdził, że wszystko będzie przebiegało szybciej, jak Państwo Burmistrzowie przestaną blokować i poinformował, że sprawą projektu uchwały w sprawie Programu in vitro zajmuje się P. Leokadia i Komisja Zdrowia.

Radny Biliński stwierdził, że ciężko mu zrozumieć, że Przewodniczący mają uzgadniać z Panią Wiceburmistrz termin Komisji, bo od zawsze wiadomo, że pod koniec listopada jest opiniowany projekt budżetu, wcześniej dostają informacje.

Przewodniczący Rady przerwał i dodał, że każdy dostaje wcześniej powiadomienia i nigdy nie było sprzeciwu.

Wiceprzewodniczący Włodarczyk dodał, że Komisje są w tym samym czasie przed sesją.

Radny Biliński zauważył, że Gmina ma trzech burmistrzów, a nie jednego. Stwierdził, że są Komisje, na których obecność burmistrzów jest nieodzowna. Poinformował, że projekt uchwały został złożony pół roku temu i wtedy nie było mowy o zmianie ustawy. Zgodził się, że jak będzie to finansowane z budżetu państwa to ich propozycja nie ma sensu.

Wiceburmistrz Ewelina Moniuszko-Czuczwara wyjaśniła, że merytorycznymi pracownikami są Naczelnicy Wydziałów i na nich też spoczywa obowiązek odpowiedzi na pytania. Nie mówiła, żeby uzgadniać wszystkich terminów posiedzeń tylko ma taką prośbę, jak jest jakaś ważna sprawa. Zapytała Przewodniczącego, w jaki sposób wyliczył kwotę wynagrodzeń.

Przewodniczący Rady poinformował, że jak Pani Wiceburmistrz chce to zsumuje kwoty, ale jest to około 1 mln zł.

Wiceburmistrz Moniuszko-Czuczwara odpowiedziała, że chciałaby zobaczyć te obliczenia.

Przewodniczący Rady poinformował, że dokładną kwotę zsumuje i poda. Stwierdził, że Burmistrz i jego zastępcy kosztują bardzo dużo, a mało jest z tego zysku.

Wiceburmistrz Ewelina Moniuszko-Czuczwara odnosząc się do pytania Wiceprzewodniczącego Dzidowskiego o sprzedaż mieszkań w spółce komunalnej, której właścicielem jest Gmina Namysłów uspokoiła i poinformowała, że wystawienie na sprzedaż 3 nieruchomości nie jest sytuacją nadzwyczajną w spółce. Wyjaśniła, że taka działalność była prowadzona od wielu lat, a w latach 2015-2018 było 9 takich czynności.

Przewodniczący Rady stwierdził, że Pani Burmistrz mówi, że Naczelnicy mogą odpowiadać na pytania radnych, a Naczelnicy mówią, że nie mają takiej wiedzy. Radni zwracają się do Wiceburmistrzów, a Ci mówią, że trzeba pytać Burmistrza, którego nie ma, a jak przyjdzie to i tak nie odpowiada.

Radna Leokadia Czarny zwróciła uwagę, że sprawa projektu uchwały w sprawie programu in vitro nie trwa pół roku. Wyjaśniła, że projekt powstał 22 czerwca 2023 r., potem były wakacje i nie było sesji, a od września na każdej komisji był poruszany ten temat. Odniosła się do podjętej ustawy w tej sprawie. Poinformowała również, że na jej komisji byli obecni wszyscy Naczelnicy.

Radny Jakub Włodarczyk zapytał Radnej Czarny o podjęte dalsze kroki dotyczące projektu uchwały.

Radna Czarny poinformowała, że decyzja była taka, że czekają na podjęcie ustawy.

Wiceprzewodniczący Krzysztof Dzidowski poinformował, że jest spokojny, ale wołałby usłyszeć odpowiedź, że coś się poprawi, bo to, że zostało sprzedanych 9 mieszkań, to go niepokoi, inaczej gdyby, Pani Wiceburmistrz powiedziała, że te pieniądze zostaną przeznaczone na projekt nowego budynku komunalnego. Dodał, że nie jest przeciwny sprzedaży, chce, aby mieszkańcy je wykupowali. Stwierdził, że szkoda, że nie podjęto decyzji, aby w jednej kadencji wykonać projekt, w kolejnej wybudować budynek komunalny. Stwierdził, że brakuje budynku rotacyjnego.

Radny Jakub Włodarczyk stwierdził opieszałość Komisji w sprawie projektu uchwały.

Radny Janusz Czubkowski polecił wnioskodawcom projektu uchwały zapoznanie się z artykułem w Dzienniku z dnia 27 listopada 2023 r. w przedmiotowej sprawie.

Radny Biliński poinformował, że nie chodzi o kwestię merytoryczną projektu uchwały, tylko o brak procedowania przez Urząd i Komisję Zdrowia. Zapytał Wiceburmistrza Muchę, czy udzieli odpowiedzi w sprawie wyborów zarządów osiedli i o kwestię in vitro.

Nie zgłoszono chęci zabrania głosu.

Radny Biliński złożył wniosek o 15 minut przerwy.

Przewodniczący Rady udzielił głosu Radnemu Tomaszowi Łuczakowi.

Radny Tomasz Łuczak zapytał, na jakim etapie jest remont mostu przy ul. Długiej w Głuszynie.

Nie zgłoszono chęci zabrania głosu.

Przewodniczący Rady ogłosił przerwę.

Przewodniczący Rady wznowił obrady sesji.

(Na sesji obecnych było 19 radnych. Nieobecni byli Radni Julian Kruszyński i Wojciech Próchnicki).

Ad. 6.

Przewodniczący Rady przystąpił do podjęcia uchwał Rady Miejskiej w sprawach:

1) obniżenia średniej ceny skupu żyta stanowiącej podstawę do obliczenia podatku rolnego na 2024 rok.

Radny Jakub Włodarczyk powtórzył, że projekt uchwały zakłada stawkę w wysokości 61,48 zł, która jest niewiele wyższa od rynkowej ceny 1 kwintala żyta. Poinformował, że zaproponowana stawka ułatwi rolnikom funkcjonowanie. Prosił o poparcie projektu uchwały.

„Za” podjęciem uchwały głosowało 18 radnych, 1 radny „wstrzymał się” od głosu. Uchwała została podjęta – Nr 1056/VIII/23.

Przewodniczący Rady poprosił o uwzględnienie zmian związanych z wysokością podatku rolnego na 2024 rok.

2) rozpatrzenia skargi Przewodniczącego Rady Miejskiej w Namysłowie.

Wiceprzewodniczący Krzysztof Dzidowski przedstawił wyniki głosowań poszczególnych Komisji.

„Za” podjęciem uchwały głosowało 10 radnych, 7 radnych głosowało „przeciw”, 2 radnych „wstrzymało się” od głosu. Uchwała została podjęta – Nr 1057/VIII/23.

3) rozpatrzenia skargi mieszkańca Namysłowa.

Wiceprzewodniczący Krzysztof Dzidowski przedstawił wyniki głosowań poszczególnych Komisji.

„Za” podjęciem uchwały głosowało 10 radnych, 4 radnych głosowało „przeciw”, 5 radnych „wstrzymało się” od głosu. Uchwała została podjęta – Nr 1058/VIII/23.

(W tym punkcie sesji doszedł Radny Julian Kruszyński. Obecnych było 20 radnych).

4) rozpatrzenia skargi mieszkanki Namysłowa.

Radny Karol Kubicki odniósł się do głosowania nad projektem uchwały nr 3 dotyczącym blokowania mieszkańców na oficjalnym profilu Gminy Namysłów. Stwierdził, że wszystko, co jest tam umieszczane jest informacją publiczną i stwierdził, że nie rozumie osób, które głosowały przeciw ww. Uchwale, bo w ten sposób godzą się na cenzurę i wykluczenie. Poinformował, że składa interpelację o udostępnienie listy zablokowanych użytkowników na profilu Gminy Namysłów. Radny zauważył, że na dzisiejszej sesji było dużo mowy o szacunku i zapytał, jakim szacunkiem obdarzeni są radni, jeśli on kilka razy zapraszał Naczelnika Kina na posiedzenie Komisji Skarg, a Naczelnik odpowiedział, że nie dostał pozwolenia od Burmistrza.

Radny złożył interpelację na ręce Przewodniczącego Rady.

Radny Kubicki poinformował o omyłce pisarskiej w projekcie uchwały nr 4 i zgłosił, że zamiast zwrotu „mieszkanka Namysłowa” winno być „mieszkanka Jastrzębia”.

„Za” wnioskiem Radnego Kubickiego głosowało 20 radnych.

Wiceprzewodniczący Krzysztof Dzidowski przedstawił wyniki głosowań poszczególnych Komisji.

„Za” podjęciem uchwały głosowało 20 radnych, głosów „przeciwnych” i „wstrzymujących się” nie było. Uchwała została podjęta – Nr 1059/VIII/23.

5) gminnego programu przeciwdziałania przemocy domowej i ochrony osób doznających przemocy domowej na lata 2023-2027.

Radny Jakub Włodarczyk zgłosił wniosek formalny o dołączenie do porządku obrad projektu uchwały w sprawie zmiany uchwały w sprawie powołania Komisji Zdrowia i Spraw Społecznych Rady Miejskiej w Namysłowie w związku z chęcią pracy w Komisji Wiceprzewodniczącego Artura Włodarczyka oraz poinformował, że w związku z utratą zaufania do obecnej Przewodniczącej Komisji Zdrowia proponuje się, aby nowym Przewodniczącym Komisji został Wiceprzewodniczący Rady Artur Włodarczyk. Odczytał treść projektu uchwały.

Radny Jacek Fior zgłosił wniosek formalny o dołączenie do porządku obrad projektu uchwały w sprawie złożenia zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Burmistrza Namysłowa. Odczytał treść projektu uchwały.

Wiceburmistrz Krzysztof Mucha stwierdził, że nie byłby profesjonalny będąc na publicznej służbie, gdyby dotrzymał słowa i nie odezwał się do końca sesji. Przeprosił i poinformował, że stosowną uchwałę w sprawie wyboru Burmistrz złoży na najbliższej sesji. Poddał pod rozwagę, czy Radny Fior podtrzymuje zgłoszony wniosek.

Radny Fior poinformował, że pozostaje przy złożonym projekcie uchwały.

Przewodniczący Rady poinformował, że rozpoczął procedowanie projektu uchwały w sprawie gminnego programu przeciwdziałania przemocy domowej i ochrony osób doznających przemocy domowej na lata 2023-2027 i zaproponował, aby zgłoszone dwa projekty uchwał umieścić po procedowanym projekcie w kolejności, w jakiej były zgłaszane.

„Za” zmianą porządku obrad głosowało 11 radnych, 9 radnych głosowało „przeciw”.

Porządek obrad został zmieniony i przedstawiał się następująco:

  1. Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności obrad.
  2. Sprawozdanie z działalności Burmistrza w okresie od ostatniej sesji.
  3. Interpelacje i zapytania radnych.
  4. Informacje Przewodniczącego Rady w sprawach bieżących.
  5. Sprawy różne i wolne wnioski.
  6. Podjęcie uchwał Rady Miejskiej w sprawach:
    1) obniżenia średniej ceny skupu żyta stanowiącej podstawę do obliczenia podatku rolnego na 2024 rok,
    2) rozpatrzenia skargi Przewodniczącego Rady Miejskiej w Namysłowie,
    3) rozpatrzenia skargi mieszkańca Namysłowa,
    4) rozpatrzenia skargi mieszkanki Namysłowa,
    5) gminnego programu przeciwdziałania przemocy domowej i ochrony osób doznających przemocy domowej na lata 2023-2027,
    6) powołania Komisji Zdrowia i Spraw Społecznych Rady Miejskiej w Namysłowie,
    7) złożenia zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Burmistrza Namysłowa,
    8) określenia szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi sąsiedzkie oraz szczegółowe warunki częściowego lub całkowitego zwolnienia z opłat, a także trybu ich pobierania,
    9) przyjęcia „Rocznego Programu współpracy Gminy Namysłów z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2024 rok”,
    10) zakończenia Gminnego Programu Profilaktyki Zdrowotnej „Fioletowa wstążka”,
    11) przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego działek płożonych w miejscowości Kamienna,
    12) wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości gruntowej niezabudowanej, położonej w Namysłowie, (Namysłów, dz. nr 24/13)
    13) wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości gruntowej niezabudowanej, położonej w Namysłowie, (Namysłów, dz. nr 24/14)
    14) wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości gruntowej niezabudowanej, położonej w Namysłowie, (Namysłów, dz. nr 24/15)
    15) wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości gruntowej niezabudowanej, położonej w Namysłowie, (Namysłów, dz. nr 24/16)
    16) wyrażenia zgody na zawarcie umowy dzierżawy na nieruchomości stanowiącej własność Gminy Namysłów do lat 6 w trybie bezprzetargowym,(Rychnów, dz. nr 13/5)
    17) wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy na nieruchomości stanowiącej własność Gminy Namysłów do lat 3 w trybie bezprzetargowym (Smarchowice Małe, dz. nr 295)
    18) zmiany uchwały w sprawie uchwalenia wieloletniej prognozy finansowej na lata 2023-2036,
    19) zmiany uchwały w sprawie uchwalenia budżetu gminy na 2023 rok,
    20) uchylenia uchwały nr 77/VIII/19 Rady Miejskiej w Namysłowie z dnia 30 maja 2019 r. w sprawie ustalenia zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabarytów, standardów jakościowych oraz rodzajów,
    21) przystąpienia Gminy Namysłów do partnerskiej współpracy i podjęcia wspólnych działań na rzecz realizacji Projektu „Bliżej rodziny i dziecka - wsparcie rodzin przeżywających problemy opiekuńczo - wychowawcze oraz wsparcie pieczy zastępczej - etap II” realizowanego w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Opolskiego na lata 2021-2027, Priorytet/Działanie 6.7 Wsparcie rodziny i pieczy zastępczej, jako Partner Województwa Opolskiego - Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Opolu.
  7. Przyjęcie protokołu z LXIX i LXX sesji Rady Miejskiej.
  8. Zakończenie sesji.

Wiceprzewodniczący Krzysztof Dzidowski przedstawił wyniki głosowań poszczególnych Komisji do projektu uchwały nr 5.

„Za” podjęciem uchwały głosowało 20 radnych, głosów „przeciwnych” i „wstrzymujących się” nie było. Uchwała została podjęta – Nr 1060/VIII/23.

6) powołania Komisji Zdrowia i Spraw Społecznych Rady Miejskiej w Namysłowie.

Przewodniczący Rady zapytał Wiceprzewodniczącego Rady Artura Włodarczyka, czy wyraża zgodę na pracę w Komisji Zdrowia i Spraw Społecznych.

Wiceprzewodniczący Artur Włodarczyk wyraził zgodę.

„Za” podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, 5 radnych głosowało „przeciw”, 1 radny „wstrzymał się” od głosu. Uchwała została podjęta – Nr 1061/VIII/23.

7) złożenia zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Burmistrza Namysłowa.

„Za” podjęciem uchwały głosowało 11 radnych, 9 radnych głosowało „przeciw”. Uchwała została podjęta – Nr 1062/VIII/23.

8) określenia szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi sąsiedzkie oraz szczegółowe warunki częściowego lub całkowitego zwolnienia z opłat, a także trybu ich pobierania.

(W tym punkcie sesji wyszedł Radny Karol Kubicki. Obecnych było 19 radnych.)

Wiceprzewodniczący Krzysztof Dzidowski przedstawił wyniki głosowań poszczególnych Komisji.

Radny Marcin Biliński zabrał głos w sprawie zapisu, że usługi sąsiedzkie przysługują osobom samotnie gospodarującym, które ukończyły 90 lat. Zapytał, z czego to wynika, bo dotyczyć będzie niewielkiej liczby osób.

Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Katarzyna Jóźwiak wyjaśniła, że wspomniany zapis został sporządzony na wzór uchwały dotyczącej usług opiekuńczych. Poinformowała, że na terenie gminy są osoby, które spełniają to kryterium.

Wiceprzewodniczący Krzysztof Dzidowski przedstawił wyniki głosowań poszczególnych Komisji.

„Za” podjęciem uchwały głosowało 19 radnych, głosów „przeciwnych” i „wstrzymujących się” nie było. Uchwała została podjęta – Nr 1063/VIII/23.

9) przyjęcia „Rocznego Programu współpracy Gminy Namysłów z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2024 rok”.

Wiceprzewodniczący Krzysztof Dzidowski przedstawił wyniki głosowań poszczególnych Komisji.

Radny Marcin Biliński poinformował, że wczoraj na Komisji odbyła się burzliwa dyskusja na temat współpracy, jaka jest ona niedoskonała pod względem nierównego traktowania stowarzyszeń w zależności od poglądów.

(W tym punkcie sesji wrócił Radny Karol Kubicki. Obecnych było 20 radnych.)

„Za” podjęciem uchwały głosowało 12 radnych, 8 radnych „wstrzymało się” od głosu. Uchwała została podjęta – Nr 1064/VIII/23.

(W tym punkcie sesji wyszedł Radny Jacek Fior. Obecnych było 19 radnych.)

10) zakończenia Gminnego Programu Profilaktyki Zdrowotnej „Fioletowa wstążka”.

Wiceprzewodniczący Krzysztof Dzidowski przedstawił wyniki głosowań poszczególnych Komisji.

„Za” podjęciem uchwały głosowało 18 radnych, 1 radny „wstrzymał się” od głosu. Uchwała została podjęta – Nr 1065/VIII/23.

11) przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego działek płożonych w miejscowości Kamienna.

(W tym punkcie sesji wyszli Radni Karol Kubicki i Jakub Włodarczyk. Obecnych było 17 radnych.)

Wiceprzewodniczący Krzysztof Dzidowski przedstawił wyniki głosowań poszczególnych Komisji.

„Za” podjęciem uchwały głosowało 17 radnych, głosów „przeciwnych” i „wstrzymujących się” nie było. Uchwała została podjęta – Nr 1066/VIII/23.

(W tym punkcie sesji wrócił Radny Jacek Fior. Obecnych było 18 radnych.)

12) wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości gruntowej niezabudowanej, położonej w Namysłowie, (Namysłów, dz. nr 24/13)

Wiceprzewodniczący Krzysztof Dzidowski przedstawił wyniki głosowań poszczególnych Komisji.

(W tym punkcie sesji wrócił Radny Karol Kubicki. Obecnych było 19 radnych.)

„Za” podjęciem uchwały głosowało 17 radnych, 2 radnych „wstrzymało się” od głosu. Uchwała została podjęta – Nr 1067/VIII/23.

13) wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości gruntowej niezabudowanej, położonej w Namysłowie, (Namysłów, dz. nr 24/14)

Wiceprzewodniczący Krzysztof Dzidowski przedstawił wyniki głosowań poszczególnych Komisji.

„Za” podjęciem uchwały głosowało 17 radnych, 2 radnych „wstrzymało się” od głosu. Uchwała została podjęta – Nr 1068/VIII/23.

14) wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości gruntowej niezabudowanej, położonej w Namysłowie, (Namysłów, dz. nr 24/15)

Wiceprzewodniczący Krzysztof Dzidowski przedstawił wyniki głosowań poszczególnych Komisji.

(W tym punkcie sesji wyszedł Radny Julian Kruszyński. Obecnych było 18 radnych.)

„Za” podjęciem uchwały głosowało 16 radnych, 2 radnych „wstrzymało się” od głosu. Uchwała została podjęta – Nr 1069/VIII/23.

15) wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości gruntowej niezabudowanej, położonej w Namysłowie, (Namysłów, dz. nr 24/16)

Wiceprzewodniczący Krzysztof Dzidowski przedstawił wyniki głosowań poszczególnych Komisji.

„Za” podjęciem uchwały głosowało 16 radnych, 2 radnych „wstrzymało się” od głosu. Uchwała została podjęta – Nr 1070/VIII/23.

16) wyrażenia zgody na zawarcie umowy dzierżawy na nieruchomości stanowiącej własność Gminy Namysłów do lat 6 w trybie bezprzetargowym,(Rychnów, dz. nr 13/5)

(W tym punkcie sesji wrócił Radny Jakub Włodarczyk. Obecnych było 19 radnych.)

Wiceprzewodniczący Krzysztof Dzidowski przedstawił wyniki głosowań poszczególnych Komisji.

„Za” podjęciem uchwały głosowało 19 radnych, głosów „przeciwnych” i „wstrzymujących się” nie było. Uchwała została podjęta – Nr 1071/VIII/23.

17) wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy na nieruchomości stanowiącej własność Gminy Namysłów do lat 3 w trybie bezprzetargowym (Smarchowice Małe, dz. nr 295)

Wiceprzewodniczący Krzysztof Dzidowski przedstawił wyniki głosowań poszczególnych Komisji.

„Za” podjęciem uchwały głosowało 19 radnych, głosów „przeciwnych” i „wstrzymujących się” nie było. Uchwała została podjęta – Nr 1072/VIII/23.

18) zmiany uchwały w sprawie uchwalenia wieloletniej prognozy finansowej na lata 2023-2036.

Wiceprzewodniczący Krzysztof Dzidowski przedstawił wyniki głosowań poszczególnych Komisji.

„Za” podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, 5 radnych „wstrzymało się” od głosu. Uchwała została podjęta – Nr 1073/VIII/23.

19) zmiany uchwały w sprawie uchwalenia budżetu gminy na 2023 rok.

Wiceprzewodniczący Krzysztof Dzidowski przedstawił wyniki głosowań poszczególnych Komisji.

„Za” podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, 4 radnych „wstrzymało się” od głosu. Uchwała została podjęta – Nr 1074/VIII/23.

20) uchylenia uchwały nr 77/VIII/19 Rady Miejskiej w Namysłowie z dnia 30 maja 2019 r. w sprawie ustalenia zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabarytów, standardów jakościowych oraz rodzajów.

„Za” podjęciem uchwały głosowało 17 radnych, 2 radnych „wstrzymało się” od głosu. Uchwała została podjęta – Nr 1075/VIII/23.

21) przystąpienia Gminy Namysłów do partnerskiej współpracy i podjęcia wspólnych działań na rzecz realizacji Projektu „Bliżej rodziny i dziecka - wsparcie rodzin przeżywających problemy opiekuńczo - wychowawcze oraz wsparcie pieczy zastępczej - etap II” realizowanego w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Opolskiego na lata 2021-2027, Priorytet/Działanie 6.7 Wsparcie rodziny i pieczy zastępczej, jako Partner Województwa Opolskiego - Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Opolu.

„Za” podjęciem uchwały głosowało 19 radnych, głosów „przeciwnych” i „wstrzymujących się” nie było. Uchwała została podjęta – Nr 1076/VIII/23.

Ad. 7.

Radny Wojciech Kowalczyk i Radna Ewa Wolska prosili o wyłączenie z głosowania nad przyjęciem protokołu z LXX sesji.

„Za” przyjęciem protokołu z LXIX głosowało 14 radnych, 5 radnych „wstrzymało się” od głosu.

„Za” przyjęciem protokołu z LXX głosowało 10 radnych, 7 radnych „wstrzymało się” od głosu.

Ad. 8.

Przewodniczący Rady, o godzinie 12.51, zamknął obrady sesji.

Przewodniczący Rady
Jacek Ochędzan

Protokołowała
Justyna Cieślak