Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Projekt protokołu Nr LXXIII/23 z sesji Rady Miejskiej w Namysłowie z dnia 25 stycznia 2024 roku

Projekt protokołu Nr LXXIII/23
z sesji Rady Miejskiej w Namysłowie,
która odbyła się w dużej sali narad Urzędu Miejskiego w Namysłowie
25 stycznia 2024 roku o godz. 9.00

Ad. 1.

Przewodniczący Rady Jacek Ochędzan o godzinie 9.06 powitał wszystkich na LXXIII sesji Rady Miejskiej w Namysłowie. Otworzył sesję. Na podstawie listy obecności stwierdził, że jest kworum, co oznacza prawomocność obrad.

Obecnych było 18 radnych (zał. do protokołu). Nieobecni byli Radni Julian Kruszyński, Artur Włodarczyk i Ewa Wolska.

Ad. 2.

(W tym punkcie sesji doszedł Radny Julian Kruszyński. Obecnych było 19 radnych).

Przewodniczący Rady poinformował, że wnioskodawca projektu uchwały w sprawie zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego mieszkańców Gminy Namysłów prosił o przełożenie procedowania ww. projektu na kolejną sesję. Przewodniczący poinformował, że jest projektodawcą wspomnianego projektu uchwały, dlatego wnosi o wycofanie projektu uchwały w sprawie zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego mieszkańców Gminy Namysłów z porządku obrad. Przewodniczący poinformował też o dodatkowym projekcie uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej w formie dotacji celowej dla Gminy Rychtal na realizację zadania publicznego.

„Za” zmianą porządku obrad głosowało 18 radnych. W głosowaniu nie brał udziału Radny Julian Kruszyński.

Przewodniczący Rady zauważył, że Radny Julian Kruszyński jest na sali i stwierdził, że to będzie pierwszy raz kiedy ogłosi reasumpcję głosowania, chyba, że Radny Kruszyński potwierdzi wyłączenie się z głosowania. Przewodniczący Rady ogłosił reasumpcję głosowania.

„Za” zmianą porządku obrad głosowało 19 radnych.

Po zmianach porządek obrad przedstawiał się następująco:

  1. Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności obrad.
  2. Sprawozdanie z działalności Burmistrza w okresie od ostatniej sesji.
  3. Interpelacje i zapytania radnych.
  4. Informacje Przewodniczącego Rady w sprawach bieżących.
  5. Sprawy różne i wolne wnioski.
  6. Podjęcie uchwał Rady Miejskiej w sprawach:
    1) powołania Konwentu Miasta Namysłowa,
    2) przygotowania przez Burmistrza Namysłowa projektu uchwały Rady Miejskiej w Namysłowie w sprawie zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabarytów, standardów jakościowych oraz rodzajów materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane,
    3) zmiany uchwały w sprawie utworzenia jednostki organizacyjnej o nazwie Żłobek w Namysłowie,
    4) nadania nazwy ulicy (Namysłów, ul. Leszczynowa),
    5) nadania nazwy ulicy (Namysłów, ul. Wiązowa),
    6) nadania nazwy ulicy (Namysłów, ul. Wspólna),
    7) nadania nazwy ulicy (Namysłów, ul. Zbożowa),
    8) wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy na nieruchomości stanowiącej własność Gminy Namysłów do lat 3 w trybie bezprzetargowym, (Barzyna, dz. nr 41)
    9) wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy na nieruchomości stanowiącej własność Gminy Namysłów do lat 3 w trybie bezprzetargowym, (Brzozowiec, dz. nr 681)
    10) wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy na nieruchomości stanowiącej własność Gminy Namysłów do lat 3 w trybie bezprzetargowym, (Krasowice, dz. nr 100/1)
    11) wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy na nieruchomości stanowiącej własność Gminy Namysłów do lat 3 w trybie bezprzetargowym, (Krasowice, dz. nr 370/3)
    12) wyrażenia zgody na zawarcie umowy dzierżawy na nieruchomości stanowiącej własność Gminy Namysłów do lat 6 w trybie bezprzetargowym (Rychnów, dz. nr 13/2)
    13) zmiany uchwały w sprawie przyznania dotacji celowej na prace konserwatorskie polegające na konserwacji polichromowanego stropu nawy kościoła parafialnego pw. św. Wawrzyńca w Woskowicach Małych w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków,
    14) uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Namysłów,
    15) zmiany uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości oraz zwolnień od podatku od nieruchomości,
    16) zmiany uchwały w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości w ramach pomocy de minimis przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy na terenie Gminy Namysłów,
    17) zmiany uchwały w sprawie uchwalenia wieloletniej prognozy finansowej na lata 2024-2036,
    18) zmiany uchwały w sprawie uchwalenia budżetu gminy na 2024 rok,
    19) udzielenia pomocy finansowej w formie dotacji celowej dla Gminy Rychtal na realizację zadania publicznego.
  7. Przyjęcie protokołu z LXXII sesji Rady Miejskiej.
  8. Zakończenie sesji.

Burmistrz Namysłowa Bartłomiej Stawiarski poinformował, że sprawozdanie przesłano Radnym w formie pisemnej – na wniosek Radnych, a jeżeli są pytania do sprawozdania to udzieli odpowiedzi.

Nie zgłoszono zapytań.

Ad. 3.

Nie zgłoszono zapytań.

Ad. 4.

Przewodniczący Rady przedstawił i omówił pisma, jakie wpłynęły do Rady od czasu ostatniej sesji. Poinformował o zorganizowanym spotkaniu noworocznym z Burmistrzami i Przewodniczącymi Rady Miejskiej w Namysłowie poprzednich kadencji. Poinformował o obowiązku złożenia dwóch oświadczeń majątkowych. Przewodniczący powrócił do tematu uchwalenia budżetu gmin na 2024 r. Poinformował, że w projekcie uchwały budżetowej na 2024 r. złożonym przez Burmistrza Namysłowa był zapis „odprawy, nagrody, zastępstwa nauczycieli z tytułu urlopów na poratowanie zdrowia, awanse zawodowe nauczycieli, inicjatywy zgłoszone przez Młodzieżową Radę Gminy i Radę Seniorów, wkład własny do projektów współfinansowanych ze środków zewnętrznych - w kwocie 2 914 418,00 zł”. Poinformował, że zakładał, że podlega to zmianie w zakresie, w jakim poprawkę złożył radny w trakcie sesji.

Wyświetlona została strona z projektu uchwały w sprawie uchwalenia budżetu gminy na 2024 r.

Przewodniczący Rady poinformował, że podpisał Uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu gminy na 2024 r. z zapisem „odprawy, nagrody, zastępstwa nauczycieli z tytułu urlopów na poratowanie zdrowia, awanse zawodowe nauczycieli, wkład własny do projektów współfinansowanych ze środków zewnętrznych - w kwocie 2 332 918,00 zł”. Zwrócił uwagę, że zniknął zapis „inicjatywy zgłoszone przez Młodzieżową Radę Gminy i Radę Seniorów”.

Wyświetlona została strona z Uchwały nr 1093/VIII/23 Rady Miejskiej w Namysłowie z dnia 28 grudnia 2023 r. w sprawie uchwalenia budżetu gminy na 2024 r.

Przewodniczący Rady przyznał, że to, co nie podlegało poprawce nie zostało przez niego sprawdzone, sprawdził to, co było wnioskowane przez Radnego Bilińskiego. Przewodniczący poinformował, że po podpisaniu i wysłaniu uchwały doszły go słuchy, że Państwo w Urzędzie zdecydowali, że trzeba ten zapis wykasować. Stwierdził, że Radni nie głosowali wycofania tej treści.

Wyświetlona została poprawka odczytana przez Radnego Marcina Bilińskiego na sesji w dn. 28 grudnia 2023 r.

Przewodniczący Rady podkreślił, że zapis paragrafu nie ulega zmianie. Zauważył, że zmniejszona została kwota o 581 500 zł w tym paragrafie, ale zadania, które miały być z tego finansowane nie uległy zmianie.

Wyświetlone zostało pismo Przewodniczącego Rady Miejskiej do Burmistrza Namysłowa.

Przewodniczący Rady podkreślił, że nie nakazał wprowadzania żadnych dodatkowych zmian, poza tymi zgłoszonymi na sesji. Przewodniczący obiecał, że następnym razem będzie sprawdzał każdy zapis, ale na tą chwilę udało się zrobić z niego „głupka”. Poinformował, że po bieżącej sesji, po konsultacji z kolegiantką uważa, że zapis powinien być zgodny z tym, co zostało uchwalone. Poinformował, że podstawowy dokument zostanie przywrócony do stanu zgodności z prawem. Dodał, że do końca kadencji będzie musiał sprawdzać zgodność podjętej uchwały z projektem.

Wiceburmistrz Ewelina Moniuszko-Czuczwara stwierdziła, że Przewodniczący sam siebie określił doskonałym epitetem. Podkreśliła, że zaplanowano zmniejszenie rezerwy o kwotę 581 500 zł i nie konsultowano tego ze służbami Urzędu Miejskiego. Stwierdziła, że nie wie, kto radnym to doradził. Wyjaśniła, że tę kwotę musieli zabrać z zadań, które nie były obowiązkowe do realizacji w budżecie na 2024 r. Pani Wiceburmistrz wyjaśniła, że pozostałe zadania zaplanowane z rezerwy celowej to zadania obligatoryjne, czyli odprawy, nagrody jubileuszowe zaplanowane, zgodnie z wnioskami dyrektorów placówek oświatowych. Pani Wiceburmistrz stwierdziła, że radni mogli zapytać, co składa się na rezerwę celową i wtedy wiedzieliby, jakie konsekwencje ma zmniejszenie tej kwoty.

Burmistrz Namysłowa Bartłomiej Stawiarski poinformował, że złożył na sesję projekt budżetu, w którym były zaplanowane środki dla Namysłowskiej Rady Seniorów, Młodzieżowej Rady Miejskiej, na budżet obywatelski i budżety osiedlowe. Przypomniał, że radni złożyli poprawkę, która tą rezerwę zmniejszyła. Burmistrz poinformował, że w rezerwie były zadania, których nie można było wykreślić, czyli odprawy, nagrody, choć zmniejszono te kwoty i nie wiadomo, czy wystarczy środków do końca roku. Burmistrz stwierdził, że jedynymi zadaniami, z których można było zrezygnować to budżet Namysłowskiej Rady Seniorów, Młodzieżowej Rady Miejskiej, budżet obywatelski i budżety osiedlowe. Stwierdził, że radni powinni to wiedzieć, a jeśli tego nie wiedzieli to mogli zapytać. Burmistrz zauważył, że Przewodniczący Ochędzan ma do niego pretensje, że nie przeczytał tego, co podpisał i wysłał ten dokument.

Przewodniczący Rady przerwał Burmistrzowi i poinformował, że miał pretensje do Urzędu, że nie poinformowano go o zmianach.

Burmistrz Bartłomiej Stawiarski prosił, aby Przewodniczący mu nie przerywał. Następnie stwierdził, że rozumie wzburzenie Przewodniczącego Ochędzana, bo wyszła jego niekompetencja. Burmistrz poinformował radnych, że teraz wystarczy złożyć poprawkę i te środki przywrócić. Zauważył, że tą poprawkę też przegłosowali radni, a nie Burmistrz. Przypomniał, że w piśmie prosił, aby radni zgłosili poprawkę, która przywróci środki Namysłowskiej Radzie Seniorów, Młodzieżowej Radzie Miejskiej i mieszkańcom. Burmistrz poinformował, że zdaje sobie sprawę, że być może radni nie zrobili tego celowo, tylko z niewiedzy.

Przewodniczący Rady poinformował, że sprawdza i kontroluje i dodał, że nie spodziewał się, że zostanie edytowana część dokumentu, która nie podlegała zmianie. Stwierdził, że sprawdził wszystkie kwoty i poprawki wniesione przez radnych. Wyjaśnił, że nie spodziewał się, że dokument będzie niespójny z dokumentem pierwotnym w innym miejscu. Zapytał, czy udało się ustalić ilość osób odchodzących na emeryturę w 2024 r.

Zastępca Naczelnika Wydziału Edukacji, Sportu i Zdrowia Renata Król zauważyła, że Przewodniczący zgłosił prośbę we wtorek i w tak krótkim czasie nie mogła przygotować tej informacji.

Przewodniczący Rady stwierdził, że rozumie, że się nie udało i dodał, że gdyby Burmistrzowi zależało na wyjaśnieniu tej sprawy to informację dostałby od razu.

Radny Marcin Biliński poinformował, że po ostatniej sesji podszedł do niego Burmistrz i powiedział, że zrobi radnym „jazdę”. Następnie odniósł się do kwestii rezerwy i zapytał, czemu te środki nie znalazły się od razu w odpowiednich działach klasyfikacji budżetowej. Przypomniał, że środki zostały przekazane na dokapitalizowanie Namysłowskiego Centrum Zdrowia sp. z o.o., które jest w ciężkiej sytuacji finansowej. Stwierdził, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby rezerwy celowe zwiększyć w trakcie roku budżetowego. Stwierdził, że nie wszystkie środki z rezerwy celowej zostały wydane w styczniu. Poinformował, że osobom, którym przysługują świadczenia muszą one zostać wypłacone z budżetu gminy. Dodał, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby w kolejnych miesiącach budżet nowelizować. Radny poinformował, że skoro Burmistrz nie wie, skąd wziąć środki to przypomniał, że w ubiegłym roku nie zostało zrealizowanych sporo inwestycji. Stwierdził, że te zadania można przywrócić do rezerwy celowej, ale radni nie mogą tego zrobić, bo nie mogą ruszać wolnych środków, bo wtedy zmieni się deficyt. Następnie zauważył, że Burmistrz mówi o funduszu osiedlowym i przypomniał, że od około roku Burmistrz blokuje wybory zarządów osiedli. Ponadto uznał wypowiedź Burmistrza dotyczącą funduszu osiedlowego za bzdurną, bo środki na ten cel są ujęte w rezerwie budżetowej na wydatki majątkowe. Radny poinformował, że przed sesją radni zgłaszali potrzebę wyższego dofinansowania szpitala, a Burmistrz tego nie zrobił. Stwierdził, że Burmistrz kłamie, bo środki może wypłacić, ale w politycznych rozgrywkach lepiej jest przerzucić odpowiedzialność na kogoś innego.

Radny Jakub Włodarczyk stanowczo zakomunikował, że nikt nie miał prawa dotykać projektu uchwały po przegłosowaniu, a na polecenie Burmistrza został usunięty zapis z projektu uchwały. Poinformował, że środki dla Namysłowskiej Rady Seniorów i Młodzieżowej Rady Miejskiej są w budżecie, a to czy zostaną wypłacone zależy tylko od Burmistrza.

Przewodniczący Rady zapytał Burmistrza, ile środków wydał do dzisiaj z rezerwy.

Burmistrz Stawiarski stwierdził, że krzyczenie radnych nie zmieni rzeczywistości. Poinformował, że 19 stycznia Przewodniczący Rady otrzymał pismo, w którym przedstawiono zaplanowaną w projekcie budżetu rezerwę celową z rozbiciem na poszczególne zadania oraz informację na temat zabezpieczonych kwot po zgłoszonej poprawce. Burmistrz odczytał przedmiotowy fragment pisma.

Przewodniczący Rady przerywając Burmistrzowi zapytał, ile wydał.

Burmistrz Bartłomiej Stawiarski prosił, aby mu nie przerywać i dokończył odczytywanie pisma. Następnie poinformował, że, po wprowadzonej poprawce, istnieje ryzyko, że do końca roku nie wystarczy środków dla nauczycieli i rzeczywistość zweryfikuje to na koniec roku. Następnie zaplanował, że ograniczy się jedynie do przywitania z Radnym Bilińskim, bo po każdej rozmowie Radny wyolbrzymia przebieg rozmowy i go atakuje. Wyjaśnił, że podczas wspomnianej rozmowy nie wiedział jeszcze, jakie poprawki zostały zgłoszone, bo zostały odczytane w bardzo szybkim tempie. Ponadto Burmistrz odniósł się do sprawy szpitala stwierdzając, że to „ślepa uliczka”, aby zabierać środki z takich dziedzin życia, które sprawiają, że mieszkańcy mają udział w życiu społecznym. Przypomniał o rozwoju partycypacji społecznej. Stwierdził, że jedno i drugie zadanie jest ważne, ale nie można tak prowadzić polityki, aby jednym zabrać, aby drugim dać. Burmistrz zapewnił, że szpital jest w dobrej kondycji finansowej. Poinformował, że I transza środków została przekazana Spółce NCZ i przekazane zostaną kolejne. Podkreślił bardzo dobrą współpracę z Zarządem Powiatu Namysłowskiego i Panią Prezes.

Wiceburmistrz Ewelina Moniuszko-Czuczwara odniosła się do słów Radnego Jakuba Włodarczyka, że pieniądze na NRS i pozostałe zadania są w rezerwie celowej i ich uruchomienie zależy od Burmistrza porównując je do środków zaplanowanych przez radnych w ubiegłym roku na szpital. Uznała, że to pieniądze wirtualne. W odpowiedzi na głosy z sali prosiła, aby jej nie przerywać.

Przewodniczący Rady prosił, aby Pani Wiceburmistrz kontynuowała w temacie, a nie do radnego.

Wiceburmistrz Moniuszko-Czuczwara odniosła się do wypowiedzi Przewodniczącego Rady, który informował, że rozmawiał z Panią kolegiant i poinformowała, że zna treść rozmowy i stwierdziła, że nie była taka, jak mówi Przewodniczący.

Przewodniczący Rady zapytał, czy Pani Wiceburmistrz podsłuchiwała jego rozmowę telefoniczną prowadzoną 15 minut przed sesją.

Wiceburmistrz Ewelina Moniuszko-Czuczwara zwróciła się z prośbą, aby Przewodniczący nie przekręcał informacji uzyskanych z Regionalnej Izby Obrachunkowej. Wyjaśniła, że Pani kolegiant tłumaczyła, że w zmniejszonej rezerwie celowej nie może znaleźć się wszystko to, co było zaplanowane w projekcie Burmistrza Namysłowa. Poinformowała o możliwości przywrócenia rezerwy celowej, ale bez konsekwencji, że wszystkie rzeczy znajdą realizację i wszystkie zapisy w budżecie, które znajdą się w projekcie uchwały przygotowanym przez Burmistrza są prawidłowe.

Przewodniczący Rady poinformował, że rozmawiał z Panią kolegiant dzisiaj przed sesją o 8.45, rozmowa trwała 11 minut, a Pani Wiceburmistrz twierdzi, że wie, o czym rozmawiali.

Radny Marcin Biliński powtórzył, że w ubiegłym roku nie zrealizowano kilku zadań, które radni wprowadzili do budżetu i zapytał, co z tymi pieniędzmi. Stwierdził, że jedną poprawką Burmistrz może przywrócić środki, skoro uważa, że ich nie ma, i radni ją przegłosują. Stwierdził, że Burmistrz nie chce tego zrobić. Dodał, że pozostałe świadczenia zostaną wypłacone, bo to wynika z Kodeksu Pracy i innych przepisów. Wyraził zdanie, że za chwilę będą straszeni nauczyciele. Zauważył, że Burmistrz nie potrafił ustosunkować się do budżetu obywatelskiego i budżetu osiedli. Ponadto zauważył, że w bieżącym roku środki dla Młodzieżowej Rady Miejskiej znajdują się w rezerwie na wydatki bieżące, a w ubiegłym roku z tego budżetu została wykonana siłownia zewnętrzna w Głuszynie, a jest to wydatek majątkowy.

Radny Jakub Włodarczyk powtórzył, że te środki są w budżecie tylko strona urzędowa nie chce ich wypłacić. Stwierdził, że władze gminy straszą seniorów i młodzież. Nadmienił, że od lat w trakcie roku wprowadzane są zmiany do budżetu.

Burmistrz Bartłomiej Stawiarski stwierdził, że radni wprowadzili poprawki i wycofali pieniądze, a teraz chcą, aby Burmistrz to naprawił. Burmistrz stwierdził, że skoro radni byli w stanie przygotować profesjonalne poprawki, to teraz powinni przygotować poprawki, które te środki przywrócą. Ponadto poinformował, że zrozumiał, że Przewodniczący Rady zgłosi poprawkę, która te środki przywróci.

Przewodniczący Rady stwierdził, że Burmistrz źle zrozumiał.

Burmistrz Stawiarski prosił, aby Przewodniczący mu nie przerywał.

Przewodniczący Rady prosił, aby Burmistrz przestał mówić, co on powiedział czy zrobił, bo konfabuluje.

Burmistrz Stawiarski wyjaśnił, że zrozumiał, że Przewodniczący zgłosi taką poprawkę, sprawdzi i te środki przywróci, bo radni wycofują środki, a Burmistrz ma wszystko poukładać. Przypomniał, że w piśmie prosił, aby radni zgłosili poprawkę i przywrócili środki, ale widząc podejście radnych Burmistrz poinformował, że wnioskuje, że radni nie zgłoszą tej poprawki. Stwierdził, że poradzi sobie z obiema radami do kwietnia, a po wyborach przywróci im budżet z ludźmi, dla których dobro gminy będzie najważniejsze.

Przewodniczący Rady stwierdził, że odpowiada za siebie. Poinformował, że pytał o ilość nauczycieli przechodzących na emeryturę, żeby można było oszacować, czy koszty podane przez Burmistrza odpowiadają tej kwocie. Przypomniał, że prosił o informację, ile zostało wydanych środków z rezerwy, bo Burmistrz mówił, że już nie ma pieniędzy. Przewodniczący stwierdził, że nie sądzi, że już nie ma tych środków. Dodał, że w trakcie roku będzie korekta, więc jeśli okazałoby się, że zabrakło środków to trzeba będzie złożyć odpowiedni projekt i radni będą to procedować. Powtórzył, że na tej sesji będą głosować poprawki zgłoszone przez Burmistrza. Dodał, że edycja dokumentu wróci do stanu pierwotnego, jaki był uchwalony na sesji w dniu 28 grudnia 2023 r. Stwierdził, że urzędnicy nie mają prawa zmieniać i wykasowywać zadań według własnego uznania. Powtórzył, że Rada Miejska tych zadań nie wykasowała, tylko zmieniła na niższą prognozę przedstawioną przez Burmistrza. Dodał, że Burmistrz ma do dyspozycji rezerwę. Powtórzył, że pieniądze są. Powtórzył, że przywróci pierwotne zapisy w dokumencie. Wyjaśnił, że Rada może dowolnie kształtować budżet w momencie jego  uchwalania, ale w trakcie roku poprawki do budżetu może zgłaszać tylko Burmistrz. Stwierdził, że Burmistrz doskonale o tym wie, a mimo to mówi, że nie może nic zrobić, tylko radzi zgłosić poprawkę wiedząc, że na tym etapie radni nie mogą tego zrobić. Następnie zwrócił się do Przewodniczącego Namysłowskiej Rady Seniorów i poinformował go, że udzieli mu głosu w pkt. Sprawy różne.

Radny Marcin Biliński poinformował, że radni nie mogą być projektodawcami uchwał budżetowych oraz uchwał w sprawie zmian do budżetu. Zauważył, że skoro Burmistrz twierdzi, że środków brakuje to może zgłosić poprawkę, która zwiększy rezerwy budżetowe. Ponadto Radny stwierdził, że na pewno tych środków nie brakuje. Następnie przytoczył wypowiedź Burmistrza z sesji Rady Powiatu Namysłowskiego z dnia 8 stycznia 2024 r. i zauważył, że Burmistrz wzywa do cofnięcia środków na potrzeby obywatelskie, a zadeklarował przekazanie 1 300 000 zł na szpital, które uchwalili radni.

Radny Jacek Fior poinformował, że ze zdumieniem słucha, jak Pani Wiceburmistrz mówi o braku kompetencji, a on śledzi jej poczynania od 2019 r. Zauważył, że za każdym razem władze same tworzą problem, winią o to radnych i wykorzystają sytuację, aby skłócać środowiska. Radny podał przykład, jak rok temu wykorzystano osoby z niepełnosprawnościami. Przypomniał, że z pisma Wojewody Opolskiego wynikało, że cała sprawa wyniknęła z braku kompetencji strony urzędowej. Stwierdził, że obecnie władze robią to samo. Stwierdził, że jak Państwo z Urzędu nie potrafią rozwiązać problemu, nawet tego, który sami wykreowali, to powinni poszukać innej pracy. Podkreślił, że radni przez cały rok przegłosowują zmiany w budżecie wnioskowane przez Burmistrza i nie pamięta sytuacji, aby radni zablokowali jakąś inwestycję. Ponadto stwierdził, że trudno słuchać, gdy Burmistrz mówi o kulturze wypowiedzi, a sam komentuje większość wypowiedzi Przewodniczącego Rady. Na zakończenie Radny dopytał, czy jeśli dodatkowi nauczyciele zdecydowaliby się w ciągu roku przejść na emeryturę to środków z rezerwy na to nie będzie.

Wiceprzewodniczący Krzysztof Dzidowski udzielił głosu Burmistrzowi Namysłowa.

Burmistrz Bartłomiej Stawiarski odniósł się do przytoczonej, przez Radnego Bilińskiego, jego wypowiedzi z sesji Rady Powiatu, gdzie poinformował, że jest gotowy przelać na szpital środki w kwocie 1 200 000 zł i przypomniał, że to środki, które zostały zaplanowane w pierwotnym projekcie.

Radny Biliński zauważył, że Burmistrz mówił o kwocie 1 200 000 zł i kolejnym 1 300 000 zł.

Burmistrz Stawiarski poinformował, że jeśli będzie potrzeba to Gmina przeleje te środki do końca roku, albo do końca kwartału. Poinformował o stałym kontakcie z Panią Prezes i posiadanej wiedzy na temat potrzeb finansowych szpitala. Dodał, że I transza środków została przelana i stwierdził, że nie wie, gdzie radny szuka afery. Następnie odniósł się do słów radnego, że w trakcie roku radni nie mogą zmieniać budżetu. Burmistrz przypomniał, że w grudniu radni zmienili budżet o zmiany zaakceptowane przez Regionalną Izbę Obrachunkową i zapytał, dlaczego zmian nie mogą wprowadzić teraz. Stwierdził, że radni chcieli rękami Burmistrza przywrócić budżet kosztem innego zadania. Apelował, aby radni wzięli odpowiedzialność za swoje czyny. Ponadto zagwarantował, że w kwietniu środki, o których mowa zostaną przywrócone, a do tego czasu wspólnie z Namysłowską Radą Seniorów i Młodzieżową Radą Miejską poradzą sobie z ich inicjatywami. Burmistrz zauważył, że zarządził wybory do rad osiedli, a radni mimo to złożyli do Prokuratury zawiadomienie. Burmistrz zabrał też głos w sprawie wspólnej inicjatywy przeprowadzonej w przeszłości z Radnym Fiorem.

Przewodniczący Rady przypomniał o możliwości uchwalenia przez radnych rocznego budżetu, zgodnego z oczekiwaniami radnych, a już miesiąc później radni mogą dokonywać zmian jedynie na wniosek Burmistrza.

Radny Wojciech Próchnicki stwierdził, że budżet na 2024 r. to określona pula pieniędzy, a jeżeli z tej kwoty zostały zabrane pieniądze to obowiązkiem było ukształtowanie budżetu w inny sposób. Stwierdził, że musi to zrobić Burmistrz. Radny stwierdził, że później mogą nastąpić zmiany, ale na chwilę obecną budżet trzeba przedstawić. Radny Próchnicki stwierdził, że radni scedowali to na Burmistrza, a teraz mają do niego pretensje za to, że tak to zrobił. Stwierdził, że to hipokryzja. Zwracając się do Radnego Bilińskiego zauważył, że to nie jest kampania wyborcza, a Radny Biliński tak to traktuje. Stwierdził, że Burmistrz musiał dostosować zadania, do kwoty, jaką ma. Zaproponował zakończenie dyskusji.

Przewodniczący Rady stwierdził, że jeśli jest przeznaczenie pieniędzy w jakiejś pozycji to wyrzucenie poszczególnych elementów finansowania musi być uzasadnione. Stwierdził, że dlatego pytał o ilość nauczycieli mających przejść w tym roku na emeryturę, aby móc zapoznać się, jak to zostało wyliczone. Zauważył, że takiej informacji nie dostaną, a odpowiedź brzmiała, że środków potrzeba tyle, że nie wystarczy dla NRS. Poinformował, że nie wierzy, że w styczniu wydano 200 tys. zł. Prosił o przekazanie informacji, ile wydano w styczniu z rezerwy, aby mógł oszacować. Dodał, że nie ma zaufania, aby uznać, że tyle pieniędzy jest potrzebnych.

Radny Marcin Biliński przypomniał, że Radny Próchnicki głosował za tą zmianą w budżecie, a teraz mówi, że to radni zmienili. Stwierdził, że środki dla NRS i MRM można przeznaczyć z niezrealizowanych w 2023 r. inwestycji. Odniósł się do słów Burmistrza, że w pierwszym kwartale przekaże 2 500 000 zł na szpital, czyli, jak stwierdził, te środki są w budżecie, a następnie Burmistrz mówi, że radni mają dokonać zmian.

Przewodniczący Rady oddał głos Wiceprzewodniczącemu Dzidowskiemu, który zgłosił się w ramach wniosku formalnego.

Wiceprzewodniczący Krzysztof Dzidowski zauważył, że dyskusja trwa od godziny i wszyscy zapewniają, że chcą przywrócić środki dla seniorów. Stwierdził, że ta sprawa powinna zostać rozwiązana na Komisji Budżetu. Stwierdził, że seniorzy powinni wyjść z tej sesji z informacją, że na kolejnej sesji środki zostaną im przywrócone.

Słychać było głosy radnych, że środki są w budżecie.

Wiceprzewodniczący Dzidowski zapytał Burmistrza i Przewodniczącego Rady, czy mogą zadeklarować emerytom, że środki finansowe będą do ich dyspozycji.

Przewodniczący Rady poinformował, że te środki są, Burmistrz twierdzi, że jest ich za mało i dlatego nie może ich wypłacić i stwierdził, że o to prowadzona jest dyskusja. Stwierdził też, że jeśli w trakcie roku zabraknie pieniędzy to nie ma problemu, aby je zwiększyć.

(W tym punkcie sesji wyszedł Radny Karol Kubicki. Obecnych było 18 radnych).

Burmistrz Stawiarski zauważył, że Radny Próchnicki zgłaszał się do głosu. Następnie poinformował, że zdziwiła go postawa Wiceprzewodniczącego Dzidowskiego, bo jest on członkiem prezydium stowarzyszenia senioralnego, więc w pewnym sensie, głosując za poprawką, sam sobie zabrał te środki. Stwierdził, że teraz Wiceprzewodniczący może zgłosić poprawkę i przywrócić środki. Apelował, aby radni naprawili swój błąd i temat zostanie zakończony. Burmistrz zwrócił również uwagę, że radni sami między sobą nie potrafią się dogadać.

Przewodniczący Rady zapytał, czy Burmistrz wypłaci te środki.

Po wymianie zdań między Przewodniczącym a Burmistrzem, Burmistrz stwierdził, że Przewodniczący zabrał te pieniądze, więc nie można ich wypłacić. Dodał, że jeśli Przewodniczący przywróci środki to budżet będzie od jutra.

(W tym punkcie sesji wyszedł Radny Wojciech Kowalczyk. Obecnych było 17 radnych).

Przewodniczący Rady zapytał Wiceprzewodniczącego Dzidowskiego, czy składa wniosek formalny, bo w takiej formie zgłosił chęć zabrania głosu.

Wiceprzewodniczący Krzysztof Dzidowski odpowiedział, że nie zgłasza wniosku.

Radny Jakub Włodarczyk zgłosił wniosek formalny o zakończenie dyskusji.

Przewodniczący Rady zapytał o uwagi do zgłoszonego wniosku formalnego.

Uwag nie zgłoszono.

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad wnioskiem zgłoszonym przez Radnego Jakuba Włodarczyka.

W trakcie głosowania Burmistrz Stawiarski poinformował, że radny czekał w dyskusji i Przewodniczący nie udzielił mu głosu.

Przewodniczący Rady prosił, aby Burmistrz zapoznał się ze statutem Gminy.

„Za” wnioskiem Radnego Włodarczyka głosowało 15 radnych, 2 radnych „wstrzymało się” od głosu.

(W tym punkcie sesji wrócił Radny Wojciech Kowalczyk. Obecnych było 18 radnych).

Radny Wojciech Próchnicki zapytał, jaki wniosek formalny zgłosił Wiceprzewodniczący Dzidowski.

Przewodniczący Rady odpowiedział, że Wiceprzewodniczący informował, że rezygnuje.

Radny Próchnicki stwierdził, że Wiceprzewodniczący Dzidowski, aby zabrać szybciej głos zgłosił się w ramach wniosku formalnego. Zwrócił Przewodniczącemu uwagę dotyczącą wykorzystywania przycisku ad vocem.

Ad. 5.

Przewodniczący Namysłowskiej Rady Seniorów poinformował o historii powstania Namysłowskiej Rady Seniorów informując, że od chwili powstania Rada Seniorów dysponowała budżetem w wysokości 50 tys. zł.

(W tym punkcie sesji wyszedł Radny Marek Sroga. Obecnych było 17 radnych).

Przewodniczący Namysłowskiej Rady Seniorów stwierdził, że obecnie, z powodu inflacji, ma on wartość 20 tys. zł. Następnie zapytał, czy środki odebrane Namysłowskiej Radzie Seniorów i Młodzieżowej Radzie Miejskiej uratują służbę zdrowia. Poinformował, że wraz z obecnym na sali Prezydium NRS reprezentuje 7 tys. seniorów z Gminy Namysłów. Dodał, że nie zgadzają się, aby wciągać ich w układy polityczne.

(W tym punkcie sesji wyszła Radna Leokadia Czarny, Radny Jacek Fior i Radny Wojciech Próchnicki. Obecnych było 14 radnych).

(W tym punkcie sesji wrócił Radny Karol Kubicki i Radny Marek Sroga. Obecnych było 16 radnych.)

Przewodniczący Rady przerwał wypowiedź Przewodniczącemu NRS i poinformował, że udzielił głosu, aby Przewodniczący NRS zgłosił wniosek i zapoznał wszystkich ze swoim zdaniem.

Przewodniczący Namysłowskiej Rady Seniorów prosił, aby mu nie przerywał.

Przewodniczący Rady upomniał, że na tej sesji jeszcze on rządzi i stwierdził, że potem może Pan będzie rządził. Prosił Przewodniczącego NRS o złożenie wniosku.

(W tym punkcie sesji wyszedł Radny Jakub Włodarczyk. Obecnych było 15 radnych).

Burmistrz Bartłomiej Stawiarski poinformował, że chciałby wysłuchać Przewodniczącego Namysłowskiej Rady Seniorów.

(W tym punkcie sesji wrócił Radny Jacek Fior. Obecnych było 16 radnych).

Przewodniczący Namysłowskiej Rady Seniorów zapytał, czy radni nie mają dla nich czasu. Poinformował, że się zdenerwował.

Przewodniczący Rady prosił o opanowanie.

Przewodniczący Namysłowskiej Rady Seniorów poinformował, że to Przewodniczący Ochędzan to wywołuje.

Przewodniczący Rady poinformował, że Przewodniczący Namysłowskiej Rady Seniorów nie może obrażać radnych. Zwrócił się do niego z prośbą, aby trzymał się tematu. Zwrócił mu uwagę, że jest na sesji Rady Miejskiej i próbuje zaczepiać radnych.

Przewodniczący Namysłowskiej Rady Seniorów wyjaśnił, że nikogo nie chciał obrazić. Zapytał Radnego Bilińskiego, czy w tym „worku”, w którym dotychczas były środki dla NRS jest zapisane, że tam jest budżet NRS i MRM.

Radny Marcin Biliński potwierdził, że jego poprawka nie wykreśliła Namysłowskiej Rady Seniorów ani Młodzieżowej Rady Miejskiej. Poinformował, że ten zapis, co już tłumaczył Przewodniczący Rady, został wykreślony wbrew zgłoszonej poprawce. Dodał, że ten zapis jest obowiązujący.

(W tym punkcie sesji wrócił Radny Jakub Włodarczyk. Obecnych było 17 radnych).

Przewodniczący Rady poinformował, że ten zapis jest obowiązujący i zostanie przywrócony.

Radny Biliński dodał, że jego poprawka nie wykreślała tych zadań, więc znajdują się one w rezerwie.

Przewodniczący Namysłowskiej Rady Seniorów zauważył, że 581 tys. zł zostało zmniejszone i on rozumie, że są ustawowe wydatki i dlatego w tej sytuacji środki dla NRS zostały odsunięte. Poinformował, że gdy doszły go słuchy i zapytania o budżet Rady Seniorów zapoczątkował pismo do Rady Miejskiej w Namysłowie w dniu 12 stycznia br., po 4 dniach Przewodniczący mu odpisał, potem było pismo Burmistrza Stawiarskiego i Radnego Bilińskiego. Zauważył, że NRS jest stroną w tej sprawie, a nie zostali zaproszeni na posiedzenie zarządu Rady Miejskiej. Poinformował, że wczoraj był na Komisji Budżetu z przesłaniem do Przewodniczącego Ochędzana i Burmistrza Stawiarskiego, aby dogadali się i zakończyli sprawę. Poinformował, że Namysłowska Rada Seniorów chce dysponować własnym budżetem i o to proszą. Apelował o szacunek i aby zapraszać ich na swoje spotkania, celem wyjaśnienia sprawy.

Przewodniczący Rady potwierdził, że otrzymał pismo od Namysłowskiej Rady Seniorów i zaraz zostanie sprawdzone, kiedy odpowiedź została wysłana. Podkreślił, że NRS ma stanowisko Rady Miejskiej. Powtórzył, że zapisy zostaną przywrócone. Ponadto poinformował o własnym przekonaniu, że Burmistrz nie wypłaci tych środków. Dodał, że Rada Miejska zrobiła wszystko jak należy i w odpowiednim czasie.

Burmistrz Bartłomiej Stawiarski prosił, aby Przewodniczący nie wypowiadał się za niego, bo on już informował, że środki na NRS, MRM i budżet obywatelski zostaną przywrócone w kwietniu, jeśli radni teraz nie przywrócą tych środków. Podkreślił, że to podpis Przewodniczącego Rady Jacka Ochędzana widnieje pod pismem, które wyrzuca te środki z budżetu.

Przewodniczący Rady zapytał Przewodniczącego Namysłowskiej Rady Seniorów, czy zapoznał radnych seniorów z pismami od Rady Miejskiej.

Przewodniczący Namysłowskiej Rady Seniorów poinformował, że nie było sesji, a oficjalnie będzie mógł poinformować radnych seniorów na sesji. Dodał, że środki są im bardzo potrzebne z uwagi na złożone wnioski stowarzyszeń senioralnych.

Burmistrz Stawiarski zwrócił się z prośbą  do Przewodniczącego Rady, aby na przyszłość nie ograniczał wypowiedzi mieszkańców ani przedstawicieli ciał kolegialnych.

Przewodniczący Rady stwierdził, że umożliwia wypowiedzenie się każdemu i chce, aby były to wypowiedzi  w sprawie, a nie ad personam.

Radny Marcin Biliński zapytał o oświetlenie i zgłosił, że od początku grudnia w miejscowościach Baldwinowice i Nowy Dwór nie działają latarnie, a ostatnio przestały działać na ul. Szkolnej w Woskowicach Małych.

Radny Jakub Włodarczyk stwierdził, że zgłoszona sprawa dotyczy całego miasta i ul. Konopnickiej.

Burmistrz Stawiarski poinformował, że w zeszły wtorek dostał taką informację od mieszkańców Baldwinowic i Nowego Dworu i podjął w tej sprawie pilne działania. Poinformował o zaplanowanym na przyszły wtorek spotkaniu w Urzędzie z przedstawicielami firmy Tauron. Burmistrz poinformował również o pozyskanych środkach zewnętrznych w kwocie 1 mln zł na program Rozświetlamy Polskę i planowanej modernizacji oświetlenia starego typu na terenie całej gminy. Stwierdził, że potrzebna jest do tego dobra współpracą z firmą. Poinformował również o awarii oświetlenia w Minkowskiem i podziękował za osobiste zaangażowanie w tej sprawie Radnemu Mieczysławowi Krzyżewskiemu.

Przewodniczący Rady zapytał, kto odpowiada za oświetlenie na głównym rondzie w Namysłowie.  Stwierdził, że skoro Burmistrz nie wie, to on spróbuje się dowiedzieć, bo doszło tam do wypadku z udziałem pieszego.

Radny Marcin Biliński zapytał o wysokość środków przekazanych do NCZ sp. z o.o. w ramach dokapitalizowania w roku bieżącym i ubiegłym.

Burmistrz Bartłomiej Stawiarski wyjaśnił, ze gminne wsparcie szpitala poza objęciem udziałów to też m.in. umorzenie podatku. Prosił, aby Radny zwrócił się z pytaniem na piśmie i zostanie to wyliczone.

Radny Biliński poinformował, że chodzi jedynie o kwotę samego dokapitalizowania szpitala w 2023 i 2024 r.

Burmistrz Stawiarski poinformował, że podtrzymuje wcześniejszą wypowiedź.

Radny Biliński dopytał, czy ma się zwrócić z pisemnym wnioskiem czy dostanie odpowiedź na zapytanie na piśmie.

Burmistrz Stawiarski zwrócił się z prośbą, aby radny zwrócił się z zapytaniem na piśmie i na piśmie zostanie mu udzielona odpowiedź.

Radny Jacek Fior zauważył, że wcześniej Burmistrz zachęcał, aby o wszystko pytać. Przypomniał, że w najbliższą niedzielę odbędzie się kolejna edycja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zachęcił wszystkich do udziału, a Burmistrza do wystawienia na aukcję książki, o której wspomniał wcześniej. Odniósł się do zachowania Burmistrza w ciągu ostatnich 5 lat, w tym o szantażach, szkalowaniu i pomówieniach i stwierdził, że nie zmienią tego uśmiechy ostatnich miesięcy.

Burmistrz Stawiarski prosił, aby Radny Fior go nie pomawiał tylko zawiadomił odpowiednie organy. Dodał, że zgłosił w ramach WOŚP na licytację wraz z Radną Marzeną Stawiarską i KGW Rychnów możliwość wygrania wspólnego gotowania. Dodał, że osobie, która wygra licytację wręczy wspomnianą książkę i zadeklarował, że Radnemu Fiorowi też sprezentuje kolejny egzemplarz.

Przewodniczący Rady wyjaśnił, że pismo z Namysłowskiej Rady Seniorów wpłynęło 12 stycznia br. w piątek, a pismo do Prezydium zostało wysłane we wtorek.

Radny Tomasz Łuczak zapytał o obowiązek gminy kontrolowania szamb i umów zawartych na wywóz nieczystości. Poinformował, że w Głuszynie część mieszkańców nie ma podpisanej umowy, bo w perspektywie była możliwość podłączenia się do kanalizacji, a ta inwestycja stanęła w miejscu i mieszkańcy nie wiedzą jak postępować.

(W tym punkcie sesji wróciła Radna Leokadia Czarny. Obecnych było 18 radnych).

Naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Inwestycji Roman Kania potwierdził, że Urząd zobowiązany jest, aby te kontrole przeprowadzić. Przypomniał, że w ubiegłym roku była podjęta stosowna uchwała. Naczelnik poinformował, że w Głuszynie planuje się przeprowadzić kontrolę w bieżącym roku.  Dodał, że każdy przykład rozpatrywany jest indywidualnie. Wyjaśnił, że mieszkańcy muszą udokumentować, jak pozbawiali się nieczystości ciekłych przez ostatnie 12 miesięcy. Poinformował też, że nie ma pełnej wiedzy na temat inwestycji budowy kanalizacji sanitarnej w Głuszynie.

Radny Jakub Włodarczyk zgłosił prośbę o interwencyjny przejazd i załatanie największych dziur.

Naczelnik Roman Kania odpowiedział, że przegląd jest prowadzony i wyraził nadzieję, że w krótkim czasie ubytki w nawierzchni bitumicznej zostaną uzupełnione.

Radny Jacek Fior zapytał Komendanta Straży Miejskiej o kontrole w tym sezonie grzewczym w zakresie spalania nieczystości. Zapytał, czy uruchomiono drona i ile kontroli przeprowadzono.

Komendant Straży Miejskiej Krzysztof Jankowiak poinformował, że przy każdym zgłoszeniu kontrolują i zgłaszają do odpowiednich instytucji lub karzą winnych popełnionych wykroczeń. Wyjaśnił, że dron po naprawie został uruchomiony i startował. Poinformował, że w tym sezonie grzewczym nie było potrzeby jego uruchamiania, bo nie wpłynęło żadne zgłoszenie. Zabrał głos w sprawie obsady Straży Miejskiej, co powoduje konieczność pracy po godzinach  i zapewnił, że starają się realizować wszystkie zgłoszenia interwencyjne.

Radny Fior stwierdził, że nie taka była idea drona, aby działał na zgłoszenie, tylko prewencyjnie. Stwierdził, że dron działa w każdej gminie prewencyjnie i co roku Straż Miejska publikuje raport ze swoich działań. Zapytał, czy trwa nabór na 3 etat.

Komendant Krzysztof Jankowiak poinformował o braku chętnych i dodał, że widziałby zwiększenie etatu. Poinformował, że przebywał na urlopie, podczas którego pracował,  Straż Miejska nie nadąża z realizacją zadań, bo tyle jest spraw, a Radny chce, żeby on latał dronem prewencyjnie. Stwierdził, że radny jest w błędzie mówiąc, że wszystkie Straże Miejskiej posiadają drony. Dodał, że nie kojarzy, aby w województwie opolskim któraś gmina poza Namysłowem posiadała drona.

Radny Jacek Fior zauważył, że Komendant odebrał to jak atak, a on pytał tylko o prowadzone działania prewencyjne. Stwierdził też, że to, co Komendant mówił o czasie pracy powinno zostać zgłoszone odpowiednim służbom. Dodał,  że on nie ma na to wpływu, powinien to zgłosić swojemu pracodawcy. Ponadto stwierdził, że nie powiedział, że wszystkie Straże mają drona, tylko te, które je posiadają publikują raporty ze swoich działań. Zgodził się, że nie wszystkie Straże mają drony.

Radny Mieczysław Krzyżewski zapytał o opóźnienie działania bezpiecznego przejścia dla pieszych przy ul. Sikorskiego. Stwierdził, że latarnie powinny być zamontowane niżej.

Przewodniczący Rady zapytał w tym temacie, czy Gmina może doprowadzić przejście koło Straży Pożarnej do porządnego połączenia z istniejącą infrastrukturą.

Naczelnik Kania poinformował, że przejście nie zostało podłączone przez firmę Tauron. Poinformował, że nie zna terminu umownego na podłączenie. Dodał, że instalacja jest przygotowana.

Radny Krzyżewski przypomniał o rozmowie prowadzonej z Przewodniczącym na jednej z sesji na temat oświetlenia.

Przewodniczący Rady podkreślił konieczność spełnienia warunków technicznych oświetlenia.

Radny Biliński zgłosił problem ze zniszczoną drogą Igłowice-Bukowa Śląska wzdłuż torów i prosił o wyrównanie tłuczniem. Ponadto zgłosił prośbę mieszkańców Igłowic o przyłączenie do kanalizacji kilku domów.

(W tym punkcie sesji wyszedł radny Karol Kubicki. Obecnych było 17 radnych).

Radna Leokadia Czarny zwróciła się z prośbą o zamontowanie progów zwalniających wzdłuż zbiornika w Józefkowie i zgłosiła, że na tamie nie działają latarnie.

Prezes ZWiUK „Ekowod” sp. z o.o. Artur Masiowski odniósł się do tematów poruszonych przez radnych. Poinformował, że w Wieloletnim Planie Modernizacji i Rozwoju przewidziana jest na ten rok budowa kanalizacji etap IV w Głuszynie. Następnie, jeśli chodzi o temat Igłowic, poinformował, że Spółka Ekowod chce ustanowić służebność przesyłu na sieci i walczy o to z PKP. Dodał, że PKP obciąża spółkę za tranzyt, który jest między Bukową Śląska a Rychnowem, kwotą 100 tys. zł rocznie. Następnie poinformował, że przy zbiorniku w Michalicach doszło do aktu dewastacji, co spowodowało, że latarnie nie działają i poinformował, że rozezna kwotę przywrócenia oświetlenia. Prezes poinformował, że wnosił o montaż progów zwalniających w tym rejonie i dodał, że ponownie złoży taki wniosek. Odniósł się do stanu dróg po zimie i poinformował, że od wczoraj służby prowadzą prace.

Burmistrz Bartłomiej Stawiarski poinformował, że wyspa niebawem zostanie otwarta. Podziękował policji za ujęcie sprawców aktu wandalizmu na wyspie. Poinformował, że szkoda została wyceniona na 20 tys. zł. Dodał, że niebawem ukaże się informacja o oficjalnym otwarciu wyspy.

Przewodniczący Rady zapytał, kiedy będzie można korzystać z wyspy.

Burmistrz Stawiarski poinformował, że podtrzymuje swoją odpowiedź, że wkrótce ukażą się informacje o otwarciu.

(W tym punkcie sesji wyszedł radny Mieczysław Krzyżewski. Obecnych było 16 radnych).

Ad. 6.

Przewodniczący Rady przystąpił do podjęcia uchwał Rady Miejskiej w sprawach:

1) powołania Konwentu Miasta Namysłowa.

Wiceprzewodniczący Krzysztof Dzidowski przedstawił wyniki głosowań poszczególnych Komisji.

„Za” podjęciem uchwały głosowało 12 radnych, 1 radny głosował „przeciw”, 3 radnych „wstrzymało się” od głosu. Uchwała została podjęta – Nr 1094/VIII/24.

(W tym punkcie Komisji wrócił Radny Mieczysław Krzyżewski. Obecnych było 17 radnych).

2) przygotowania przez Burmistrza Namysłowa projektu uchwały Rady Miejskiej w Namysłowie w sprawie zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabarytów, standardów jakościowych oraz rodzajów materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane.

Wiceprzewodniczący Krzysztof Dzidowski przedstawił wyniki głosowań poszczególnych Komisji.

Przewodniczący Rady, po zapoznaniu z ustawą, zgłosił poprawki do ww. projektu uchwały.

„Za” przyjęciem poprawek zgłoszonych przez Przewodniczącego Rady głosowało 9 radnych, 8 radnych „wstrzymało się” od głosu.

„Za” podjęciem uchwały z poprawkami zgłoszonymi przez Przewodniczącego Rady głosowało 10 radnych, 7 radnych „wstrzymało się” od głosu. Uchwała została podjęta – Nr 1095/VIII/24.

3) zmiany uchwały w sprawie utworzenia jednostki organizacyjnej o nazwie Żłobek w Namysłowie.

Wiceprzewodniczący Krzysztof Dzidowski przedstawił wyniki głosowań poszczególnych Komisji.

„Za” podjęciem uchwały głosowało 16 radnych, 1 radny „wstrzymał się” od głosu. Uchwała została podjęta – Nr 1096/VIII/24.

4) nadania nazwy ulicy (Namysłów, ul. Leszczynowa).

Wiceprzewodniczący Krzysztof Dzidowski przedstawił wyniki głosowań poszczególnych Komisji.

Radny Marcin Biliński zapytał, czy były przeprowadzone konsultacje w mieszkańcami na temat nazewnictwa ulic.

Naczelnik Wydziału Rolnictwa i Gospodarki Nieruchomościami Kinga Hyrycz wyjaśniła, że w tych czterech przypadkach są to ulice prywatne, na wniosek właścicieli.

„Za” podjęciem uchwały głosowało 17 radnych, głosów „przeciwnych” i wstrzymujących się” nie było. Uchwała została podjęta – Nr 1097/VIII/24.

5) nadania nazwy ulicy (Namysłów, ul. Wiązowa).

Wiceprzewodniczący Krzysztof Dzidowski przedstawił wyniki głosowań poszczególnych Komisji.

„Za” podjęciem uchwały głosowało 17 radnych, głosów „przeciwnych” i wstrzymujących się” nie było. Uchwała została podjęta – Nr 1098/VIII/24.

6) nadania nazwy ulicy (Namysłów, ul. Wspólna).

Wiceprzewodniczący Krzysztof Dzidowski przedstawił wyniki głosowań poszczególnych Komisji.

„Za” podjęciem uchwały głosowało 17 radnych, głosów „przeciwnych” i wstrzymujących się” nie było. Uchwała została podjęta – Nr 1099/VIII/24.

7) nadania nazwy ulicy (Namysłów, ul. Zbożowa).

Wiceprzewodniczący Krzysztof Dzidowski przedstawił wyniki głosowań poszczególnych Komisji.

„Za” podjęciem uchwały głosowało 17 radnych, głosów „przeciwnych” i wstrzymujących się” nie było. Uchwała została podjęta – Nr 1100/VIII/24.

8) wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy na nieruchomości stanowiącej własność Gminy Namysłów do lat 3 w trybie bezprzetargowym, (Barzyna, dz. nr 41)

Wiceprzewodniczący Krzysztof Dzidowski przedstawił wyniki głosowań poszczególnych Komisji.

„Za” podjęciem uchwały głosowało 17 radnych, głosów „przeciwnych” i wstrzymujących się” nie było. Uchwała została podjęta – Nr 1101/VIII/24.

9) wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy na nieruchomości stanowiącej własność Gminy Namysłów do lat 3 w trybie bezprzetargowym, (Brzozowiec, dz. nr 681)

Wiceprzewodniczący Krzysztof Dzidowski przedstawił wyniki głosowań poszczególnych Komisji.

„Za” podjęciem uchwały głosowało 17 radnych, głosów „przeciwnych” i wstrzymujących się” nie było. Uchwała została podjęta – Nr 1102/VIII/24.

10) wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy na nieruchomości stanowiącej własność Gminy Namysłów do lat 3 w trybie bezprzetargowym, (Krasowice, dz. nr 100/1)

Wiceprzewodniczący Krzysztof Dzidowski przedstawił wyniki głosowań poszczególnych Komisji.

„Za” podjęciem uchwały głosowało 17 radnych, głosów „przeciwnych” i wstrzymujących się” nie było. Uchwała została podjęta – Nr 1103/VIII/24.

11) wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy na nieruchomości stanowiącej własność Gminy Namysłów do lat 3 w trybie bezprzetargowym, (Krasowice, dz. nr 370/3)

Wiceprzewodniczący Krzysztof Dzidowski przedstawił wyniki głosowań poszczególnych Komisji.

„Za” podjęciem uchwały głosowało 17 radnych, głosów „przeciwnych” i wstrzymujących się” nie było. Uchwała została podjęta – Nr 1104/VIII/24.

(W tym punkcie sesji wyszedł Radny Jacek Fior. Obecnych było 16 radnych).

12) wyrażenia zgody na zawarcie umowy dzierżawy na nieruchomości stanowiącej własność Gminy Namysłów do lat 6 w trybie bezprzetargowym (Rychnów, dz. nr 13/2)

Wiceprzewodniczący Krzysztof Dzidowski przedstawił wyniki głosowań poszczególnych Komisji.

(W tym punkcie sesji wrócił Radny Karol Kubicki. Obecnych było 17 radnych).

„Za” podjęciem uchwały głosowało 16 radnych, 1 radny „wstrzymał się” od głosu. Uchwała została podjęta – Nr 1105/VIII/24.

13) zmiany uchwały w sprawie przyznania dotacji celowej na prace konserwatorskie polegające na konserwacji polichromowanego stropu nawy kościoła parafialnego pw. św. Wawrzyńca w Woskowicach Małych w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Wiceprzewodniczący Krzysztof Dzidowski przedstawił wyniki głosowań poszczególnych Komisji.

„Za” podjęciem uchwały głosowało 17 radnych, głosów „przeciwnych” i wstrzymujących się” nie było. Uchwała została podjęta – Nr 1106/VIII/24.

14) uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Namysłów.

Wiceprzewodniczący Krzysztof Dzidowski przedstawił wyniki głosowań poszczególnych Komisji.

(W tym punkcie sesji wrócił Radny Jacek Fior. Obecnych było 18 radnych).

Przewodniczący Rady poinformował, że zagłosuje przeciw ww. projektowi uchwały, bo wszystkie zmiany przedstawione zostały w jednym głosowaniu i nie rozwiązano spraw związanych z parkingami dla poszczególnych działek.

Radny Julian Kruszyński zapytał Burmistrza o przesłankę podziału działki o powierzchni 7a przy ul. Dworcowej przy węźle komunikacyjnym. Poinformował, że jest temu przeciwny.

Burmistrz Bartłomiej Stawiarski odpowiedział, że wszystkie proponowane zmiany są procedowane na wniosek mieszkańców. Burmistrz poinformował, że w poruszonej przez Radnego kwestii dzierżawca działki wolałby dzierżawić areał, która odpowiada infrastrukturze, która znajduje się na tej działce, a nie całą działkę. Przypomniał, że w obecnym stanie prawnym to Rada decyduje, jakie mienie Gminy jest sprzedawane.

„Za” podjęciem uchwały głosowało 9 radnych, 2 radnych głosowało „przeciw”, 7 radnych „wstrzymało się” od głosu. Uchwała została podjęta – Nr 1107/VIII/24.

15) zmiany uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości oraz zwolnień od podatku od nieruchomości.

Wiceprzewodniczący Krzysztof Dzidowski przedstawił wyniki głosowań poszczególnych Komisji.

„Za” podjęciem uchwały głosowało 17 radnych, 1 radny „wstrzymał się” od głosu. Uchwała została podjęta – Nr 1108/VIII/24.

16) zmiany uchwały w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości w ramach pomocy de minimis przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy na terenie Gminy Namysłów.

Wiceprzewodniczący Krzysztof Dzidowski przedstawił wyniki głosowań poszczególnych Komisji.

„Za” podjęciem uchwały głosowało 18 radnych, głosów „przeciwnych” i wstrzymujących się” nie było. Uchwała została podjęta – Nr 1109/VIII/24.

17) zmiany uchwały w sprawie uchwalenia wieloletniej prognozy finansowej na lata 2024-2036.

Wiceprzewodniczący Krzysztof Dzidowski przedstawił wyniki głosowań poszczególnych Komisji.

„Za” podjęciem uchwały głosowało 11 radnych, 7 radnych„wstrzymało się” od głosu. Uchwała została podjęta – Nr 1110/VIII/24.

18) zmiany uchwały w sprawie uchwalenia budżetu gminy na 2024 rok.

Wiceprzewodniczący Krzysztof Dzidowski przedstawił wyniki głosowań poszczególnych Komisji.

Przewodniczący Rady poinformował, że na etapie edycji dokumentu przywróci prawidłowe zapisy w §2 dotyczącym §16 ppkt 2a i będzie zapis „odprawy, nagrody, zastępstwa nauczycieli z tytułu urlopów na poratowanie zdrowia, inicjatywy zgłoszone przez Młodzieżową Radę Gminy i Radę Seniorów, wkład własny do projektów współfinansowanych ze środków zewnętrznych” w kwocie, która jest niezmieniona.

„Za” podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, 4 radnych„wstrzymało się” od głosu. Uchwała została podjęta – Nr 1111/VIII/24.

(W tym punkcie sesji wyszedł Radny Julian Kruszyński. Obecnych było 17 radnych).

19) udzielenia pomocy finansowej w formie dotacji celowej dla Gminy Rychtal na realizację zadania publicznego.

„Za” podjęciem uchwały głosowało 17 radnych, głosów „przeciwnych” i wstrzymujących się” nie było. Uchwała została podjęta – Nr 1112/VIII/24.

Ad. 7.

„Za” przyjęciem protokołu z LXXII głosowało 12 radnych, 5 radnych „wstrzymało się” od głosu.

Wiceprzewodniczący Krzysztof Dzidowski podziękował informatykom za sprawne prowadzenie obsługi technicznej sesji.

Ad. 8.

Przewodniczący Rady, o godzinie 12.02, zamknął obrady sesji.

Przewodniczący Rady
Jacek Ochędzan

Protokołowała
Justyna Cieślak